Tüüp: Tavaline aare Maakond / linn: Tartumaa Raskusaste: peidukoht 2.0, maastik 4.0 Suurus: normaalne Aarde asukohainfo nägemiseks logi sisse! |
Kirjeldus:
NB! Koordinaadid oluliselt muutunud!
Esialgse aarde peitsid 24.07.01 Kalle ja Hans Lange, Ülle Jukk ning Enn Veenpere.
Selle koordinaadid olid: N 58° 25'47.5'' E 26° 39'57.4''. Hiljem on aare veel kahel korral taastatud (vahepealse aarde koordinaadid olid N N 58° 27'30.11'' ja E 26° 35'03.30'')
14.06.09 aitas aarde taaskord taastada Pioneer. Aarde asukoht on senisega võrreldes 14 m nihkunud.
Vihje: pole
Lingid: pole
Aarde sildid: soovitan (2), võsa (1), väikesaar (1), eramaa (1)(täpsemalt)
Geocaching.com kood: GC1271
Logiteadete statistika: 76 (91,6%) 7 3 1 0 0 0 Kokku: 87
Kaardilt vaatasime välja koha, kust võiks autoga aardele kõige lähemale saada Sup-lauatamiseks. Kahjuks asus see koht eramaal. Õnneks aga oli eramaa omanik sõbralik, pani oma rotveileri tuppa kinni ja lubas meil oma maa pealt supi vette lükata. Kahekesi ühel supil oli niigi veidi ebakindel ja siis möödusid täiskiirusel kaks mootorpaati... õnneks jõudsime lainetuse tekkimise ajaks kaldasse ja õnnestus ümber minekut vältida. Aarde juures oli kallas kõrge ja järsk ja sõitsime edasi, pärast jalutasime siis läbi võsa aardeni. Üsna kohutav oli - olid vööni kõrvenõgesed, parmud, herilased ja loomulikult ka sääsed. Aga aarde me üles leidsime ja ilma kadudeta (v.a. verekadu) saime autosse tagasi ka. TFTC!
Lükkasime SUP laua lähimast kohast Emajõele ja aerutasime saarele. Enne randumist möödus üks kaater ilma hoogu maha võtmata ja tekitas meile korraliku lainetuse. Otsisime edasi sobivat mudavaba randumiskoht ja lõpuks isegi leidsime ühe enam-vähem talutava koha. Aardeni sammusin ujukates läbi nõgeste saatjaks parmude parv. Praegusel aastajal oli selle aardeni jõudmine üsna ebemeeldiv aga tehtud ta sai.
Väike mõnus paus SUP-i retkel Käreverelt Tartusse. Võtsime ränduri kaasa.
Mõnus seljasirutus kalaretkest ning kena vaade jõele. J:Travel
Aastaid tagasi selle aarde kirjeldust lugedes mõtlesin, et minul on sellega sama palju kui kilpkonnal olümpiamängudega pistmist. Aga ära iial mõtle iial. Mootorpaadiga Tartust Karlova sadamast väljudes oli see käkiktegu. Maabuda õnnestus väga täpselt ja ainus vaev oli järsust kaldast üles saada, kus aare juba vastu naeratas. Väheke niiske ta oli, aga ei hullu. Viimati leitud aasta ja mõned päevad tagasi. Tiba keerulisem oli pliiatsi teritamisega, mis niiskuse tõttu ei tahtnud ei noa ega teritajaga mõnda aega õnnestuda. Pastakaid oli muidugi kah, aga nendega on isegi teate kuidas. Enne lahkumist tekitasin veidi geokuhja kah peale, aga nõnda, et aare ikka rõõmsalt selle vahelt piiluma mahtus. Lõpuks jääb üle lisada nagu tublid pioneerid nõukogude ajal: kui koju jõudsime, olime väsinud, aga õnnelikud. Kokkuvõttes tore aare, aitäh.
Juhtus jah nii, et Rauno siia aardeni ei jõudnudki. Miks siis nii? Mul oli vaja kella 9-ks Tallinnasse jõuda ja seega oli meil veel üsna palju aega üle. Noppisime Tartu aadreid kuniks takerdusime Ristsumma aarde taha. Seal läks üle mõistuse kaua aega ja lõpuks lahkusime sootuks mitteleiuga. Siiski, siiski.. Olime graafikus, et jõuame mõlemad selle paadimehe aarde ära logitud.
