Tüüp: Tavaline aare Maakond / linn: Pärnumaa Raskusaste: peidukoht 2.5, maastik 3.0 Suurus: normaalne Aarde asukohainfo nägemiseks logi sisse! |
Kirjeldus:
Sel ajal, kui uue aasta alguses Punahundi radadel seiklesime, eksis üks tuttav ära Nigula LKA keskusse. Sealt edasi juhatasid lahked inimesed ta matkarajale. Kui mõned päevad hiljem kohtusime, oli millest muljetada.
Laudtee näol on tegemist ühe eesti vanima omataolisega. Rabas matkates võib kohta väga erinevas konditsioonis teelõike. Aare ise asub laudtee ühes kaugeimas punktis, kus oli plaanis peatuda ja keha kinnitada. Kahjuks oli meie sihtpunktiks olev torn üsna kehvas konditsioonis, ent siiski sai aare lähedusse poetatud.
Nigula looduskaitseala kaitseeeskiri ütleb järgmist: "Inimestel on lubatud viibida kaitseala valitseja ettevalmistatud ja tähistatud õppe- ja matkarajal ning korraldada seal kuni 50 osalejaga rahvaüritusi". Seega, kui käitute heade tavade kohaselt, sõites mootorsõidukitega selleks ettenähtud kohas, jälgides telkimise- ja lõkketegemise juhiseid, ei ole selle aardeni kulgemisel mööda laudteed muid piiranguid. PS! AARDELE EI OLE LUBATUD LÄHENEDA LÄÄNEST (Urissaare poolt)!!! Soovituslik on kasutada igal aastaajal laudteed. Kui keegi soovib läheneda alternatiivselt, tuleks eelnevalt tutvuda kaitsealade ja muude hoiualadega. Urisaare pool laiub üks unikaalsemaid metsamassiive, mis on kuulutatud loodusreservaadiks ning kus on keelatud igasugune inimtegevus.
Konteineriks järjekordselt harilik külmutuskarp koos suure poriseks saava musta kilekotiga.
Vihje: Laudteel, kahe puu vahel.
A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|0|1|2|3|4
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z|5|6|7|8|9
Lingid: http://www.nigula.ee/?sisu=200&id=64
Aarde sildid: soovitan (5), ujumiskoht (2), laudtee (2), rabamatk (1), piknikukoht (1), ilus_vaade (1)(täpsemalt)
Geocaching.com kood: GC1QYPC
Logiteadete statistika: 112 (99,1%) 1 5 3 0 0 0 Kokku: 121
Tänud aarde eest! Jõudis kätte aeg tulla avastama seda raba. Peale Tupikut oli tegemist teeotsa leidmisega, kuid peale väikest ekslemist õnnestus.
Pühapäeva pärastlõunal tuli mõte tulla Nigula rappa kõndima ja aardeid avastama. Nigula rabas olen varemgi käinud, aga geoaaretest polnud ma tol ajal midagi kuulnud. Ja ega vist nn tupikust edasi ei läinud ka. Õnneks oli siin levi ja selle aarde null oli küll täpselt paigas, vihje ka selge. Nii et vaatasin ühelt poolt ja siis teiselt poolt ning oligi aardekarp käes. Aitäh peitjale! Nagu selgus, oli see minu 1000-s Eestis leitud-logitud aare.
Väga raske oli siia saada.Vahepeal kaotasime ka laudtee ära.Lõpp hea, kõik hea.
Tupikus sai korralik tee täiesti otsa ja edasi tuli veidi orienteeruda, kuni vana raja otsa taas komistasime. Tänud!
Tupiku juurest tuli vana rada selle aardeni välja ja täpselt õiges kohas kaarti vaatama hakates selgus, et olemegi kohale jõudnud. Peale logimist keerasime ringi, et tuldud teed mööda tagasi minna ja läbi öise raba rännata.
Tänan peitmast.
Naaberaarde juurest hakkasime mingit sihti mööda ajama, aga ühel hetkel kiskus olemine väga vesiseks. Kaardiga võrreldes tuvastasime, et olime endisest teerajast veidi mööda kaldunud ja kui selle joone peale jõudsime, leidsime eest täitsa kasutatava laudtee. Nullist ei leidnud midagi, aga kümne meetri kaugusel hakkas silma vihjele vastav koht, kus aare peituski. Tagasiteel tuvastasime ka, miks enne laudtee otsa üles ei leidnud - otse laudtee algusele oli kukkunud paljude okstega puu, mis varjas selle täielikult. Edasine tagasitee möödus juba taganttuisus, parklasse jõudsime üsna täpselt hämara ajaks. Aitäh!
Läksin nulli ja hakkasin otsima, ei leidnud. Siis lugesin mitu korda vihjet- võtsin seda sõna sõnalt ilma pilti keeruliseks ajamata ja oligi seal, kus öeldud.
