Tüüp: Tavaline aare Maakond / linn: Harjumaa Raskusaste: peidukoht 2.0, maastik 3.0 Suurus: normaalne Aarde asukohainfo nägemiseks logi sisse! |
Kirjeldus:
Aarde peitmisel ei olnud meie kasutuses mingeid maa-, vee- ega õhusõidukeid. Seega ärge lööge põnnama väikeste takistuste ees, aare on ligipääsetav ilma igasugu abivahenditeta.Aarde läheduses on kõrge torn, millelt avanaeb ümbritsevale ilus vaade.
Aare on peidetud kolme suure, kõrvuti kasvava kuuse jalamile.
Vihje: pole
Lingid: pole
Aarde sildid:
soovitan (6), lumega_raske (2), väikesaar (1)(täpsemalt)
Geocaching.com kood: GCTCF5
Logiteadete statistika:
109 (94,0%)
7
8
4
3
0
0
Kokku: 131
Praegu on veetase päris kõrge ja otsustasin abivahendina saarele jõudmiseks SUP lauda kasutada. Kõigepealt proovisin Süvakümbluse aarde lähedalt veeni saada, aga koos lauaga tundus sealne kallak ikka liiga keeruline, seejärel proovisin õnne Naistemuuseumi juures, aga see oli kinni ja niisama eramaale tungida ei olnud soovi. Lõpuks otsustasin otse Hara lahe alalt üritada. Kui varem oli kohe väravas keelav silt, siis nüüd sai edasi sõita ning ees ootas lausa korralik parkla. Olin küll kuulnud, et see kompleks on siin korda tehtud, aga varem ise käinud ei olnud. Sadam oli tõesti kenasti korras, ööbimise, restorani ja muu sellisega. Küsisin igaks juhuks luba ka, kas võin oma SUPiga siit vette minna, ei keelatud. Hara saare kohta oli lausa eraldi infotahvel, kust sai lugeda nii mõndagi üllatavat selle väikse maalapi kohta. Saarele jõudes tegin sellele ringi peale, vaatasin majaka ja hoonete jäänused ka üle, aaregi oli kenasti vihjele vastavast kohast leitav. Kokkuvõttes tore seiklus ja koht, kuhu aardeta ilmselt minna ei oleks osanud. Aitäh peitjale!
Sellel aastal sai avatud kalasadamate päeval külastatud Hara sadamat, kust kalurite paadiga korraldati ka ekskursioone saarele. Sõitsime meiegi saarele, kuulasime giidi jutte, nautisime saare ilu ja omapärast loodust ning lõpus põikasime ka aaret logima. Tänud kutsumast, põneva ajaloo ja erilise auraga koht!
Tänase päeva eesmärk oli jõuda Kolgakülla minu korporatsiooni liikme juurde, kes enda suvekodus liikmetele ja nende peredele suvelõpu istumist korraldas. Enne seda võtsime Mirjamiga ette ühe paraja seikluse. Autoga eramaale me ei roninud, läksime veidi teise kohta ja siis hakkasime mööda kallast minema. Minu algne plaan nägi ette, et võtan enne vette minekut tossud näpu otsa ja siis saare peal panen uuesti jalga, aga nähes veepõhjas olevat, siis ei tundunud paljajalu minek enam nii motiveeriv ning läksime siis mõlemad jalatsid jalas vette. Minul läks veetase nii kõrgele, et pükste alumine äär oli vees, aga üldiselt püsis vesi üpris madalal. Aga noh, ma pole Harju keskmine ka. Saarele jõudes nägime luiki ja üks linnuke hakkas siristama, mis kõlas nagu häire, et vaenlane läheneb. Me olime tegelikult ainult heade kavatsustega. Teekond aardeni oli üsna normaalne. Natuke saime ämblikuvõrke näos tunda, aga muidu polnud miskit hullu. Aarde peidukoht oli mõnusalt vanakoolikas. Panime siis nimed kirja ja plätserdasime mööda vett siis tagasi. Auto juures sai veel riietevahetus tehtud. Läbimärjana ei saanud ju ometi külla minna. Aitäh, väga mõnus omamoodi seiklus.
Paar päeva tagasi siin Loksa kandis just sai käidud, aga täna oli taas siia asja. Kuna aga linnas oli nii ilus ilm ja mina ei suutnud ettenähtud ajani kodus leiba luusse lasta, tegin ettepaneku siiakanti kolama tulla. Kuna siin sel suvel juba mõni on edukalt peitumas käinud ja ka ühe Yksk6ige käest saime soovituse asjale pilk peale visata, siis ei näinud põhjust mitte minna. Autosse hulk varuriideid ja rätik ning minek!
Saime küll soovituse kellegi kohaliku aeda parkida, kuid meile see mõte miskipärast ei meeldinud. Seega valisime meie lähenemissuuna hoopis Süvakümbluse juurest. Esimese asjana pidime muidugi järsakust alla saama, aga paistis, et me pole esimesed, kes seda teinud on. Veepiiril sai mindud ettevaatlikult mööda kallast ja kive, kuid üsna pea sai selgeks, et selle tempoga me kaugele ei jõua ja peab ikka sääred üles käärima ja vette minema.
Vesi oli hea soe ja suuremas osas üsna madal. Minul jäi naba kuivaks :) Märtenil muidugi ei ulatunud vesi õieti pükstenigi, õnneseen. Aga niimoodi sulistades ja luigeparvele au andes me saarele jõudsime.
Seal sai kohe rada välja valitud ning astuma hakatud. Huvitav, kas see ongi geopeiturite rada? Igal juhul viis täpselt ilusti aardeni ning peale natukest kaevandamist saime asja kätte ka. Uhke värk!
Tagasitee oli natuke lõbusam. Märten tahtis küll suuna otse meie auto juurde võtta, aga läksime seekord ikka mööda madalat vett ja kalda äärest. Nüüd järsaku vallutamine nii lõbus polnud, kuna märjale riidele hakkab kõik see muld ja sodi külge. Aga oi kui hea oli autos kuivad sokid jalga panna!
Niiet meie poolt aitäh, oli meie esimene kord niimoodi aaret võtma minna, saime positiivse elamuse.
Eelmised on kirja pannud, nagu oleks me nagu nipsti ära käinud... vähemasti minu poolt käis sinna juurde ka hunnik sõimu selle aadressil, kes selle meresopi nii vetikaseks ja mudaseks tegi ja selle aadressil, kelle plaan see üldse oli (teate ikka, et kui näpuga kellegi suunas näitad, näitavad teised näpud sinu enda suunas?). Võimas, et tehtud sai. Puukide kontsentratsioon oli samuti võimas. Aitäh, et vanake püsib!
See täpike on mulle juba pikalt närvidele käinud siin, lõpuks tuli ka aeg, kui tähtede seis õige oli. Meri oli soe ja madal, lausa lust seal jalutada. Peale mõningast otsimist tõmbasin ka aarde välja. Minnes ei õnnestunud kelleltki luba küsida, aga tagasi jalutades oli pererahvas kodus. õnneks nad olid üllatavalt sõbralikud ja üldse ei pahandanud, et me läbi nende hoovi jalutasime. Aitäh peitjale.
Pühapäeva õhtuks tekkisid plaanid siin lähedal olla, siis tundus igati asjalik ka päev siia kanti ära sisutada. Liis andis algse idee, ma põrgatasin mõtet edasi Tanelile ja voila, plaan olemas Igasugused prognoosid lubasid väga soodsaid tingimusi ja kõik kambajõmmid allusid erinevatele meelitusprovokatsioonidele, siis seadsime esimesena sammud siia poole. Parkimiskoht oli enamvähem välja vaadatud, minnes ei olnud kedagi kodus, et hoovi läbimise luba küsida. Natuke oli asumist mööda liivaranda, siis sai kõrkjasematest kohtadest vett mööda ümber mindud ning ühel hetkel oligi see koht, kus tuleks saare poole ära keerata. Astumine oli lihtne, mina kui päkapiku kasvu, sain naba märjaks, rohkem mitte. Nullis sai veidi tiirutatud kui Tanel topsi välja tõmbas. Panin nimed kirja ja seejärel vudisime ruttu vee äärde tagasi, sest puuke leidsime iga inimese pealt mitu tükki juba kõndimas. Tagasitee läks kergelt, pererahva käest saime nüüd luba küsida, hoovi läbimiseks, tänasime ja peatselt olimegi auto juures tagasi. Tänud!
