Tüüp: Tavaline aare Maakond / linn: Valgamaa Raskusaste: peidukoht 2.0, maastik 3.5 Suurus: normaalne Aarde asukohainfo nägemiseks logi sisse! |
Kirjeldus:
Peitsid 26.04.03 Priit ja Triinu Vakmann, Laura Kodres.
Koordinaadid mõõdetud Magellan SporTrak'iga
Ise pean maastikku kaunis põnevaks. Kuna mastaapne kogemus geopeitust mängida puudub (veel), siis raskusastme hindamise jätan seekord otsijate hooleks. Panen kaasa mõned pildid teekonnast peidikuni. Toredat matka;)))
Vihje: pole
Lingid: pole
Aarde sildid: soovitan (4), lumega_raske (1), ilus_vaade (1), rabamatk (1), piknikukoht (1)(täpsemalt)
Geocaching.com kood: GCTCEW
Logiteadete statistika: 65 (92,9%) 5 4 0 0 0 0 Kokku: 74
No pole siin sellist rada, mi justkui kaardil oleks. Hakkasime nagu mingit rada mööda minema , mingil hetkel see lõppes. Ragistasime läbi metsa ja ümber vedelevate puude ja sääsed ründasid. Paaris kohas oli märg ala, sealt üritasime minna ringiga, vahetult enne aaret aga üle mätaste. Aarde topsikuid oli lausa kaks, panime mõlemasse oma nimed kirja. Tagasiteel jäi Margusel jalg mingi orgi taha kinni ja ta prantsatas kõhuli. Ei leidnud miskit, küll aga tuli pärast välja, et ilmselt lendasid päikeseprillid peast minema. Huhh, üks võsakas jälle vähem. Tänud
Huvitav, et geopeituse algusaegadel peeti vajalikuks aare peita ikka sügavale metsa, justkui et ikka keegi kogemata isegi aastakümnete (või -sadade?) jooksul kogemata aarde otsa ei satuks.
Õnneks oli teekond aardeni veel isegi üpris leebe. Taimed polnud liiga kõrged, rajal olevatest puudest sai kõrvalt mööda, sääsed ega parmud veel ei seganud, ainult natukene enne aaret oli märjem takistus. Ning kui nimed kirjas, sai ka rikkaliku sisuga lisakonteinerit uudistatud. Aitäh!
Vanakeste külastamise retke tänane esimene sihtkoht oli see aare. Teekond ei olnud just jalutukäik pargis, kuid õnneks polnud võpsik veel väga metsikuks jõudnud kasvada. Huvitav oli see, et langenud puud kippusid enamasti olema just vanal rajal ning raja kõrval oli palju lihtsam liikuda.
Tänan peitmast.
Sinna Elva jõe käänu sisse viis alguses täiesti käidav rada, siis aimatav, aga endiselt kuiv ja ainult lõpuotsas oli paarkümmend meetrit mättalt mättale. Kuna metsas käivad peale geopeiturite ka muud metselajad, siis kaardil märgitud rada läheb loomaradadega vahepeal segi ja sõlme. Korra-kaks pidin tagasiteel otse läbi roheluse tagasi murdma, ladusama kõndimise huvides soovitan gepsu abil kaartidel märgitud ainsa raja peal püsida. Topsikud on aga suured, manti ja nasvärki silmini täis, väga vinge. Tänud peitjatele.
Eelmine aasta sai juba luurel käidud ja nägin, et ratta ja autoga pääseb ca 600m peale. Tänane sellekevade kuumim ilm aga küpsetas peas mõtte, et nüüd on aeg ka selles viimases kodukanti jäävas aardes lõpuks ära käia. Kohe peale tööpäeva lõppu väntasin kohale ning ratta jätsin puunajale seal kus metsatee juba lõplikult sõidetamatuks muutus. Kõrval nõlvapeal oli näha värskeid kaevamisjälgi ning lähemalt uurides avastasin koobaslinnaku kus päris tõsised mullatööd ette võetud, ikka kuupmeetrites on seda liiva välja kaevatud. Kes seal elada võiks, see jäi saladuseks, jälgi ei suutnud tuvastada. Kuumale ilmale kohaselt olin lühikeste riietega ja nii olid sääred kraabitud juba aardeni jõudes. Aare ise oli kerge, suurem töö oli kogu varanduse inspekteerimine :-) Leidsin, et pehme joogipudel oli just see mis mul varustusest seni puudu, asemele jätsin spordiselts Jõudi rohelise vilkuva tulukese. Olin selle 2019 aasta orienteerumispäevakute loosiauhinnana saanud aga kätte sain alles hiljuti, ehk siis pooleteiseaastase viivitusega. (Sama saatus oli ka tolle aasta maakonna orienteerumise meistrivõistluste lühiraja oma vanuseklassi teise koha medali ja diplomiga)
Valgamaal viimane saadaolev aare, kaua hoitud ja natuke kardetud. Viimasel ajal on leidmissagedus umbes kord aastas, nii et selleks aastaks on rahu majas: logi kirjas, enam ei pea minema.