Tupiku aarde juurest kulgesime edasi siia. Kui kuni Tupikuni oli laudtee mingi aeg uuendatud, siis siin seda tehtud ei oldud ning eks ta üsna õnnetus seisus on. Samas, metsas oli laudtee siiski veel olemas ja nähtav, aga kui peale aardeleidu liikusime mööda matkarada edasi rabasse, siis seal oli küll näha jäänuseid laudteest, aga selle parim enne või kõlblik kuni oli ammu mööda saanud. Kui ca nädal tagasi eelmised leidjad metsast välja raba peale ei pääsenud, kuna oli vesine ja jää ei kandnud, siis vahepealne külm oli olnud meie jaoks igati abiks ja vesi kandis kõikjal. Korralik tugev jää oli ning mööda kunagist laudteed liikudes saime terve tiiru tehtud. Nüüd ka meil siin rabas käidud, tänud aarde eest!
Tupiku juurest õkva edasi ja seal ta lebas, nii nagu vihje juhatas. Kena ürgne mets ja kindlasti tasus siia tulla, nimi kirjas ja aardega on kõik korras. Tänud aarde eest !
Leidsin. Proovisin veel mööda vana laudteed edasi minna. Kui rabasaare mets otsa sai, lõppes ka laudtee ning liikusin tuldud teed tagasi.
Kui Tupiku juures saab mugurahva jaoks tee justkui otsa, siis geopeitur nii lihtsa lahendusega ei lepi ja ronisime üle murdunud tüvede edasiviivat rada otsima. Suured oksahunnikud sundisid meid natuke võsas ekslema, kuid õige pea olime taas laudteel. Tundus täitsa heas korras olevat ja saime ilusti Nigula aardeni jalutada. Loogilisest kohast tuli ka aardekarp välja, mis täitsa esinduslikus korras. Vahepeal oli paksu lund sadama hakanud, nii et tagasiteel polnud meie endi jälgigi enam laudteel näha. Kokku veetsime lumises Nigula rabas kaks tundi ja väga mõnus matk oli. Aitäh!
Tupikust suundusime mööda rada edasi. Üritasime minna mööda vana laudteed, kuid see oli megalibe - veidi kaldus kohast libisesin alla nii, et edasi julgesin minna ainult laudtee kõrvalt. Aarde leidsime täpselt vihjele vastavast kohast, millel nulliga suurt pistmist polnud, aga koht üsna loogiline. Aare on heas korras, tänud peitjale!
Elve ja Oliver jäid Tupiku aarde juurde mind ootama ning mina suundusin laudtee lõpust edasi. Suur oli üllatus kui peale väikest vahet algas uus (loe: vana) laudtee, mis pole küll enam kõige esinduslikum kuid on täitsa kasutatav ja läheb vähemasti Nigula aardeni ning paistis, et sealt veel edasigi. Et teised liiga kaua palavas ootama ei peaks läbisin osa teest joostes nägu ämblikuvõrke täis ja rajale ulatuvatest okstest mööda põigeldes end rajal hoida püsides. Aare täitsa normaalses korras. Tänan.
Tupiku juurest teed jätkates pidime tempot tõstma, et veidi sooja saada. Õnneks aarde otsimisega kaua ei läinud, juurde külmetama ei pidanud ja saime tagasiteele asuda. Päike oli järjest kõrgemal ja peagi läks olemine ka mõnusamaks. Parklasse jõudes ootas meid hommikusöök ja peagi oli näha ka esimesi inimesi. Tänud peitjale!
Võrratult ilus esimene soe nii kevadine ilm! Otsisime aaret veidi aega! Alles siis, kui võtsime vihjet sõna-sõnalt, leidsime aarde! Tänud!
Ei teadnudki, et edasi làheb vana laudtee ja vanasti oligi ringikujuline tee. Aitáh!
Ega ma tegelikult ei plaaninudki Tupikut tupikuna tunnistada. Tahtsin ikka kogu 7 km ringi läbi käia, mitte sama teed tagasi tulla. Augusti keskpaigaks on ka kõige hilisemad pesitsejad juba lõpetanud, nii et lindude häirimise pärast enam muretsema ei pidanud. Vana laudtee kõduneb siiamaani raba peal. Üldiselt kannatab astuda küll, kuigi nina ette peab vaatama, et lahtiseid naelu vältida. Kuiva suvise ilmaga paistab piisavat madalast matkajalatsist, mul igatahes täna varbad märjaks ei saanud. Laudteeringi lõunapoolne taastamata osa on kõveram ning jookseb rohkemate veesilmade vahelt läbi. Lisaks võib nautida vaadet Nigula järve läänekaldalt. Üks kõige meeldivamaid rabaradasid üldse, suuresti tänu rahule ja vaikusele, millest näiteks Viru rabas vaid unistada võib. Aitäh, loodusesõpradele soovitan soojalt!
