Tüüp: Tavaline aare Maakond / linn: Harjumaa Raskusaste: peidukoht 2.0, maastik 2.5 Suurus: normaalne Aarde asukohainfo nägemiseks logi sisse! |
Kirjeldus:
Purekkari neem on üks minu lemmikkohti. PUREKKARI NEEM on PÄRISPEA poolsaarest eenduv osa, millel paikneb EESTI mandriosa PÕHJAPOOLSEIM punkt (59°40'30" N). Purekkari neem kujutab endast ~1,2- 1,5 km pikkust (sõltub vee kõrgusest) kitsast ja pikalt merre looklevat kivist soolikat. Sügisene suurvesi võib neeme hakkida kolmeks kiviseks saarekeseks. Purekkari neem jääb Kuusalu valda ning kuulub ka LAHEMAA rahvuspargi alasse. Purekkari neemel on 4 suuremat RÄNDRAHNU, neist suurima - Purekkari Maasäärekivi ( kõrgus 4,4 m, ümbermõõt 22 m) on muistendi järgi Kalevipoeg sinna lennutanud Soomest. TAIMESTIK on üllatav ja suhteliselt mitmekesine. Purekkaril pesitseb mitmeid liike MERELINDE . Läbirändel, eriti kevaditi on siin rohkesti läbirändavaid linde, kes mõnenädalase peatuse järel siirduvad põhjapoole.
Lindude kevadise läbirände ja pesitsemise perioodil (mai, juuni alguses) soovitatakse Purekkarit külastada vaid linnuvaatlejatel või liikuda ettevaatlikult, jälgides lindude käitumist ja häälitsemist. Tiirud on pesitsemisperioodil agressiivsed !
Purekkari neeme ees paikneb RMK telkimisala: telkimis- ja lõkkeplatsid (8), küttepuud, katusega varjualused (3), kuivkäimla (2) ja autoparklad (2), telkimisalal puudub joogivesi. Poolsaare tippu (Pärispea külast ~2,5 km) viiv tee on kitsas ja auklik ning ei ole läbitav suurte ekskursioonibussidega.
Aare on peidetud neeme põhjaossa, kuid mitte päris tippu. Natuke tuleb tuhnida, kuid mitte mulda ega liiva. Aardekonteiner on kilekotis, selles on geomängu tutvustus, Purekkari loodust tutvustav leht, logiraamat, kirjutusvahendid ja igasugust erinevat nänni. Kõrge veeseisu korral ole valmis läbima väikest veetakistust.
Vihje: Põhjapoolsema suure kivi põhjaküljel
A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|0|1|2|3|4
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z|5|6|7|8|9
Lingid: http://entsyklopeedia.ee/artikkel/purekkari_neem1 http://, http://loodusegakoos.ee/kuhuminna/rahvuspargid/lahemaa-rahvuspark/1724
Aarde sildid: soovitan (12), telkimiskoht (4), ilus_vaade (4), ujumiskoht (2), piknikukoht (2), lühem_matk (2), lõkkeplats (2), muguoht (1)(täpsemalt)
Geocaching.com kood: GC4FTJC
Logiteadete statistika: 209 (97,2%) 6 10 4 3 0 0 Kokku: 232
Aitäh, oli tore õhtune jalutuskäik :)
Tuul puhus viimasegi soojuse minema. Kuradi külm oli siin tipus käia. Ja kõige tipuks ei leidnud aaret kah :(
Koos varem leidnuga aaret ei leidnud, lihtsalt polnud teist ????
Oli võimalus ja aega jalutada neeme tippu. Sai kuiva jalaga, kuigi tuli vahepeal hüpata kivilt kivile. Vahetasin konteinerit ja selle sisu.
Matk koos aarde peitjaga ja Tartu Ülikooli Narva kolledži KELA 2B tudengitega. Imeline loodus, mis oli lummav.
Kogu see käik hakkas meenutama Kajakamuna ja Kumblil käike peaaegu. Erinevus on ainult selles, et sel korral veetakistuse ületamiseks võtsime me Mirjamiga tossud jalast ning kulgesime mööda kive paljajalu. See oli üpris valus käik. Kivid ise olid parajalt libedad ning teisele poole jõudes peenike kiviklibu ei olnud ka just parim talla all. Lõppude lõpuks saime end nulli ja leidsime peiduka. Karp vajab tõesti vahetust, endal sobivat kaasas polnud. Logiraamat ise on mitmekordse gripi vahel turvatud. Aitäh, käidud!
Tänase väikese geopäeva lõpetasime selle aardega. Parklas oli isegi mõningaid masinaid, osad neist liikuvad kodud. Väga lahe! Sammusime siis otsusekindlalt nulli suunas ja avastasime, et päris kuiva jalaga seekord läbi ei saa. Kuid kui juba tuldud sai.. siis pidi edasi minema. Tossud jalast ja mõnusasse jahedasse merevette. Hea oli, et vesi oli jahe, sest see teekond paljajalu aardeni oli paras tallamassaaž. No ei ole minu jalad loodud sellisele maastikule. Lisaks olid kivid meres ikka parajalt libedad ja paar korda oli oht endale (ja kaasasolnud telefonile) haiget teha. Õnneks saime siiski kadudeta nii aardeni kui tagasi. Tagasiteel tundus, et suur vihmapilv liigub justtäpselt meie suunas, kuid õnneks tuule suund siiski natuke muutus ning jäime läbimärjaks saamisest puutumata. Kokkuvõttes mõnus jalutuskäik. Aitäh!
Täpselt aasta tagasi, 28.07.22 koos plikaga käisime seda mitteleidmas. Vesi oli tema jaoks liialt sügav (no et vaid jalad märjaks saaks) ning kivid olid (ja on praegugi) jube libedad, ehk kukile ma teda samuti võtta ei julgenud. Seekord siis omapead. Vesi oli vast sama kõrge või madal nagu aasta tagasi. Karbi põhi on jah katki ning seega tahaks aare uut konteinerit. Panin logiraamatule paar minigrippi veel ümber. Ladusin mõned kivid veel karbile ette, et päris 20 meetri pealt näha ei oleks (aga meetri pealt juba paistab). Peitjale tänud!
Pesamunale tahtsid koolivaheajal juured alla kasvada. Seega pakkisime ta kaasa ja tõime ta neemele jalutama. Alguses tundus, et ilm on jahe ja tuuline, aga kui hakkasime kividel edasi hüppama, siis läks olemine soojaks. Vahepeal oli tee (jutumärkides) vee all, aga mis seal ikka - astusime aga edasi ja ei hoolinud, et jalanõud märjaks said. Oligi kindlam kividel hüpelda - paljajalu oleks võibolla libedam olnud. Laps tuli ka meie ettepanekuga lihtsalt edasi minna, üllatavalt kergelt kaasa ja astus ilma pikema veenmiseta vette. 2 mugulaadset inimest, kes veetakistuse ees seisid ja mõtisklesid, vaatasid meid küll kui veidi napakaid, aga mis meil sellest - eksole? Matk läks lõbusalt ja kiiresti. Karp oli tõesti põhjast päris katki ja logiraamat oli tegelikult praktiliselt täis. Kuna ma ei olnud end eelnevalt sellise infoga kurssi viinud, siis tegin, mis suutsin ja meisterdasin aardes olnud südamekujulistest post-ititest logiraamatule lisalehed. Seega logiraamat on kuiv ja ruumi jagub - mõneks ajaks. Karpi ei olnud mul millegagi paranda, aga karbi põhja panin lapiku kivi - see on siis drenaažiks või nii. Natuke abiks ikka, et gripkotis logiraamat lausa vees ei ulbiks. Aga esmane kaitse on gripkoti näol logiraamatul olemas. Uut karpi oleks aga ikkagi hädasti vaja!
Aga koht oli imeline ja aitäh siia toomast!
Loodetavasti oli lähenemise kuupäev pädev. Polnud siin varem viibinud. Tundus täitsa huvitav koht teistkordsekski külastuseks. Maastiku variatsioone oli palju ja igav ei hakanud kordagi. 1133. Aitäh!
Parkisime auto ja asusime väikeste geopeituritega aarde poole teele. Praeguse kuivaga oli aardeni väga hea tee. Lapsed lustisid kivilt kivile hüpates ja nii me peagi aardekarbi leidsime. Karp on katki ja vajaks hooldust. Aarde eest aitäh!
Telkimisele väike vaheldus, aare leitud aga logiraamat jääb ootama järgmist korda, pastaka puudumise tõttu.
Üks kolmene seltskond tuli kui mina alustasin. Tänase kuupäevaga logi ootas logiraamatus. Teekond oli ühes kohas põnev, kus kivid enamjaolt vee all olid. Tuul ka piisav. Instinkt on laine tulles jalg ära tõmmata aga märgade kivide peal ei ole see mõistlik :) Tehtud
Sellega oli juba kaugele näha et et ole tegemist park and grab stiilis aardega. 6htu oli tegelikult juba päris pikaks veninud aga otsustasin et tulen teen ikka selle neeme poole tyhjaks. Sobiva veetasemega v6iks isegi 6elda et nagu väikesaare kylastus. Just selline parajalt pikk jalutuskäik et j6uad aja maha v6tta, aeglustuda ja märkata seda ilu enda ymber. Yllatuslikult oli täna raamatus juba yks nimi ees. Peitjale aga tänud selle maalilise vaatega koha eest
Tänase geopäeva ainuke aare, millele lähenemine pani hõlmu koomale tõmbama ja sundis mütsi pähe panema. Mul küll oli müts koju ununenud, aga kapuuts ajas ka asja ära. Aga eks see oli meie enda valik, et just tänasel päeval mööda kive meretuultele avatud neemel aarde poole tüürida. Kolm mitte just kõige edukamat kalameest olid samuti Purekkari neemel asjatamas, aga mingit saaki nad küll polnud saanud, peale õngede ei tundunud neil midagi olevat. Meie olime edukamad, saime logi kirja ja kulgesime tuldud teed mööda tagasi. Tänud peitjale neemele kutsumast ja aarde eest.