Olin varasemalt välja vaadanud koha kus saaks autoga otse Emajõe äärde ja saaks üle kasvõi nii, et üks sõidab SUP lauaga üle ja teine tõmbab SUP laua tamiiliga tagasi teisele kaldale ja tuleb ka üle. Või siis lihtsalt käime kordamööda selle 100 meetrise otsa ära. Soovitud lähenemistee ette oli pandud aga keelumärk, tõkkepuu ja veel muud keelud. Kiire mõtte -ja kaarditöö. Kihutasime järgmise teeotsani. Jälle keelatud.. pekki! Vaatasin ortofotot ja leidsin mingi sihi. Sõitsime üle põllu jõe poole. Rada läks madalapõhjalise jaoks päris ebameeldivaks aga surusime edasi. Üks hetk tundus jalgsi edasi liikumine kiirem liikumisviis ja jätsime auto maha. Lippasime jõe äärde ja tegime tuuri kõige kiirema pumpamise. Ma lasin täiest jõust kuni suutsin ja siis Rauno viis laua lõpule. Andis teada, et ma võin ennem ära käia.
Võõra ümarama SUP-i lauaga oli hoopis teine tasakaal kui paar päeva kasutatud sportlauaga. Mitu korda oli tunne, et oh fuuck, nüüd läheb käest ära aga peale paari ehmatuse hullemat ei olnud. Kuna jõkke läksin plaanitult teisest kohast, siis asus ka aare sootuks kaugemal. Kõigele lisaks oli veepinnal päris korralik veevool. Minnes siis vastu. Kaldale ei tohtinud vaadata, sest siis oli näha seda teokiirust mida suure töö tulemusel arendasin. Jõudu oli siiski vist liiga palju, sest sõitsin aardest mööda. Randumise järel oli kiire leid ja tagasiminek möödus juba 4x kiiremini. Endomondo järgi arendasin lausa 14km/h kiirust. Rauno väitis, et edasi-tagasi mineku peale kulus mul pool tundi. Kahjuks meil teist sama pikka aega enam järel ei olnud ja pidime tagasi Tallinnasse hakkama sõitma.
Tegelikult ootan huviga Karli logi, sest... parampapaaa.... logiraamatut avades vaatas sealt vastu tänase kuupäevaga tekst "Karl, võibolla ka Rauno".
Aga lähme tagasi alguse juurde.
Vaikselt olin mõlgutanud mõtet, et see suvi võiks selle aarde juures mööda vett ära käia. Talvel Emajõe jäätumise ootamine on nagu ta on - palju vett jõuab enne Peipsi järve.
Tuli mai, tuli juuni, tuli juuli - SUP seisab ikka nukralt kotti pakituna koridoris. Distants, Kärevere - Tartu, oli kuskil kuklas juba ammu olemas. Andsin alla mõisliku nädalavahetuse päeva otsimise selle aarde jaoks, vaatasin elu ja ilmateate järgi. Aga mis kolmapäeva õhtul viga on? Kutsud kaasa vigastusest taastuva surfari, kes see suvi näeb lainetest ja lohedest ainult und. Ütled talle, et kuule, lähme teeme ühe väikse SUPi matka ja kuuled vastuseks ainult jaasid ning küsimust millal, kas kohe. Viskad kalipso ja laua õigel hommikul autosse, võtad pärast tööd kaaslase peale ja sõidad Kärevere silla alla. Lihtne ju?
Tegelikult oligi täpselt nii lihtne. Laud täis pumbata, kalipsod selga, kama veekindlasse kotti ja kaks preilit alustasid rahulikult liuglemist Tartu poole. Kaks inimest, üks laud, üks aer, kaks korda vähem tööd ;)
Ilm oli mõnus - väike tuuleke, null putukat, varsti tuli päike välja ja tuuleke kadus täiesti. Aarde leidmine vaeva ei valmistanud ja nimed said kiirelt kirja ning teekond võis jätkuda. Teel trehvasime mitut kalameest, vastu tuli ka paar paadimeest, kellele meie kulgemine natuke nalja tegi. Vaikselt hakkas hämarduma kui Tartu kesklinna jõudsime. Väga üksmeelselt tegime kesklinnas väikse vahepeatuse, tõmbasime laua kai peale ootama ja paterdasime paljajalu aer&kott pihus klaasitäit punasevärvilist dopingut manustama. See klaasitäis maitses liiga hästi ja kadus nagu kerisele vesi. Selle aja peale oli viimane päiksekiir silmapiiri taha vajunud ning viimane jupp teekonnast peegelsiledal Emajõel Karlova sadamani kulges linna tuledevalguses. Täitsa uue pilguga sai linna vaadatud.
Kogu teekond oli 22,8km pikk ja võttis aega 4 h 56 min. Väga mõnus, peaks Seikleja.com ja Roka peale ka mõtlema...
Paadimehe aarde leidmiseks oli vaja paati ja meest. Seekordsel kalastustripil leitud. Aitäh!
Hiljutised logid mõjusid julgustavalt ning otsustasime ka jää tugevust katsetama minna. Kandis küll. Aarde leidsime ka vahepeal üles.
