Tüüp: Tavaline aare Maakond / linn: Saaremaa Raskusaste: peidukoht 1.5, maastik 1.5 Suurus: väike Aarde asukohainfo nägemiseks logi sisse! |
Kirjeldus:
Siit saab alguse või siis lõpu, sõltub ajastusest, teekond Ruhnul. Rootslased kutsuvad Ruhnut Runöks ning saarele viidatakse tihti kui “Riia lahe pärlile”. Esimesed inimasustuse jäljed Ruhnus, seotud arvatavasti hooajalise hülgejahiga, on pärit umbes 5000 aastast eKr. Kirjalikult mainiti Ruhnut esimest korda Kuramaa piiskopi vabaduskirjas 1341. aastal. Ruhnus asub Eesti üks vanimaid puitehitisi, 1644. aastal ehitatud Ruhnu puukirik. Saare kõrgeimas punktis, Haubjerre mäel, asub Gustav Eiffeli enese poolt kavandatud ainulaadne metallmajakas. Torni detailid valmistati Prantsusmaal ning torn pandi kokku Ruhnus 1877. aastal. Saar on populaarne matkajate seas. Väsinud matkalised tunnevad ehk eriti mõnu Eesti ühe sügavama kaevu tervistavast soolakast veest. Ujumiseks on parim laulvate liivadega Limo rand. Ruhnu mets on koduks kaitse all olevatele ainulaadsetele taimeliikidele.
Palun pane pärast kõik samamoodi tagasi!
Mõnusaid elamusi Ruhnul!
Vihje: pole
Lingid: pole
Aarde sildid: lumega_raske (1), ilus_vaade (1)(täpsemalt)
Geocaching.com kood: GC6Q0WC
Logiteadete statistika: 57 (95,0%) 3 1 3 2 0 0 Kokku: 66
Ruhnus sai kahe päeva jooksul mitmel pool matkatud, mõned aarded leitud, muuseumis, kirikutes ja tornides käidud. Enne laevale minekut oli parajalt aega viimane aare üles leida. Otsima ei pidanud, oli seal, kus pidi olema. Nime sai kirja panna, aga logiraamat väsinud ja vajaks uuendamist, et oleks Riia lahe pärlile kohane. Aitäh peitjale!
Pikem logi on Ruhnu kultuuris, aga siia oleks vaja veekindlat konteinerit kaasa haarata, uut loguraamatut ja kilekotti. Kahjuks endal kõik nad seekord puudusid... Vaevumärgatav kriipseldus sai logiraamatusse
Käin Ruhnus ikka väga sageli, kuid tavaliselt lennujaamast kaugemale ei saa. Täna jäi aga lennuk ilma tõttu ootele ning sain kiire jalutuskäiguga aarde leitud. Logiraamat oli aga kahjuks täiesti vettinud. Aitäh!
Meie Ruhnu reisi esimene leid. Logiraamatusse kirjutasin kuupäevaks homse kuupäeva. See selgus alles järgmist aaret logides. Olin vist pikast loksumisest ajataju kaotanud:)
Ruhnu reisi esimene leid. Kp sai logiraamatusse natuke vale aga ehk on veel aega korrektuurideks. Aitäh aarde eest!
Meri mässas, jääsuppi lendas ja jalgealune oli väga libe. Ei hakanud ukerdama seal, külm oli ka. Teinekord :) Midagi peab saarele tagasi ka tooma.
Selle aarde leidmisega sai läbi meie vaid ülivõrdes kirjeldatav perereis! Saar oma looduse ja toredate inimestega on tõeline pärl! Aarded andsid sellele veel vürtsi juurde. Aitäh peitjatele!
Omamoodi pärl on see maatükike meres siin tõesti, ka meile pakkus Ruhnu väga ägedad 3 päeva. Stardi oma geotuurile tegime just selle aardega, aitäh Annikale, Meritile ja Annelile kunagi peitmast.
Siit sai alguse meie paaripäevane seiklus Ruhnus. Kohe, kui katamaraanlaev Runö oli sadamas randunud ja reisijad kaile puistanud, võtsime meie suuna sellele aardele. Mõnus oli natuke eemalt seda sadamasaginat vaadata ja aare logida. Seejärel seljakotid selga ja saare keskosa poole kand ja varvas teele. Aitäh peitjatele!
Meie viimane aare siin saarel seekord. Kohe peaks saabuma ka nurgakivi asetamise pidutsejad ja saabki laevake meid tagasi vähe suuremale saarele viia. Tänud aarde eest
See on tõesti Riia lahe pärl. Igati äge saar ja mõnus puhkamiseks. Kuna kohustuslik oli saarel viibida kaks ööd, siis ei saanud ka varem jalga lasta ning puhkasime mõnuga.