Olin eelmisel päeval silmanud, et lähedal Nigula rabas on mind hommikuseks käima tõmbamiseks 2 aaret ilusti ootamas. Onnis aga oli hommikul levi veelgi hullem kui õhtul ja ei saanud isegi punkte kaardile manatud. Otsustasin siis, et hakkan aina lähemale liikuma ning küll ma levisse jõuan ja neti järgi saan. Sõitsin isegi juba matkatee otsast mööda ja pulgad ka muudkui kerkisid aga netti pole. Varsti hakkas isegi mast paistma, aga mina ikka jännis. Siis laksasin ära. Olin eelmisel õhtul rändluse pendeldamise pärast mobiilse interneti välja lülitanud, et see akut ei neelaks rohkem. Heureka hetkel oli ikka väga rasket ohet kosta. Loomulikult pärast väikest nupuvajutust olin taas järjel ning peagi olin otsapidi parklas. Juba sealt oli paista rabajärve mis isegi kaugelt sulistama kutsus. Selle kaldal aga ulus tugev külm tuul ning kadus igasugune soov ennast sellistes tingimustes paljaks koorida ja alustasin hoopis teekonda. Algus oli põnev ja huvitav - tornid platvormid, peosaalid, värgid ja särgid. Kuid seda kõike tugeva tuule saatel. Ja siis tuli see pikk sirge. Tuul sundis aina rohkem lukke koomale tõmbama ja nina ja silmi üha allapoole suruma. Seega raba poolt pakutud ilu ja võlu väga nautida sellel lõigul ei saanud ja pigem ootasin pikkisilmi millal ma metsani juba jõuan. Aga siiski pakkus ka see sirge üllatusi. Arvasin et olen täna siin ihuüksi kuid ühel hetkel suutsin nina all lendu ehmatada kaks raja servas lösutanud metsist. Mina ehmatasin ka muidugist sama palju . Ka ujuv sild oli täitsa omapärane nähtus. Metsa jõudes vaheldus küll maastik ja sain ka tuule varju, aga laudtee oli märg ja libe. Tossudel polnud mingit haakumist sellel ja hoolimata ettevaatlikusest suutsin ikka paar korda rajalt maha libiseda. Pärast tupiku aaret vanale rajale jõudes, läks olukord puhta käest ära. See käänuline ja lainetav rada oli veel teekonna kõige suuremaks katsumuseks. Hoog läks maha ja rajal püsimine muutus kohati pea võimatuks. Kohale ma siiski jõudsin ja leid tundus ka lihtsalt kätte tulevat. Aga ei, jäurasin seal meeleheitlikult päris pikalt. Alles siis kui aja maha võtsin ja vihjet õieti tõlgendasin, oli leidmine juba sekundite küsimus. Ojee ja oligi aeg mööda samu katsumusi tagurpidi suunal läbi tegema asuda. Raja viimasel lõigul tõstsin meelega tempot, et nahka kuumemaks kütta ja sellega endas suuremat huvi vette sulistama minemiseks kasvatada. Kava toimis ja ka tuule suund oli veits armuliseks muutunud, nii et rannas oli olukord juba palju rahulikum. Enam polnud kahtlustki, riided seljast ja sulpsti vette. Oi kui mõnus ja soe seal oli. Tuuline 16 kraadi polnud enam mingi näitaja ja mõnulesin seal nagu mõnes spa mullivannis. Just seda oligi vaja üheks mõnusaks geopäeva käima tõmbamiseks.
Ilus koht, oleks ainult ilm ka rahulikum olnud, oleks veelgi parem olnud. Tänud.
Arvasin, et see viimane jupp tuleb mööda metsa ragistada, kuid vana laudtee oli täitsa alles veel. Leid tuli kiirelt, peitjale tänud!
Geosündmuseni oli kaks tundi aega, seega täpselt piisavalt, et neli nädalat tagasi vigastatud hüppeliigest uuesti traumeerida, valu ignoreerides siiski aardeni jõuda ja ka naaberaare üles otsida. Vaated olid võrratud, mulle väga meeldis ka ujuvsild, kuigi peab ütlema, et siinne pool rajast on veidi hooletusse jäetud. Tagasiteel peaaegu alguskohas nägin ilmselt rästikulist laudteelt maha roomavat. Tänan kutsumast, see oli mõnus pikem jalutuskäik.