Karastus jalgadele tehtud ja aare logitud. Sel korral poleks kummikutest ka väga palju kasu olnud, sest lained olid korralikud.
Neemel oli sooja ilmaga korralik rahvakogunemine. Aare vedeles täiesti avalikult ehk polnudki vaja otsida. Sai paremini peitu pandud
Leitud
Oma geotuuri teise öö veetsime siin Purekkaril. Kui Kaberneemes oli peaaegu, et inimtühi ja vaikne siis siin oli korralik laulupidu. Uudistajaid ja puhkajaid oli nii eestis kui kaugemalt. Õnneks leidsime ühe nurgakese ka endale ning saime öö kenasti mööda saata :) Aaret käisime otsimas loojuva päikese taustal. Oli ütlemata ilus ;)
Tänane piirkond sai valitud grillimisvõimaluse järgi. Eeltöö tulemusel avastasime , et see aare vajab hädasti uut karpi. Haarasime karbi ja klepsud kaasa ja läksime. Poole tee peal oli aga maismaa ära lõigatud. Üks pasrike keksis kivide peal ja edasi ei läinud. Meid aga suured lained ei heidutanud ja jalad veidi märjad, jõudsime teisele poole vett. Paarike jälgis ja tagasi vaadates üritasid ka nemad sealt läbi vee saada. Aare leitud, vahetasime karbi ja asusime tagasiteele, et lõkkekohas väike grill teha. Tänud
Karbi kaant on kahjustanud kivid või rüsijää.Igatahes kaas on kildudeks, ning põhjas oli veel jääd.Õnneks logiraamat oli tänu kotile veel kuiv aga karta on et vihmade tulekul kogu sisu upub.
Tänase ilusa ilmaga oli ikka lust siia tippu tulla.Aare sai leitud ja logi kirja.Karbi seisukord aga üsna räbal.Aitäh.
Tänud peitjale!
Sinna minnes üritasin kuiva jalaga kohale jõuda, aga lained lõid ikka korralikult üle saapa sääre. Õnneks olid voodrita saapad jalas ja kõige hullem ei olnudki. Tagasi tulles ei viitsinud väga jamama enam hakata ja jooksin veetõkkest lihtsalt läbi. Hea, et sinna peidukas on tehtud, muidu poleks viitsinud sellist tegu teha.
RMK telkimisplatsis parkis üsna mitmeid masinaid. Enamus neist saksa numbritega matkaautod. Kuna tuul oli suhteliselt tugev ja merel laine kõrge siis oli kogu seltskond autodes ja mul mõttekoht kas ja kuidas veetakistus ületada. Mõtlesin siiski proovida ja minna. Märjas kohas ukerdasid kaks neidu. Mingi aja pärast jõudsid nad kaldale ja jutuajamisest tuli välja, et väga hull ei pidavatki olema. Ainult veidi libe. Koorisin siis püksid maha ja asusin samuti veetakistust ületama. Keskel proovis laine mõned korrad jalad alt lüüa aga õnneks jäin püsti. Saarel kulges kõik kenasti. Logisin ja asusin tagasiteele. Veetakistuse juures oli taas veidi pusimist aga peale seda jalutuskäik pargis. Tänud siia juhatamast!
Kinnitasime veidi keha enne neemele minekut. Päris huvitav käik oli. Aitäh.
Üks selle suve sihtpunkte vallutatud. Tänud peitjale
Kui oleme varem siinkandis ringi sõitnud, siis pole seda natuke pikemat jalutust viitsinud ette võtta. Tänase ülimalt palava ilmaga oli aga tuulisele neemele jalutamine igati hea mõte. Kui matka alustasime, siis nägime neeme tipus ühte seltskonda, kuid selleks ajaks kui meie kohale jõudsime, olid nad juba tagasiteele sättinud. Seega saime rahulikult ringi vaadata ja aarde logida. Karbikese niiskuskindluses natuke kahtlen, ilmselt võivad sügistormid ja talv talle natuke halvasti mõjuda. Praegu aga kõik parimas korras. Koht on väga äge, kindlasti tasub siia tulla. Aitäh aarde eest!
Tõstsin noorpeituri Maasäärekivi otsa vahti pidama ja logisin ise kahe eest. Kuiv ja korras, tänud peitjale.
Põhjapoolseim tipp vallutatud ja ühtlasi ka aare leitud.
Leitud ja logitud. Saime kuiva jalaga kohale, meri hetkel väga madalas seisus.
Tänase õhtu viimane täpp. Nii telefon kui ka GPS olid sellises seisus, et ma polnud üldse kindel, et nad mind aardeni ära aitavad. Teekond keeruline polnud, vihje oli ka konkreetne, nii et salvestasin asukoha mällu ja muudkui läksin. Panin kummarid, aga iseenesest saaks praegu ka saapaga kuiva jalaga läbi. Leid tuli ruttu. Peale aaret oli tore kohtumine teiste geopeituritega ja lugesin õhtu lõpetatuks.
Olin õpilastega õppekäigul. Omapead olemise aega ei olnud, Purekkaril lõunapausil käisin jooksuga aardekonteinerit uuendamas. Oli suur udu, hooti tuli vihma, jupiti paistis päike. Taevas ja meri oli täis hanesid. Mõned kajakad ja tiirud istusid pesal. Otsida polnud aega ja nähtavus oli kehv, panin uue konteineri koos sisuga. Ettevaatust, pesitsevad tiirud on agressiivsed ja võivad rünnata, eriti ärritab neid lärm ja jooksmine!
Ilusaid kevadisi georetki!
Aarde kohvikonteiner oli alles, aga aaret ennast paraku mitte. Otsisin, mis ma suutsin, aga asjatult. Kui peaksin tagasi jõudma, siis taastan ise. Muidu jääb aare ootama kiiremat elluäratajat.
Kena hommikune jalutuskäik. Varbad sai ka täitsa põhjas ära kastetud.
Meie tänase päeva viimane aare. Telkimisala oli autosid suht täis, kuid neemel jalutasid vaid üksikud mugud. Kulgesime tasapisi aardeni. Vahepeal oli vaja lapsed sülle haarata ja kivilt kivile astuda, et mitte märjaks saada. Aarde peidukohas kohe aaret ei märganudki, kuna pidasime seda prahiks. Kui uuesti ja lähemalt vaatasin, siis nägin aarde markeeringut. Siis tuli meelde, et me ei võtnud kirjutusvahendit kaasa. Kuid aardekarbis oli see õnneks olemas ja saimegi logi kirja. Rahulik meri ja õhtune päike pakkusid ilusaid vaateid. Mõnus jalutuskäik sai kenasti kuiva jalaga tehtud. Meile väga meeldis. Täname!
Siin olen ma korra ööbimas käinud. Ehk valisin just selle tõttu eelmisel õhtul selleks teise, oluliselt vaiksema koha, kuigi ka tol korral õnnestus üks vaikne nurgakene telgi jaoks leida. Sel korral siia saabudes oli autosid ja inimesi üpris palju. Õnneks oli veel üpris varajane kellaaeg ning tippu polnud eriti palju jalutajaid veel saabunud. Sain aarde rahulikult üles otsida ja logida. Peale seda valisin ühe mugavama kivi ja lihtsalt nautisin mõnda aega ümbrust. Aitäh taaskord siia meelitamast!
Leitud :) aitäh peitjale
Koht oli rahvast põhjusega täis - ilusat asja ikka tasub vaadata. Aitäh!
Aitäh mõnusale jalutuskäigule kutsumast! Sai ilusti kuiva jalaga nulli jalutada, rahvast oli laupäeva õhtul seal ikka murdu. Õnneks saime rahus logida. Natuke kahju, et aarde konteineri ümber on prüginäoline maskeering. Koht aga maksimaalselt ilus!
Kuna olin sealkandis jalutamas, siis tuli meelde ka korra geopeitus.ee lehele piiluda, et ehk ka mõni aare lähedale peidetud. Juhtumisi seisin aardest vaid paari meetri kaugusel ja kiire leid. Tänud!
Täna pidin siin ärakäima, sest pole ju üldse siia asja kütust niisama põletama tulla. Kuna kaaslased jäid ootele, siis tuli joosta. Tuul oligi heaks jahutuseks. Valge ketsiga tehtud, tänud kutsumast!
Purekkari tundus olevat hea koht kuhu mitte ainult lihtsalt niisama kolama minna, vaid harjutada natukene ka drooni lennutamist. Ehk lähitulevikus õnnestub filmitud kaadritest ka pisike videoklipp kokku panna :)
Möödaminnes sai loomulikult ka aare ära nopitud.
Vahetasin aardekonteineri ja sisu. Pidin ikka isegi vana konteinerit otsima, sest see ei asunud seal, kus teda viimati sügisel vaatamas käisin. Keegi oli selle ümber peitnud. Vesi oli taandunud ja ligi pääseb kuiva jalaga.
Ilusaid geoelamusi Lahemaal!
Teel aardeni oli pisikene veetakistus ees aga üle kivide sai seda kuivalt ületada.
Kena õhtune jalutuskäik koos päikeseloojangu ja tormise merega.Aitüma
Imeilus asukoht :) Aarde karbil põhi praguline ja üks kinnitusklambritest on ära tulnud. Aardekonteiner ei olnud ka kilekotis ja puudus geomängu tutvustus ning Purekkari loodust tutvustav leht.
Oma arust olen ikka suhteliselt palju Eestimaal ringi rännanud, aga et siin neeme tipus oleks viibinud, ei tule ette. Geopeituses hoidsin ka neid põhjaranniku mere äärseid aarded üheks eriliseks projektiks. Paraku aga pole lihtsalt kõige huvitava jaoks aega. Seega saab see poolsaar nüüd siiski puhtaks. Suhteliselt hubane RMK ala, parklas kiibitsesin sakslaste matakabusse ja unistustega seadsin sammud tipu poole. Mõnus oli! Aitäh!