Edasi jalutasime siia. Ilm oli ilus, seltskond mõnus ja jõudsime vaikselt aardeni. Otsimine aega ei võtnud. Tagantjärele saab kinnitada, et Runö on tõesti Riia lahe pärl :)
Imelise nädalavahetuse kolmas päev Ruhnu saarel ja saarele peidetud kaheteistkümnest aardest üheteistkümnes leid. Üks aare jäi Ruhnu saarele seemneks, et oleks ikka põhjust sinna tagasi minna :)
Aitäh kutsumast!
Saarele jõudes tulime võtsime selle aarde kohe ära, sest teada oli, et läti regatt on sisse tulemas ning siis on siin korralik laulupidu. Õigesti tegime sest järgmisel hommikul oli siin tõeline sadama melu, milles iseeneset on oma võlu.
Tänan peitmast.
Mõnus briis paitas esimesi ülemisi põski. Üllas hetk. 19.05 esimene aare. Koos Niilisinaga.
Reisi viimane leid. Susserdasin ka eelmisel päeval pimedas, aga päikesevalgusega ikka oluliselt mõistlikum. Tänud!
Viimane aare enne tormi eest põgenemist. Aitäh.
Meri oli sadamas petlikult sile, aga tuli teele asuda, et päris tormi kätte ei jääks. Geopeiturid otsivad siiski ka viimased aarded üles. Aitäh!
Kuna päeva peale lubas tugevamat tuult, siis lahkusime juba varakult. Sadama aarded jäid viimaseks. Aitäh.
Laevuke juba ootas sadamas, kui me Gadiga kive keerutasime. Lugu sai õnneliku lõpu- aare käes ja puhumas vaid pärituul.
Ruhnu saare viimane meie jaoks. Üks aare jäi võtmata ja see annab põhjuse alati tagasi tulla.
Tuul oli kõva ja laine nii kõrge, et isegi Runö otsustas sadamas varjul püsida. Vastu kaid lööv laine niisutas otsingut. Veidi aega kulus, kuid aare õnnestus kivide alt siiski leida.
See aare oli kadunud. Koos kunagise sadamakapteniga otsisime rahulikult kogu piirkonna läbi ja aaret seal enam polnud. Kapten ka ütles, et see nurk saab tormidega korralikult lainet, et seal polegi mitte midagi imestada.
Seega - taastasin aarde antud koordinaatidel. Panin nii, et otse silma ei paista ja turist minema ei viruta, kuid suuri kive ka veeretama ei pea hakkama. Kenasti pesas ja uus karp, logiraamat, pliiats. Juhendit polnud tol hetkel võtta, keegi järgmine ehk toob ja lisab.
Jõudu järgmistele.
Minu meelest on aare üsna heas seisus ja hooldust suuremat ei vaja. Logiraamat (polnud rull) oli väga minimaalselt rõske, tuulutasin teda pisut päikese käes ja panin igaks juhuks topelt minigripi. Lisasin aardesse pastaka kõrvale ka pliiatsijupi, panin karpi reeglid ja kirjutasin aardekarbile info, et tegemist geopeitusega. Võib julgelt otsida, kuigi paluks ettevaatlikult silmadega (täiesti piisav), et vältida geoerosiooni teket.
Tulime täna sadamasse ringi vaatama ja aare sai ka logitud-hooldatud. Leidsime 6 pääsukesepesa sadama territooriumilt (ükski pole aarde lähedal). Mõnus koht päikselise päeva nautimiseks.
Ruhnu saare esimene aardeleid kohe sadamas. Kui olin aaret logimas, siis saabus sadamasse ujudes ka kohalik mees Marek kes ujus ümber kodusaare 20 km-se ringi. Sellise huvitava emotsiooniga algas Ruhnu saarega tutvumine.
Aarde logirull on niiske ja vajaks kuivatamist.
Saare viimane. Hea oli, et otsimist päris hommikusse ei jätnud, sest napilt oleks laevast maha jäänud mitteleiust rääkimata. Aga nii magusat uinumist nagu tol varahommikul sadamast välja sõites suurtel lainetel õõtsudes mina küll ei mäleta. Aitäh!