Tegelikult hoopis vastupidi, kindlasti minge, kel veel käimata! Tegemist on väärtuslikke aardeid sisaldava kaksikkonteineriga, lähenemistee pole sugugi hull, nagu siin mõnest logist lugeda saab. Autoga saab 754 m kaugusele, natuke külmema närviga ja kahe puu eemaldamisel ka 550m peale, edasi tuleb jala minna. Kohati on tee aimatav, mõnes kohas loomarada, aga tegelikult peaks metsaalune ka suvel suhteliselt hõre olema. Vahetult enne õiget põndakut on vesisem koht, aga tossuga kannatas ilusasti kuivalt kohale hüpelda. Ja kraami selles aardes igatahes jagus igale maitsele, tegime ise ka vahetust.
Aitäh!
Sinililled, ülased, linnulaul, päikesepaiste, metsatee, mets, soo. See aare pakkus elamusi ja ronimist-turnimist küll igati väärikalt. Samuti, praegusel ajal kui inimeste vältimine on hinnas, on ju väga hea aeg minna otsima aaret, mis asubki pigem inimtühjuses. Aare oli rikkalik ja nullpunkti lähistel võis uudistada ka usina kopra töö jälgi. EVEJ.
SUP laual olin esimest korda. Algul oli ikka hirm nahas, et tasakaal on nigel ja kohe plärtsatan vette, aga tulin täiesti kuivana selt tripilt tagasi. Ja nii oli nagu Mihkel kirjeldas - võrratu veelinnumaailm. Väga mõnus kulgemine oli aardeni ja tagasi.
Kes on see müstiline Ataman, kes seda aaret korduvalt külastamas on käinud ja logiraamatusse teateid jätnud? Atamani viimane logikanne oli raamatus päev pärast Kaupo külastust.
SPUNK on minu jaoks erilise staatusega aare. Kõik need aarded, mis asuvad looduslikult eraldatud paikades, on selle staatusega. Nende kättesaamine on eraldi ettevõtmine, neid ei logita möödaminnes kümnetest aaretest koosneva geotuuri käigus ega kirjutata logisse pelgalt "Leitud-logitud". Logiteateid tuleb neisse ainult käputäis aastas, kui üldse. Sellised aarded on tõelised väljakutsed, ükskõik kui keeruliselt või lihtsalt oma teekond planeerida. Sellised aarded on tõelised maiuspalad.
Minu ammuilma paikka pandud marsruut kattus täpselt kõigi viimastes logides kirjeldatutega. Geomobiiliga Kolmjärve lähistele söödaplatsini ja siis mööda vana talutee jäänukit lõpuni. Logisid lugedes pani ikka kummastama, kuidas algusaegadel ikka ja ainult põhjast läheneti ja jõge üritati ületada õnnestunult või siis mitte. Kummaline, kas pole... Ooot, jõgi! Minu esimene ja viimane vett mööda aardejaht oli 13.09.2008, kui ma sain oma esimese FTF'i. On viimane aeg proovida midagi teistmoodi, seigelda tsillides ja nautida rahulikku kulgu.
Auto jätsin eramaa sildi taha aardest kilomeeter läänes. Sealt vedasime SUP-lauad paisuni, pumpasime täis ning lasime vette. Minul on see teist korda laual olla, sügisel sai Ahja jõe kärestikes käe valgeks. Kätlinil täiesti esimene kord. Hakkasime vaikselt vastuvoolu ja -tuult aarde suunas sõudma. Tuul tegi rohkem muret, vee vool oli pea olematu. Veel paistis päike, kuigi lubas õhtuks vihma.
Esimese käänaku tagant avaldus täiesti uus maailm, veelinnumaailm. Kohe tõusis lähedusest haigur lendu, roostikust sulpsatasid jõevette terve pardiperetrobikond, taevas kaklesid omavahel röövkullid. Iga uus käänak tõi uued linnud, uued hääled roostikus ja tundmatud sulpsatused veepinnal. Me kulgesime vaikselt ja rahulikult, nautides seda elavat keskkonda. Aarde lähedusse jõudes tõmbasime lauad kaldasse ning jalanõud jalga ja astusime nulli suunas. Leid tuli väga kiirelt. Võtsime mõlemad aardelaekad lahti ja uudistasime varandust. Aare on väga heas korras. Uuest konteinerist tuli välja õllepudel, logiteate järgi Atamani poolne kingitus. Käsitöö jook "50 sügavmusta südametunnistuse varjundit". Väga äge on sellist asja aardest leida, päriselt. Paraku on söök-jook aardes väga halb mõte. Seega võtsin õiguse see pudel endale nõutada. On teine mul nüüd kodus külmikus ja ootab Geojaanipäeva, et see seal lahti teha. Aga kes on see salapärane Ataman?
Tagasiteel eskortis meid kohe algusest kuni paisjärveni meie jaoks tundmatu veelinnu perekond, linnuema ja neli tibu. Üks tibu oli oluliselt osavam sukelduja kui teised kolm, ainult orienteerumisega vee all oli pisut keeruline, iga kord kui ta uuesti veepinnale tõusis ei olnud ta ilmselt seal, kuhu ta planeeris ja nii ta ükskord ka meistki tahapoole jäi kui ülejäänud perekond meie ees temast aina kaugemale liikus. Paisjärv päästis vaesed linnud hirmsatest vee peal liikuvatest kahejalgsetest ning neli torpeedot kihutas tuldud teed pidi tagasi. Loodetavasti leidsid nad oma kadunud sukelduja ikka üles.
Vägev aare on see SPUNK. Vägev on lugeda seda, kuidas toona 15. aastane peitja on käinud aarde juures nii 11 kui 16 aastat hiljem. Soovin aardele pikka iga ka edaspidiseks ja minu poolt lubadus, et loen ka tulevikus kõiki SPUNKi logisid. Aga kes see Ataman on?