Ma arvan, et ainult minul saab olla ÄMMA seeria aare :D Ja ka seegi on järjekordne näide kohast mida ilmselgelt ei oleks tulnud ilma geoaardeta kaema. Mandri eesti põhjapoolseim tipp- käidud, nähtud, logitud, rahule jäädud. Võrratu koht. Parkla ja telkla on ilmselt suvekuudel ülerahvastatud, et puhkusest või telkimisest seal midagi välja ei tule (kes tahab omaette olla ja rahu/vaikust saada). Kuid geotuuril väikse jalutuskäigu jaoks ja vaate nautimiseks ideaalne kohake. Tänud peitjale aarde eest ja võrratu koha näitamise eest.
Lahemaa tripp 30. Pärast Hara saarel käimist sai geonaabritega kokku lepitud, et nad hakkavad nüüd Tartust tulema. Plaanisime siis nii, et siia jõuame enamvähem samaaegselt, hõivame mõne lõkkekoha ja tuuritame homme hommikul koos edasi. Jõudsime varem. Kõik grillinurgad olid hõivatud erinevat keelt kõnelevate mugude poolt. Telkimisplatse siiski oli. Ka sääsed olid kohal. Põgenesime nende eest neemele. Põjapoolsema suure kivi leidsime kuid selle põhjaküljelt küll mitte midagi. Aarde peitjale tuleks ilmakaari tutvustada. Kompass on näiteks abiks. Pärast mitut tiiru ümber kivi leidsin ka aarde. Ronisin köie abil ka suurima rahnu otsa. Tagasiteel saatis meid päikeseloojang.
Olime just parklasse jõudmas, kui geonaabrid ka kohale jõudsid. Kuna meile, eestlastele, ei sobi lõkkeplatsi jagada ja telkida teiste inimestega kõrvuti, läksime privaatsemat kohta otsima. Lõpuks maandusime koordinaatidel 59.64434, 25.69188. Ilus rand, palju sääski, punane taevas, palju sääski, paljas mees (ehk ei saanud siiski päris privaatranda), palju sääski. Kui sääski poleks olnud, oleks mõnus õhtu tulnud. Hetkel aga ei saanud teha muud, kui kibekiirelt telk püsti, et saaks sääskedest puhkust. Kesköö paiku käisin tegin meres nudisupluse, et värske tundega magamiskotti ronida.
See koht on ka juba ammune tuttav. Kunagi ammu lastega neemel käies jäime sõjakalt meelestatud lindude huviorbiiti ja sellest ajast kannab see paik kurjakuulutavat nime kui kurjade "kajalaste" koht. Seekord tekkis kohale jõudes ilmne allergia kõikjal toimetavate turistide vastu, sest polnud neid ammu nii suures koguses kuskil näinud. Märke eirates oli igale poole metsa alla autodega trügitud ja oma laagrid püsti löödud. Lootsime enne aarde juurde jõuda, kui üks suurem tittedega turistikari. Õnneks kulus neil veetakistuste juures palju aega ja nii see meil õnnestuski. Lihtsat leidu ei tulnud, sest karp ei asunud kirjelduses olevas kohas. Lõpuks kaaslane siiski leidis ja saime napilt üksinduses nimed kirja. Neeme tippu ei hakanud seekord minema, sest sinna jätkus meietagi rahvast. Mõned "toredad" inimesed otsustasid merre kivide loopimisega seni rahulikke linde närvi ajama hakata. Veendusin, et sellisesse kohta pole mõtet ilusal suvisel nädalavahetusel tulla, kui kõige lollima liigi esindaja suhtes allergia on. Misantroop minus rahunes alles järgmise aarde poole sõites. Peitjale aitäh!
Geograafidega reisil olles tuleb külastada ka tähtsaid geograafilisi punkte ja seetõttu sai ka see aare roheliseks. Aitäh :)
Kerge jalutus käik tehtud, pole kunagi siia sattunud veel :) Maskeerin oli vägev, 1 pisike kivi oli peal. Ma panin 2 :D Gripp kott oli niiske, vahetasin välja, sisu korras, tänud :)
Nii ilusa ilmaga lihtsalt peab loodusesse minema. Aardevalvuritest luigeparv päikeses helkleval merel, külmakraad, mis just parasjagu kandvaks ja tugevaks oli teekonna teinud ning laisalt loksuv karge ja kaunis meri. Olime uhkes üksinduses ja tegime esimesed jäljed värskele ja kohevale lumele. Muidugi saime ka adrenaliini tõsta jääketastega lõigukest ületades, kuid pääsesime siiski kuiva jalaga. Vaid ühe korra õnnestus mul külg maha saada salakavalal lumealusel jääraja kulgemisel. Aare oli suurest igavusest peidikust välja lipsanud ja ootas meid lageda taeva all ilma nautides. Tegin talle siis loogilisse kohta pesakese väikse kamoga.
Mingid aastad tagasi kajakimatka raames olen seda kohta varemgi külastanud, kuid siis ei teadnud ma geopeitusest midagi... ja üldse oli suvel kõik hoopis teistmoodi. Suur tänu kohta tutvustamast.
Meri on maha rahunenud, isegi liiga rahulik. Aarde juurde pääseb kuiva jalaga. Häid mereelamusi!
Meri oli võimas ja tormine. Neeme tipp oli mühisevate lainete poolt ära lõigatud. Aga vaatepilt oli võrratu!
Kui ilm muutus normaalseks ehk enam polnud varjus 31 kraadi, jaksasin ühe pikema geotuuri peale mõelda. Soomaa jäi mõningatel põhjustel ära, kuid kange tahtmine oli ikkagi kuhugi loodusesse minna. Vaatasin kaarti ja avastasin, et Purekkari on mul täitsa käimata. Huvitav, miks, kuna parklasse jõudes näitas vahemaaks (linnulennult muidugi) u 600m.
Autost väljudes tibas natuke vihma, aga kui oled ikka pea kaks kuud kõrbes elanud, siis oli see täitsa tervitatav kosutus. Peagi jäi see järele ning edaspidi libisesid kõik pilved minust kaugelt mööda.
Teekond kujunes muidugi pildistamisrohkeks, nii et ma gepsu peaaegu ei jälginudki. Ühel hetkel, kui vaatasin mingit hunnikut ja mõtlesin, et see sarnaneb kangesti geokuhjale, uurisin gepsu ja avastasin, et seal ongi aare.
Aarde sisu oli enam kui huvitav. Kõige enam tekitas hämmeldust tampoon, aga noh, eks seda saab ju ka MacGyveri leidlikkust kasutades kuskil mujal rakendada. Võtsin igasuguse prahi kaasa ja maha jäi juba üsna aardekarbiga sarnanev anum.
Tahtsin täitsa tippu ronida, aga kui nägin seal tohutut linnukarja rahulikult istumas, mõtlesin ringi ja hakkasin tagasi astuma. Loomulikult minust möödaminevad lätlased lindudest ei hoolinud ja sumasid edasi.
Väga mõnus pisike matk ja imeilus paik. Tänud.
Rattamatka esimene. Tore jalutuskäik, solistasime varvastega üle põhjapoolse ääre. Need, kes vette julgesid minna, pidid libeduse tõttu nelivedu kasutama. Aitäh!
Meie lemmikkohaks telkimisel põhjarannikul on kujunenud Purekkari neeme tipp. Kartsime, et tulle laupäeva õhtul, on siin kõik kohad autosi täis ja telgiplatsid hõivatud. Mitte midagi sellist, mitte ühtki autot teel läbi puhkeala sääre tippu. Tipus oli 3 sakslaste vagunelamut, nagu oleme siin harjunud nägema. Aga kus on inimesed? Ma ei usu, et kõik jalkat vaatavad. Igatahes väga vaikne ja vahva õhtu oli meil. Aarde juures käisime kah, panin nimed kirja, vist teist korda siin.
Kaaslased jäid liivale pikutama ja saatsid mind vaid pilkudega, ei suutnud ahvatleda neid kaasa tulema, sest taevas ähvardas vihmapiiskadega. Mõnus jalutuskäik. Aitäh peitjale.
Väga kaunis koht! Tänud siia juhatamast! Jätsime aardesse ränduri.
Purekkari aare maikuus 2 korda üle vaadatud. Kõik on korras.
Neemel on linde palju, kõige enam kajakaid (pesal) ja kormorane. On veel mõned luiged ja üksikud tiirud, kuid viimased olid üpris rahulikud, tundub, et ei ole veel pesitsema hakanud. Mets-võõrasemad ja maasikad täiega õites.
Ilusaid kevadisi mereretki!
Lõnapoolseim punkt on tehtud, nüüd siis põhjapoolseimas. Lahe. Eriti huvitav on see inimtekkeline maamärk seal neemel. Kui kaua on seda kuhjatist juba tekitatud. Lisasime omalt poolt 3 munakat hunniku otsa ja logisime aarde. Tänud. Võtsin TB kaasa.
Vat see oli äge koht. Kalamugud olid ka - aga nemad tegelesid oma hobidega. Meri on madal ja tee aardeni kena ja kuiv. Aare leidus traditsioonilises teostuses nagu siinkandis tavaks tundub olema. Aitähh
See koht, täpsemalt veel 200 m edasi põhja pool, oli sihteesmärgiks minu 2012. aasta jalgsimatkal, mis algas Naha talu juurest Eesti lõunatipus ning kulges sinka-vonka läbi metsade ja rabade põhja poole. 21 matkapäeva ja 640 km hiljem Aegviidu kandis tuli üritus kahjuks katkestada, kuna ühe pikema vihmasaju järel alanud põlvevalu jõudis paari päevaga lonkamise staadiumisse ning oleks jätkates võinud jäädavaid kahjustusi tuua. Eks see puuduv jäänud mõnepäevane ots Aegviidust Purekkarini on nii varem kui hiljem jupikaupa läbi käidud muidugi.