Sain autoga emajõeni. Sealt jää peale ja mööda värskeid jälgi nulli. Täna oli siin juba käidud.
Üks lemmikuid kante, kus käime koera jalutamas. Kuna viimasel ajal on päris palju külma olnud, siis mõtlesime seekordse ringi teha mööda jääd vanajõge pidi Emajõele ning tagasi. Tegin huvi pärast ka geopeituse lahti ning avastasime enda rõõmuks, et aare 300 m kaugusel. Natuke turnimist (koerale väga meeldis) ning aare oligi käes. Meiesugustele noobidele õnneks piisavalt nähtaval ka.
Sünnib siia ilma inime ... Sõidab ükspäev sõbra juures mööda, hõikab- näe, homme on maraton, aga mul pole gripp ikka veel päriselt mööda, äkki peaks ikka tiba trenni ka tegema ... Ja siis seda inimest enam ei ole. Sest see, kes meile järele tuleb ja ära viib, tema ei oota. Tema paneb käe meie õla peale ja ütleb, et: «Lähme siit ära, sest see aeg, mis sulle anti, on möödas.»
Tuli meelde see episood, kui musta ülikonna georoobade vastu vahetasin seal tuulisel teeveerel ja jääd trotsima läksin. RV autojäljed olid kenasti näha, teeradagi aimatav, kuigi jänesed olid portfellijagamistuhinas sellele haake sisse jooksnud. Kummik jalga, alla jõeni. Ettevaatlikult uurisin jääd, aga see isegi ei nõhatanud mu all, lasi rahulikult üle minna, errvee jäljed julgestuseks ees. Lasin rahulikult ja mõtlesin. Tegelikult on see imeilus koht, see kõrge lõunapäikese käes paljakssulanud kallas ja need kased seal. Siinsamas kalda all jää küll korra või paar praksatas, ja lõpuks ronisid ka jäljed järsakule, aga siis oli aare juba siinsamas.
Vana suur purk. Logiraamat nii suur, et ei mahu minigrippi. Maskeering - mnjah, ettekujutatav, kuigi, ega siia vist keegi ei satu, üleujutuski vaevalt. Ei tea. Ju siis püsib, kui senini püsinud on.
Ja tasakesi tagasi jääle, hiljukesi hõljudes üle jõe ja nõlvast üles. Ei pandud kätt õlale, ei öeldud midagi ...
Üks emotsionaalsemaid leide viimasel ajal. Ma tänan.
Kinnikülmunud rabad andsid julgust seda aaret võtma minna. Auto jätsin jõe lõunakaldale talu juurde ja sealt läks üks teemoodi asi alla jõe poole. Jõgi oli ilusti külmunud vaid Tartu poole oli jõe keskpaigas millegipärast vaba vee viirg, ilmselt kiirem vool. Aga mujal jää kandis ja kalda ääres oli ohutu liikuda. Veel üks kaua edasilükatud aare leitud. Tänud ammustele peitjatele
Suured tänud kõigile toredatele kaaslastele, kes mu ettepanekuga nõusse jäid, teha suuremal hulgal geokanuuretki. Ja mida aare edasi, seda järjest rohkem ehk aru saite, millega nõustunud olite... :) Vaprad olime!! Peitjale tänud aarde eest!
Kummaline, kuidas ma siiamaani olin kanuusõiduta hakkama saanud ja miks ma ometi olin sellest alailma kuidagi kõrvale jäänud/hiilinud?! Küll oli mõnus! Muidugi, nii toreda tiimi ja superhea juhendaja Helduriga teistmoodi ei saagi. Hammas sai kenasti verele, isegi kahju, et päeva teiseks pooleks olin endale teised toimetused planeeritud ning ei saanud koos jätkata….kuigi jah, kes teab, võibolla oleks ülejäänud geokanuutajate kogetud õhtune maru mu marurõõmu ära ehmatanud:)
Aitäh peitjatele ja taaspeitjale sellisesse kohta kutsumast, sain jälle midagi uut proovida!