SPUNKi aaret mõtlesin juba 3 aastat tagasi ja peaaegu igal siin kandi tuuril, aga kordagi pole julgenud otsima tulla. Tänases plaanis oli ka see sees, aga Palupera karjääri juures tuli ikka närv sisse, mõtlesin juba loobuda, aga siiski tulin siia. Jõudsin 830m kaugusele ning siis mööda rada edasi. Üpris ruttu sai rada otsa ning edasi lihtsalt metsas. Ikka mitu kümmend korda sai mõeldud SPUNKi peale. Juba see nimi on hirmutav ning kui seda öelda mugule, siis ka tema saab aru, et see on midagi erilist. Olgem ausad, ega SPUNKi ei saagi kuhugi linna peita vaid ikka korraliku võpsikusse. Hea tunne oli tagasi parklasse elusalt jõudes teadmisega, et mina olen ka SPUNKi leidjate ajalukku kirjutatud. Väikse lumega on aare leitav, aga suurega mattub ära.
Vaatasin seda aaret kui oma 3.päevase geotuuri kõige hirmuäratavamat sihtpunkti. Kui kaugele rattaga saab? Kui tihke võss mind ees ootab? Kui palju mul aega kuluda võiks? Ja veel miljon küsimust. Kuna ma võtan kõiki aardeid järjest olenemata raskusest, siis polnud mul pääsu.
Maanteelt maha pöörates sain mõned järsemad langused ja tõusud. Ratast olin valmis maha jätma Tõukajärve lähistele talude juurde. Kohas kust läks Maa-ameti punktiirjoon, jätkus isegi sõiduautodele läbitav tee. Olin pidanud seda parimal juhul mahalangenud puudega kaetud jalgrajaks. Algas aga pikk pikk laskumine. Ainus mõte oli, et kogu selle maa pean ma pärast ka tagasi väntama. Oh seda õudu. Lõppes mu sõit umbes kilomeeter nullist. Olin enam kui rahul selle saavutusega. Tühjendasin veepudeli ja asusin matkama.
Matka algusosa oli nagu jalutuskäik pargis. Ilus hooldatud mets. Kindlasti ka seenterohke. Soovitud suunas läks kunagine sõiduraja siht. Vaikselt hakkas aga pimedamaks minema ehk välja ilmus erinevat sorti võsa. Rajalt pidi hakkama kõrvale astuma. Raja kaotasin sellega küll ära aga kogemata sattusin ikka ja jälle inimjälgedele. Niimoodi kaotasin ja leidsin seda sama rada vähemalt 20 korda. Enne lõppu oli ka üks vesine pokulõik aga sellest lausa lendasin üle.
Nullist leitud konteinerid ja nende sisu oli kõige rikkalikum mida oma geokarjääri jooksul näinud. Laotasin kõik laiali ja inspekteerisin. Väga lahe ja luksuslik nänn. Mercedese taskulamp, hirmuäratav taskunuga ja Icepeaki matkapastakas olid mõned näited ahvatlevast vahetuskaubast. Kuna ma olin tulnud kaks kätt taskus, siis piirdusin mõlemasse logiraamatusse nime kirja panekuga.
Aitäh!
Kevadpühal võtsime ette mõnusa matka nüüdseks 16. aastat tagasi peidetud aardeni SPUNK. Olin toona 15. aastane, kui aare peidetud sai. Seekord sain aardejahti pidada koos oma vanematega (isa oli ka aarde algse peitmise juures), õega, elukaaslasega ja kõige noorema aardeotsijaga SPUNKI ajaloos- oma 4-kuuse pisipojaga.
16 aasta jooksul on maastik omajagu muutunud ja ka aardepurk on vatti saanud. Lisasime aastapäeva puhul täitsa uue roostevabast terasest silindri koos uute aaretega ning korrastasime vana purgi sisu. Uude purki said näiteks taskulamp- ja nuga, võtmehoidjad, LEGO mehike ning palju muud põnevat, mida leidjatele üllatuseks jätan.
!!!! Nüüd aga tähtis info järgmistele otsijatele- aarde asukoht on tuulemurru tõttu esialgsest asukohast ca 10 m muutunud !!!
Kokkuvõttes oli suurepärane matk läbi kevadise metsarägastiku. Kasutasime aarde leidmisel nii gepsu kui orienteerumiskaardi abi. Liikusime jõega vastuvoolu ja seda pidi minnes on teekond märksa raskem- palju kopra langetatud puid, soisemat pinnast ja puude rägastikus ekslemist. Mitte midagi kontimurdvat- isegi 4-kuune sai hakkama :D
PS! Kindlasti tasuks huvilistel kaaluda aardele lähenemist jõge pidi, nt SUP laua või kanuuga. Täiesti tehtav ja läbi proovitud :)
Lõpetuseks pildid meie seiklusest! Head SPUNKimist :)
Pärast neljapäevakute lõpetamist otsustasime teha geopeituse väljasõidu. Aare oli kenasti leitav, kuid sinna minek nõudis kannatust ja oskusi. Eks muidugi olid ka jalad veidi väsinud ja panustasid komistamistesse. Suvel hakkab loodus ilmselt veel rohkem vastu, seega soovitan külastada kevadel enne lehtede tulekut või sügisel.