Tänasel käigul avanes neemelt huvitav vaade Mohni saarele ida pool. Merepind peegeldas selliselt, et sulandus teatud piirist taevaga ühte, jättes mulje nagu saar hõljuks õhus. Kuna saar ise peegelduses ei sisaldunud, siis miraazh nagu ei saanud olla. Väga kummaline nähtus igatahes. Kõiksugused väljaulatuvad maaninad on mulle alati meeldinud, Purekkari kui üks pikemaid muidugi eriti veel. Aitäh taaskord siia maismaa serva peale merd vaatama meelitamast!
Kui metsavahel näitas auto kraadikaas 26 soojakraadi siis poolsaarel tiirutades hakkas see radikaalselt vähenema. Siin parklas jäi see 13 kraadi peale pidama. Hea et olin miskit seljakotti toppinud, muidu vist pool-tõbisena oleks see tipp vallutamata jäänudki. Kui olin metsatukast välja astunud hakkasid ka esimesed tuulehiilid tunda andma. Nii ma siis pakkisin ennast iga natukese aja tagant rohkem kokku. Esmalt tõmbasin jaki peale, siis lukk poolde vinna, siis juba päris kinni. Ühel hetkel oli vaja salligi kohendada. Lõpuks oli kapuutski peas ja kõik võimalikud nöörid pingule tõmmatud. Sisemine kraadiklaas pakkus et tuntav temperatuur võis jääda 5-8kraadi juurde, seda siis samal ajal kui mandril oli mõnus kauaoodatud läitsak. Linnuvaatlejad olid küll kohal aga tigedaid tiire ei kohanud, seega vahejuhtumeid ei toimunud. Leid ise tuli kiirelt. Silma jäi veel kalameeste juhuslik logi, kes kokaiini asemel ainult logiraamatu leidsid. :D
Koht vääris taaskülastust kindlasti, tänud.
Saime mõnusasti kividel ja kivide vahel turnida. Aarde leidsime täiesti ilma maskeeringuta. Ladusime peale logimist ikka midagi sinna ette ka, et väga kaugele ei paistaks. Tänud!
Tuuline, mugurikas. Õnneks osa hakkas tagasi tulema kui olin poolel teel ja teised tegelesid tipus oma asjadega. Karp oli täiesti nähtaval ja logitud ta sai.
Ilus õhtu, peaaegu tuulevaikne, tasane meri. Hea toit restorani terassil, hea vein. Lühike jalutuskäik neeme tippu ja kividel ronimine. Väga vahva. Täname peitjat.
Täna oli tuulisem ja ilmselt ka veeseis natuke kõrgem. Veetakistuse ületamiseks tuli jalad ikka märjaks teha ja ratas selga võtta. Edasi läks libedamalt. Aare leidus kiirelt. Segamatult sai logida ning pilte teha. Tänud peitjale.
Hästi peidetud, kõrval fotosessioone teostavad turistid küll aru ei saanud, mida meie seal istume ja pusime... :D
Väga kaunis koht jalutamiseks. Hetkel pääses aardeni peaaegu kuiva jalaga, kerge veenire ühes kohas küll üle lõikas, kuid seal päästsid kivid. Ilm oli nii kuum, et oleks tahtnud ujuma minna, kuid jube kivine rand oli :D Tänud peitjale siia juhatamast!
Meie oma matkal aardeni hüplema ei pidanud, maariba oli igal pool kõndimiseks piisavalt lai. Tundus, et meiega koos oli poolsaarel grupp lõunanaabreid, kes igasuguste torude jmt riistadega ilmaimet jäädvustasid.
Jätsin ratta poolsaare algusesse nähtavale kohale, et saaksin tal koguaeg silma peal hoida. Miskit varju kuskil ei olnud. Hakkasin astuma. Ühes Kohas pidi veidi hüplema, et jalad kuivaks jääksid, aga muidu oli täitsa käidav. Aarde juurde jõudis minuga samal ajal väike grupp inimesi, kes hakkasid kivil istudes lõunat sööma. Tundus, et juttu jätkub igaveseks. Tegin paar pilti ja heitsin kivihunniku taha pikali. 20 minuti pärast nad õnneks lahkusid ja sain logi kirja panna. Kohe pärast mind jõudsid kivi juurde järgmised matkajad, päris populaarne koht on. Tagasi läksin otse läbi vee, et veidigi jahutust saada. Aitäh!
Tänase päeva peamine eesmärk. Ilm oli super ja vesi soe. Väike veetakistus tuli ületada aga seal oleks pikemaltki sulistanud. Hiljem juhatasin-julgustasin kolme seltskonda teisele kaldale minema. Aarde logisin keset meeldivat kibuvitsa aroomi. Aitäh.
Vahepeal saime varbaid väga külma vette pista, aga aarde leidsime kiirelt ja koht väga äge. Tänud!
Pärast seda kui kaks näitsikut olid lõpetanud selfide tegemise, sain peidukohale läheneda ja logitud. Jalad jäid kuivaks ja tiirud ei rünnanud.
Parklas oli tümm, bemm ja lõkketoss, aga tipu pool tundus veidi meeldivam rahvas liikuvat. Kusjuures just minu ees liikunud seltskond passis kahtlaselt kaua nulli läheduses, sama päeva logi oli ka ees, võta nüüd siis kinni. Mulle meeldis väga see kivilt-kivile hüppamine ja niisama aja voolamise tunnetamine. Aitäh!
Täitsa mõnus jalutamine, seal tipus ei olnudki varem käinud. Tänud peitjale.
Oli ilus ilm ja pea täiesti tuuletu. Lesisime ja võtsime päikest. Vahepeal käisin ja võtsin aarde. EVEJ
Arvasin koguaeg, et osa teest on üleujutatud ja mõnus on sooja ilmaga läbi mere jalutada. Olin arvestanud, et arvatavasti tuleb kummikud jalast võtta ning palja jalu sügavamast kohast läbi käia. Tegelikult oli kogu tee aardeni vähemalt 20m laiuselt kuiv. Kaardilt vaadatest arvasin, et aare on hunnikus ja kui vihjet lugema hakkasin siis sain aru, kus aare on. Minnes lendas korras lind lähedalt mööda, aga rohkem seda ei juhtunud ja linde ei näinud.
Sel päeval oli nii kõva tuul, et kohapeal loobusime neeme otsa minekust. Ootame mõne ilusama ilma ära.
Korra varem olime siin juba käinud, aga siis oli meri kuri ei tulnud minekust midagi välja. Praegu oli meri läinud ja sai rahulikult aardeni jalutada. Isegi tuult polnud. Leidmisega läks lihtsalt. Aitäh peitjale.
Purekkari on jätkuvalt üks mu lemmikpaikadest. Nädala jooksul õnnestus mul sinna sattuda kolme erineva seltskonnaga.Püüdsime siin kinni selle sügise kõige suurema tormi ja ka kõige tuulevaiksema ilma.Torm mulle meeldib (kaldalt vaadatuna)!
Ilusaid sügisesi geoelamusi!
Tundus õige aeg antud aarde jahtimiseks - meeletu torm ja tuul, kuid vesi madal ning saime kuiva jalaga.
Trotsime tuult vol#5.Tuul möllas,vesi vahutas,lained pekslesid,juuksed lehvisid,luiged hõljusid,kivid kuhjusid,sammud kulusid,adru kuhjus järsku oligi aare (kuiva jalaga) logitud.Täname peitjat
Klassi õppesõidu ajal oli aega ka leida üks aare. Tänud peitjale!
Aare sai üle vaadatud. Sisu oli täitsa olemas ja kuiv. Panin uue (väiksema) logiraamatu,kuigi esimene oli alles ja täidetud vaid ühelt poolt.
Kui 23. augustil sai tippu päris kuiva jalaga, siis täna oli väike veesilm vahel. Mõned sellest ei hoolinud, seda enam, et ilm oli päikeseline ja vesi soojem kui suvel. Näha oli ka muinastulede öö märke.
Ilusaid geoelamusi sügisel!
Elve tahtis ka seda kohta näha ja lasin neil siis aaret ka otsida ja nimed kirja panna. Küllaltki popp koht, eriti välismaalaste hulgas. Päris mitmeid LV ja D tähisega autosid oli liikvel ja tipus käijaid oli ka suht palju hoolimata sellest, et kuiva jalaga sinna praegu ei pääse. Õnneks on vesi mõnusalt soe veel :) Aare oli korras ja logiraamatus tegelikult ruumi on kui lehekülgede teised küljed ka kasutusele võtta.
Tippu minnes jäid jalad kuivaks, tulles enam mitte. Britt - 115, Lukas - 52
Põhjapoolseim tipp oli see päev väga taltsas ja näitas end täies ilus.
Purekkari neeme tippu tahtsin juba eelmisel suvel tulla aga kunagi ei sattunud nii kaugele. Täna saabus see kauaoodatud päev. Mõnus tunnine jalutuskäik mööda kive ja kuna keegi hea inimene oli Purekkari rändrahnu otsa ronimise lihtsaks teinud siis käisin ka seal üleval ära. Päris palju punaseid kibuvitsa marju kasvas sel soolikal, täitsa ilus kohe. Paraku kulutasin kahe aarde juures juba kogu vaba aja ära ja kaks kollast täppi jäävad teiseks korraks. Tänan peitjat, koht väärib aaret.
Sumpasime läbi lainete neemele. Möödaminnes piilusime aardekarbi sisse ka. Asi enamvähem korras. Logiraamatus mingit järjekorda ei ole, logitakse suvalistele lehtedele. Karbis on minigripp paberiga mis viitab rändurile. Ma ei tunne seda värki hästi kuid loogika ütleb et kui on paber siis võiks mingi asi ka olla. Viskasin karbist välja kaks kivi ja kibuvitsamarja, taskusse pistsin bussipileti väärtuses 1,84 eurot ja õllepurgi detaili.