Rekust alguse saanud ja Tartusse kulgenud kanuuretke teine ja ühtlasi ka viimane aare, mille jõel viibides ära noppisime. Sinna jõudes oli Emajõgi pakkunud meile juba palju - nii päikest kui ka õrnalt tibanud ja jahutanud vihma, Aasia ja Ameerika jõgedega võrdväärseid vaateid, vaikust ja linnuhääli, mootorpaadisõitjaid ja kalamehi, jõelõhna ja imelist suvetunnet, mõnusaid randumiskaldaid ja vette pillatud pirukat. Noorgeopeituris tekitas erilist elevust veest hulpimas leitud piimapakk, mis oli täitsa kenasti avamata ja veel täitsa kõlbliku kuupäevaga. Ilmselt keegi jõe ääres suvitajatest või kalameestest jõi siis oma hommikukohvi ilma piimata seekord. Käelihased hakkasid ka juba vaikselt tunda andma, kui lõpuks Paadimehe juures maabusime. Otsustasime ära, millisel tasandil aare on ja liikusime sinna poole, kaaslane millegipärast suure ringiga. Siin leidmisega probleeme polnud ja tänase teise seltskonna nimed olid ilusti juba ees ootamas. Pärast logimist võtsime suuna kodulinna poole ja edasine teekond kulges juba tsivilisatsiooni märke otsides. Jõelt paistab muidugi kõik hoopis teistmoodi kui kaldalt. Tartule lähenedes muutus jõgi süngemaks, laiemaks ja lainetavamaks. Tuul tõusis ja selja taha hakkasid kogunema tumedad pilved. Väga lahmima ei tahtnud hakata, aga siiski tõstsime veidi tempot, kusjuures kanuukonna noorim 9-aastane liige oli terve retke vältel end tubli aerutajana näidanud. Lodjakoja juurde jõudsime juba üsna hämaras, nii et päris viimasel hetkel. Taevas Tartu kohal oli potisinine, tuul vihistas madalal ja taamal sähvisid välgud. Siiski õnnestus läbi selle apokalüptilise maailma kuivana kaitsva kodukatuse alla jõuda. Aitäh peitjatele, muidu võib-olla poleks sellist retke ette võtnudki.
Juba talvel oli kanuutamisest juttu, ei arvanud asjast miskit, kindel maapind jalge all on minu lemmik. Kutsele vastasin, et proovin osaleda, ei luba midagi. Kokkulepitud ajal kokkulepitd kohas kohtusime teiste osalejatega. Sõitsime mööda põlluteed, siis tuli kurviline ja aukudega tee. Lõpuks olid augud nii suured, et auto tuli seisu jätta ja sealt edasi sikutasime kanuud jõe äärde. Peagi juhtus nõnda, et vest oli mul seljas ja istusngi kanuus. Vesi oli must ja läbipaistmatu, põhja ei näinud. Nii ma siis koos teistega aarde poole kanuutasin. Esimene sõit minu jaoks kanuuga. Käidud, logitud. Edasi Rekule. Tänud peitjale.
Kui poleks kanuutama tulnud siis oleks selle aarde ujudes võtnud. Aarde juures vaatasin, et ujumine oleks kõige kergem osa, keerulisem oleks vettemineku kohani jõudmine.
Olin otsustanud Helduri hõikega kanuumatkale ühineda. Natuke pelgasin kanuud ja vett ja kõike, mis ees võis oodata. Esimese aarde juurde sõudsime nelja kanuu ja kümne geopeituriga. See oli selle päeva ainus aare, kus kõik 10 ka osalesid. Oli päikesepaisteline kuum äikese eelne ilm koos kõikvõimalike lendavate objektidega. Aga hetkel oli veel kõik talutav! Vahva sissejuhatus päeva! :) Vahva aare vahvas kohas! Tänud!
Paadimehe aarde lähistel oli meie hommikune geopäeva kogunemiskoht. Välja oli valitud kaks tee otsa kust kanuud saaks vette lasta. Uurisime mõlemad läbi ja sobilikuks osutus see koht, mis juhatas jõe ääres oleva puhkekohani, aardest ligi 800 m allavoolu. Teisel teel, mis maja juurest jõe äärde suundus paistis suure tee pealt eratee märk ette tulevat ja siit ei hakanud üritamagi.
Autoga me päris puhkekohani ei saanud, kuna tee muutus järjest viletsamaks ja vastavalt põhja kõrgesele jäid autod meist tee äärde maha. Muidugi lätlaste punane Passat seevastu oli läinud igast mülkast ja lombist läbi. Lõpus pidime ligi 100 m kanuusid jõeni lohistama. Nelja kanuu ja 10 liikmelise seltskonnaga asusime aarde suunas teele. Heldur mainis veel, et tänase päeva plaanidest on Emajõgi kõige kiirema vooluga. Anne vaidles muidugi sellele vastu ja püüdis veenda, et Pedja jõe vool on kiirem. Soojenduseks 850 m ülesvoolu oli Emajõe voolu kiirus päris sobiv. Riburadapidi parkisime kanuud aarde juurde ja panime logiraamatusse nimed kirja.
Pole minu asi arvata, mis mulje me jõel ja jõe ääres olevatele kalameestele jätsime kui esimese asjana kanuudega kohe ülesvoolu põrutasime ja sama kiirelt tagasi ning kanuud jälle kokku pakkisime. Aitäh.