Peale väikest orienteerumisjooksu lähedalasuvas metsas tahtsime veel võsas ragistada ja geopeitust teha. Selgus, et võsa oli oodatust tagasihoidlikum ja teekond aardeni aastaajast tulenevalt üpris lihtne. Nullis tuhlasime veidi aega ringi ja peagi oli aare ka käes.
Geomängus teen ma meelsasti teiste plaani ja head meeskonnatööd. Siia tuleks aga oli puhtalt minu idee ja tahtmine. Istub see täpp ju keset kaarti ja muudkui segab. Paljudel siin ju käidud ja no kust sa leiad, kes vabatahtlikult siia teist korda veel tuleks. Sõelale jäi Tartu proff.
Alustasin juba enne autosse istumist vaikselt moosimist. Sõidu aeg liigutasin ikka ja jälle oma mulaga jutu Spunki poole. Kuidagi ei tahtnud see mõte aga kõrvalistuja kõrgustesse st pähe minna. Viimaks õnnestus vaid vaatamise minemise lubadus. Läks õnge!
Ja nüüd võiks mineku aardeni kokku võtta ühe lausega: jalutuskõik tavalises metsas. Leitud, logitud, lihtne, tänud kutsumast!
Seda aaret olin tükk aega edasi lükanud sobiva ilma ootuses. Igaks juhuks otsustasime siiski luurele minna. Selgus, et ilus tee viis nii 800 meetri kaugusele. Edasi oli rämeda soo asemel lihtsalt risune mets. Kohale saamisega läks kõvasti lihtsamalt kui oleks arvanud. Kohapeal tuli väikese otsimise järel ka aare ilusti välja. Hästi säilinud vanake, isegi logiraamat kuiv. Aitäh peitjale.
Ei kujuta ette kuidas siia suvisel ajal oleks tulnud. Praegu oli üsna lihtne. Purgi kättesaamine oli aind probleem, aga lõpuks õnnestus käepäraste vahenditega seegi. Tänud!
See aare oli juba kaua üksiku täpikesena seisnud ja kannatlikult oodanud. Värske geopeiturina sai pärast logide lugemist esimese hooga ära põlatud ja ootejärjekorda pistetud, et küll jõuab. Ega ta tegelikult täna plaaniski polnud, aga et Pühajärve aardetiir sai suhteliselt kähku tehtud ja kaaslane arvas, et millal siis veel, kui mitte praegu kõvaks külmunud maaga, otsustasime võimaluse anda, kui juba nagunii siinkandis olime.
Kuna minu põhimõtted keelavad ilma joogiveeta metsa minna, saatsin kaaslase varusid täiendama ja lugesin ise samal ajal logisid. Eelmisest aastast kaks, aasta enne seda null, veel aasta enne seda viis. Enamikus tõdemus, et mingi naljategemine see pole. Mis seal ikka, saab põnev väljakutse olema.
Liikuma hakates veendusin, et minu gepsuga pole selles kandis küll midagi adekvaatset peale hakata. Täitsa korralikku suurt teed tema ei tunnistanud, samas teatas, et aardeni viib täitsa arvestatav rada. Kaaslase navigeerimisvahendi abil jõudsime aardest umbes 800 meetri kaugusele. Palju rohkem poleks vist ühegi geomobiiliga kannatanud aarde suunas trügida ja sedagi ei soovitaks madalapõhjaliste omanikel järele teha.
Jätsime geomobiili ootama ja hakkasime mööda täiesti äratuntavat rada astuma. Puutakistused olid rajal siruli täitsa olemas. Samas tundus, nagu oleks mööda seda hiljuti käidud. Mõnesaja meetri pärast kadus küll see aimatav rada mingil ajal ära ja siis ei jäänud muud üle, kui vaid õiges suunas liikuda. Kaaslane tundis muret, kus see jõgi siis on, mis paljudele komistuskiviks saanud. Tuleb mainida, et minu gepsu ei näidanud selle olemasolu üldse. Jõgi sai lõpuks siiski leitud, aga mööda seda kõndimist ma väga heaks mõtteks ei pidanud. Kogu kaldaäärne jääpealne oli mingil põhjusel tekkinud urge täis, nii et pidin pidevalt kuulama, kuidas kaaslane sinna sisse vajus. Ise eelistasin mööda kaldaäärt liikuda, kuigi sealne tihe võsa haakis end kogu aeg mulle külge ja tiris mütsi peast. Enne kohale jõudmist suutsin veel üle lahtise veenire hüpates kuskile kinni jääda ja saabastpidi vette lätsatada. Õnneks jäi enamik jalga siiski kuivaks ja ega ma ainuke polnud, kes lõpuks selle trikiga hakkama sai.
Kohale me igatahes jõudsime ja oh sa mu meie, siin ju mustmiljon peidukat sellise vanakoolika jaoks. Lisaks veel lumine maapind. Pärast veidikest aega sorkimist võtsime jälle logide lugemise appi. Siis tabas kaaslase silm midagi, mida lähemalt uurida tasus ja seal see purgike pikutaski. Oli teine end nii mõnusalt sisse seadnud, et kordus sama, mis kolm aastat tagasi: ei tahtnud ta oma peidikust mitte välja tulla. Sai siis kõikvõimalikud abivahendid appi võetud. Kahjuks oli osa peidikust veidi liiga pude ja lagunes laiali. Samas pole see peitmisviisi arvestades ka eriline katastroof. Lugesime huviga vana logiraamatut, panime ka oma nimed kirja ja sättisime aarde ilusti oma pesaa tagasi. Tea, kas selle aastanumbri sees keegi teda veel külastama läheb.