Mõnus koht, peale jalutuskäiku aarde juurde, käisin kõrval liivarannas ujumas. Tänud juhatamast!
Kuiva jalaga pääses ilusti kohale. Vahepeal oli "mõnus" vetikahais, aga minu vapper kolme aastane neiu teatas, et see on mere lõhn hoopis :)
Väga ilus koht ja mõnus jalutuskäik. Väike veetakistus küll oli, aga suvel ju võib...Harjutasime nii turnimist kui köieronimist. Ain toetas meid binokliga rannalt ;) Aitäh peitjale!
Aare leitud ja korras. Ei võtnud midagi jätsime plaastri. Koht on vahva. Täname peitjat.
Sõitsime parklasse ja tuvastasime, et seal, kus peaks olema teerada, lainetas meri ja minul jälle ettevaatamatusest akvalang maha jäänud. Eks jääb teiseks korraks.
Oli kohe selline nädalavahetus kus kiskus metsapoole. Kui eile õnnestus lapsed ka kaasa rääkida siis seekord enam mitte. Võtsime hoopis "naabritädi" kaasa :) ja läksime mere äärde. Ujuma polnud plaan minna aga osaliselt seda me siiski tegime, jalgupidi, sest kummikud olid ... loomulikult autos. Pidi ju madal vesi ja jalutamise aare olema. Jalutasime, sulistasime, jalutasime veel ja leidsime korraliku aarde. Heas korras ja oh imet, nänni oli ka karbis. Pliiatsi võtsime loomulikult kilekotist välja. Niipalju on sellest räägitud aga ikka 95% aarete juures tuleb seda teha. C-l oli M maalt kaasas mitu rändurit. Üks tahtis olla mere lähedal. Sinna ta sai. Tänud. Geomängu abil oli see mulle kolmas kord seda imelist paika külastada. Miskipärast pole kunagi suvel siia jõudnud. Ja lahkudes nägime suurt põtra auto eest üle kappamas kohe vahetult enne maju. Võimas vaatepilt. Sel nädalal juba teine selline metsade kuningas!
Sai väike matk Eestimaa põhapoolsemasse tippu tehtud. Aare leitud. Tagasi astudes hakkas Tallinna poolt ähvardavalt vihmapilv lähenema, pidi veidi tempot tõstma. Tänud peitjale.
Sai esimest korda siis ka Eesti mandriosa põhjapoolsemas punktis olla.Võimas.Rahvas vooris parajate vahedega(parajad et logida)Purekkarile,nii omasid kui võõraid.RMK piknikuplatsid olid inimesi täis,kes nautisid einet looduses.Tänud peitjale.
Ilm oli tuuline ja seega oli lainetepoolt tehtud etendus vägev. Kogu matk meeldis väga ja sellised kohad on tõsiselt mõnusad. Aarde leidsime kiirelt ja seega jäi aega seda rohkem ümberkaudse loodusega tutvumiseks. Põhjapoolseimas tipus olles märkasime järgmisi inimesi otsingutega tegelemas ja hiljem selgus, et tegu oli Tsehhist pärit peituritega niiet saime ühe rahvusvahelise teolttabatud ka kirja. Auto poole tagasiteel olles selgus, et suurte fotosessioonide käigus oli minu telefon poolsaarerel jäänud. Täiendab 1h poolsaarel ja ka telefon oli leitud. Niiet igati kordaläinud retk. Suuret tänud peitjale mõnusa matka eest :-)
See on küll päris armas koht ja kibuvitsad olid võimsad.
Ilm oli suurepärane. Meri oli vaikne, tuult polnud ollagi. Päike siras selges taevas. Väga mõnus oli jalutada neemel. Kui palju ilusaid kive ning millised suured, punased kibuvitsamarjad. Eesti mandriosa põhjapoolseimas punktis käidud ja ka aare leitud. Tänud peitjale! :)
Päikeseloojangu ajaks jõudsime kõikse põhjapoolsemale maastikule. Väga ilusa vaatega, tuuletu kividel matkamine oli neeme tippu. Tänud Maretile.
Ilm oli kena ja mereäärse nautijaid oli palju. Kes kõõlus kividel, kes grillis liha ja kes hoopis ennast. Mina kekslesin mööda kive aardeni. Aarde juures istusin kivi otsa ja nautisin viivuks seda mõnusat olemist :) Aitäh
Väike jalutuskäik ilusa ilmaga. Logi kirja ja tagasi klimatiseeritud keskkonda. Aare heas seisus.
Soe ilm oli kohale meelitanud hulgaliselt turiste - kaasa arvatud meie :D. Pärispea poolsaarega tutvumise esimene leitud aare. Ülesleidmine oli lihtne - tagasipanek mitte enam nii lihtne kuna peidukoha lähedale otsustas üks perekond end päikest sättima võtta. EVEJ
Objekti lähedale saabudes oli kohal välismaalasi rohkem kui sipelgaid, vist sakslased ja belglased. Igatahes peitsin jalgratta põõsastesse ja trampisin saare poole. Sakslased vaatasid nagu oleksin mingi jobu, et kuhu ma trambin, ja hakkasid mõne minuti pärast mulle järgi tulema. Jõudsin veetakistuseni, eemaldasin pükstelt sääreosad (olen küll kuulnud, et ainult lasteriided pidid sellised olema, kus lukkudega sääred saab ära võtta, aga hästi funktsionaalne matkariietus tegelikult), võtsin ka sokid ja jalatsid ja astusin vette.
Vastikult libe oli küll, aga kuidagi üle sain. Vesi oli lausa põlvini. Sakslased jäid veetakistuse taha, passisid seal veidi ja läksid tagasi oma treileri juurde. Leidsin aarde kiiresti ja tagasiteel kõik samamoodi nagu tulles, ainult vastupidises järjekorras. Kibuvitsamarjad saarel nagu õunad ja selgus, et ka Chuck Norris on siin viibinud. Lahe koht, tänud peitmast!
Kui telgid olid üles pandud ja kõhud kinnitatud, siis oli paras aeg geomagustoiduks. Maastik 3.0’ga vürtsitatud aare tundus selleks igati sobiv. Kuna rohkem magustoidu soovijaid polnud, siis läksime kolmekesi. Minu ettekujutus teekonnast oli järgmine: kerge kivide otsas turnimine ja võsa läbimine ning et tegemist on ju ikkagi väikese poolsaarekesega. Juba kerge pimedaga asusime teele. Kui olime mere piirini jõudnud, siis avastasin üllatusega, et polegi suuri kive ja ei mingit võsa, ainult kerge jalutus rannakruusal! Heh käkidegu! Läksime edasi, kuni … tee sai otsa. Vastu vaatas ~10 meetrine veetakistus! Polegi poolsaareke?!? On hoopis saar? No ok, ega seegi hull ole, mõtlesime. Esimesena tegi jalad märjaks Laido, järgnes noorgeopeitur. Kivid olid aga väga libedad ja lisaks loksus kivide vahel veel keskmine laine. Pärast paari sammu prantsatas noorgeopeitur vette. Õnneks läbimärjaks ei saanud, ainult poolenisti. Mõtlesin, et mida siis mina ette võtan? Võtsin oma matkajalanõud jalast, sidusin paelad kokku ja riputasin kaela. Püksisääred keerasin üles. Ühes käes hoidsin veel mappi, kus olid paberid Lahemaa aaretega. Asusin siis minagi takistust ületama. Kive oli palju ja nad olid väga libedad. Iga sammuga pidi otsima jala alla kindlat tuge, kusjuures kivid olid jala all üsna valusad. Igatahes mingil hetkel kaotasin ka mina tasakaalu ja sain ühe käise märjaks. Päris sisse prantsatada poleks tohtinud, sest kogu mu tehnika oleks siis märjaks saanud.
Mingi imega jõudsime ikkagi enam-vähem kuivalt kaldale. Panime jalanõud jalga ja liikusime edasi. Kas see kivi? Ei, vara veel. Lõpuks olime siiski õige kivi juures. Karp ennast eriti ei varjanud ja kelle eest peakski. Aga kui nüüd lindudest rääkida, siis ega kõik linnud veel pesitsemist lõpetanud pole. Ühe linnu käitumisest oli selgelt aru saada, et me sinna väga oodatud ei ole. Asusime siis tagasiteele. Poolel teel kasvasid mõned puud, õnneks leidus seal maas kuivanud oksi, need võtsime omale tugedeks. Mina pakkisin oma varustuse paremini (kõrgemale) ja olime juba valmis samasuguseks katsumuseks, kui Laido avastas vasakult poolt parema tee. Ei mingeid libedaid kive, lausa lust oli käia (no mudugi võrreldes tulekuga), lisaks olid veel oksad abiks.
Ja oligi käidud, polnudki nii hull.
Me täname!
Valdveede Lahemaa perereisi üheksas leitud aare. Õhtupimeduses oli veetakistuse ületamine päris raske. Tagasitulles leidsime kergema tee. Soovitan minna mandripoolt vaadates paremalt.
Oleme siin varem käinud ühte teist aaret otsimas ja mitu korda lihtsalt niisama. Varasel hommikutunnil oli ka teisi liikujaid aga neil teised huvid. Aare korras, aitäh!
Auto jäi kaugele maha. Aarde poole suundudes nägime, et sinna liikus veel inimesi ja mõtlesime, kas need on äkki geopeiturid. Tuli välja, et ei olnudki. Ootasime kuni lapsmugud veel põhja poole liikusid, et saaks aarde ära logida. Suur tänu!
Koht, kus on vist peaaegu alati tuuline, kuid mis väärib külastamist.