Parklasse saabudes oli ilm väga tuuline ja järvest pritsis vett laudteele nagu oleks vihma sadanud. Selle ilmaga otsustasin, et aardeni ja ka Tupikuni on õigem liikuda sörkides ning mõlemad aardeid said seega logitud 48 minutiga. Selle aja sees jõudsin siiski ka rabatornist vaateid nautida. https://www.strava.com/activities/3464300294
Vihjest oli abi, maaameti null oli kaugemal, google null suht täpne. Kahjuks sai rada otsa ja pidi sama teed tagasi tulema
Siia sai 8kesi sõpradega tuldud matkama, käisime ja ööbisime NIgula looduskaitseala keskuses ning päeval siis tegime tiiru soos. Kahju, et matkarada enam pole täies ulatuses läbitav, oli näha ka kohti, kus kunagi vaatetornid olnud. Üks meie matkaline on selle raba igaaastane külaline, käib vähemalt 1x aastas, pigem rohkem, siin rabakraave kinni ajamas juba 17 aastat. Ka mina olen siin mitmeid kraave aidanud aja jooksul kinni ajada, esimest korda 2012 aastal Eestimaa Looduse Fondi talgutega, kus siis ise neid talguid ka juhtisin. Ja nii meie matkaseltskond sel korral koosneski talgujuhtidest ja neist, kes aja jooksul talgutel on käinud, pooled meist olid siin ka ise käinud kraave kinni ajamas. Käisime ka vaatamas neid kraave, mis on meie poolt kinni aetud ja rõõm näha, et tammid toimivad ka peale pikki aastaid.
Maastik muutub ja meie samuti. Kuid see ühendav jõud tõi meid siia ja sel nädalavahetusel logisin ka oma oma 900. aarde. Aitäh.
Tupiku juurest käik aardeni ja tagasi. Vihje järgi kenasti leitud. Tänud!
Parklas oli üks lätlaste auto. Läksime teele ja poole peal maa-ametit vaadates märkasin, et esimese torni poolt oleks pidanud laudtee kaheks minema, aga ei märganud. Mõtlesin pikalt, kas tagasiminek peaks toimuma samad teedpidi või teeme ringi peale. Leidsime siiski, et samad teedpidi on kindel. Nulli jõudes kuulsime lätlaste hääli, nad vist üritasid ringi peale teha aga ei õnnestunud ja tulid tagasi. Logimise ajal ütlesid: happy geocaching. Tuli välja, et oli tegemist tiim Volga-ga. Panime karbi tagasi ja kõndisime Tupiku aarde juurde.
Põnev kontrast - hooldatud kasutuses olev laudtee vs looduse rüppe jäetud laudtee. Leitud. Tänud peitjale.
Peale Tupikut ei saanud ka meie kohe aru kust see vana laudtee minema peaks aga kuna geps näitas otse ja tõkkejooks pole võõras siis õige laudtee oligi üsna lähedal. Mulle meeldis vana laudtee koos oma aukude, langenud puude ja äravajumisega isegi rohkem. Ma olin kindel, et varem või hiljem ma oma ulja sammu, lume ja libedavõitu laudtee tõttu koos oma Primuse kakaotopsikuga ümber lendan. Mitte, et ma end nüüd selgeltnägijaks peaks, siis nii ka läks ja üsna lõbusalt. Ei ole mulle võõras lumega kakaoplekke maha hõõruda ja tegijal ikka juhtub. Lumine pime mets oli võluv ning andis loometööks inspiratsiooni. Veel oli mul heameel ka selle üle, et mul 2 paari riideid seljas oli ning topelt paar kindaid käes. Päevane annus liigutamist sai kirja ja arutlesime kas tahaks ühte aaret veel koduteel püüdma minna. Veel pean mainima, et aardekirjelduses olev vihje oli väga hea ja aare andis end ka pimedas tänu sellele ruttu kätte. Aare heas korras ja soovitan! Tänan!
Mõtlesin tupiku juures, et kus siit see laudtee küll edasi läheb, aga ennäe, läkski. Kiirel sammul aardeni ja tagasi. Aitäh!
Tupikus vaatasin hämminguga kaarti, et nagu peaks tee ju edasi minema.. Mis ikka, viskasin poisid üle tupiku taga oleva murdunud puu ja avastasime, et polegi päris tupik. Muidugi vana räämas raja peal oli veits seiklusrikkam :). Igatahes olime üsna kiiresti nullis ja ka logi tuli kähku. Läksime veel edasigi, et äkki viib vana laudtee kuhugi, aga saarelt maha minnes, pani tee otse rabas maa sisse :D - õige tupik. Aitäh vahva matka eest!
Karuonu tuli kaasa moraalseks toeks, mida oligi hädasti vaja, sest minu geps suunas mind rapppa. :) Kui olin nulli leidnud ja vihjet ka lugenud, siis lõpuks leidsin ka karbi. Jälle üks kaua pinnuks silmas olnud täpp likvideeritud.
Ilus ilm soosis rabanaudingut. Poleks aaret, poleks ka siia sattunud. Tänud peitjale! Aare heas seisus.