Tagasiteel avastasime veel vana tee jäänuseid, mis esialgu tähelepanuta olid jäänud. Kokkuvõttes mõnus ragistamine ja tundub, et sellisel aastaajal ja mitte eriti suure lumekattega saab enam-vähem mugavalt kohale. Ühtlasi ka minu 700. aardeleid. Aitäh!
Polnud just kõige kergem matk aga tehtud ta sai ja tagantjärgi on tore meenutada.
Tänud inspiratsiooni eest :)
Siin läks aega 2 - 3 korda enam kui algselt planeeritud. Kõigepealt suutsime end parkida vale teeharu peale. Sealgi oli rada, ja ümbritsev mets mõnusalt hõre ja metsaalune korilust täis. Siis kadus aga rada kuhugi pelekasvavasse loodusesse. Mõtlesime et paneme läbi metsa kilomeetri otse. Siis kui maapind otsustas meid endasse hakata imema, saime aru et polnud hea mõte. Taganesime ja kulgesime siis läbi võsatunud metsa aardepoole kulgeva tee suunas. Sellele jõudes oli rõõm suur, nagu ka kahetsus oma valedest valikutest. Loomulikult selgus, et loodus oli ka sellest teest jagu saanud, miskiti oli nagu aimata, aga kõrvalekaldumine sellest teemälestusest oli pigem reegel kui erand. Miskit vägahullu võsa ju polnud, tavaline Eesti mets, liikumine aeglane ja mitteotse. Fotol kujutatud aarde leidsime ruttu. Tagasitee valisime sama nagu tulles, päeva teised plaanid jäidki seekord siia metsa. Kokku saime 6,7 km pikkuse matka
Sõitsime mööda teed Elva jõe tammini ning hakkasime otsima teed kuidas mööda jõge minna aarde poole aga siis nägid neiud jõeäärsetes põõsastes kedagi liikuvat ja pidasid ohtu liiga suureks, et põlveni kõrkjates sumpama minna. Eks teine kord siis võtame südame rindu ja proovime uuesti..
Eelmisel aastal jäi jõgi meie ja aarde vahele. Otsustasime nüüd teisest küljest läheneda. Jätsime auto 1,6 km peale majade juurde hoiule. Tee aardeni ja tagasi oli päris lõbus. Teed juhatas ja kiiremini liikuma innustas kohalik peni. Kutsusime teda poisiks, pärast selgus nimi ka - Perroo. Aare oli enam-vähem lahti sulanud, ja heas seisukorras. Aitäh!
Julgus sai 1.32 km enne aaret otsa kuna tee oli kahtlane ja ümberpööramise võimalused üpris kesised. Nii ma siis seal kuidagi ringi ukerdasin ja koba peale autoga uuesti mäkke sain... Nüüd siis jalad kõhualt välja ja liikuma. Algus oli mööda mõnusat teed, siis juba "põlvetõste teele" kuni ühel hetkel võis teed vaid ette kujutada. Iseenesest oli kerge matk, putukaid ei olnud, pinnas oli kõva jne. Muidugi küsitav on see, miks seal aare on ja veel rohkem küsisin omalt, miks mina siin olen? Aare sai leitud, kohe saab ka täpp värvitud ju siis selleks olingi seal. Peiduka juures on koprad värskelt toimetanud, vähemalt oli mida vaadata. Hetkel puhtalt botastega võetav aare :)
Vana aja geopeitus.
Oli see vast matk. Saime ka 800 m peale ning ronisime läbi metsa, isegi loomaradu seal polnud. Seal võsas käivad vist ainult geopeiturid. Puhastasime aaret kleepuvast ollusest, võtsime prahi kaasa, sealhulgas hügieenilise huulepulga, mis see kurjategija juurikas ilmselt oligi. Tagasiteel leidsime kolm suurt puravikku, mida Aare praegu köögis koos peekoniga praeb. :)
Ei tasu seda aaret ikka mütsiga lööma minna. Järgisime pahaaimamatult GPSi soovitusi, mis oli paraku loll mõte. Jõudsime küll ilusti mööda teed 350 meetri kaugusele aardest, aga poolel teel aardeni oli Elva jõgi risti ees... Ei hakanud seekord teiselt poolt ka üritama, võtsime hoopis järgmised aarded ette.
See aare on juba pikemat aega mul pinnuks silmas olnud, nii et täna ei jäänud muud üle kui asi lõpuks ära võtta.
Oma veits asjalikuma geomobiiliga sai muretult söödaplatsini, aga sealt edasi ei olnud autoga midagi teha. Geps näitas sealt veel ca 750 meetrit, mis tuli läbida jalgsi. Auto juures käis veel mõte läbi, et kas hakata kummikuid jalga ajama, aga Martin ei pidanud seda vajalikuks, olles millalgi seda aaret juba külastanud. Kuna vana tee jäänuse peale oli aastatega nii palju puid ja risu sadanud, siis lihtsam oli võtta suund ja murda otse.
Pool päeva vahelduva eduga sadanud vihm oli küll muutnud metsa pehmelt öeldes niiskeks, aga seda oli raske märgata roheliste pungade ja aprilli linnukoori taustal. Mitmes kohas leidsime ka näsiniine põõsaid, mille erkroosad õied kuidagi ei tahtnud sobituda üldisesse raagus pilti.