Kutsusin Sveni kampa ja tatsasime saarele. Alguses oli vesi veidi üle põlve, enne saart aga sügavnes Sven lausus selle peale, et indikaatorid annavad varsti märku. Nii juhtuski, viimased 100 m kõndisime vööni vees. Liikusime alguses mööda randa, seal aga haises nii jubedalt kellegi laiba järgi, et sukeldusime metsa. Nullis oli täiesti ikaldus, tee või tina, silma ei hakka midagi. Parmud ainult naksasid siit ja sealt. Lõpuks sammalt sonkides tuli ka leid. Tagasi vee ääres, jalutasid kajaka pojad ringi. Asusin neid pildistama, kuid sain koheselt kurja kajaka rünnaku objektiks. Selge, selge. Võtsime suuna maale ja täpselt tunni pärast olime auto juures tagasi. Tänud
Üsna mitu korda olen Kajakamuna peale mõelnud, et peaks oma vanakest üle vaatama tulema. Kui aga nädalavahetusel tuli info, et karbikeses on auk, siis hakkas mõttest juba tegu saama ja nii me täna õhtul autonina Hara poole keerasime. Tuleb ju selliseid palavaid õhtuid vees solberdamiseks ära kasutada.
Veematk läks ilma eriliste üllatusteta ja nautisime ülisooja merevett, eemal liuglevaid luiki ning pardipere toimetamisi. Saarel ragistasime natuke metsa vahel, kuid kirjeldus juhatas eksimatult õigesse kohta. Nii kaua aega tagasi peidetud enda aarde puhul võib vist kirjutada küll, et lihtne leid :) Laotasime kogu aardekarbi sisu samblale ja sorteerisime välja, mis uude karpi kannatas panna. Logiraamatule sai uus minigripp ja värske juhend ja pliiats ja loomulikult uus karp ja saigi täitsa kompu aare tagasi oma pessa pandud. Tagasi veeni jalutasime mööda kaldaäärt mööda kive hüpeldes. Mandrile jõudes nägime rannas toimetamas lähedalasuva talu perenaist ja kui tema majani jõudsime, siis oli ta juba aeda jõudnud. Küsisime luba, kas tohime üle tema mururiba külateele jalutada ja lisaks lahkele loale saime kutse ka Naistemuuseumi külastamiseks. Kuigi oli ta just hakanud uksi sulgema, siis tõmmati meie jaoks nüüd kõik uuesti valla, elektrjuhtmed veeti õue laiali ja spetsiaalselt meile avati imeline muuseumituba. Saime pika ja põhjaliku tutvustuse tema pere ajaloo, väga seiklusrohket elu elanud vanaema eluloost ja muidugi vanade naisteriiete ja jalatsite kohta. Peaaegu tunnike kulus märkamatult seal imelises buduaaris ringi uudistades. Muidugi kutsuti meid sinna tagasi juuli lõpus toimuvate Avatud talude päevale, kui toimuvad moedemmid ja töötab kodukohvik. Seega kõik geopeiturid, kes sinnakanti satuvad, astuge aga ligi.
Tavapärasest aarde hooldusest sai huvitavalt sisustatud õhtu, mis jääb kauaks meelde. Imeliselt soojad suveõhtud ja ääretult lahked inimesed teevad ikka tuju heaks.
Muuhulgas, sadama omanikud plaanivad kunagi tulevikus soovijaid paadiga saarele viia
Kui püüdsime seda aaret talvel ebaõnnestunult leida, siis sai selgeks, et mõistlikum on siia tagasi tulla suvel ja teha uus katse. Siin me nüüd siis olime. Eks see randa kohale jõudmine ise on juba omaette väljakutse. Igal pool ju eratee ja eramaa. Kuidagi siiski läbi võsa ja nõgeste lõpuks randa saime, et siis piki rannaäärt liikuda sobivasse kohta, kust alustada teekonda saarele.
Võrreldes talvega oli olukord täna ses mõttes parem, et ei olnud ohtu, et kuskil on jää nõrgem ja äkki ei kanna. Seda ohtlikku jääd kohe üldse ei olnud, selle asemel ootas meid vast umbes 25-27 kraadine vesi. See oli ikka nii soe, et ei pidanud üldse kõhklema vetteminekul ja sai vabalt jalutada need mõnisada meetrit kivide ja luikede vahelt läbi, mandrilt saarele. Veesügavus oli selline, et Annal umbes nabani, minul veidi üle selle koha, kus inimese kahest kehaosast saab üks.
Saarel jalutus ja aardeleid oli kergete killast. Küll aga jälgisid meid ülal taevas kümned kajakad ja muud linnud, kelle arvates me neile ohtu kujutasime. Rahustasime nad maha, et meil hoopis muud plaanid.
Seega, äkki oligi hea, et talvel ma väga kaugele ei jõudnud, sest nüüd see suvine käik saarele oli väga nauditav. Suur tänu aarde eest!
Päeva viimane,Hara sadamast nulli ja tagasi ning tehtud ta saigi.Aitäh!
Mnjah.Tundus sedamoodi,et võiks nagu proovida minna.....lugesin siis viimast kallo logiteadet ja rohkem polnudki vaja oma pead vaevata :)
Siinne aare on seni jäänud meie aardeotsingutest puutumata, kuna mujal on olnud piisavalt palju tegemist. Ühtlasi pole olnud ka sobivat ilma/aega või kui on see sobvi olnud, siis oleme olnud mujal seiklemas. Sel talvel oleme külastanud hästi palju laidusid ja matkanud rabades.
Täna siia kanti tulles sai korraks ka sellele aardele pilk peale visatud ning üllatusega avastasin, et sel taävel ja mitte väga ammu on ka siinsest saart ja aaret külastatud ning seda muidugi üle jää. Paraku on viimasest külastusest omajagu aega möödas ning vahepealne karge külm asendunud ebamääraste pluss- ja miinuskraadidega. Samas oli lootus, et see paks jää ikka nii kiirelt ei sula. Olime ka äsja Pärispea tipus käies näinud, kuidas Hara lahe idapoolne serv oli täiesti jääs ja see lisas kindlustunnet.
Jõudes siia ranna äärde, selgus tõsiasi, et suurem osa lahest oligi jääga kaetud (samas oli ka lahtist vett näha ning suurimat veesilma nautisid kümned luiged), kuid jää ja kalda vahel laiutas lahtine vesi, mille ulatus oli ca üks kuni neli meetrit. Mööda randa edasi ja tagasi käies tundus, et tuleb see selle aarde külastamise plaan maha matta. Et aga mitte liiga kiirelt loobuda, siis ikka otsisin võimalusi, et ehk ikka kuskil veel pääseb jääle. Ja siis, ennäe, oligi üks koht, kus adruvall tegi jõnksaka jää poole ja jää teiselt poolt tuli väikese kaarega kalda poole nii, et vahemaa oli parasjagu selline pikema sammu kaugusel. Proovisin seda sammu teha ja, juhhuuuuu, olingi õnnelikult jää peal, täitsa tervelt ja kuivalt.
Küll aga otsustasid mu kaaslased, et nemad jäävad taustajõuks kaldale, noh, et kui on vaja Päästeametisse helistada või midagi. Eks siis kõhklesin minagi nagu Onu Bella oma legendaarses hitis: minna või mitte minna, minna või mitte minna. Muidugi minna!
Läksingi, suisa ca 50 meetrit läksin ning siis käis jalge all krõks ning olingi kuni vööni sees. Samas, kuna sai valitud minekuks see trajektoor, kus vesi on madal, siis tundus ühtlasi, et ka jalad on põhjas. Vähemalt üks. Ega täpselt ei mäletagi, kuidas see asi käis, sest väga kiirelt olin ma ka sealt august väljas. Seekordne sissekukkumine polnud enam selline kui äsja Toi rabas kraavi peal, kus vajusin läbi kraavijää ja jalad said umbes reiteni märjaks. Seekord oli märg kogu parem jalg kuni vööni ja ka jope alumine serv (ühtlasi oli hea meel, et enne jääle astumist andsin autovõtme Anna kätte, see oli enne muidu enne just selles paremas taskus, mis nüüd üleni vee all käis). Samas miskipärast vasak jalg nii märjaks ei saanud, vast umbes põlveni. Midagi ma seal kiirelt tegin ilmselt selle jalaga, et see ei jõudnud nii sügavale vajuda, sest ajasin end kiirelt horisontaali ja rullisin august eemale. Tõusin püsti, vaatasin ringi, kõikjal ümberringi oli jälle ilus ja tugev jää või siis nii lihtsalt tundus, et see on ilus.