Täitsa mõnusalt läks teekond aardeni.Leid tuli tänu vihjele kiirelt.Tänud
Pärast Tupiku aaret turnisin üle mahalangenud puude, mis olid kohe nii perfektselt märgistanud õige laudtee lõppu nagu oleks nii plaanitutki. Koheselt oli ka näha, et seda siin ei hoolda keegi. Laudtee nägi vana välja, kopitanud lehtedega kaetud ja puud olid langenud peale. Aarde leidsin kiiresti üles aga edasi tuli soov natukene vaadata kuhu see laudtee viib. Kõigepealt vaatasin üle esimese lammutatud vaatetorni koha, kus oli alles isegi selle materjal. Minnes üle viiendast peaksist neljandasse, mis pidi olema infotahvli järgi kõige kehvemas seisus, sest raie järel kiirenes soostumine. Laudtee oligi kohati pea täielikult mätta alla jäänud. Oli aga täiesti käidav. Jalutasin siis veel edasi. Nüüd oli keegi nagu laudtee pilpaid laiali loopinud aga jätkuvalt käidav. Kui laudtee raba peale keeras, siis läks asi vähe paremaks. Lihtsalt väga amortiseerunud laudtee. Mõned lauad praksusid kui neile peale astuda, paljud hüppasid üles alla. Mõtlesin, et kui nüüd peaks tulema mingi lauka või älvese sild, siis on kellad ja peab tagasi minema. Üks väike sillake oli aga see oli neljakihiline, lühike ja pidas minu koormusele vastu. Igatahes ütleks ma, et see vana laudtee ümbrus on palju ilusam. Koguaeg on nii paremal kui vasakul lauakad mis kaetud pisikeste saarekestega. Eks need soostuvad rabasaared ole vast peamiseks põhjuseks. Ei ole ju mõtet iga aasta uut kihti laudteed panna vanale peale. Mu tempo oli nüüd kõvasti aeglasem aga ikkagist jõudsin ennem lätlasi parklasse. Ei tea mis nendega nüüd juhtus. Kindlasti soovitan ka teistelgi seda vana laudteed läbida nii kaua kuni seda veel maapinnale jätkub. Algab see vaatetorni juurest piki järve. Metsa sees on keegi aktivist selle üles võtnud aga rabas on olemas. Aitäh peitjale matka eest!
Aarde juurest lahkudes nägin ühe heinapõllu peal huvitavat vaatepilti. Lausa kolm kotkast passib. Üks oli kohe täiesti tee ääres. Jäin seisma, et pilti teha. Aken oli aga mudane. Kui seda alla lasin, pistis aga lendu. Minu suurearvulisem kohtumine kotkastega looduses ja lähim kohtumine samuti.
Gepsu kaardi peal oli rabas veel ringrada, aga pärast logimist selgus, et sajakonna meetri pärast on loodus puhta töö teinud. Pöörasime siis tuldud teed tagasi. Aitäh!
Tagasiteel autoni jäi ka see tee peale, tänud.
Kuna Tupiku juurde oli nagunii asja, siis sai ka see aare üles otsitud. Väga mõnus jalutuskäik.
Suured tänud peitjale!
Siin pani Priit meid tanki, jäädes ise autosse ootama ja isegi ei öelnud, kui pikk matk meid ees ootab. Saime 2 aaret korraga kõigest "2 tunniga" Matk ise oli väga mõnus ja ilm ilus talvine. Auto juurde jõudes lasi Priit leiba luusse, me ehmatasime ta ülesse.
Tupiku juurest leidsime kiiresti vana laudtee otsa. Tee ise päris heas korras. Sügisene vihm ja langenud puulehed olid selle ainult muutnud väga libedaks ja iga pisemgi laudtee kõrvalekalle kippus meid teel maha libistama. Tiidul õnnestus äkitselt isegi end risti pikali laudteelt leida. Nii, et märja teege ettevvatus ei ole ülearu. Koordinaatidel tuuritasime ka jupp aega tulemusteta ümber. Siis lugesime vihjet ja peagi oli aare Tiidul näpus. Tänud peitjale loodusesse kutsumast ja kena aarde eest.
Tore rabamatk mööda laudteed.Lõpus tuli ka päike välja.Jätsime Travelbugi. Tänud
Aigar jäi Tupikusse puhkama, mina lidusin täiel aurul edasi, et etteantud 15 minutiga toime tulla, niivõrd kuivõrd seda vana laudtee ja ümberkukkunud puud võimaldasid. Miskipärast oli vihjena jäänud meelde "laudteel kahe kase vahel" ja kuna ma sellised täitsa nullilähedusest leidsin, tuustisin seal tükk aega ringi. Lõpuks otsustasin vihjet uuesti vaadata ning eksitusest aru saanud, läksin õige koha juurde ning karp oli hetkega käes. Tänud.
Kui juba Tupikusse tuldud oli, siis jalutasin mõnisada meetrit edasi ja otsisin ka naaberaarde üles. Vihjest oli abi. Aare oli ka väga meeldivalt puhas ja kuiv. Aitäh peitjale.
