Tüüp: Asukohata (tagurpidi) aare Maakond / linn: Võrumaa Raskusaste: peidukoht 1.0, maastik 3.0 Suurus: muu Aarde asukohainfo nägemiseks logi sisse! |
Kirjeldus:
Highpointing on klassikalises mõttes riikide (või ka USA osariikide) kõrgeimate looduslike tippude vallutamine.
Veidi mitteklassikalisemas mõttes ja siinsetele (Eesti) oludele paremini sobivaim highpointingu vorm on County Highpointing ehk maakondade kõvemate tippude rünnak.
Ja kui nüüd seostada seda geopeitusega, on sobivaim selle rändamisviisi harrastamise vorm on kõrgeima tipu koordinaatide ja kõrguse mõõtmine GPSiga (Ära unusta enne oma aparaati kalibreerimast).
Eesti maakondadest teatakse kindlasti enim Võrumaa kõrgeimat tippu Suurt Munamäge. Kuid mis on Harjumaa kõrgeim tipp? Kui kõrgele merepinnast kerkib Hiiumaa või Saaremaa? Milline on Ida-Viru maastiku merest kõrgeimal asuv küngas?
Seda saabki avastada uue geopeituse äraspidi-aardega Tipuvallutaja. Otsi käepärastest teatmevahenditest sulle sobiva maakonna kõrgeim tipp ja asu seda vallutama: pane kirja, kuidas kohale jõudsid, mis suunast tipule lähenesid, kui raske oli tõus ja mida oli tipust näha. Võib öelda, et praktiliselt kõigi maakondade kõrgeimate tippude kohta leiab infot ka topokaarti hankimata, kui veidi paber- ja Internetikandjatelt otsida.
Logis tuleks kindlasti ära märkida ka tipu täpsed koordinaadid ja kõrgus merepinnast, mida GPS näitab. Ja kui see erineb miskipärast oluliselt ametlikust kõrgusest, too ära ka tegelik kõrgus.
Võimalusel võiks lisada ka kauneid vaateid kõrgest kohast fotodena ning paigaga seotud legende, kirjeldusi või ajalugu.
Külastada võib tippe korduvalt. Ka siis, kui keegi mängijatest juba tipu on vallutanud. Aga külastuse kirjeldus ei pea sellepärast detailivaesemaks jääma, sest iga tipuvõtmine on alati isemoodi :)
Kuidas näeb välja klassikaline highpointing, vaata sellelt lingilt: http://highpointers.org/
Eesti üks arvatavasti tõsisemaid highpointereid on Targo Tennisberg, kelle tipuvallutusi saab näha näiteks sellelt lingilt: http://www.targotennisberg.org/highpoints/index.htm
Edukaid uute tippude vallutamisi (geo)alpinistid, igatahes! :)
Vihje: pole
Lingid: http://www.reisijutud.com/node.php?id=1364
Aarde sildid:
Geocaching.com kood: GCMFQX
Logiteadete statistika:
191 (97,0%)
6
32
0
0
1
0
Kokku: 230
Kunda Hiiemägi on 1,7 km pikk,kuni 400 m lai ning kuni 15 m kõrge mägi. Koordinaadid on 59°29'43.2" 26°32'51.1". Kunda Hiiemägi oli muistne ohverdamiskoht Kundas.
Muudetud mitteleiuks. Põhjus: see mägi pole maakonna kõrgeim.
Käisin Kunda Kronkkallast uurimas. Kõrgus on 30 m ja rattaga sõitsin ja vaade on super ilus ja kaugelt merepiirilt näeb väikest saart :) kordinaadid on 59°30'34.9" 26°30'43.8"
Muudetud mitteleiuks. Põhjus: Kronkskallas ei ole maakonna kõrgeim tipp.
MEREMÄE MÄGI JA VAATETORN - 234,5m
Koordinaadid: N57°44.333 E027°25.302
KUNAGISE MAAKONNA AJALOOST
Kõigile Setomaast üle käinud väehulkadele vaatamata suutsid setod oma külad säilitada. 862–1920 kuulus Setomaa vene valitsejate alluvusse, 1920–1940 Eesti Vabariigi koosseisu. 1920 sõlmitud Tartu rahuleping liitis Setomaa Eestimaaga. Setomaast moodustati maakond nimega Petserimaa, maakonnakeskuseks sai Petseri. Esmalt jaotati maakond 4 vallaks, hiljem 11 vallaks. Uute valdade piiride määramisel peeti silmas setode ja venelaste asualasid, et kujuneksid võimalikult puhtad seto ja vene vallad. Rahvas ise on Setomaa jagatud 12 osaks ehk nulgaks (nurgaks). Ühe nulga koosseisu kuulub 10–12 küla, sageli on nulkade piirid looduslikud. Nulkade nimed tulenevad kas mingist kesksest asulast, nt Irboska nulk või mingist maastikulisest tunnusest, nt Üle-Pelska nulk (Pelska jõest lääne poole jääv osa). ALLIKAS: Setoturism.ee
MEREMÄE MÄGI KOOS VAATETORNIGA KUI SETOMAA TIPP
Meremäe mägi (Mere mägi) asub Vaaksaare kõrgustikul, mis kuulub Haanja kõrgustiku idapoolsesse ossa. Vaaksaare kõrgustiku kõrgemad tipud on Kuksina mägi (212m üle merepinna) ja Meremäe mägi (204m). Torni kõrgus on 18m ja vaateplatvormi kõrgusega merepinnast 234,5m. Sellelt kõrguselt on nähtav nii kogu Setomaa kui ka Petseri kloostri kuplid ja Pihkva järv. Laululavale mahub korraga esinema kuni viiekümneliikmeline koor ning pinke on kuni 160-le vaatajale. Kogu kompleks ümarpalgist sindlikatustega järgides piirkonna ehitustraditsioone.
Muudetud mitteleiuks. Põhjus: Meremäe mägi ei ole ühegi Eesti maakonna kõrgeim tipp. Aarde leidmiseks on vaja külastad mõne maakonna kõrgemat tippu.
LOGIJA KOMMENTAAR: Sul polnud kirjas, kas endise või praeguse maakonna ja kas tipp peab olema looduslik või koos abijõuga (nt vaatetorniga). http://www.setoturism.ee/?lang=est&m1=3&obj=48