Mõtlesin, et ma ikka seekord ei hakka seda aaret üles otsima, teeme seda siis mõni teine päev. Häid aardeid võib ikka mitu korda külastada või mitmel korral otsida. :)
See on üks nendest aaretest, mis minu jaoks on juba üsna märgilise tähenduse omandanud. Vanake, aare, mis omandanud juba austava vanuse. Minu jaoks selline, mis kipitas ja kriipis ja kutsus külla. Ma ei oska üldse pakkuda, mis ajal ma tema olemasolust teadlikuks sain. Õige vastus on "Ammu". Kahjuks puuduvad ajaloo ürikutes selle kohased märkmed. Eks esimesed mänguaastad läksid ikka lihtsamate täppide peale, aga ühel hetkel ma ta sealt keset merd avastasin. Kriipis see täpike seetõttu, et sinnakanti satun tihti seiklema. Hara sadamasse või mere äärde üle vee pilku viskama olen ikka üsna mitu korda jõudnud. Kõige edukam luhtunud katse jääb vist aastasse 2015, kui Margusega sõitsime ratastega üsna kalda peale välja, kuid jäime siiski veetakistuse taha pidama. Ja õigeid jääolusid pole ka suutnud tabada kuni saabus eilne päev ja Ingrid viskaski õhku väljakutse - nüüd üle jää saarele. Uuh, milline ilm. Terve päev sadas jäävihma. Normaalsed inimesed püsivad selle ilmaga kodus. Geopeitur mitte. Kohalikud teed olid laus kiilasjää, pidurdamisel ei mingit pidamist. Järelikult tuli anda ainult sõiduhoogu. Minu auto jätsime sadamasse viiva tee nurgale ja Ingridi auto hülgasime militaarkompleksi viiva tee otsas. Sealt saigi võetud otse suund aardele. Veidi hämmingut valmistas kaldapeal eelmiste jäljerida, mis püstloodis kallakust allapoole suundus. Ise püüdsime veidi laugemat nõlva tabada. Mere peal tegime näo, et kui eilsete otsijate jäljed ees on, siis ei karda me mitte midagi. Jope ja seljal rippuv kott omandasid selle lühikese retke jooksul kaelasajavast jäävihmast korraliku jääkooriku. Jope klõbises päris naljakalt. Saar valmistas meeldiva üllatuse. OIin pidanud seda madalamaks ja igavaks lapikeseks meres. Kuid juba lähenedes oli näha kõrgemale tõusvat maapinda, ilusat põlismetsa ja hoonetevaremeid. Mulle tundus, et talv on väga hea aeg saarega tutvumiseks. Talvel tundub raagus mets avaram, suursugusem ja kunagiste hoonete varemed paistsid palju paremini välja. Aarde poole sammusime mööda eelmiste jälgi. Eks see oligi osa meie plaanist. Nii onju lihtsam. Lõpus saime küll metsa all keerutada, kuid see ei seganud leidmist. Tänan Ingridit mind kaasa kutsumast! Peitjale suur tänu siia saarele aaret peitmast! Oli tore retk.
Hetkel sai ilusti üle merejää aarde juures käidud. Tänu eelmisele leidjale oli suurem töö juba ära tehtud- aare lume alt välja kaevatud. Meil jäi logimise vaev. Aitäh aarde eest.
Hommikul olime merepäästjate koolitamisega algust teinud, minu osa läbi ja käisin veidi lähikaudseid aadreid noppimas. Tagasi Hara sadamasse jõudes oli kindel plaan kajakamuna pesa üles leida ja nimi vihikusse saada. No võimalusi oli mitu, niisama ujumine nt ei olnud menüüs. Olin igati valmis kuivülikonna selga panema ja ujuma (sest nagu kohalikud ütlesid, oleks sellelt seinalt alla ja üles saamine seal augu kohas veidi keeruliseks kujunenud). Ujuma ikkagi ei pidanud - kui oled sadamas ja sind ümbritsevad nii a) erinevad veesõidukid kui ka b) mitmed lahkesti appi tulevad meremehed, siis c) lasin end mugavasti kohale sõidutada ja tagasi ka. Päikeseloojang oli ilus.
Tänan kutsumast.
Juminda poolsaar oli siia uuesti tulles täiesti roheline, ainult siia saarele polnud varem sattunud. Ega algselt polnud ka kindlat plaani minna, aga ikkagi puhkus, soodsad ilmatingimused jms.
Otsisin kaardilt kõige tõenäolisema lähenemistee, jätsin auto enne keelavat märki ja asusime Kõrve nuki poole teele. Samuti registreerisin enda jaoks, et inglise keelt oskavad tegelased võivad siin karusid teed ületamas kohata. Ma oskan ka, aga neid siiski ei kohanud. Ehk seepärast, et omal oli juba üks Ott kaasas. Ühe maja hoovis oli ainult üks sõbralik koer ja nähtavasti ka koeraomanik, kes meid täpsemalt mere suunas juhatas.
Korra olen pidanud koeraga madalas vees kõndides tagasi tulema (Urverahule minnes), kuna ta keeldus edasi tulemast. Siin aga polnud tema jaoks probleemi, kuigi vesi oli kohati sügavamgi. Igatahes kui mina sain peaaegu kuivade pükstega üle, siis tema pidi päris palju ujuma. Siis kui tundsin, et Ott vajab puhkust, siis võtsin ta ka sülle, mistõttu mu särk sai pükstest oluliselt märjemaks.
Sellele vaatamata oli saarele üpris lihtne minek. Vesi oli madal ja laine puudus. Saarel endal navigeerimine oli mõnes mõttes isegi keerulisem. Tundus, et seal oli keegi veel koeraga ringi liikumas, Ott tundis igatahes huvi, aga mina ei näinud lõpuks kedagi, ainult kuulsin koera hääli.
Aare reetis ennast nullis üpris kiiresti. Kajakaid oli kuulda, aga mitte näha. Logisin ära ja liikusime tagasi. Mööda vett õnnestus sel korral valida natukene otsem, aga samas ka sügavam vesi. Kui varem sai Ott vaheldumisi ujuda ja kõndida, siis siin oli tema jaoks põhimõtteliselt mandrini välja sügav vesi. Mis tähendas minu jaoks rohkem kandmist ja lisaks särgile ka märjemaid pükse.
Aga seiklus oli tore ja kõiki neid väikseid sekeldusi väärt. Aitäh!