Purekkarile sõit ei olnud täna üldse plaanis aga kuidagimoodi me ikkagi sinna sattusime peale mõningate ideede arutamist :D. Olles seal varem juba käinud aga sel ajal, kui ei tegelenud geopeituse mänguga. Täna aga sai nii pildistatud kui ka aare nii muuseas leitud :D. Logitud ka ikka. Leidsime veel mingi nahamoodi moodustise koos luudega. Kaugelt vaatasime alguses, et nagu oleks Makroflexi purk plahvatanud ja kogu ollus laiali :D.
Olen Purekkaril viimase kolme nädala jooksul kolmandat korda. Augustis oli vesi vahepeal kõrge ja meri mõnusalt tormine, nii et aardeni ei jõudnudki.Siis oli näha mitmeid luikesid ja paaniliselt kisavaid linde, kes üritasid vastutuult lennata; ühe reidi ajal leidsime surnud hülge, kelle suuri hambaid püüdsime mõõta ja kokku lugeda ning ka vanust määrata.
Täna oli rada lai ja kuiv, ilm oli suviselt soe ja hämmastavalt vaikne. Neemel võis näha tavalisest enam kurdlehise roosi (rannakibuvitsa) ja pihlakamarju ning mõned esimesed millimallikad. Grillimisplatside ümber oli massiliselt nii kuuse- kui ka porgandriisikaid, tavaliselt on lokaatorimäe ja autoparkla ümbruses palju sirmikuid, kuid täna neid veel või juba ei olnud.
Aare korras ja ootab sügise nautijaid!Kaunist sügist ja uusi geopeituse elamusi!
Mõnus jalutuskäik tippu ja tagasi. Ka siin olid kividele pandud paberid külge ja inimesed ronisid mööda kive. Otsustasin minna juurde ja uurida millega nad tegelevad. Andsid teada, et ongi ronimismäng. Ette on antud kaart kivide asukohtadega ja vaja teha erinevaid sooritusi. Oma aususe peale täidad tabeli, kas suutsid ära teha või mitte ja suundud järgmise kivi juurde, kus juba uus ülesanne
Telkisime öösel siinsamas telklas. Hommikul võtsime ette jalutuskäigu, poisid said ka end märjaks kasta. Tuul on hea ja jahutav, samas tekitas ka laineid. Kõik sobis. Tundub populaarne paik olevat, matjajaid oli palju. Kõik ei olnud muidugi geopeiturid, aga ilmselt tahtsid paljud külastada seda kõige põhjapoolsemat tippu. Tänud aarde eest!
Maagiline koht. Ilm oli palav ja tuul üsna vaikne. Leid tuli kiirelt. Tagasiteel sai mõnusasti mööda kive hüpata.
Selle päeva lemmikkoht! Seal lihtsalt valitses tõeline suvelummus. Aarde leidsime kiirelt. Poisid said taas rahnu otsa ronida :) Täname!
Rahvast liikus rohkesti, aga olid vist kõik mugud. Aitäh!
Palava ilmaga mõnus jalutuskäik. Aare andis ennast kiirelt kätte.
Mõnus koht telkimiseks, tuleks täitsa minna. Leidsime kiirelt.
Väga ilus koht, kuigi lähedal on telkimiskohad ja seal oli ikka palju palju rahvast, siis nii kaugele väga paljud eksinud ei olnud. Ilus. EVEJ
Kas see on lõpp?? Ei see on algus ... leitud logitud EVEJ
Hommikul pakkisin telgi kokku ja koperdasin neeme tippu. Selliste aarete pärast ma seda mängu mängingi. Au ja kiitus peitjale. Väga lahe elamus. Tänan.
Üpris vinge tuul oli selle leiu puhul vaat et ainus negatiivne külg. Ei mäleta, et oleks nii põhjas väljas käinud- tore elamus oli. Leid kiire ja valutu :)
Väga mõnus ja soe ilm oli mind soosinud aardele lähenemiseks. Välja arvatud need reaktiivmootoritega tiirud , kes mind kõrgelt taevast oma pommilaadungitega sihtisid. Konteiner hakkas ruttu silma oli teine lausa ilma maskeeringuta. Logisin, jätsin ränduri ning peitsin ta natukene paremini ära, et juhuslikele mugudele kohe silma ei hakkaks. Tagasiteel oli üks luik juba ennast poolsaare küljele tuttu sättinud, möödusin temast suurema kaarega, et mitte und rikkuda.
Tegelikult teadsin juba pikalt ette, et see aare saab olema päeva raskeim. Nii oligi. Auto jäi euronõuetega parklasse ning alustasimegi oma jalutuskäiku. Kajakad üritasid vastutuult lennata ning luige suguvõsa tšillis ka merel vaikselt. Meie, trotsides külma tuult ja kergemaid veetakistusi, jõudsime ikkagist aardeni. Aarde leidsime kiirelt kuid siis sain ka käe korralikult okkaid täis. Mina logisin külmas tuules, Mikk pikutas samal ajal soojas tuulevarjulise kivi taga. Palju õnne talle. Aitäh! EVEJ
Seekord siis GPga koos Purekaril. Siin on aegade kulgedes ikka alati ümbruskond paremaks mutunud. Varsti pääseb vist ratastooliga ka Eesti põhjapoolsemat kohta katsuma. Aarde leidsime kiiresti, Aardelaegas oli korras ja jäi meist sinna maha kaunist sügist nautima
Mõnus jalutuskäik ilusal sügispäeval. Küll on tore, et RMK on hoolitsenud selle eest, et meil oleks igati hea võimalus Eestimaa kaunites paikades istet võtta ja midagi maitsvat endale valmistada. Kahju kui ikka on selliseid, kes peavad oma auto kohe laua kõrvale parkima. Aarde aukoht oli muidugi äge. Arvan, et muul põhjusel siiakanti polekski sattunud. Teel parklasse tuli meile vastu üks murelik ema, kes küsis kahe poisi kohta. Poisid olevad lihtsalt nii kiiresti jooksnud, et ema ei näinudki, kuhu suunduti. Tänud peitjale!
Tore koht, lausa häbi, et varem sinna sattunud ei ole. Kusjuures kilomeeter oli väga lühike...ja kõik oli südamekujulisi kive täis. Kindlasti on Mehhikos mingi sari, nimega "Südamete Neem". Olime sel päeval teised leidjad.
Olen lakooniline ja surmigav. Koht oli väga ilus, tänan juhatamast, leidsin esimesest kohast, asju ei vahetanud. Mina tänan.
Järgmine seltskond üliõpilasi, kes sattusid Purekkarist vaimustusse. Kes korjas kibuvitsa (kurdlehist roosi), kes turnis kividel, väike seltskond vallutas Eesti põhjatipu ja leidis aarde. Ilm oli tuulisem ja jahedam kui nädal tagasi, kuid õnneks paistis päike (sisemaal oli pilves) ja teekond aardeni oli kuiv. Nägime mitmeid linnuparvi, kes tegid viimaseid ettevalmistusi lõunamaale lennuks.
Lahemaa välipraktika raames käisime ka Purekkaril. Väike seltskond sattus aardeotsimise vaimustusse. Mobiiltelefoni levi polnud, otsiti vihje järgi. Rannakibuvitsad olid marju täis.Ilm oli tuuline kuid suviselt soe, tee aardeni kuiv. Põnevust ja hasarti jätkus.
Maatundmise praktikal käisime Purekkari neeme külastamas ja leidsime seal üllatavalt peitust. Sain teada üldse sellist mängust, varem ei teadnud, et võib nii mõnusasti aega veeta.
Päike paistis lagipähe ja oli nii turiste kui kibuvitsamarjade korjajaid. Püüdsime jätta muljet, et meid huvitavad ka punased kibuvitsamarjad kõrval olevas põõsas. Kogu jalutuskäigu ajal kogesin dejavu-d - kas ma olen ka varem Purekaril käinud või see siiski esimene kord?! V:kilpkonn J:putuka slaid+tarokaarte
Päike, rahulik meri, kuivad jalad, pikk jalutuskäik, lihtne leid. Ilus koht, aitäh.
Nii vahva oli logiraamatust lugeda, kes millal kuiva või märja jalaga aardeni pääses. Jalutuskäik oli mõnus, koht ilus ja väärt külastamist. Aitäh, peitjale!
Selle aarde parklas saime käia lausa 2 korda, kuna esimest korda suutis Mauri oma binokli maha unustada sinna, kus veetakistuse juures pidi jalanõusid vahetama. Teised meist said siiski kuiva jalaga üle kivide aarde juurde kohale. Aarde leidmine ei tekitanud mingit raskust, geokuhi paistis kaugelt juba silma. Aare on kuiv ja korras.
Hirmus tuul oli tol päeval. Veetakistus oli täitsa olemas ja paar korda lõi laine päris ohtlikult üle põlve. Leitud kiirelt. Tänud!
Jätsime vahele Käsmu peidetud aarde seoses Viru Folgi toimumisega ja peale Jussikese külastust saabusime Purekkari leidma. Parklas ja piknikuplatsil oli mitmeid autosid aga neemele minek ja tulek ning olek, õnnestus teha täies üksinduses. Mõnus tuul, päike ja kuivad varbad. Meile meeldis ;)
Leitud. Ilmselt. Logi spikerdatud Jussikestelt. Liiga palju kive oli!