Heldurilt tuli kutse, et temalt on kanuud, ilm on suurepärane, veevool aeglane, seltskond mõnus, et tulgu ma ainult kohale - no vaid blondu keeldub ju sellisest suurepärasest pakkumisest, mina blond ei ole!
Olin kohal enne Heldurit. Sellest, et vastuvoolu tuleb ka kanuutada, kuulsin ma täiesti esimest korda, sebisin ruttu kaaslaseks Kaupo, et hea tugev mees, küll see aerutab. Mina olen ju siiani vaid mõla vees käinud leotamas. Leotasin seegi kord. Siuhh olime aardeni ja säuhh olime tagasi. Sai küll vastuvoolu, ise ka proovisin. Ilm oli ilus, seltskond mõnus!
Tänud Heldurile kutsumast ja peitjale peitmast!
[heldur]'i eestvedamisel alustasime "kanuumatkakeste"(hiljem tõdesime, et ka päris karm võib üks retk olla) tuuri, mille käigus otsida aardeid, mida on mugavam, ilusam ja põnevam otsida piki veeteid.
Hommikuks oli meid kohal 10: ky, nuffi, sylli, kleone, mipi, krista, arvi, lepalind, heldur, vaimar.
Autodega päris jõe äärde ei saanud ja vedasime kanuud kahevahel veeni. Esimesed "lätlased" lendasid juba ringi ja püüdsid meie tegevust takistada. Ei lasknud sellest end heidutada ja lükkasime end veele. Eemal tukkus üks paadike õnge otsas ussi jälgimas. Andsime aerudele auru ja liikusime aarde poole.
Ühel kaldal oli mees 12a poisiga telkimas ja kala püüdmas. Kas nad veetsidki nii aega parme peletades ja kalu püüdes ja puhates. Ehk oligi see nende parim aeg kahekesi koos olla?
Varsti olimegi gepsu järgi kohal ja ronisime kaldast üles logima.
Leitud Arvi, Kaupo ja teiste matkalistega. Lõbus retk oli aardeni. Aega võttis aga kohale jõudsime
Tehtud nagu lubatud, ujudes muidugi. Kui talvel proovisin läheneda põhjast, siis seekord valisin ületamiseks jõe lõunapoolse haru. Auto jäi maantee äärde, sealt Kinguotsa talu juurest viib rada kenasti vee piirini. Ega seda ujumisdistantsi seal märkimisväärselt pole, aardeni liikudes saab edukalt voolu suunda ära kasutada. Nagu Emajõel ikka, on kalda ääres küllalt mudane pinnas, mis tahab jalanõud vägisi endasse neelata. Liikumisel tasub tähelepanelik olla ka murdunud puude osas - mõned neist on teravad, aga ei pruugi läbi sogase vee välja paista, samas tugev vool avaldab survet. Nullis torkas aare kohe silma. Tagasiteed proovisin kuival maal alustada, aga dzhungel saarel on palja kere jaoks ebameeldivalt tihe, kaldaäärses vees astudes sai palju mugavamalt. Piki jõge vastuvoolu ujumist proovisin ka, aga nii kiire ma pole, vool sai varsti võitu :o)
Leitud :) Vähemalt üks aare sai tänase paadisõiduga leitud.
Pikalt plaanitud aarderetk sai lõpuks ette võetud. Sõime siis mõnusalt peale tööd oma kõhud täis, kogusime natuke leiba luusse ning seejärel asusimegi juba erivarustust autosse pakkima. Kohale jõudes sai kiirelt paadile õhk sisse, navigeerimisvahend kaasa ja teekond võis alata. Vette minekuks valisime meie Emajõest eralduva kaare Kärknapoolse kalda. Vool oli seal pigem rahulik. Oma veesõiduki parkisime ära enne suure emajõga liitumist, kartes, et võib olla ei jõua me oma väikest veesõidukit suuremas voolus enam kontrollida.
Siit hakkas aga meie kannatuste rada, kuna minna oli aardeni veel oma 300 m ja see oli korralik võss ja nõgeste väli. (Parema veesõidu elamuse saamiseks olid jalanõu lähtekohta jäetud.) Nullpunktis meil nii kiirelt ei läinud, kui varasematel otsijatel. Loogilisi kohti oli, käisime need kõik läbi, kuid ei midagi, kuni siis lõpuks kaaslane viitas võsa all millelegi, mida esimese hooga pidasime prügiks. Kuna lootus hakkas juba hääbuma, otsustasime ikkagi kontrollida ja käes ta oligi. Aare ise oli tegelikult täitsa korras. Logiraamatule võiks keegi natuke suurema gripikoti viia. Praegune on natuke väike sellele suurele raamatule.
Vaatamata lugematutele kõrvetushaavadele ja raipehaisule, mis kogu meie otsingut saatis, oli tegelikult väga kena koht ja pingutus tasus end igati ära. Aitäh aarde peitjatele!