Väljas oli ilus ilm ja nii saigi sellised pähklid ette võetud. Alguses oli plaan pedassaarele minna aga kohapeal sai siiski ümber mõeldud ja hea oli. Tuult polnud palju aga piisavalt, et kummipaadis oleks märjaks saanud kergelt selle väikse laine pärast. Eks selle tripi võtab vähe soojema ilmaga ette. Siis saigi sellele ilusale saarele teekond võetud. Kohapeal sai niisama uudistatud varemeid ja ka vaatetornis sai käidud. Aardega oli pmst korras, tänud tore seikluse eest :)
Esimene pool päevast möödus koristades ja teine Lahemaa Rahvuspargis. Üllatus oli suur, et allveelaeva sadama juurde viib väheke parem tee (võimalik, et oli enne ka nii hea, aga mälu ütleb, et oli rohkem nökerdamist tookord) ning ka suur parkla ja piletimüüja on tee lõpus. Asusin endale uut starti valima ja peatselt lõpetasingi paar teed tagasi mere ääres. Lampi õnnestus auto nii õigesti parkida, et lausa trepp viis alla mere äärde. Omaette komöödia oli kuidas ma üritasin koer rihma otsas ja SUP laud käes alla jõuda tervena sealt. Tagasiteel olin targem ja kõik lahtised asjad ja koer said esimese trepilkäiguga üles ning lauale tulin eraldi järgi. Minu arust lainet polnud, küll aga aerutades tekkis selline väike laineplaks ja serval kõõludes saigi Exe ujutatud. Ega minulgi paremini läinud, algul lauda maast eemale lükates sai ka vees istumas käidud. Ilmselt saan punkti jälle kollektsiooni kirja "suvised jalad." Sügisel ei teki kellelgi küsimusi, et mis kriimud ja sinikad need on, suvel nii kergelt ei pääse. SUP pargitud, asusime jalutama mäe otsa. Kohati oli päris hea, et pikad püksid ikka kaasas olid. Kui pole ammu mõnel pisisaarel käinud, siis on tore tunne, et jälle minna saab. Alati kohale jõudes mulle meenub, et huvitav kui näljased loomad, siin saarel elavad ja kas nad mind ka nahka pistavad... Viimasele mõttele sain kinnitust kui Exe sai mingi lõhna ninna ja pistis kiunuma ja ennast paremale-vasakule rebima. Tagantjärgi mõeldes, võimalik, et talle lihtsalt pissis punane sipelgas varba vahele aga too hetk ma selle peale ei tulnud. Aare sai leitud ja kiirelt vehkat tehtud. Aitäh! EVEJ
Lahemaa tripp 27. See oli üks nn suurtest eesmärkidest. Jalutada läbi mere saarele. Auto parkisime 59.57488 25.62664, kohe eramaa ja keelumärgi alla. Riietusime, pakkisime kotid ja hakkasime astuma. Pärast esimest majapidamist läks niidetud rada mere suunas. Sai üle ootuste lihtsalt randa. Valmistusime ikka metsa ründama. Rannas kõmpisime natuke itta ning siis juba suund vette. Vesi oli soe ja kõige sügavamas kohas napilt munadeni. Meie edenemist jälgis eemalt kivi otsast uhke olekuga suur merikotkas. Selle paari tunni jooksul, mis meil kulus saarel käigule, liigutas ta ainult pead. Saarel jäi Kätlin randa lebosse ja ma sukeldusin metsa. Rihtisin end mööda sigade rada ja tuhnimisjälgi nulli ning hakkasin otsima. Tegin mõned tiirud nulli ümber. Midagi silma ei hakanud. Lugesin kirjeldust, ahaa, kolm kuuske ja juurikad. Nii-nii, kuused... tsekk, olemas. Ühel küljel suur sipelgapesa, just seal pool, kus juurikate vahel mõnusad peidukad olemas. Mujal midagi silma ei hakanud. Mhhh... Ok, no on ju variant, et kui sipelgad, siis on aare mujale kolitud? Lugesin logisid, aga ei leidnud selle kohta midagi. Otsisin siis mitmekümne meetri raadiuses kõik peidukad läbi. Ja uskuge, neid on seal ikka palju. Ei midagi. Lõpuks oli juba ahastus peal. Kuidagi ei tahtnud leiuta siit ära minna. Võtsin kõne Ingele. Lisaks sellele, et mingil müstilisel põhjusel oli Ingel mu number salvestatud "Sookolli Kaardid OÜ" nime alla, sain ka teada, et aare vist ei olnud päris nullis ja oli maa peal, sambla all. Ahhhh, siin on ju tonnide viisi sammalt! Hakkasin otsima lahtist sammalt. No ei ole noh. Geokontroll Kätlinilt: "Ei leia?" No ei leia jah. "Kas ma tulen appi otsima?" No tule, kui viitsid. "Kuidas ma su leian?" Ma olen saare keskel, näen mõlemat kallast läbi puude, mööda ei saa kõndida ilma, et ma sind ei näeks. Otsisin edasi. Kätlin jõudis, viisin ta aardekirjeldusega kurssi ja hakkasime koos tuhlama. Inge helistas tagasi. Oli ka aardekirjelduse lahti võtnud ja hakkas just mulle midagi seletama, kui Kätlin aardekarbi mulle nina alla torkas. Võttis selle sealt, kuhu aardekirjeldus juhatab (ja kust ma juba otsinud olin). Panin endale diagnoosiks geopimedus, panime logi kirja ja alustasime tagasiteed merikotka valvsa pilgu all. Aitäh Inge ja Kätlin, abi eest!
Harjumatult kuum ja tuulevaikne ilm suunas pilgu vesisemat tüüpi aarde otsimisele. Kunagi enne geopeituse aega oleme kajakimatka raames seda mõnusat saart varemgi külastanud. Seekord aga otsustasime jalgsi proovida.
Lõuna poolt lähenedes jätsime auto märgi taha ja jalutasime rõõmsalt mere poole. Vanemat tüüpi armsa majakese juures küsisime õues tegutsevalt vanemalt proualt nõu, et kuidas siin ka mere äärede ja saarele pääseb. Tema juhatas lahkesti oma õuest läbi ja päevi näinud trepist alla mere äärde, kust aga edasi pidi keeruline pilliroost läbi kahlamine ja kõrge veeseis olema. Ma küll väga optimistlik polnud, kuid jalad lihtsalt ise viisid muudkui edasi pilliroo võimutsemisest hoolimata. Mitusada meetrit sai nii põhja suunas sammutud ja enam-vähem õigest kohast siis alustasime meretakistuse ületamist. Vesi, vastupidiselt õhule just soojusega ei hiilanud, kuid õnneks ka sügavaimas kohas, üle meetri meid märjaks teha ei suutnud. Saarele jõudes oli täitsa mõnus tunne ja milline pehme roheline samblavaip oli tervituseks metsa alla laotatud. Kirjeldusele vastavast kohast leidsime aarde kiiresti. Karp on alt katki, kuid peidukoha iseärasuse tõttu sisu siiski meeldivalt kuiv. Tagasiteel, kui enamus maast juba läbitud oli, hakkas üks kajakas meiega kurjustama... Ja ei läinudki palju, kui ma põhjusest aru sain. Meie rajalt pisut paremal oli tema pesakivi. Eemalt vaadates nägin ära ka Kajakamunad :) Nende silmamine juhtis meie tee loomulikult kivist kaugemale, kuid siiski piltlikult selgeks sai aarde nime saamise lugu. Selles tähelepanu hajumise hetkes suutsin ma vaid põlvini vees ootamatu kivi taha takerdudes pauhti ikka kõhuli vette ka sumatada... Tänan kutsumast.
Imeilus loojang. Allpoolkirjeldatud raskuste läbi veelgi ilusamaks võideldud. Minge tingimata paadiga, juulikuus ja päikeselangemise aegu! Ahjaa, rannaastangus elavad maaherilased kellele ei meeldi, kui kummipaadilastis reisimehed neil otsas trambivad.
See aare oli õhtu põhieesmärk. Kuna kell oli juba üsna hiline ja paat oli olemas, siis eramaadele tungima ei hakanud ja lootsime sadama juurest tsiviliseeritult paadi vette lasta. Kohe kui auto pargitud saime, tuli valvuriputkast (jah, sinna on selline tekkinud) välja üks proua, kes hakkas uudistama, et mida me sealt soovime. Ütlesime siis, et tahame saarel ära käia. Selle peale küsis ta, et ktasub internetist enne asju uurida, et tegu on eravalduse ja sadama territooriumiga ja peale kaheksat sinna ei ole inimesi oodatud (mitte et nad isegi teeotsas oleval märgil oleks seda maininud, et kellaajaline juurdepääs on). No uurisime siis, et kas kuskilt mujalt saab paati vette lasta, aga valvuriproua, et see olla võimatu ülesanne, igal pool eramaad või siis see sadama territoorium. Ega me seda asja nii ka ei tahtnud jätta, pakkisime siis ennast autosse ja sõitsime teeristi, eramaa märgi taha. Kuna sealt läks mere suunas üks teejupp, millel oli ainult sissesõidu keelu märk, siis sõitma ei hakanud, haarasime omna varustuse kaenlasse ja läksime mööda teeradasid randa. Muidu oli täitsa viisakas jalutamine, aga tee päris mereni ei viinud ja viimased sadakond meetrit sai võpsikus ja järsul nõlval ragistada. Igatahes vee äärde me saime. Hakkasime siis paati täis pumpama, kui selgus, et see võsaots oli jätnud oma jälje ja paati oli tekkinud korralik auk. Õnneks siiski oli see eluliset ebaolulises kohas ja kuna ülejäänud kambrid õhku pidasid, siis saime ikka paadi vette ja teele asuda. No võrreldes metsapargi katsetustega oli see sõit puhas rõõm. Kulgesime siis rahulikus tempos saarele ja kuna päike oli juba loojumas, siis käisime kõige pealt aarde juures ära. Leid oli õnneks kiire ja jõudsime veel natuke saarel ringi ka uudistada enne, kui oli viimane aeg tagasiteele asuda. See osa läks muidu ilma suuremate muredeta, kui välja arvata see, et selle killavooriga nõlvast üles ronimine tuli sooritada pimedas. Igatahes oli vägagi meeleolukas õhtu. Tänud aarde eest!
See oli tänase päeva põhieesmärk. Kodus teavitasin kõiki, et on plaan jala läbi mere saarele minna, et seal aarde ära logida. Eks see tundus meile kõigile uskumatuna.
Esmalt tuli siis ära lahendada eramaade probleem. Eramaal viibimiseks on vaja maaaomaniku luba. Aga kust sa ikka selle loa saad, kui maaomanikku ei tunne. Seega tuli koguda julgust ja minna küsima. Kunagi ju ei tea, mis inimestega tegu on.
Neeme tipust leidsime sõbraliku eesti perekonna, kes lahkelt juhatasid, kuidas mere äärde saab. Sõitsime siis saadud juhtnööride järgi palkmajani ja peatasime auto. Kiigel istunud proua tõusis püsti ja küsis kohe, et kas soovime saarele minna. Oh, palju kergem hakkas. Ei saanudki riielda, et eramaale omavoliliselt tungisime. Proua näitas suuna kätte ja lubas meil auto oma keldri taha parkida.