Geopeituse algusajast 2013 aastast juba õrritab mind täpike Nigula rabas. Peljanud olen just pikka matka ja amortiseerunud laudteed, ning aastaaegu. Seekord motiveeris mind minema suurepärane ilm, uhiuus laudetee ning boonus tupiku lõpus. Henrikost on kasvanud paras laudteede fänn, seega vantsis ta ise enam kui 2/3 teest omal jalal kohale. Teekonnal nautisime kõiki vaatetorne ja kauneid suviseid rabavaateid. Kui millegi üle viriseda, siis tuul oleks võinud veidi vaiksem olla. Lõppu jõudes olin nii rahul, et oleks positiivsetest emotsioonidest logiraamtu täis tahtnud kirjutada. Väikese üllatus osaliseks saime logiraamatut avades, kui avastasime endid tänasel päeval teisena logimas. Aitäh.
Kartsin küll, et äkki ei vea levi välja aga aarde oleks kenasti ka ilma tehnikata leidnud.
Parklasse jõudes ootas meid ees juba 6 autot. Kohe tekkis küsimus, et kui mitu geopeiturit hetkel rajal on… Jalutuskäik laudteel oli aga ilus. Ettejäävad tornid said meie poolt kiitva hinnangu, rääkimata korralikust laudteest, mis oli kuni metsani praktiliselt lume- ja jäävaba. Logiraamatut avades selgus, et äsja oli siia oma nime Arweto kirja pannud. Seega selle hulga rahva seas, kes meile laudteel vastu tulid, oli vähemalt üks geopeituse maailmas tegutsev inimene. Igatahes siinkohal tervitused talle ja tema kaaslastele, kellest me osasid isegi tundsime, kuid teadmata nende seost geopeitusega sellel teemal kohtudes absoluutselt ei vestelnud. Kas pole huvitav kokkusattumus? Peitjat aga täname Nigulat tutvustamast, jätsime aardesse punase peapaela.
Eks see segane seis nende laudteedega motiveeris mis kole. Aga vana laudtee on enamasti alles ja läbitav ka, ja oluliselt paremini eristub ta ümbritsevast kui uus. Tuli teine lihtsalt ja oli korras, kõik nagu ette nähtud. Tuletasin eelmist korda meelde - sellest saab suvel juba 20 aastat ... Toona kolasime siin mingi konverentsiekskursiooniga, islandi tüdruk peitis oma käevarred sääskede eest põue ja näitas, kuidas ennast islandi metsa ära peita ... Oh aegu. Ja praegu on see rada sihuke kääbikulik sinna ja tagasi, a vat kus vanasti, sai ikka ringi peale teha ja puha ...
Tänud ka!
Ega ta väga õige mitteleid pole, kuna me ei jõudnud kohalegi. Triin pühkis alguses küll sellise kiiruga minema, et me otsisime Hannoga teda pärast tükk aega metsast taga. Tegelikult kuni meie mööda laudteed kohale vantsisime, kükitas Triin vaikselt tornis ja kihistas omaette naerda. Hiljem selgus, et ta tahtis päikest tabada, aga lõpuks ei jõudnudki.
Vantsisime päikeseloojangus ja udus kuni järgmise tornini ja siis ma arvasin, et edasi enam ei lähe. Ka eelmised inimjäljed lõppesid torni juures ära ja edasi oleks tulnud seda laudteed sealt lume alt otsida. Hannol polnud küll midagi selle vastu, kuid kuna ka hirmus külm juba näpistas valusalt, pöördusime tagasi. Samas sai just sealt väga ilusad rabapildid.
Kuna eelmisel sügisel jäi Nigula aare leidmata, sest lastega ei saanud laugastest läbi, siis täna sai see aare ka ära võetud. Jätsime aardesse oda ja ratsu. See aare jäi täna viimaseks, sest päike läks magama ja läks kohe külmaks. Lapsed olid ka juba väsinud ja seega täna rohkem aardeid otsima ei hakanud.
Mõnus jalutuskäik ilusa ilmaga.
Aitäh siia juhatamast.
Tänud peitjale :)
Tulime siia Tupiku aarde juurest. Vana laudteed mööda oli täitsa võimalik kõndida, kuigi see oli kõdunenud puulehtedega kaetud ning kohati mahalangenud puid. Aarde leidsin mina. Oli päris korras aare. Tänud siia kutsumast!
Pikisilmi ehitustööde lõppu oodates (tähtaeg hetkel 30.11.2015) olen nüüd kahel korral Nigula juures käinud. Hea uudis on see, et uus laudtee on valmis! Infotahvlid on veel puudu, tornid kerkivad iga päevaga. Halb uudis ka: ametlik rada ei ulatu enam aardeni. Pärnu Postimees kirjutas nii:
"Aeg on teinud korrektiivid ja RMK leiab, et arvestades halba mõju ja külastajate madalat huvi Nigula 6,8kilomeetrise õpperingi läbimise vastu, ei ole otstarbekas hoida rabas kasutatavana nii pikka häiringut. RMK ja keskkonnaameti spetsialistid on seisukohal, et seda ligi seitsme kilomeetri pikkust rada ei ole otstarbekas uuendada rabalinnustiku häirimistundlikkuse tõttu. Kuid arvestades raja tähtsust loodushariduse ja looduskaitse ajaloos, rekonstrueeritakse rada algsel marsruudil Salupeaksini, see tähendab 2,4 kilomeetri pikkuses."