Natuke enne lõppu muutus pinnas veidi vesisemaks, aga sealtki sai kuiva jalaga ilusti üle. Nullis ei läinud ka just kaua, aarde peidik jäi kähku silma. Sain logi kirja, panin kõik tagasi ja ühtäkki avastasin, et käed on millestki jube kleepuvaks muutunud. Tuli meelde, et aardes jäi silma Lufthansa kätepuhastuslapp, aga niisama ära seda ei tahaks võtta - midagi võiks ju asemele panna ja vahetust ei olnud plaanis teha. Kiire taskupõhjaotsing ja mida ma leian - mitme kuu eest mingist Taneli aardest FTF trofeena kaasavõetud trükkplaat. Väga hea, läheb käiku. Kahjuks alles nüüd viimast logi lugedes näen, et pole esimene, kes kleepuva olluse probleemiga kokku puutub, ei taibanud tõsisemat sisu puhastust ette võtta :(
Tagasitee oli kindlasti palju sakilisem, sest kes ikka sama teed mööda tagasi tuleb. Mingi hetk proovisime koopameheloogikat gepsu asemel kasutada, minnes mööda searada - kuhu ikka sead minema peaks kui mitte sööma. Vahepeal kaldusime isegi nii palju kursilt kõrvale, et leidsime mingi siirdesoo lapi keset metsa, mis loomulikult tuli risti ületada. Üllataval kombel oli soomätas ikka veel alt kohati jääs, tänu millele jäid kingad lõpuni välja kuivaks. Lõpuks jõudsime siiski vana tee mälestuseni, mis juhatas otse tagasi söödaplatsile.
Kokkuvõttes väga tore retk ja suur tänu peitjatele!
Ka meil oli see aare pikalt plaanides, aga just sügis-kevadistes - suvine võsa sääskede-puukidega ega hangedes rühmamine polnud päris see. Tänaseks ennustas küll lörtsi-vihma aga õnneks jäigi see ennustustesse.
Auto jätsime viimaste majade juurde, metsa ei hakanud trügima. Minna jäi 1,5 km. Järve äärde viivalt teelt õigel hetkel ära pöörates olime varsti söögiplatsil. Sealt edasi sai enam-vähem otse mindud, vahepeal tundus, et siin seal on näha jälgi vanast metsateest. Õnneks hullult poriseid kohti polnu, kõvasti oli ronimist üle mahalangenud puude. Logi sai kirja. Võtsime kaasa aardesse jäetud kommid (paluks mitte aardesse komme-toitu jätta) ja välgumihkli. Miski asi oli natuke kleepuvat sinna purki tekitanud. Ehk järgmised võiks sisu natuke kasida. Tagasitee läks umbes sama marsruuti - söödaplats, tee, auto.
Kokku läks aega 1:15 ja kilomeetreid kogunes 3,7
Ehtne 2003-nda aasta aare. Ja logiraamatki samast aastast.
Pole midagi vahvamat kui viia oma sõbrad ja sugulased sünnipäevamatkale mööda jäätunud Elva jõge ning vahepalana otsida üles aare, mille peitmisel 11 aastat tagasi osalesin. Meie teekonna pikkuseks tuli edasi-tagasi ca 5 km. Ilm oli pehme ja teekond mööda jõge pakkus lummavaid vaateid (tavapärasest teise nurga alt). Jõudes mõnekümne meetri kaugusele aardest võtsime suuna metsa poole. Kerge see ei olnud- tarnamättad, võsa, rägastik... Koha tuvastamist aitas kõveraks kasvanud puu. Kõige suurem katsumus oli aga aarde kätte saamine kahe puunoti vahelt, kuhu see kinni külmunud oli. Prooviti nii jalalööke kui kangutamist mahalangenud puudega. Eestlaslik kangekaelsus ei lubanud tühjade kätega lahkuda ning peale erinevate tehnikate katsetamist ja kombineerimist paistis valgus tunneli lõpus- kätega kaevamise tulemusel saime lahti purgi kaane ning noorema generatsiooni pisemate käte abil laotati välja kogu purgi sisu. Põnev oli lugeda logiraamatut ning lisasime sinna ka omapoolse tervituse. Mälestusetulva vallandas kummist prussakas, mille aastaid tagasi purki lisanud olin. Tegime ka omapoolsed vahetused (lähemalt saate lugeda logiraamatust ;)) Peale aardeleidu võtsime suuna uuesti jõele ning liikusime tuldud teed pidi tagasi baasi poole, kus ootasid termos hernesupiga ning lihapirukad. Oli vahva päev, mis jääb kindlasti kauaks meelde. Lisan ka mõned pildid ning soovin edu järgmistele otsijatele ja leidjatele! :)
Ohohoo, tänase päeva maiuspala.
Seda suslikut piidlesin juba mõned päevad pärast geopeitusega tegelema hakkamist ja juurdlesin, millal küll on võimalik selleni jõuda. Siis tulid väiksed kogemused ja sündis juba plaan asjal külas käia. Eriti kuna keegi polnud aasta jooksul selleni jõudnud.
Siis tuli aga vaprate kaasvõitlejate logi, mis kinnitas, et aare on alles ja leitav, samas kinnitas, et ega see mingi pullitegemise koht pole. Täna sihtisin oma toimetused nii, et jääks piisavalt valget aega vähemalt aardeni jõudmiseks, küll siis edasi vaatab...