Võtsime siis autost oma asjad ja algas jalgsimatk mereni. Merevesi oli soe, isegi väga soe. Kaldalt ei paistnudki saar väga kaugel olevat ja saarel oli näha ka liikumist. Päris mitut inimest nägime.
Võtsime siis riided seljast ja pakkisime kotti. Kolmel meist olid kaasas tossud meres käimiseks aga Stella keeldus kodus tosse kaasa võtmast ja ta tuli plätudega. Esialgu arvas ta, et jääb kaldale ootama aga veensime teda kaasa tulema.
Merepõhi oli savine ja mõnede peidetud kividega. Herki pani seljakoti selga, mina võtsin koti üle õla, Stiiv tassis joogipudelit ja Stella võttis koera sülle. Mitte ühtegi asja ei pakkinud me veekindlalt, sest oli ju usk, et niikuinii asju vette ei kukuta. Paraku Stellal õnnestus kuidagimoodi vees libiseda nii, et kriimustas mõlemat jalga.
Jalutamine läbi mere võttis aega alla poole tunni. Kui me siis lõpuks saarele jõudsime, oli kirjeldamatult hea tunne. Saarel viibijad olid ilusti telgid püsti seadnud ja gillisid parasjagu. Me ei hakanud neid segama ja nemad ei seganud meid. Läksime oma teed edasi. Saarel on mõnusad metsarajad, millest võib järeldada, et saarel ikka käiakse.
Plaan oli ka paigas - kui aaret ei leia, siis saarelt ei lahku. Õnneks aardeleid oli lihtne ja teekond sai jätkuda.
Rannale tagasi jõudes oli parajalt palav ja vesi oli täpselt see, mida vaja oli. Võtsime siis sihi juba tuttavale kohale ja hakkasime tuldud teed pidi tagasi astuma. Vesi oli madal. Ujumispüksid said märjaks aga nabani vesi ei ulatunud.
Kui mandrile tagasi jõudsime, siis viskasime asjad kaldale ja läksime vette sulberdama. Tõeliselt mõnus. Ilm oli tõesti ideaalne.
Kui on võimalus, siis mina valiksin alati sellise lähenemisviisi, kuna see on elamus omaette. Mööda jääd minnes, saab küll kiire skoori kirja aga sellised elamused jäävad ära.
Praeguste ilmadega on see väga meeldiv ettevõtmine. Isegi lastele meeldis, kuigi nad olid algul väga vastu möttele, et lähme aardejahile.
Kokku võttis see ettevõtmine ca 2 tundi ja läbitud sai peaaegu 4 kilomeetrit.
Tänud geopeitusele! See oli väga äge!
Tulime tipa-tapa trepist alla ja nägime veelompe.. Seltskonna "pidur" ei lubanud jääle minna ja jäi lastega ootepaviljoni juurde uudistama. Mina läksin ikka, poolele teele kuulsin kilkeid "tule tagasi!". Saarelkäik niisis jälle üksi, kuigi lootsin seekord seltsilistega jääd ületada. Tänud peitjale!
Saime julgust eelmisest kommentaarist, et meri kannab...ja läksime siis ise ka. Isegi pesa oli olemas, kuigi mitte aarde juures. Väga meeldis see retk, aitäh!
See reis oli juba varem plaani võetud. Nüüd ilmataadil oli sama mõte, ilus päikeseline talveilm. Minek oli üsna järsk, tagasitulek majade vahel mõnus jalutamine, tornis käisime, pesa nägime. Tänud peitjale.
Kuna paljud seda siin logisid, siis tekkis soov ka saarel ära käia.
Parkisime Allveelaeva aarde juurde ja asusime teele. Need üle jää aarded on alati põnevad, kuid samas ka hirmutavad. Pidevalt ikka taob kuklas, kas peab või ei pea, kas peab või ei pea. Muidugi pidas, aga väike hirm oli ikka sees. :D
Me valisime saarele saamiseks kõige järsema nõlva, nii et alguses sai ikka korralikult mägironimist harjutada.
Aarde leidsime kiiresti, kuid oli korralikult oma pesasse kinni külmunud ja välja ei tahtnud kuidagi tulla. Suure meelitamisega saime lõpuks kätte ja nimed kirja.
Tagasiteel kohtasime järgmisi otsijaid (ma vähemalt arvan, et olid geopeiturid). Enne saarelt lahkumist ronisime ka torni ja imetlesime vaadet.
Suured tänud peitjale. Mul on väga hea meel, et geopeitus sellistesse kohtadesse juhatab. Niisama ju sinna jalutama ei roniks. :)
Nojah, me tegelikult ei arvanud, et täna siia tuleme (ehkki kaalusime küll, Anne värbamisprotsess hommikul oli ju vägagi tõhus ;)) aga kuna Nuffi meile ekstra aarde juurest helistas teatega et jää täiesti kannab, neil juba testitud, keerasime autonina ikka Kajakamuna poole ka :). Hästi toreda “ornitoloogia-alane ekspeditisiooni” saime mööda lumist lagedat jäävälja suuremat sissevajumist kartmata jalutades (ma natuke ikkagi kartsin ka, sest jalge all olev pind oli eelmistest käiatest selline lumeveesodiplögane aga iga kord tõrjusin oma pähe kerkinud pablamise siis halloo-siin-käis-just-8-inimest-korraga-ja-ei-uppunud-kuskile!-argumendiga kõrvale :D), põnevalt kerkinud jääkivisakid teed palistamas ja nende ümber loksuv veesolin siiski parajat lisaportsu närvikõdi lisamas…
Aitäh minu poolt meie tublidele, kõva närviga daamidele ning Henrikole/ Kaupole kõigile järgmistele selle aasta otsijatele jääkindlust täna ette ära testimast ja orientiiriks radu ette jalutamast ;). Ja Annele veel ekstratänud selle tehtud telefonikõne eest, kest teab, kauaks see aare oma ümbervärvimimst meil muidu siia saarele ootama oleks jäänud :).
Uhti uhti aare sai just logitud, kui tuli kõne Annelt, kellega oli hommikul juttu olnud selle aarde külastusest. Kuna meie ikkagi läksime teises suunas esialgu, siis Anne lahkelt võttis kõne saare pealt ja teatas, et jää kannab ilusti ja nemad on kohal. Edasi oligi juba lihtne valik ja jätkasime sõitu samuti mere poole. Parklasse jõudsime just siis kui esimene kolonn sealt lahkumas oli. Saime veel nõu kuhu parkida ja tädikesel polnud ka meie auto vastu mitte midagi ning suunas meid juba teiste raja peale. Terve aarde otsimine läkski ainult mööda olemasolevaid jälgi. Mitte kordagi ei pidanud kaarti ette võtma ja ka kohapeal oli karp kenasti lume alt välja kaevatud, niiet ka seal ei kulunud mingit aega. Kokkuvõttes oli väga mõnus jalutuskäik ja üldse ei kahetse, et sai ikkagi ka see aare ära logitud too päev. Küll suvel läbi vee saab mujale ka minna :) Ja tänud Annele, et meid olukorraga kursis hoidis :)
See üksikul saarel käimine oli äge! Ilm oli ilus ja meri jääs. Aitäh!
See aare on päris pikalt pinnuks silmas olnud. Pole senini seal kandis sobival ajal olnud, et seda aaret otsima minna. Kui Anne EV100 üritusel ütles, et tahate, ajan teie plaanid Mariga sassi, siis selle üle oli meil ainult hea meel. Väga hea ettepanek. Tore oli see, et autod sai jätta ühe maja hoovi. Anne rääkis lihtsalt perenaise ära. Kui seda Anne ei suudaks, kes siis veel :) Kohe seal samas oligi meri. Natukene lumes sumpamist ja algas jää. Oi kui vahva, et see jää kandis. Nagu haned rivis vudisime üle selle, Kaupo ja Mari suusakeppidega kõige ees juhtimas seda. Siis asus Anne kohe telefoniliinile teiste geopeituritega, et seda rõõmusõnumit saarele pääsemisest teada anda. Natukene oli veel vaja kõndida. GPS tegi küll hästi koostööd. Näitas alla meetri. Igatahes välja kaevatud see sealt sai. Annel õnnestus ka kaas pealt lahti saada. Küll meil oli kõigil hea meel, et tehtud see asi! Nüüd oli rõõm ainult tagasi kõndida ning kuulata jääaukudest vee mulksumist. Aitäh laheda seltskonna eest ja peitjale aarde eest!