Oleks olnud ka naiivne loota, et Emajõgi Õhne jõe kombel kandva jääkaane all on. Aga kontrollida oli ju ikka vaja :P Ütleme nii, et polnud vähimat lootustki ujumata teisele kaldale pääseda. Ja justnimelt ujudes ma siia kunagi uuesti tulla plaanin, pigem siis suve poole.
Kui ma geopeitusega umbes 2008. aastal aktiivsemalt tegelema hakkasin, siis see oli mul Tartu ümbruses üks väheseid leidmata aardeid, kuna polnud vastavat sõiduvahendit kuskilt võtta. Nüüd paadiomanikuna oli selle aarde leidmine ainult kohale minemise vaev. Aarde konteiner paistis juba eemalt silma. Tänud peitjale ja taastajatele! EVEJ
Seikleja.com leitud, otsustasin külastada ka seda aaret. Kui Kärevere sillani jõudsin, tegin telefonikõne. Tiia vastas, et olen ikka veel poes. Mul akut veel veerand alles. 6 km linnulennul, vast jõuab. Seni üksluine kallas muutus, kivid, kaldapealsel mingi matkarada, mõned kalamehed ja MAJAD, kuhu viis korralik paadikanal. Vahetult enne sihtmärki oli aku viimasel piiril. Aarde leidsin ruttu, aga kokkulepitud kohta, Emajõe põhjapoolsel kaldal, veel alla kilomeetri. Oleks olnud bensiinimootor, siis viimane lõik läbitud ainult aurude najal. Elektrimootoril ei oskagi seda viimast nimetada. Nüüd vähemalt teab kui kaua aku vastu peab. Aga ega seiklus veel läbi olnud. Tirisin paadi kuivale ja tahtsin oma kohalejõudmisest teatada. Mobiil aga ei olnud sellega nõus. Sadamas ka kedagi kohal ei olnud. Tassisin siis oma varustuse videokaamerate valvsate silmade all tõkepuu taha ja ootan. Poole tunni pärast tuligi üks auto, oli naabermaja peremees. Hea mees aitas hädast välja,Tiia oli juba mind külavahel otsimas. Vahva seiklus oli, aga kael vaatas millegipärast tükk aega vasakule. Aitäh!
Ah sa suur susi ja sindrimanahk, püha müristus ja põrgupõhja vanapagan...mul ei ole sõnu. Otsustasime matkaveljede Martini ja Rudolfiga Paadimehe aarde juurde sõita, et minagi saaksin oma nime jõesaare logisse kirja panna. Olin nii õhku täis, et lubasin aarete saareni lausa üle Emajõe ujuda. Mida ma aga ette ei osanud näha, oli järgnev võsaperse, mida võib pidada minu senise elu üheks kõige intensiivsemaist. Lähenesime lõunast ja vaid 400 meetri jooksul jõudis maastik varieeruda peaaegu läbipääsmatu lepadžungli, mehekõrguse nõgesepõllu ja salakavala mudakraavi vahel. Eriliselt värvikaks muutis retke minu riietus- jalas vaevalt põlveni ulatuvad püksid ning äärmiselt lahtised sandaalid, mis sugugi varba otsas püsida ei tahtnud. Nõgesed tegid koledat valu ja nii pidid minu paremini riietatud sõbrad toime tulema ropuvõitu hääleharjutustega, mis üha tihemini minu kõrgelt koolitatud häälekurdude vahelt metsikusse Emajõe-äärsesse loodusesse paiskusid. Üle jõe ujumine oli katsumustest ehk kõige lihtsam, vool pole siin väga tugev. Huvitavaks vaatepildiks oleks mööduvale paadimehele kindlasti olnud porgandpalja inimeselooma näiliselt sihitu kargamine kaldaäärsetel liivavallidel. Tagasitee möödus kohutavates piinades, milles olid taaskord süüdi kõrvenõgesed ning lugematu hulk teravaid oksi, mis kublastest hellasid jalgu põrguvaluga kriipisid. Osa võsast tuli mul läbida paljajalu, sõnakuulmatute sandaalide tõttu, mis liiga tihti suvalisse mudaauku kinni tahtsid jääda. Oi Jeesus Maria, milliseid vandesõnu seal siis kuulda võis! Tuhat ja tuline, kärts ja mürts- aare sai võetud, aga siiamaani teevad nähtamatud pöialpoisid mu jalgadele väljakannatamatult valusat nõelteraapiat. Aitäh peitjale, oh sa mu meie.