Olin sinna neemele sattunud varem 4x4 ürituse käigus aga mitte nii tsiviliseeritud moel. Seekord jäi auto terveks ja ...eh...kohale jõudmine oli ka lihtne nagu pühapäeval kirikusse minemine. Tegelikult tekitas hämmeldust siiski RMK...aga seda ainult positiivses võtmes. Installeerisime oma neljarattalised sõbrad siis parklasse, lasipuude äärde(loomulikult aardejahiks sobilikult kõige ligemasse punkti) ja vaikselt venisime mööda "jaitzakaminnaja dorogat"sinna, kus tünn peidus. Paar kummastavat hetke oli ümmargustel kividel aardeni marssides ja mingi hetk meenus logidest, et miski vedelik peaks siin alumist otsa värskendama aga...juu polnud seekord hooaeg. Aardeni jõudsin isegi mina kuivade mõtetega :) Kraapisime tünni välja kuid peale logimist läksid need, kellel otsad?oksad? veel rohelised...veelgi põhjapoole, kuniks mätast jätkus. Mina sprintisin igatahes tagasi auto poole ja teel nähtud "kivikorjajad" oleks vist ka tähelepanuta jäänud kui nende auto poleks olnud pargitud kaugeimasse nurka...(mind selle järgi te ära ei tunne ja pole mõtet unistadagi) ja Hannese ning Urve kontuurid on ju kah mälus täitsa tuttavad :) ning seega sättisin end õieli rinnaga(khmmm...küll kõhuga)risti teele ning jutt ilma gevaliata sai alata...tasapisi koondasime siiski oma ridu ja igaüks läks omas suunas. Lahe oli nädala keskel vahele jääda...aarde eest kah suured tänud kuid sellises kohas ja sellise peitmisega soovitaks vähe "isasemat"(loe tugevamat) tünni.
Küll on hea, et kindlal maapinnal on võimalik vallutada ka tippe. Ilma, et peaks kõrgustesse selleks vaid ronima. Purekkari neeme tähtsust Eesti geograafias ma isegi teadsin, ikkagi Eesti põhjapoolseim tipp. Enam rohkem pole võimalik omadega põhja minna... Selle neemetipu vallutamiseks polnud vaja taevatreppi pidi üles ronida ega allakäigutreppi pidi sügavustesse laskuda. Kiviklibu talla all, saatjaiks päike, tuul ja sõbrad-seltsimehed-semud. Sellistes kohtades on ilusa ilmaga suhteliselt kerge ette kujutada, kui erinev võib olla emotsioon tormise ilmaga, kui maismaariba aina kitseneb... ja lõpuks kõndimiseks vaid kivid jäävad. Loomulikult ei saanud noorimad meist jätta kasutamata võimalust püüda just sellele viimasele kivile minna. Kehastusin siis päevapiltnikuks ja üritasin neid purki panna.
Ja küll on ikka hea, et me elame just nüüd ja praegu, mitte siis, kui Kalevipoeg oma suuri tegusid tegi ja kiva loopis... Saa veel mõne rändrahnuga laiaks litsutud kui kirp.
Õige aeg, õige koht ja logi kirja saigi. Veel õigesse kohta raamatus. Edaspidi läks hullemaks. ;)
Tagasiteel kohtasime Jussikesi. ;) Polnud me ainsad esmaspäevaturistid... Lobisesime pisut ja läksime laiali enne, kui ühe vanaema korv kive täis sai laotud. Laste loogika, kive merre vedada...
Ja mälestustesse jäi ilus suvine päev, päike, meri, tuul ja mõnus seltskond. Aitäh teile kõigile!
Aare korras. EVEJ
Ühel meist olid teistega võrreldes ikka väga lühikesed jalad, aga selelst hoolimata kõndis vapralt mööda kive parklast aardeni ja peaaegu ka tagasi. Vahepeal muidugi ole vaja ka mõnele suuremale kivile otsa ronida. Teel sinna kohtusime suurema hulga geopeituritega, kelega sai natuke aega ka muljeid vahetatud. Teemaks olid muidugi aarded ja ilusad kohad. Kohapeal vaatasime jahmatusega geokuhja ja olime hämmastunud, et kas tõesti seal all??? Kui GPS rahunes, sis selgus, et ei, mitte seal, vaid hoopis sealpool. Huh, hoopis kergem hakkas ja kuigi logimine võttis ühtede pisikeste abivalmis näppude tõttu ebatavaliselt kaua aega, saime lõpuks logitud ja karbi tagasi peidikusse. V: auto ja panda-karu, J: klaaskuul, Nodsu, kompassi-kilpkonn ja linnukleepsud minigripis.
Seda esmaspäeva alustasime siin. Polnud siia kunagi sattunud. Väga huvitav koht. Lapsed püüdsid üksteise võidu kõige põhjapoolsemal punktil seista. Lõpuks pani Liis oma füüsilise üleoleku maksma. Huvitav kas selle õnnekuhja aluseks on ka koera korjus nagu Käsmus? Ja tubli Kalevipoeg, meil ongi maad juurde vaja. Soomest lennutatud kivid on abiks ikka. Tänud aarde eest.
Aastaid tagasi kogesin siin neemetipus võrratut looduse vaatemängu-päikesevarjutust. Selleks tulime sõpradega varahommikul enne päikesetõusu Loksalt ratastega siia ja ootasime päikest. Koos meiega viibis rannas palju inimesi ja linnud röökisid kui segased, oli ju nende tavaliselt rahulik hommik rikutud mingite napakate inimeste poolt, kellel käes filmilindid, mingid klaasid ja kõiksugu kummalised vidinad, sest otse ei võinud ju päikest varjutuse ajal vaadata. Ja siis ta tõusis -Päike oma täies hiilguses ja mõne hetke pärast valitses looduses pilkane pimedus. Linnud vakatasid ja ka inimesed rannal hoidsid hinge kinni. See oli midagi vapustavat. Tasahilju hakkas päike taas oma nägu minema ja ehmunud linnud hakkasid taas laulma. Inimesed olid vaatepildist lummatud, mäletan siiani ühe koolikaaslase nägu kui ta päikest imetledes oma filmilinti näris :P.
Tänagi lõõskas päike meile lagipähe ja kõik kunagi kogetu meenus nii eredalt. Olen siin muidu ka talvel käinud Tiuksi aaret otsimas ,kuid suvel on siin minu arvates kordades põnevam .
Jalutasime jalalabamassaaži nautides neeme tipu poole ja mina muudkui pildistasin. Nii läks see teekond kiiresti ja kohapeal oli selge, kus aare end peidab. Minu meelest võiks seal veidi tugevam ümbris olla aardel, kividel on kalduvus( eriti märjast libedana) käest kukkuda. Tagasiteel märkasime eemalt kahtlaselt geopeiturite moodi kogusid lähenemas. Me tunne ei petnud meid. Meile jalutas vastu Jussikeste tiim, kes hoolega kive korjas :D. Tore oli kohtuda ja muljeid vahetada. Nemad suundusid siis kive korjates aarde poole, meie aga järgmiste aarete suunas. Tänud taaskord siia kutsumast!
Jalutasin rahulikult õhtuses üksinduses neemele. Arvasin, et olen seal päris üksi, aga neeme tipus oleva suure kivihunniku juurest hakkas lahkuma kena paar. Kuna nad rääkisid mingis võõrkeeles (äkki flaami?), siis tervitasime üksteist rõõmsasti inglise keeles. Nagu välismaal tavaline on. Nautisin natuke kena tuulevaikset õhtut ja sooja, auto termomeeter näitas poole kuue ajal +27. Kui linnud said üle vaadatud, siis logisin mõnusal toolil istudes aarde ja hakkasin tagasi tulema. Neeme alguses tuli väikese vahega mulle vastu kaks eestlastest paarikest, aga kumbki ei vastanud mu terele. Kultuurierinevused vist. Igatahes aitäh aarde eest, see on lahe koht, kuhu ikka ja jälle tore tulla on. Telkijad olid kõik võõramaalased. Ja enne ärasõitu vedelesin üle poole tunni vees. Lahe liivarand on siin ja superilus õhtu oli :)
Läksime juhuslikult RMK alale telkima :) Mõtlesime, et lähme siis rändrahnu ka vaatama :) EVEJ !
Enne seda õiget kivi on suur kivi ja sinna on köis ka külge moteeritud.Seal üleval on päris tore olla.Aitäh!
Parkisin auto ja panin lastele dressipluusid selga. Tuul oli seal ikka väga vali. Markuse võtsin selga ja seadsime sammud aarde poole. Endomondoga tuli edasi-tagasi teekonna pikkuseks 1,55 km. Aarde leidis Piia ja oli oma leiu üle nii õnnelik. Logi sai kiirelt kirja, sest hakkas tibutama ja tagasi astusime juba hoopis kiiremal sammul. Aitäh peitjale ilusasse kohta juhatamast!
Eelmine kord sai siinkandis käidud, kui tiimi noorem liige veel kukil armastas istuda. Praegu tundub veetase siin põhjarannikul mitmel pool üsna madal olevat ja seetõttu õnnestus kuiva jalaga poolsaare tippu jõuda. Rahvast oli siin-seal päris palju telkimas ja niisama jalutamas, kuid neeme tipp oli tühi. Edasi jalgrattale ja Käsmu poole tagasi. Retke lõpuks tuli kilomeetereid 65.
Siin lõpetasime eelmise geopäeva ja nautisime ranna ääres telkimist ja lihagrilli. 5.30 oli minul uni läinud ja juba sooja päikese paistel jalutasin neeme tippu. Tehnilised abivahendid olid maha jäänud aga kirjeldust meenutades polnud sugugi raske otsida.
Suur tänu peitjale, et ta oli suutnud miski imeväe toel siia ka pingi panna. Imehea oli logi kirjutada ja nautida tõusva päikese sooje kiiri. Väga mõnus aare päeva alguseks!
Veetsime Purekkaril pool päeva. Mõned alustajad geopeiturid leidsid aarde,ise vaatain üle hea seltskonna poolt vahetatud konteineri. Igasugust nänni on lisatud ohtralt. Neemelt käis läbi ~50 inimest, nende hulgas sakslasi, skandinaavlasi ja rattureid, kuid paistab, et geopeitureid vaid kaks (5 hinge). Tervitused Estrile! Õhtupoole hakkas merelt udu hoovama ja koduteel sai meid päris kätte.
Kuna geopeitus tekitas mulle hiljuti kena arve autoparanduses, siis otsustasin, et kõigile aaretele ei pea autoga võimalikult lähedale pressima. Siin olin liiga ettevaatlik ja korraldasin kena jalgsimatka. Teel kohtasin kahte eestlast, keda olin juba näinud Jaani-Tooma ja Reisikohvri juures. Tekkis kahtlus, kas tegemist on geopeituritega. Purekkaris nende logi igal juhul polnud. Otsimiseks siin aega ei kulunud ja rahvast oli ka minimaalselt. Tagasitulles muutus üks kajakas agressiivseks ja pidin kalda suunas vähe kiirema sammuga liikuma.