Seda muna olen ma ühe ja teise külje pealt mitu korda vaadanud. Täna olin õigel ajal õiges kohas ja saigi sutsti käidud. Tänan.
Jääkaardid andsid lootust jõuda kuiva jalaga saarele. Nii ka oli. Jää kadis kenasti ja jälgede järgi tundus, et me ei olnud ainsad sellel saarel kõndijad. Saarel jäime Henriko ja Helbega teistest veidi maha ja nii me mööda suurt jäljerada läksime. Kuna mul oli GPS kaasas, siisühel hetkel hakkas aare seljataha jääma. Võtsin vastu otsuse otse aardeni suunduda. Muidugi olid need valed jäled, mida mööda me lõpus kõndisime ja mitte ei märgand kui oma seltskonna rada teelt ära pööras. Kohale jõudsime kui otsimeine oli veel täise hoos. Ise panust anda ei saanud, sest peagi oli Sirjal karp peaaegu välja kaevatud. Karp ise oli aga kõvasti kinni jäätunud. Mingi ime läbi karbi kaas siiski veidi avanes et sai logiraamat välja tõmmatud. Aitäh.
Siiatuleku plaan küpses paar päeva tagasi kui Eestisse saabus Talv. EV100 sündmusel õhtu edenedes, mida rohkem mõte maha laideti, seda rohkem see meile hoopis kinnistus. Vaadati ja näidati kaarti, oli selline hõre jää. Sünastust polnud kuulnudki.
Läksime siiski katsetama. Parkisime memmekese hoovi ja see küll sügavalt kahtles. No vaatab ta oma Mehhiko seriaale sellise külmaga, ega tema tea, mis uksest 2 meetrit eemal toimub, sest seal just asus meri. Uskumatu elukoht, ma ikka ei ole endiselt kindel, kas ma seal igapäev elada tahaks.
Varastasin tema kuurist pesutoika ja matk võis alata. Kui muidu võis eeldada, et jääd katsetama läheb kõige kergem, ja seekord oleks see olnud Henriko mitte mina, siis nüüd ei jäänud muud üle me teisel mehel st Kaupol kui ees minna. Selgeks sai kohe, et kari Templielevante võib ka sellel jääl kõndida. Saarele suts ja valmis.
Kaevamise sutsaka tegi vabatahtlikult Sirja, ma ei kus ta seda nii hästi harjutanud oli aga logi sai kirja. Tänud peitjatele, ma poleks kindlasti sinna kunagi sattunud.
Pesutoika viisin ka vaikselt tagasi.
Heleni aarded on kõik kuldaväärt ja seegi koht pole mingi erand. Oleksin ka hea meelega suvel otsima läinud, aga keelumärgid ja eesti suvi on takistuseks olnud. Hara sadamas paistis jää kahtlane ja ei hakanud sealt proovima. Läksime hoopis memmele külla, kellel polnud meie vastu midagi. Jää kandis hästi, polnud võimalustki supluseks. Aarde leidmisega oli probleeme, õnneks Sirja kaevas välja. Hara sadams oleva aarde tõttu avastasin Geopeituse. Kõige esimene otsimine, mis küll ei õnnestunud, aga tekitas huvi.
See oli 9 aasta eest, kui Kajakamuna aare oli mu päeva elamuste tipp, mis sest, et sel korral meil aardeni jõuda ei õnnestunud.
Täna aga tegi Nuffi ühes tähtsas nõupidamisteruumis ettepaneku saarele minna, millest me rõõmuga kinni hakkasime. Algus oli põnev, vahepeal oli hirmutav, kuna keegi ei kinnitanud, kas jää ikka kannab. No õnneks ikka kandis ja kui käidud sai olime nii rahul asjaga, et lahkusime omaette mõmisedes.
Tänud kutsumast ja äge oli. Aitäh!
Kindlasti üks raskemaid aardeid kogu matka jooksul. Ligipääsu takistavad sada ERAMAA silti, mille vastu ma tegelikult juba üsna tundetuks olen muutunud. Jätsin ratta ühe mahajäetud maja juurde kallaku peale. Läksin saarele sandaalide ja ujukatega. Alguses tuli hein, siis tulid kõrkjad ja lõpuks tuli vesi ka sinna kompotti lisaks. Kõige kõrgemas kohas oli vesi puusast veidi kõrgemal. Hakkasin gepsust kella vaatama ja suutsin samas käes oleva pastaka vette kukutada. Päästeoperatsiooni käigus sain üleni märjaks. Kui olin saarele jõudnud, siis edasine oli ainult logimise vaev. Tagasi ratta juurde läksin mööda metsatukka, mitte ei rassinud läbi kõrkjate. Jalad olid pärast päris lõhki sellest. Aitäh!
Selle aarde leidmiseks alustasime teekonda Kaberneemest, mis on purjejaht Elektra kodusadamaks. Purjetasime mõned head tunnid ja varsti olimegi Hara allveelaevade sadama reidil. Seal panime purjeka ankrusse ning asusime kummikaga meeskonda kaldale vedama. Elektra reeder Liina otsustas pardale suppi keetma jääda, aga ülejäänud meeskond sai tüürimees Eriku poolt ükshaaval maale toodud.
Koordinaadi järgi suund aardele ja peagi leidis madrus Annika kolm kuuske ning võttis juure alt karbi välja. Kapten Andreas pani kõikide nimed kirja ning edasi asusime vaatetorni otsima. See oli muuseas tunduvalt keerulisem kui aarde leidmine, sest torn ei paistnud metsa seest sugugi silma. Kuid lõpuks sai ka see leitud ning loomulikult ronisime ka üles. Üleval oli jube palav, sest õhk ei liikunud üldse. Väga midagi ei näinud ka, aga üht-teist siiski.
Taas maa peal võtsime suuna randa ning peale Liina valmistatud supi söömist hiivasime ankru ja keerasime vööri Viinistu poole, mis oli meie järgmiseks sihtpunktiks.
Aitäh aarde eest väikesaarel!
Ega ei olnud ka täna tahtmist seda saare retke ette võtta, Kaks päeva hommikuni inventuurid. Aga mis teha oli vaja ette võtta operatsioon "Kadunud rahakott". Sai siis kõhele kulgetud ja Märdi juhatuste saatel kolme päeva tagune teekond ette võetud. Kummid ümber ja läbi vee, oli teine umbes põlveni. Saare peal kah tiir vanades jälgedes, vahepeal logisin aarde kah ära ja siis tagasi. Kui auto juurde jõudsime oli juba käega löömise tunne, et mis läinud see läinud. Aga oli veel üks ja viimane koht kust vaadata, kolme päeva tagune autost välja ronimise koht, mis oli täna parkimiskohast umbes 10 meetri kaugusel. Oh imet seal see rahakott oligi. Kui me oleksime kohe alguses selle tengelpunga üles leidnud siis suure tõenäosusega ma poleks täna saarele läinud. Nii et natuke kasu kah sellest kaotamisest. Tänud peitjale.
Nii millest siis alustada?
Võibolla sellest et palusin Kristal teada anda kui kõrgel vesi saareni on. See teada saadud oleks olnud vaja kedagi kaasa,Krista pakkus et kutsuksin Helduri. Raul jälle kurtis et peab igal nädalavahetusel inventuure tegema, pakkus et kutsuksin Helduri. Üritasin küll enne Vallole auku pähe rääkida aga sellest asja ei saanud. Nii siis küsisingi peale paaripäevast laagerdumist, kas oleks soovi minna Kajakamuna aaret logima. Minekuks sai Mardipäev valitud. Neljapäeval kimasin siis poodi abivahendeid muretsema ja pärast auto vahetust sai teele asutud. Vahepeal oli loodust vaadates tunne et lollakad minemas sellise ilmaga, kord sadas nii lund et ei näinud muud kui ees paistvat Hara saart, aga kui juba tuldud siis peab minema. Linde oli näha suuri ja väikesid. Saare juurest kõrkjatest leidis Heldur hauginooruki, oli teine nii ehmatanud ,et kulus teisel hulk aega meie eest peitupugemiseks. Ja olimegi saarele jõudnud, geps keerutas himuga meie tema järgi. Lõpuks lume alt me selle karbi välja kaevasime. Pärast võtsime aega ja käisime torni vaatamas, oli veel mingi asjandus puu küljes, mille otstarvet ei tea mina tänaseni. Veel veidi solistamist ja olime varsti tagasi kuival maal auto juures.