Kui telgid ja muu elamine oli pimeduses püsti löödud, siis järgmisena tekitasin paarist notist seljatoega tugitoolid. Istusime tähistaeva all, lakkusime pakiveini ja rääkisime maailma asju selgeks. Ja mingil hetkel tekib ikka tunne, et võiks ka öist geopeitust teha - mine tea, kui palju hommikul laevale minnes seda aega üle on. Ma ei kujuta ette, mida kohalikud oleks võinud arvata, kui kaks tonti pealampide ja veinipakiga räuskavad kusagil kai peal geopeitust teha. Õnneks hoidsid nad targu madalat profiili või olid juba ammu ära kukkunud. Saare viimane aare leitud, kobisime öömaja juurde tagasi ning jätkasime geopeituse ning maailma parandamist (haha). Loomulikult mingi tulemuseni see ei viinud, oli lihtsalt tore õhtu. Hommik tabas meid peaaegu sissemagamiselt, ei ole lihtne kella 7'sele laevale jõuda, mis sisuliselt nina all on, kui ainult paar tundi und selja taga ja kella kolm korda edasi lükkad. Igatahes kannatab peale oktoobri keskpaika telkida küll. Oli väga lahe georetk, aitäh peitjad ja geokaaslane!
Esimese Ruhnupäeva viimane leid. Liise sohvikust saime taksoteenuse ja vähendamine sellega oma jalavaeva. Õnneks oli aare taastatud ja saime rõõmuga logida. Järgnes romantikatund mereääres. Imetlesime oma varje ja mõtisklesime, on need nüüd ilusamad, kui peegelpilt. Loopisime võidu Paavo pastelt. Õrritasime teineteist sõnadega. Siis läks aga kiiremaks. Mingil põhjusel meeldis meile Yljese majajook, loendamine läks sassi, ja lõpuks põhjustas see ka meie seltskonna plahvatuse. Pimedas me enam kampa kokku ei saanudki. Meie Piiaga loendasime enne Kõverate Lokkide kontserti rannaliival tähti. (mina tegin seda sealjuures kinnisilmi). Südaöö järgne tagasikõnd ( 3 - 4 km) oli tõeline katsumus. Vihastasin isegi suure Vankri peale, irvitas teine tund aega mulle täpselt näkku.
Ruhnus oli tervelt kolmteist aastat üksainus aare, minugi seni kaueim leidmata Runö aastast 2001. See polnud kunagi piisav põhjus, et siia kaugele saarele 5-6 tundi loksuda nagu lugusid kuulnud olen. Merereis olevat nii kauakestev olnud, et osa mehi jõudnud end täis juua, pohmaka ära pidada ja uuesti joomagi hakata :D Kui nüüdseks aardeid terve tosin (lisaks ilmselt Erko teadmata kogus avaldamata ühikuid), katamaraan kihutab üle 40 km/h vaid 2t 15m ning samal ajal toimub ka Eesti väikseim festival RuhnuRahu, ei ole enam põhjust, et end siit väikesaarest eemale hoida. Nõnda saigi üks hea õhtu vähe vinesena RuhnuRahu pääsmed kiiruga ära soetatud ning kaaslasedki leitud. Tehtud-mõeldud. Ja väga hästi tehtud. Ilmad olid kõik need kolm päeva imelised, palavalt päikselised ja piisavalt kuivad. Jook voolas ojadena, aeg chillis ja meie nautisime saare mõnusid.
Sõitsime Kultuuriaita Curly Stringe kuulama. Enne seda oli just parasjagu aega tänane viimane pärl üles otsida. Sadamas seisis neid pärle mitmeid. Toimub ju praegu ka Ruhnu regatt. Purjekaid oli igat masti ja suuruses. Me oleme täna rohkem jalamehed, kokku on saanud ligi 18 km kõmbitud. Ja kontsert oli päeva lõpuks väga mahe, meile meeldis ja passis siia hästi. Mis siis, et Ruhnu Kulturi aare seetõttu täna õdakul leidmata jäi.
Aare väga heas korras. Tänud lätlastele väga viksilt ja viisakalt taastamast!
Aare on taas ootamas geopeitureid. Suur suur tänu läti geopeiturile toms un dzerijs:le!
Kahjuks ise ei pääse sellel aastal Ruhnule :( Kui keegi sinna minemas, oleksin südamest tänulik hooldusabi eest
Nõup. Ladusime nad kõik ringi ja pärast tagasi ka. Võimalik, et see karp siiski on seal kuskil, ei saa välistada.
Aare leitud ja siis oli aega asuda positsioonidele betoonil, et jälgida "Palsa" lahkumist Ringsu sadamast. Tänud peitjale.
Mina jõudsin viimasena kohale ning sain teiste valvsate pilkude all karpi otsida ja logida.
Õhtu poole märkasime Runöt tulemas kauguses ja koos sellega sai aarde leitud, tänud!