Käisime eile aaret ka üle vaatamas, karp oli väga hea tervise juures. Ka vana laudtee on rabasaarel alles ja 400-meetrine jupp uuest teest aardeni on täiesti läbitav, ainult otsast on kümmekond meetrit ära lammutatud. Mina edastasin vaatlusandmed, peitja otsustagu, mis aardest saab. Hetkel on ta igati loodust kahjustamata leitav.
Jätad meeleldi oma hinge ja südame siia, kui saaks veel ja veel seda rahu ja vaikust ja sõnadega seletamatut tunnet nautida. Lihtsalt olla loodusega üks ja unustada kõik argipäeva olmemured. Tänan kaaslasi ja peitjaid.
Kui hakkasime valima sügisese rabamatka suunda, siis jäi valikus silma Nigula. Suur osa on selles süüd Reigo väga positiivsel logil, mis just enne meie valiku tegemist geopeituse lehele tekkis. Natuke kauge kant oli, kuid ega see meid ei heiduta. Pakkisime auto reede õhtul sõiduvalmis ning laupäeval enne päikesetõusu asusime teele. Parklas oli juba üks auto enne meid, kalamehed olid meist varajasemad. Esimesed 500 m on laudtee nn. renoveeritud, sedagi vist juba mitu aastat tagasi. Sealt edasi tuli valida kas paremale või vasemale, võtsime kutsuvama suuna ja läksime raba peale. Kehv see laudtee oli, kuid täitsa läbitav. Kindlust andis teadmine, et laudtee on ca kolmekihiline ehk toetuspunkt on üsna tugev. Seda ka vesisemates kohtades ehk vee all. Kui aga pika kepiga laudraja kõrvalt proovida, sattusime üsna põhjatute kohtade peale. Seega ei tasu rajalt kõrvale kalduda. Ka metsas on sellel matkarajal mõned üllatused varuks. Minu arvates oli neid just parasjagu, et matk meeldejääks ja samal ajal ei tunduks ülearu rägastikuna. Aarde juurest jätkasime ikka matkaraja ringi edasi. Täpselt mõnusa jalapuhkamise koha peale oli lisatud üks vaatetorn raba peale. Sai veel heita pilgu üle raba avaruste ning siis viimane jupp rada mööda algusesse tagasi. Väga mõnus matk oli, meeldivaks tegi selle ka ilus ilm ja head kaaslased. Suur tänu kõigile, kes selleks rappa minekuks põhjust andsid!
Siin tahtsin selle geotripi käigus kindlasti ära käia. Nagu oodata oli, ainult positiivsed emotsioonid! Mõnus sportlik matk looduses, see on minu arust parim osa geopeitusest. Lisaväärtuseks veel soe, päikeseline ja tuuletu ilm. Tee varieerus väga heast halvani, kokku ring 6,6 km. Nautisin seda täiega. Arvan selle hetkel kindlalt minu top 10 leidude hulka ja olenemata väikestest takistustest soovitan silt külge. Aardest päästsin ränduri.
PS Kes iganes viimati aardele uue ümbriskoti pani, võtkem nüüd ikka nii palju jõudu kokku, et vana ka ära tuua, mitte surada lähedale laudade vahele! Lisaks korjasin veel mõne prahi, pakendi järgi arvatavasti pärit lätlastelt.
Nagu Peeter juba mainis, valisime just selle aarde tähistamaks aasta täitumist meie esimesest georetkest. Ja ka see oli rabas - Viru rabas. Need geomatkad on ühed meie lemmikud. See võrratu Eestimaa loodus on iga ilmaga nautimist väärt. Ja selle aasta jooksul on geopeitus juhatanud meid kohtadesse, mille olemasolust polnud varem aimugi. Loomulikult ei saa ka mina jätta mainimata, et kõige selle alustalaks on olnud Peeter. Üksi mängides kaob minu jaoks see oluline miski, mida ma eriti naudin. Aare oli aga kenasti omal kohal. Jätsime talle ka seltsilise. Laekast eraldasime mõned kommid, mis ähvardasid kogu varanduse kokku kleepida. Tänud mõnusa matka eest!