Pressisin veidi seda metsateed mööda edasi, aga 1,2 km juures jätsin auto geoparklasse suure kännu kõrvale, kuna edasine tekitas tunde, et karteripõhja hermeetilisus võib koduteel vajalikuks osutuda. Startisin kell 14:41.
Alguses oli lihtne nagu ikka: vaatasin enda tekitatud põhjakaapeid, siis kellegi veel vaprama omi, kui olin ühtäkki järve ääres ja tee sai otsa. Odoot, söödaplats pidi ju olema?
Nüüd läksin puhtale gepsurežiimile ja hakkasin põhja poole pressima, hoides tunde järgi kõrgusjoont nii, et päris mülkasse ei satuks. Loomarajad olid muidu väga abiks, aga läksid läbi ka selliste puude alt, kust ise ei mahtunud, nii et põigelda tuli omajagu. Ühel hetkel sattusin aga selgelt sõidukitee mälestusele, kus tundus olevat ka inimjälgi. Seda mööda sai juba üsna kaugele, kuigi turnimisest ikka ei pääsenud. Kui ka see otsa sai, siis uuesti võssa, natuke mülkaid, natuke tõuse ja hakkaski finiš paistma. Olid ambitsioonikate kobraste jäljed ja kuiv maapind sai otsa. Kuna geps oli aeglane, panin esimese laksuga ikka üle/läbi mülka ja üle oja, aga siis vaatasin, et veidi kaugele sai. Nõksa tagasi, kiire ringivaat ja hakkaski huvitav koht silma.
Purke oli lausa kaks. Võtsin suurema, keeran... no ei liigu. Kuidas siis nii saab, kas jääbki sellise asja pärast logimata? :D Võtsin siis kindad appi ja seekord õnnestus. Logiraamat oli tõesti muhe, Allan&Anari: tänan heade soovide eest! :D Logi läks kirja 15:09.
Tagasitee oli juba tuttavam, kuigi mingi hetk läksin teisiti ja sattusin söödaplatsile. Siit oli aga juba kõik loogiline. Auto juurde jõudsin 15:29 märja selja ja väga rahuloleva tundega. Lihtsast skoorimisest on asi kaugel, aga oi, kui nauditav!
Väärikas finiš geopäevale, mis algas hommikul mõttega, et "proovin selle ühe kodulähedase aarde juures uut ideed" ja lõppes pärast Põlva- ja Võrumaal viibimist kusagil Valgamaa padrikus. Öelge veel, et geopeitus sõltuvust ei tekita...
Suur aitäh peitjatele!
Otepää georeisi plaani sai antud aare küll sisse kirjutatud, aga väga tõsist soovi selle võtmise vastu polnud. Eks oma osa oli eeldataval maastikul ja sellel, et see aasta pole isegi suvel seda keegi külastamas käinud.
Tagasiteel Tartusse, kui oli juba mõnusasti pimedaks läinud otsustasime ikkagi seikluse kasuks, et kui seiklus siis jah. Auto ajasime lähima elurajoonini, peatasime masina enne tormis mahalangenud puud ja edasi kulgesime jalgsi. Tee oli selline, et mõne kõrgema linnamasinaga oleks sealt ju kuivemal ajal võimalik edasigi minna, aga kindlam oli mitte katsetama hakata. Kuni söödaplatsini ei teki kordagi küsimust, et mis saab selle retke juures valesti minna. Söödaplatsi juures ringi vaadates ja kodutöö tegemise ajal päheõpitud rada otsides sai õige kiiresti selgeks, et ega ikka öösel, niru LED võtmehoidjaga valgust näidates seda õiget teeotsa isegi siit suhteliselt lihtsa kohapealt kätte ikka ei saa.
Tuletasime meelde legendaarseid seiklejaid Otsemone ja seda, et misse meie retk nendega võrreldes ikka ära on. Lisatud pilti vaadates võib igaüks meie edu otsekursi hoidmisel hinnata. Igatahes kõikvõimalikud ja vähemvõimalikud takistused meid selle teepeal ees ootasid. Küll oli mäkketõus liiga järsk, küll oli mahalangenud puu peale langenud veel hunnik puid sellisel viisil, et ei olnud sel labürindil ei sisse ega väljapääsu. Küll oli teepeal ees ilusa koheva kattega rohekaid murulappe, kuhu viisakas inimene pimedas ja märjaga kohe kuidagi ei soovi astuda, isegi kui see soo seal väga sügav ja mäda polegi. Rääkimata GPSi keerutamisest ja öises metsas orientiiri puudumisest.
Kohale me igatahes jõudsime, tegime puhkepausi, lootsime abi saada aardesse jäetud orienteerumiskaardist ja sellele kantud päästvast tagasituleku matkarajast. Seadsime siis GPSi järgi orientiiri kohta, kus kindlasti peaks selle rajajupikese kätte saama, kui see olemas on, aga mida polnud seda polnud ja tagasi kulgesime samamoodi, "otsemoni" tehes. Ainult päris lõpus, siis kui olime takkajärgi tarkusena logi järgi vaadates selle "raja" teist korda peaaegu samas kohas ületanud ja seda ise taaskord ise mitte märganud, avastasime end ühel hetkel inimtekkelise, kunagi isegi autoga sõidetava tee pealt. Mõned mahalangenud puud mille alt läbi ronida ja olimegi taaskord tsivilisatsioonis - söödaplatsi juures.