Teine ehk siis viimane punkt Ruhnus. Siin läks kõik samarõõmsalt nagu aida juures. Selle vahega, et logimise käigus jäin haledalt vahele Aivarsile kes mingi Läti jahiga oli samuti Ruhnu saabunud. See oli ka temale viimane leidmata tops ja oligi aeg minul Eestisse ja temal Lätti purjetada. Tänud!
Ruhnu paadi- ja rattamatka viies ja viimane aare. Vaatasime, kuidas Runö saabus ja sildus ning seejärel võtsime aarde välja ning logi kiirelt kirja.
Pärast Ylges-käiku jõudsime ka selle sadama-aardeni. Laht oma jahtidega imeilus. Täname.
Saare viimane aarde karp, kiire leid ja logi kirja. Nautisime veel sadamas jahtide ilu ning seejärel siirdusime tuletorni poole. Tänud peitjale.
Tulime jahiga Ruhnu. Meie pere aardejahiga liitusid ka teiste juhtidega tulnud lapsed. Väike jalutuskäik ja palju rõõmu.
Lubasin umbes aasta aega tagasi oma vanematele, et viin nad Ruhnu saarele. Eelmisel suvel jäi planeerimine liiga hilja peale ja mitte ühelegi sobivale päevale polnud enam laevapileteid saada. Suvevälisel ajal ei tahtnud ka minna, sest külmadel ja pimedatel päevadel pole see päris õige tunne sellist paika külastada. Sel aastal hoidsin pidevalt silma peale millal nüüd piletid müüki tulevad. Nii minekuks kui ka tulekuks ostsin kohe esimesel võimalusel piletid ära ja panin varakult paika ka ülejäänud plaani.
Kui reis oli nädala kaugusel, siis ilmateada lubas just meie päeviks kõvasti vihma ja tormi. Üheks päevaks näitas näiteks 30mm vihma ja kuni 15m/s tuult. Esiteks oli hirm kas üldse saarele saame ja kui saame kas siis tagasi ka. Ning mure, et mida paganat me seal teeme kui ööpäevad läbi vihma sajab. Mida päev ligemale seda leebemaks muutus ennustus. Lõpuks lubas esimeseks päevaks võrratut päikeselist ilma ja teiseks päevaks pool päeva vihma, mis ei kõlanud enam üldse hullusti. Hommikul Tallinnast Munalaiu poole sõites oli küll sombune aga sadamasse jõudes hakkas pilvede vahelt välja piiluma päike. Kihnust mööda jõudes kihutasime risti läbi Muhu väina regati võistlusest. Pole oma silmaga nii palju purjekaid korraga näinud. Väljas oli tuuline ja meri lainetas. Kiirkatamaraan tekitas Muhu poolt tulijatele natukene ekstreemsust juurde lisalainetega. Poolele maale jõudes kadusid pilved ja välja ilmus päike. Pika paadisõidu kohta oli üllatavalt mõnus. Sai jälgida ekraanile kuvatavat otsepilti merekaardist ja nautida paadi esiosa üles-alla hüppamist.
Pärast randumist siirdus enamus paadiseltskonnast kohale tellitud transpordivahendite peale. Meie valisime ainsatena aga jalgsi teekonna. Kõigepealt suundusime sadamas asuvat punkti otsima. Ma otsisin loogilistes kohtadest, ema proovis ka kuidagi aidata ja isa vaatas lihtsalt muguna pealt. Mul leidmine väga hästi välja ei tulnud. Ema näitas näpuga ühte kohta ja küsis kas äkki on seal. Nii oligi. Ruhnu geopäev oli saanud alguse. Aitäh peitjale!
Jah tõepoolest! Nägime sel päeval ainus kord oma laagriaja jooksul ilusat ja siledat merd. Tulime päev planeeritust hiljem ja tormiga ja pärast lahkusime päev hiljem ja veel suurema lainega. Mis ei tapa, tee tugevamaks! öeldakse. Nii see on, augustiks juba piletid jälle Ruhnule võetud! :) Aitäh aarde eest!
Tulime vaatama milline sadam ilusa ilmaga välja paistab. Tulek oli tuuline ja vihmane nii, et ei olnud aega vaadata. Aitäh peitjale.
See aare jäi ärasõidueelseks, viimaseks. Kiire leid ja laeva peale.
Leitud koos Eva, Annika, Pireti ja lastega vahetult enne ärasõitu.
Meie saare reisi kirsiks sai see aare. Kuna rahvast oli juba kogunemas siis lapsed aitasid meie otsingut varjata.Põnevust kui palju. Aitäh! Kõik 7 leitud.