Avasime navigatsioonihooaja ja suundusime aarde poole nii nagu pealkiri ette näeb. Ankru hiivasime aardest ligi 800 meetrit allavoolu puhkekoha juurest. Seal teinekordki hea telki tuulutada või õnge leotada. Linnamaasturiga saab kuivemal ajal jõe äärde välja, kuid juba peale tõisemat vihmasadu (nagu sel päeval) võib tagasisaamine üleöö problemaatiliseks muutuda. EVEJ
Natuke liiga palju kordi juba sealt mööda sulistatud, nüüd oli aeg ära võtta. Seekord kahe kanuuga. Esialgu sai asjaolude kokkulangemisel umbes 5 km valest kohast otsitud, aga vea parandamisel sai kohe palju lihtsam:) Aare korras, EVEJ, aitäh!
Peale Uku aaret oli see nagu jalutuskäik pargis. Jää peal oli paksem sulalume kiht, mille all juba õhuke veekiht, aga kuna kalamehi kandis, siis pidi meid ka kandma.
Saigi matkatud kilomeetrike mööda maasturijälgi ja Emajõge aardeni, kus lähedal oli jää peale lomp tekkinud, upitasime end lombist läbi kaldale ning siis oli vast kõige raskem punkt kogu seiklusel - tuli kaldajärsakust üles saada. Nelikvedu sisse ja minek.
Aarde leidmine raskusi ei valmistanud. Logisime ja suundusime tagasi.
Sai veel ilmast viimast võetud enne kui päris sulaks ära keerab ja jalgsi mööda jõge minek seiklusrikkamaks muutuma hakkab.
Lähenesime jõeni autoga sama teed mööda kus eelmine logija. Meie masin ei lubanud aga päris lõppu välja jõuda. Elamusi pakkus ka libe tee, mis oli kallakuga mõnusasti kraavi poole. Õnnestus siiski kraavist eemale hoida ja ka keset teed lebavad kivid ei suutnud meie masina karteripõhja purustada.
Jõge mööda minek tundus alguses päris tavalisena. Varsti hakkasid aga eelmiste kõndijate jäljed veealla kaduma ja hakkasime sel põhjusel vanu jälgi vältima.
Sinnaminek möödus täiesti rahumeelselt, tagasitulekul aga õnnestus mul siiski ka jalg korraks läbi jää saada. Pärast seda intsidenti sai väheke hoolikamalt jalge ette vaatama hakatud.
Jeahh...meest sõnast, härga sarvest. Eelmise mitteleiuga võrreldes, oli täitsa uus tase: ei ühtegi paati, lendav loodus oli nukkumas ja viiste geopeituse kuude jooksul oma jäärapäisust :) tõestanud geopeitur oli kah autos. Parkimiskoht oli juba tuttav nagu ka teekond "teisele kaldale". Huvitaval kombel oli ka Emajõgi jätkuvalt kaane all, kuigi teel siia olid enamus niresi täitsa märjad. Ega midagi, peletasin kaldal sääski ja lubasin kergemas kaalus kaaslasel jõel vehelda ja üles-alla turnida. Geopilk oli juba selleks hetkeks uinunud-tuhmunud ning minust oleks see ka leidmata jäänud seekord, kuid kaaslase geps viis tünnini...õu jee...suvel jäävad need kilomeetrid aerutamata aga teisel pool "suurt silda", jala ei käi ning vett ei joo(eriti kui üks number on 140 kg ja teine 46)...s.o. tuleme paadiga ja kaifime kuubis ;) Tänud aarde eest!
Mööda Pedja jõge olime täna juba käinud ,nüüd otsustasime katsetada ka Emajõe jää tugevust. Auto jätsime ühe majapidamise juurde teele ja kõndisime mäest alla jõe äärde. Sauna juurest viisid jäljed sobivasse suunda ja nii me neid mööda astusimegi kuni leidsime hea koha jääle laskumiseks. Suusakepid olid siin igati abiks, samuti kaaslase tugevad käed ;). Mööda jõge oli esmalt kõhe kõndida kuid jäljerida oli nii selge ja vett jõel mitte kuskil ja nii läks ka kõhedus üle. Kiirelt saime õige kohani, esiveoga kaldast üles ja seal see aare juba ootaski logimist. Algselt suveplaanides kanuuga võtmiseks plaanitud aare sai tänu külmale kergemalt, ilma kanuuta, võetud. Tänud! Kahjuks paadimehi täna ei kohanud, eks teine kord tuleme piilume ka nemad üle ;) !
Tundub jah, et see aare on viimas ajal kuidagi eriti populaarne. Jätsin auto puhkekoha juurde Vorbuse peakraavi ja Emajõe kohtumiskohas (madala sõiduautoga sinnamaani sõitmist ei soovita ;) ) ja jalutasin mööda looma- ja suusajälgedest kirjut jõge kohale. Eelmiste otsijate värsked jäljed tulid teisest suunast, ei teagi kui napilt Teolt tabamine ära jäi. Tänud aarde eest!
