notification_importantÄra mata aardeid maha, ei osaliselt ega tervenisti.
Kasutajanimi:

Parool:


Pole kontot? Registreeri!

Unustasin parooli


Toeta Eesti geopeitust!
Miks ja kuidas toetada?


Kiri administraatoritele


Pahkla angaar

Peitis 06.08.23 [nogravity]

Tüüp: Tavaline aare
Maakond / linn: Raplamaa
Raskusaste: peidukoht 1.5, maastik 5.0
Suurus: mikro
Aarde asukohainfo nägemiseks logi sisse!

Kirjeldus:

Raplamaal Kohila vallas asub väike Pahkla küla, mille pikka ja mitmekülgset ajalugu võib näha peaaegu igal sammul. Alates muistsetest ohvrikividest ning lõpetades viimase okupatsiooniaja militaarpärandiga.

Eri allikate kohaselt rajas punavõim Eesti territooriumile kokku üle tuhande kuuesaja militaarse objekti. Nende hulgas oli viiskümmend seitse raketibaasi, millest üheksas paiknesid strateegilised keskmaaraketid ja neljakümne kaheksas erinevad õhutõrjeraketid. Viimased olid ka Pahklas.

Pahkla raketibaas ehitati 1973. aastal ja see asus umbes kahesaja hektari suurusel alal. Baasis paiknes 2. divisjonigrupi juhtkond ja neli juhtimiskeskust, igaühe ümber kolm stardiseadeldist nelja S-200 tüüpi seniitraketikompleksi stardipaigaga ja kahe radarijaamaga.

Esimesed S-200, NATO tähistusega SA-5 Gammon (algselt Tallinn), kompleksid saabusid väeosadesse juba 1964. aastal. Sealhulgas Eestisse Maardu polku, hilisemasse 94. brigaadi, kus neid väidetavalt esimest korda märkas ka lääne luure.

Kuni 1986. aastani paigutati neid Nõukogude Liidus saja kolmekümne linna lähistele, kokku ligi kaks tuhat stardiseadet. Eestis asus üksteist sellist suure tegevusraadiusega seniitraketikompleksi, mis pärast punaimpeeriumi kokkuvarisemist 1990. aastate algul siit välja viidi.

Raketikompleksi S-200 raketid kaaluvad kaheksa tonni ja on ligikaudu üksteist meetrit pikad. Maksimaalne tegevusulatus jääb sõltuvalt raketi tüübist vahemikku sada viiskümmend kuni kolmsada kilomeetrit ja efektiivne tabamiskõrgus ulatub kolmesajast meetrist kolmekümne viie kilomeetrini. Kui enamik raketitüüpe olid tavalõhkepeadega, siis versioon V-880 suutis kanda ka tuumalõhkepead. Eestis hoiti neid paigaldusvalmina eriautodel Keila-Joal, kus oli end sisse seadnud 94. brigaadi juhtkond.

Lisaks raketikompleksidele asusid Pahkla raketibaasi territooriumil veel betoonangaarid rakettide peitmiseks, komandopunkt varjenditega, kasarmud sõduritele, mitmed tehnilised abihooned ja viiekorruseline elumaja ohvitseridele ja nende peredele.

Aare ise on täitsa nähtavas kohas.

Kogu otsimisega seonduv on täielikult omal vastutusel. Ärge hinnake üle oma oskusi ja võimeid

Vihje: pole

Lingid: pole

Aarde sildid: soovitan (1), militaarobjekt (1), mahajäetud_ehitis (1), lumega_leitav (1), drive-in (1)(täpsemalt)

Geocaching.com kood: GCACK5N

Logiteadete statistika:   25 (96,2%)  1   2   0   0   0   0  Kokku: 28






21 september 2023 kommenteeris Modellid angaari katusel [airce]

Teel sündmuskohale käis mu peas klõps, et vot millist pilti ma täna angaari katusel teha tahan... ainult, et enne pimeda saabumist kõik veel üleval polnud. Läksid siis käiku need käed, kes juba üleval olid. Mina olen modellidega rahul :-) Aitäh!



12 august 2023 kommenteeris Carolina [caro]
Aare automaatselt avaldatud.