Nüüd siis hakkame vaikselt jõudma selleni et ütleks oli uus ja huvitav kogemus, tahaks tagasi tulla. Nii on saanud ikka mõne aardelogi juures kirjutada. Aga kust pidin teadma et ma täna (13 november) jälle siin olen et otsida oma kadunud rahakotti, seekord koos Rauliga. Et lisapaar kahlakaid saada oli vaja Kunda kalur pükstest välja raputada. Ja jälle see sama tee jalge all või nüüd hoopis vee all? Oli teine ikka himuga tõusnud ja tõusis(põlvini ja üle selle) ka siis kui saarel kõik varem tallatud rajad sügavamaks vajutatud said, ei midagi. Aa aare oli alles selle logis Raul ära. Sai rannal kividelt lumi maha lükkatud, taas ei midagi. Noo nüüd siis läks tengelpung kõige kaduva arvele. Kuid üks ja viimane koht oli veel kuhu vaadata, kus esimene kord autost välja astusin seal ta oli,mootorsaan oli küll teise õhemaks hööveldanud, aga ikkagi KÄES !!!!
Suured tänud peitjale ja kaaslastele kaasa tulemast.
Ah unustasin ,Raul käskis järgmiseks nädalavahetuseks kirjutada viis lehekülge teemal"Kuidas mitte kaotada oma rahakotti metsa,merre,saarele jms."
Päris huvitav ja omapärane kogemus. Sumpad läbi lume, lumesaju ja tuisu ning siis lähed jalgupidi merre. Mitte paljajalu vaid jope seljas ja tutimüts peas, huvitav. Meri põlvini ei olnud vaid -42cm alla keskmise. Aitäh peitjale selle omapärase retke eest!
Aih kui tore, et Piret ja Mart täna saarele kutsusid. Nõnda ilusti päike paistis, minnes saarele soojendas selga, aga tagasi tulles paistsis otse silma mere päält. Saarel Loksa poolne kallas oli kõrge ja kivine, samblaga kaetud, ülalpool lisaks männid ja pohlad. Kaunis. Saare keskel oli eakas kuusik ja arusaamatuks jäänud loomajäljed lumel. Veetase oli veelgi alanenud, kui tagasi mandrile suundusime. Novembris väheses merevees mulistada oli omamoodi huvitav kogemus. Tänud peitjale.
Seda aaret oleme mitu korda geopeituse lehelt vaadanud, aga sinna see jäänud on. Peale viimast Piia ja Peetri logi aga tekkis ahvatlus minna. Oleme oma vabadel päevadel jälginud mereveetaseme lehte ja kui täna hommikul näitas, et tase Loksa kandis on 35 cm allapoole nulli ja veel päeva jooksul langeb, siis väike arvutus ütles, et tavaliste kummikutega võiks hakkama saada, aga kindlam on kalamehekummikutega, aga ujuda kindlalt ei tule. Kutsusime Krista ka kampa ja asusime teele. Kohapeal nägime, et tase on madal ja nii me vette astusimegi. Laiul tegime hästi ruttu, ringi ei vaadanud, sest natuke hirmutas terve trobikond keskmise koerajälje suuruseid jälgi. Neid oli palju ja need olid värsked. Eks mõni teinekord ole ka põnev tagasi tulla ja saarel ringi vaadata. Väga äge elamus miinuskraadidega mööda vett sumada päike paistmas eredalt otse silma! Haarasime aardest ka ränduri kaasa.
Kuidas spetsiaalselt selle ürituse tarbeks soetatud kalamehekummikud osutusid mittevajalikuks ja kogu ülejäänud lugu, mida Peeter kirjeldab, on just see, mida täna 3+ aastat hiljem logides ja ka juttudes ikka aeg-ajalt muigega meenutame.
Seda päeva me ei unusta :) Suured tänud peitjale!
Igal aardel on oma aeg (H. Palangi kogutud tsitaatidest). Aarete leidmiseks peab kuulama südame häält seega. Küll on seda kohta ikka piideldud, ikka pole sobinud. Mitu korda oleme siin kalda juures tagasi pööranud. Oleme ekstra kohale sõitnud, kuna jääkaart lubas jääd aga mereääre vahutasid tegelikkuses lained. Ka soojemal ajal on olnud kas lained kõrged või taevas vihmapilved. Enamasti aga jänes lihtsalt püksis.
Eile kohtusime Kalju aarde juures KajaliisCo-ga ja nägime nende kasutuses kubemeni ulatuvaid abivahendeid ja siis oli ka järgmise päeva plaan selge. Poes surusin endas jõuga maha emotsiooni, mis tekkis siis kui nägin seda, kuskohas need kalamehekummikud toodetud on.
Ikkagi oli ärevus tegeliku olukorra ees hinges pidevalt. See väristas seni kuni merekaldal nägime maismaakeelt, mis mandri Hara saarega ühendas. Tekkis ikka küll sama tunne nagu oli vist iisraeli rahval kui Mooses nende ees Punase mere lahutas ja nad Egiptuse orjusest vabastas !!! Kubemeni ulatuvad kalamehekummikud said märjaks vaid umbes pahkluuni ja sedagi kaldaäärses roostikus. Aarde leidsime ilusasti geopeituse keeles märgistatud kohast. Selle kättesaamine oli veidi imelik kuna aastase ajaga oli loodus suutnud juba aardele ennast peale kasvatada. Lisaks oli aardekarbis sees nälkjas. Mille abil ta aasta oli üle elanud või mismoodi sinna sisse pugenud ei tea, aga nüüd sai ta vabadusse. Muidu oli aare korras. Piia tegi kuivatamise ja jätsime ka veel ühe katte aardele juurde.
Järgnes täisring saarele ja kõigi olemasolevate objektide uudistamine. Torni me ei roninud (kõrgusekartus koos viimaste uudistega redelipulkade vastupidavusest). Üllatuseks oli saare kõrged kaldad ja ilusad vaated nii merele, maale kui allveelaevade demagenitiseerimise baasile. Tagasiteel saime kokku kohaliku mehe Velloga. Temaga peetud jutt, mis kestis üle poole tunni, osutus päeva teiseks aardeleiuks. Saime põhjaliku ülevaate saarest, selle ajaloost aga ka allveelaevade baasist ja selle ehitusest. Omal ajal oli saarel 9 peret – see seletas, miks varemed ei meenutanud kuidagi CCCP armee ehituskunsti. Torn on tegelikult tuletorn ja ehitatud enne Eesti I vabariiki, kütuseks olnud maagaas (alul looduslik kohapealt). Aga saarel oli ka kalatööstus, mis lisaks suitsukalale tegi ka kilutooteid. Ja et siin toodetud kiludel kasutati esmakordselt nime "Tallinna kilud". Kontrollisin hiljem netist ja selgus, et jutt jumalast õige. Kuiva jalaga olevat saarele saanud eelmine kord 1976 aastal ja siis isegi kingaga. Aga enne seda polevat 86 aaastat vähemalt sellist maasilda olnud. Kaldaääres olevad tahutud palgid olevat aga pärit allveelaevade baasi veealuse osa vooderdusest, mida meri aegajalt lahti kisub ja ülde olevat sealne baas sukeldujatele sama vahva nagu Rummu karjäär jne. ja jne.
Nende kahe aardeleiuga otsustasime, et päev on ideaalne ja sobib lõpetamiseks küll. Kallid geopeiturid kasutage hetke ja minge, nautige iisraeli rahva tunnet ja nautige saare loodust ja vabastage karbist ka rändur, mille me sinna uut kaaslast ootama jätsime.
Peale Allveelaeva leidmist otsustasime ka selle ära võtta. Aastaid tagasi seal küll paadiga käidud, asi see jalagi sinna minna. Aare ok. Tagasitulles kiskus nats jamaks, eiteakuskohast välja karanud äikesehoog tabas poolel teel, kahlates reiteni vees kivide vahel. Teravaid elamusi siis nats sellele mõnusale retkele lisaks:)
Tnx!
Tegime isaga koostööd ja ta pani logi minu eest ka kirja. Aitäh.
Muhu ja Hiiumaa laidudele minekust hoopis ekstreemsem retk. Tiia algul välistas sinna mineku, aga kuna oli tuulevaikus, siis sain ta pehmeks rääkida ja kogu seltskonna Allveelaeva aaret otsima saata. Algus oli päris mõnus, vesi ainult hargivaheni, aga saarepoolses otsas oli tegu, et gepsu ja mobiili vee eest kaitsta. Vesi ulatus kohati rinnuni. Hea, et Külli kaasa ei tulnud, päästa veel teda sealt kivide vahelt. Aare kuiv ja korras,aitäh!