Edasi läks lobedalt ja nii me sealt eluga välja tulimegi. Kui GPS oleks oma elupäevad katkestand, oleks kindlasti palju rohkem nalja saand. Soovitan teilgi võimalusel minna selliseid aardeid otsima ikka märjal ajal, kottpimedas ja kehva lambiga ja ilma korraliku ettevalmistuseta. Üldkaardist ja kompassist peaks ka ju täiesti igale poole piisama, tühja sest GPSist ja muudest moodsatest vidinatest.
Lähenesime autoga pimedal novembriõhtul Pedajamäe poolt Tõukajärve äärsete majadeni, kuna masina maastikuvõimekus polnud kiita, jalastusime seal. Kell näitas 20.06 kui liikuma hakkasime, linnulennult näitas GPS 1,6km aardeni. Hakkasime vaikselt minema, algul viis täiesti kena rada, kuni avastasime end mudas, selge, loomade söötmisplats, esimene õige maamärk eelnevate logide põhjal.
Edasi läks huvitavamaks, ei suutnud mitte leida erinevatelt kaartidelt leitavat rada pimedast metsast üles, seega läksime otsemoni režiimi peale, seda segasid liigmadalad alad, mida üritasime vältida. Otsustasime liikuda mööda küngaste servi, et väga palju turnima ei peaks, seda takistas kohati väga tihe võss, aga tahe edasi minna oli vaatamata sellele suur.
Tegime nalja, et mis saaks kui GPS üles ütleks hetkega: pime, kehvad lambid, eraldiseisvat kompassi ja kaarti polnud... Jah, huvitav oleks olnud, väga palju edasi ei arendanud siiski seda mõtet.
Umbes nelikümmend minutit hiljem ja 1,9 km matkanuna jõudsime nulli, 5 minutit otsimist ja aare käes.
Kuna ei ole tegu eriti külastatava massiaardega, siis olid ka logiraamatu kanded sisukamad, ühe lehe vahel oli ka surnud sääsk, mis tõi muige näole, et olgu mis on, aga sääski vähemalt ei ole hetkel.
Aardest leidsime ka orienteerumiskaardi, millelt uurisime maastiku tagasitee tarbeks, no ei õnnestunud reaalsuses meil ka teise otsa pealt seda rada ja majavaremeid üles leida. Mis parata tulime, enam-vähem sama teed tagasi.
Lõpuks, vaid napid paarsada meetrit enne söödaplatsi leidsime rada meenutava sihi, mis vaatamata langenud puudele tõstis meie keskmist kiirust.
Tagasi auto juurde jõudsime 21.36, nii et pooleteisetunnine rännak, mis pimeda aja ja kehva maastikutundmise tõttu polegi ehk nii halb tulemus.
Kui kaardile on tõmmatud sinise joonega kriipsud, siis need tähistavad vett. Murdsin läbi võsa ja pilliroo nulli poole kuni vastu tuli jõgi. Lootus, et seal on mõni sild ei seal on ei osutunud tõeseks. Vaatasin kurvalt aarelt, mis oli nõnda lähedal ja vantsisin auto poole tagasi. Oleks vaid ämber kaasas olnud saanuks ämbritäie puravike.
Saime järve äärde 800m peale. Läbi metsa ja võsa trügisime nulli. Vaatamisväärsustena täheldasime kopraonu ajaloolise ja uuema aja hambatööd, metsakvartali posti ja kukeseened, mida tagasiteel enam üles ei leidnud. Aare ok. Aitäh!
Auto jäi 1.32 km kaugusele. Metsas vahepeal nagu oli rada, siis nagu jälle ei olnud ka. Peaaegu oleks saanud kuiva jalaga käidud, kuid tagasi tulles õnnestus ühe puu pealt maha astudes mülkasse astuda. EVJ: LED-võtmehoidja
"A geocache a day keeps the doctor away" on kirjas ühel geomündil, mida sel nädalavahetusel liigutasime. See aare oli minu jaoks täielik teraapia... Kolm päeva vaevanud viirus tegi oma viimased jõupingutused, nii et matkamisel lõõtsutasin ainult teiste sabas ja tagasi jõudes ei olnud (seekord päikesepaistelisel päeval) riietel ühtki kuiva kohta. Ja uskumatu, pärast väikest värskendust ja korralikku kõhutäit Rõngu pagari pubis oligi haigus läinud. Nii et minge metsa, kui enesetunne halb :) Kuuldused selle metsa seenevaesusest ei pidanud päriselt paika, Triinu korjas autode ümbert paraja hunniku. Aare korras, mis värk selle libapurgiga on?
Autod jäid 1.6 peale, kuigi ilmselt oleks saanud ka söödaplatsile. Kangemad ronijad, kes just olid veetnud üle poole tunni nööri otsas, olid nii läbi, et jäid ka autosse. Nii me siis kolmekesi matkasime vanu taluteid mööda. Kõik korras ja rahulik, ei võtnud, ei jätnud. Lihtsalt aina rohkem torkab silma, et inimestel pole metsa enam asja ja teed kasvavad aina rohkem kinni ... Kurb tegelikult. Aga aitäh näitamast, ilma aardeta poleks meil ka metsa asja olnud.
Leidmine läks lihtsalt, koordinaadid piisavalt täpsed ja koht loogiline. Aare oli ideaalses korras, lisasin paki mängukaarte ja võtsin käevõru. Tänud peitjatele ja jõudu järgmistele otsijatele!