Selle aardeotsingu ja matkaga otsustasime tähistada geopeitusega tegelemise esimest aastapäeva. Tänan kõiki aarete peitjaid ja teisi kaasgeopeitureid nii Eestis kui välismaal, kes on juhatanud meid meeletult huvitavatesse ja ilusatesse kohtadesse ja seiklustesse. Suur tänu ka Piiale kes on imelise kaaslasena tõstnud pea kõik need seiklused ülivõrdesse. Üksinda ettevõetud geoseiklused pole kunagi niivahvad olnud. Teadsime ette et laudtee on nigel, aga läbitav, ükspool pidi kehvemas seisus olema - aga kumb? Ei hakanud pikemalt arutlema otsustasime ringi peale taha, et eks siis pärast teame täpsemalt. Oli tüüpiline jalaväe ilm - hoovihmade ja tuulega aga see muutis ju matka vaid veelgi põnevamaks. Laudtee on tegelikult mõlemat pidi vabalt läbitav, kehvemas pooles oli kummikust kasu, aga ka siis oli sügavamas kohas vesi vast veidi üle pahkluupiirkonna. Paremas korras olevas pooles oleks võinud ka tossudega kuiva jalaga pärale jõuda. Teiseks probleemiks oli nõue üksteisest piisava vahega kõndida - alguses suutsime korduvalt teineteist üllatada keharaskuse all kiirest ülessekerkinud teeraja laudadega. noh naelade esinemist pidi kah vaatama. Aga minuarust oli tunduvalt suuremaks takistuseks peaksipiirkonnas laudteele langenud puud, neid tuli siis nii ülalt alt kui ka ümber läbida ( ja ka need lebasid just selle raskema teepoole osas) Meilegi sattus esimesena see raskem pool, seega kujunes tagasitee lausa nautlemiseks. Aardelaegas avaldas end ruttu. Kuna viimasel ajal on see aare olnud üsna üksik - jätsime siia ühe randuri puhkama (tal oli hiljuti seljataga pikem teeots Hispaaniast Eestisse) Aga veelkord suur tänu geopeitusele ja ennekõike sellega tegelevale vahvale seltskonnale
Oi seda rõõmu selle aardega või õigemini võitlus iseendaga. Päris tükk aega sai mõeldud kummalt poolt aardele läheneda. Hiljem kodus logisid lugedes oleks pidanud võtma ikka variandi nr üks, sinna kuhu esialgu teel olime, kuid jah :) Vahepeal muutus see võimas inimkätega kokku klopsitud laudtee, päris olematuks ja vägisi tahtis nagu "Kevades" Tõnissoni poolt põhja lastud parv, laugaste vahele kaduda. Nulli jõudes, aare ise paljastas ennast kiiresti. Tagasi suundusime teist teed pidi. Vaatamata raskustele saime nautida ka seda kaunist maastikku ja meeletut vaikust, aeg oleks nagu peatunud, vähemalt need kolm tundi mis sai seal veedetud. J:Rändur V:Kurgjalt pärit meene
Väga ekstreemne aare, jalad said läbimärjaks. Kardan, et isegi kummikud poleks olukorda oluliselt paremaks muutnud. Kohati oli rada pea läbimatu, kuid me ei andnud alla. Kõikuvatel laudadel õnnestus tasakaal säilitada ning päris vette ei lennanud. Kohati oli vaja laudu üksteise ette tõsta, et mingigi edasiliikumine toimuks. Aga läbisime raja terves ulatuses ning kokkuvõtteks jäin väga rahule. Suured tänud aarde peitjale!
See aare hakkas meenutama juba Vormsi saarel olevat Mehed ei nuta aaret. Sain oma suure varba täitsa katki vastu lahtisi laudtee laudasi ja plätu alla astusin ka püsti oleva naela aga plätud tuli rabast väljudes nagunii ära visata, sest jäin laudade vahele kinni ja nad lõpetasid lihtsalt tegevuse. Raba iseenesest oli imeilus ja soovitan kõigile kas tahavad natuke ekstreemi tunda.
Kõik nagu muinasjutus! Kui valid torni juurest paremale hoidva tee, siis koged ekstreemi, märgi varbaid, takistusrada. Kui valid vasakule hoidva tee, siis naudid rohkem ümbrust, külastad ka teist vaatetorni ja vähe kergem ja tervem laudtee. Kui lähed otse, siis ootab sind kuulsusetu lõpp! Mina soovitan paremalt alustades ring peale teha, ei ole see nii pikk ja raske midagi. Rääkisime Vana-Järve juures kohalikega ja nad teadsid rääkida, et nii pea, ei parandata veel midagi, võimalused lihtsalt puuduvad. Hetkel tundub raskusaste peidukohal väiksem ja maastikul palju suurem. Suured tänud peitjale!
Rikkusime rabavaikust ja noppisime aarde ära. Laudtee tundus niipalju, kui teda sealt lume alt paistis, igati korralik. Aitäh peitjale!
Panime kummikud jalga ja ruttasime rajale. Käisime ühes tornis ja teises ka. Ronisime üle puude ja leidsime aarde. Mõned pildid on ka algaja logis.