Ootasin ees hirmsas seisukorras läbivettinud aaret, mida pole ju aasta leitud, aga kõik oli kõike paremas korras, isegi viimane sissekanne logiraamatus paar nädalat tagasi (mis pole ei siia või geocachingusse jõudnud tänase päeva seisuga). Karbi juurest põgenes ja jäi puujuure alla kükitama kõige rasvasem hiir, keda ma näinud olen, lisaks nägin veel rebast, kes rasvaste hiirte populatsiooni kontrolli all hoiab. Lisatud pildil tähistab X päris normaalset kohta, kus kõrkjavabalt asju ajada. Tänan!
Mõistus sai üpris otsa kui maanteelt mere poole keerasin ja majad paistma hakkasid. Võtsin suuna kõige vähem hooldatava maja poole. Siis tuli ratas maha jätta ja järsakust kuidagi alla saada. Sellega hakkama saanud, paistis ees veel raskem takistus. Ründasin siis läbi kõrkjate ja võsa mööda kallast eeldatava merre sisenemise tee poole. Ühel hetkel oli tunne nagu õige ja asusin riideid vahetama. Üks värdjas vereimejas oli ennast mu külge haakinud. Tõmbasin raisa pead pidi välja ja uputasin merre. Hommikul ega eelmisel õhtul küll seal kedagi polnud.
Esimesed 30-40 meetrit merest sai mindud läbi kõrkjate. Kui asi klaarimaks läks, tundus, et valisin vist vale tee. Kuna strateegiline koht sisenes merre kuidagi kiiresti ja kaldale ligidal. Õnneks terve tee jäi mere tase samaks ja vesi paistis suurepäraselt läbi.
Saarele jõudes oli tunda jalgades natukene väsimust. Võtsin jõu kokku ja hakkasin mööda kallast minema ja õigel hetkel ründasin saart. Geps eriti ei funktsioneerinud seal metsas aga vihje aitas kiirelt hädast välja.
Tagasitee oli aga juba kehvem. Päike oli kadunud tumedate pilvede taha ja enam ei näinud midagi, mis vees toimus. Tuli käia rahulikult, et mitte komistada kivi otsa. Hoidsin viie sõrme ja küüne ning peopesaga oma väärtuslikest asjadest kinni. Mõned korrad pidin komistama. Sel juhul võtsin kätega kähku sisse lennuki asendi ja vette läks alati tühi käsi.
Kaldal avastasin, et olin oma riided ja muud asjad visanud täpselt selle tüütu roomava minitakja sisse. Vandusin ja kiskusin mummusid ära.
Jõudes tagasi ratta juurde, tuli juurde kohalik. Uuris kes ma olen, kust ma tulen, kuhu lähen jne. Vastasin kõik ausalt ära. Soovisime üksteisele edu tulevikuks ja teed läksid lahku.
Minu edu igatahes kaua ei kestnud. Täpselt ei tea kui mitme km pärast aga üks hetk purunes rattal tagurehv. Oli tükk tegu kätemäärimist, et ratas uuesti sõiduvalmis saada. Igatahes kaasnes selle aardega palju negatiivse maigulisi emotsioone. Kuid lõpp hea, kõik hea. Tänud!
Ei olnud karbil nagu häda midagi. Pigem see ümbritsev kilekott oli vett kogunud. Tõstsin karbi 'pesas' kõrgemale ja ladusin peale teistsorti geokuhja. Vaatame ...
Ilm oli ennast pikalt soojaks ajanud, tuult polnud ollagi. Parim päev Kajakamuna külastamiseks. Jätsin auto suure tee äärde ja majade vahelt sain lihtsalt randa. Seal tuli laveerida kõrkjate ja puude vahel. Vesi oli väga soe, madal ja lainetust polnud. Väga mõnus sumamine. Soovitan praeguseid ilmasid ära kasutada, et saarel ära käia. Tegin pool tiiru saarele peale ja alles vastasküljel sukeldusin metsa. Aare tuli kohe välja vihjele vastavast kohast. Kohendasin teda natuke ja sama teed mööda mandrile tagasi. Kui õige ilm ära oodata, on see igavesti mõnus mererännak, Põhja on seal igasugust, sellepärast jätsin mingid x-tossud kogu retkeks jalga.
Kui poisid kuulsid, et selline sulistamine plaanis ,tahtsid nad ka tulla. Kuut jäi koos laulumaiastega poolsaare teise äärde ja väntasime kolmekesi edasi. Ülimõnusad teed on siin muide. Lõpuks leidsime ka lahke suvitja, kes meid oma isiklikku teed mööda randa suunas. Sinna jõudes vajus meil, kui linnauntsakatel, karp lahti. Puutumatu privaatne loodus, saar, meri ja meres uhke loss ka veel. Vesi oli hargivaheni ja saar väga huvitav, ainult torni me ei leidnud. Aare vajab uut karpi, valasime vee välja ja päästsime sealt hallitava päkapiku. Tänud.
Läksime nii ligi kui autoga andis minna ja siis jalutusretk mere äärde. Otsekohe vette ei läinud vaid uudistasime kaarti, et kust see kõige madalam koht üle minekuks on. Hea, et olin lühikesed püksid jalga pannud. Kaaslasel nii hästi ei läinud. Tema pidi oma pükse tagasi minnes kuivatama. Merevee põhi oli piisavalt jube ja savine, et see kogemus meeldejäävaks teha. Esimese raksuga sai läbi kõrkjate mindud - tundus nagu oleks teerada ees. Tagasi tulles läksime vette kivisest kohast ning nagu arvata oli, siis see tee oli kõrgema veetasemega kui eelmine. Lisatarvikuid ja abivahendeid vaja tõesti ei läinud. Oleks vaid võinud olla pikemad koivad. Aitäh juhatamast! V:rinnamärk J:päkapikk
Kindlasti üks meeldejäävamaid leide. minu lemmik komponendid geopeituse juures olid olemas: jalutuskäik (mis siis, et puusani vees), ilus loodus (tagasiteel pesa kaitsvad ja meid ründavad kajakad tegid selle vaid veel ehedamaks) ja loomulikult aarde leidmine teeb alati rõõmsaks.
õige tee leidmine oli vast kõige raskem osa sellest ägedast georetkest. eramaa silte oli tõesti palju. lõpuks otsustasime ühte hoovi peale lennata ja lihtsalt luba küsida 100 meetrit läbi nende maa rannikuni jalutada - see ka õnnestus. siis umbes 500 meetrit mööda kaldarada -- soovitatav hoiduda täpselt kõrkjate ja võsa piirile.. seal oli käimine kõige lahedam ja meist jäi ka väike georada (mingi käed-taskus jalutamine see siiski pole, maastik 3.0 ka seal). veetakistusega polnud probleeme, v.a. kohalikud vihased linnud kes meid tagasiteel üsna agressiivselt ründama hakkasid.. füüsiliseks meie kokkupõrge siiski ei läinud.
kohapeal otsisime aaret vast oma pool tundi.. päris peidus oli ta. lõpuks aitas kiire geokõne meelde tuletada kirjeldust ja vihjet, mille peale ta siis lõpuks ikkagi leitud sai. igati äge väike trip :)
See oli teine eesmärk sellel matkal. Vaatasime mitut erinevat kohta lähenemiseks, kuni jõudsime sinna, kust tasus proovida minema hakata. Kui mõned oleks raatsinud veidi rohkem betooni raisata, oleks ju eriti lihtne olnud :) Ligipääs mere äärde - ERAMAA siin ERAMAA seal. Lõpuks mingi rajake sai ikka leitud läbi saja eramaa. Tõsiselt siiber on nendest eramaadest, ära tuleks keelata. Rattad kivi najale ning püüdsime siis minema hakata. Vesi oli algul oi oi kui külm, kohe üldse ei tahtnud sinna minna. Vaikselt hakkasime aga minema ning esimene pool polnudki nagu hullu midagi, sest vesi on madal, siis läks aga juba sügavamaks ning hakkas ohustama tehnikat, mis püksitaskus oli. Tuli teha ümberlaadimine pusa taskusse. Varsti hakkas vesi aga ka pusa äärt juba ohustama, tuli seda ka väheke kergitada. Õnneks enam kõrgemaks asi ei länud ning olimegi saarel. Vägev! Tossud, mida sai käe otsas kantud, jalga ja aarde poole. Paras võsa oli jah, kohati võis mingeid georaja jäänuseid kah märgata. Lõpus keerutas geps mõnusalt ringi, kuid lõpuks juhatas ikka aardeni kah. Tagasi kalda äärde ja oeh, jälle on see vesi vahel ja jälle on ta nii külm ja sügav. Ah, tegelt polnud ta nii külm ja sügav midagi. Aitäh huvitava koha tutvustamise eest, sinna poleks ilma gepeituseta küll roninud :)
Tagasiteel sai palju lutsu visatud.