Eelmistest logidest innustust saanutena ründasime edukalt ka seda aaret. Aitäh!
Väljas oli ilus talveilm ja pakane oli maastiku raskuastmest poole omale võtnud. Paadiga poleks midagi peale olnud hakata, aga jõe peal jalutada oli päris mõnus. Polnudki varem niimoodi üle emajõe jalutanud. Aardeleid ise oli kiire, praktiliselt kohe hakkas silma. Logi kirjutades leidsime üllatusega, et me polnudki esimesed, kes täna selle aarde leidsid. Aardest võtsime kaasa elevandi ja omalt poolt lisasime kondeka. Aitäh peitjatele.
Kuupvõrrandi aare edukalt leitud, otsustasime rinda pista selle aardega. Huviorbiidis on see juba sügisest, aga kuna oktoobris oli vesi ujumiseks juba liiga külm, tuli oodata, kuni talv sobiva lähenemistee tekitab.
Lähenesime Kärkna poolt ja kui Amme jõe suudme juures (kus oleme varem kalal käinud) läksid üle jõe ATV jäljed, siis oli selge, et saame ka meie jõe ületatud. Edasi proovisime algul otse üle saare murda, aga üsna kohe oli selge, et jõeäärt mööda saab ikkagi kiiremini. Saimegi kenasti kohale, sisse ei kukkunud ja aare tuli ka vaevata kätte. Tagasiteel kippus tuul juba liiga tegema ja said selgeks riietuse elemendid, mis tuleb pikemate matkade jaoks välja vahetada. Igatahes väga vägev, aitäh lahedasse kohta juhatamast!
Viimase paari nädala jooksul valitsenud külmad võimaldasid lõpuks ometi selle aardeni läbi murda. Kuna paati ei ole, siis panustasime kohe selle peale, et küllap jõgi millalgi ikka ära jäätub. Pidevalt jääoludel silma peal hoides sai täna lõpuks see retk ette võetud.
Lähenesime Amme jõe suudme juurest, kus kunagi suvel olime ka (tulemusteta küll) kalalgi käinud. Sealsamas viisid üle jää täna koguni ATV jäljed, mis oli hea märk. Lisasime sinna kõrvale kaks jäljerida ja saimegi probleemideta üle. Esimese asjana hakkasime loomulikult murdma otse läbi võsa, kuid õnneks tuli Martinil kiirest pähe geniaalne idee minna hoopis mööda jääd (väheseid kordi, kus "miks minna otse, kui saab ka ringiga" loogika tasus ennast ära). Mina oma aruga olekski vist jäänud otse edasi raiuma ja tagantjärele ennast kirunud, et palju lihtsamalt oleks ju ka saanud. Viimase nuki lõikasime siiski üle saare ja hea õnnega kõndisime peaaegu otse aardeni, mis jäi kiiresti silma.
Peab tunnistama, et logimiseks kinnaste eemaldamine ei olnud just meeldiv, kuna -15 ja tuul ei ole eriti hea kombinatsioon. Siiski sikerdasime oma nimed kangete sõrmede kiuste ilusti üles. Omalt poolt jätsin aardesse ka väikse elevandi. Kui terve tee aardeni läks valutult, siis tagasi jää peale ukerdades sai ilusti koheselt külje maha ka :D
Aitäh peitjatele jälle ilusasse kohta kutsumast!
Kuna enne seda va Euroreisi olid nii kiired ajad, et aarete leidmise kuupäevade kirjapanek tundus olevat lastele, sai need lihtsalt meelde jäetud. Nüüdseks olen seda aaret külastanud juba kaks korda, et kindlaks teha enda esimese visiidi aeg, mis loksutaks ka paika need teised aarded mis on küll leitud aga alles logimata. Esimesel korral hurraaga kõige lähedamast punktist üle jõe ujudes avastasin ennast kaldal olle ikka parasjagu aardest allavoolu. Teisel korral ja valges, (mitte, et ma ei oleks võinud mõne lihtsama aarde juures käia kuupäevakontrolliks) valisin selle endale karistuseks oma lolluste eest, kuid olin niipalju targem, et ründasin jõge piisavalt kõrgel, tabamaks kallast õiges kohas. Tagasiteel möödus must üks kalamees (paadis) ja kui ma talt küsisin, et kuidas kalag, vaatas ta mind ikka väga kahtlaselt. Ei olnud vist ujuvat geopeiturit varem näinud lihtsalt. Tuleb andeks anda.
Ajarännak tagasi kadunud matkadesse joonas444 ning tõenäoliselt ka soengu juurde. Mõnus külm, palju lund. Üle jää paadimeheni, kes/kus õnnestus termosega tüki hambast välja lüüa.