Jälle üks fantastiline koht. Meri ja päike. Mõnus. Rahvast oli vähevõitu, aga muidugi teda oli. Algul sättisid nad end kivile istuma. Siis eemalt uurisime, et kas mugud või geopeiturid. Aga meie kivile lähenedes läksid nad oma fotosessiooni jätkama üsna neeme tippu. Nii et mugud. Siis hõivasime meie selle õige kivi. Täname suurepärase vaate ja aarde eest! Pikka iga aardele!
Uus katse. Lasime päiksel silmapiiri taha kaduda ja ründasime inimtühja neeme poole. Tõus polnud veel madalat ala üle ujutanud ja nii jäid ka meie varbad kuivaks. Karbi saime kerge vaevaga kätte. Logiraamat on pisut suur, mahub halvasti karpi ja lehed lotendavad aga siiski "olime tublid", kribasime initsiaalid sisse ja võtsime kaasa geomündi. Tagasiteel kerkis metsatagant kuu, kelle poole kaks paarikest hardunult pilke heitsid. Sõitsime hämarasse öösse, pealinna tulede poole. Täname! Koht vääris igati kaht külastuskorda!
Andke mulle ka teada kui asi pirukaks kisub, ma olen nõus täitsa tasuta appi tulema.
Airi ja Andre jäid auto juurde toimetama ning arvasid, et tulevad mulle tagasiteel vastu. Läksin siis ise kivilt-kivile karates ja kuivi jalgasid lootes aardejahile. Ütlen kohe ära, et jalad said ikka märjaks :). Kohapeal oli leid kiire, kuid aardekarp oli sellise kivikuhja all, mis oli tema kaanele saatuslikuks saanud. Kahjuks mul miskit parandamiseks või väljavahetamiseks kaasas ei olnud ning panin aarde sama moodi tagasi kuid väiksema kivikuhja alla, et karp ise viga ei saaks. Nüüd vaatan, et õnneks oli järgmistel leidjatel vajalik remondiinventaar kaasas. Tänud peitjale vahvasse kohta juhatamast.
Aardepaigas olid täna miskitsorti lasteaia suvepäevad. Mõngleid oli samapalju kui aarde kõrval olevas kivitornis kive. Täpselt miljon +1. Üldse oli seal palju rahvast. Nagu kuskil talurahva muuseumis. Kui juba hakkas tunduma, et nüüd tehakse kivi otsas viimane rivistus ja padavai koju, tuli välja, et tegemist hoopis pirukapausiga - söögi saba! Seekord siis pidime meie suu puhtaks pühkima nii aardeleiust, kui pirukatest. Ainuke võimas emotsioon, mis meelde jäi olid mühinal randuvad lained. Nagu ookeani veerel oleks seisnud. Isegi mullusügisene Barentsi meri kohises vaiksemalt.
Egas midagi. Üks päev me läheme sinna tagasi ja istume ise sinna kivi otsa ja sööme pirukaid ja enne ära ei lähe, kui saame ka mõnel päeva vussi keerata. Vohh!
Aare mille ma mõtlesin, et äkki saab ka mööda rannajoont minnes kirja saada, oli vaid mingi 2 km meie rannarätikust aga võta näpust! Roostikusse ei tihanud enam ujukatega minna ja külavahele veel vähem. Tegime pärast ikkagi autoga natukene eeltööd ja siis edasi pikka sammuga juba. Juba parklas märkasin tänasest päevast tuttavat autot, teel jõudsingi Priidule, Piiale ja Elisele järele. Esimest korda oli võimalus kellegi teise geopeituriga koostööd teha, kusjuures tulemuslikku koostööd. Aarde leidsime, kuid konteiner vajas väljavahetamist. Õnneks on mul alati olemas midagi mis võiks vajalikuks osutuda, kuid kahjuks seekord oli see tõesti autos ja tuli teha väikest viisi sporti, jalad kiiremini kõhu alt välja sirutada. Aare sai uue konteineri ja kilekoti. Siit saab nähtavasti veel mitmeks korraks ka minu suvituskoht, seal on väga kena!. Tänud peitjale ja tervituse Priidu perele!
Lähenesime matkakiirusel aardele, kui meile tuiskas järele "vanamuru", siinkohal tervitused talle. Nulli jõudes tõmbas Elis aarde välja. Aga konteiner oli täiesti pilbasteks, mõned tükid vedelesid veel ümbruses maas. Õnneks sisaldas "vanamuru" geoliikur uut karpi, vaja ainult järele vantsida. Remontisime aarde ja pakkisime värskesse kilekotti. Tänud juhatamast - väga ilus koht. Võtsime katkise konteineri ja veel kilekotitäie muud prügi. Jätsime uue karbi :)
Ilus jalutuskäik tuttavasse kohta. Jalad sai ka möödaminnes puhtaks. Teel sinna tuli vastu kahtlaselt geopeiturite nägu kahe-poolene seltskond (ca 18.30). Tervitused neile, kui nii oligi. Aare korras, aitäh, EVEJ.
Sellele puhkealale sattusin küll esimest korda, väga korralik ja ilus koht. Tee aardeni oli ka väga nauditav, tegime palju pilte ja nautisime ümbrust. Aarde nullist lahkusid enne meid kaks inimest, kes logiraamatu järgi vist peituriteks ei osutund, kuigi täpselt õiges kohas nad olid ja hiljem ka meile kahtlaseid pilke heitsid... Leidsime siis ära ja tagasitee läks juba kiireks, merelt lähenes miski kurjakuulutav tume pilvemass ning suure kivi otsa jäi laste pettumuseks seetõttu ronimata, vast mõni teine kord. Aitähh peitjale!
Meie teekond kulges kuts-läks-karja laulu moodi: aardeni tasapisi, iga luigepoega, tiiru ja muud elukat pildistades, tagasi koos äikesepilvega juba märksa kiiremas tempos. Meie võit, saime kuivalt autosse, ehkki varbad said erineval määral märjaks kõigil. Väga kaunis koht ja mõnus jalutuskäik, aitäh peitjale!
No oli vast tuuline päev. Siin tuli lausa midagi selga otsida ega seda varustust eriti kaasas polnud, arvasin, et suvi ikkagi. Tihti on mul kombeks mõelda ja ka vastavalt talitada, et ah, pildistan, kui aarde juurest tagasi tuleme. Teekond oli lahe ja meie saime varbad märjaks. Kuna paljud eelnevad olid logiraamatusse kirja pannud, kas neil õnnestus varbaid märjaks saada või mitte, siis tegime seda ka meie. Meil vedas veel rohkem, sest nautimiseks meil seal aega ei antud. Vihmapilv hakkas meid taga ajama ja siis teadagi ei pildista enam suurt midagi, vaatad, kuidas kiiresti ja konte murdmata auto juurde jõuda. Vihmapilv oli meist muidugi kiirem ja püüdis meid kinni ja saime mujaltki märjaks - ei piisanud varvaste kastmisest :) Õnneks enne siiski mõne pildi tegin. Mõnusa istumiskivi on peitja aarde juurde tassinud :D
Suur tänu aarde ja mõnusasse kohta kutsumise eest!
Jõudsime Purekkari RMK puhkekohta täpselt siis, kui päike oli loojunud. Sättisime oma maja elamiskorda ja asusime enne pimedat teele aarde juurde. Väga mõnus õhtune jalutuskäik oli. Tuul oli üsna vali. Varbaid märjaks ei õnnestunud saada. Väga äge oli ööbida mere kaldal! Seal oli peale meie veel mitu autotäit inimesi. Aitäh aarde eest! V: märgid J: mänguasjad
Õhtuks keris korraliku tuule üles ja ühes kohas loksus laine kenasti üle maasääre. Võtsime Mammuga papud jalast ja ületasime selle kümmekond meetrit paljajalu. Tiirud olid ka maha rahunenud, ju siis on nende järelkasv ka piisavalt arenenud juba. Ja kui Mamm tagasiteel veel tiirusule ka leidis, kuulutati tiirud üleüldse maailma kõige targemateks lindudeks, kes selle sule just ekstra sinna jätsid. No näeme.
Karbi leidmisega mingeid probleeme küll ei olnud, ei pidandki olema. Aga mina ootan ka kevadisi leidmisi suure huviga - ehk siiski kestab.
Ja tagasi lähen ka. Käisime kunagi poistega seal otsa peal, käisime tudengiga Mähuotsal sõjaväeosa uurimas. Väega paik. Aitüma juhatamast!
Pärispea ja Purekkari aarded olid jällegi üheks ajendiks, miks Lahemaale matkale minna. Purekkarile tahtsin tegelikult jõuda juba eelmine õhtu, et seal telkida, aga aeg läks kuidagi kiiresti ja nii kaugele ma ei jõudnud. Nüüd siis jõudsin. Päris kaugele saab isegi kõva kattega teed mööda. Tavaliselt on sellistes kohtades ju puha kruusakad. RMK kompleks on seal muidugi tasemel. Ratta jätsin ranna äärde ja hakkasin astuma. Õnneks, ei pidanud seekord läbi vee minema, jess! Ainult mõnemeetrine veetakistus umbes sääre keskel, kus varbad ikka natuke märjaks ka said, aga eelnevate saareaaretega ei anna seda võrreldagi. Aarde leidmine muidugi ka mingeid raskusi ei valmistanud, loodame, et peab seal vastu. Tagasiteel suutsin juba terve ühe jala veetakistuse kohal märjaks saada. Ning samuti oli seal hästi palju linde, kes püüdsid edasi lennata, aga tugeva tuule tõttu seisid nad lihtsalt ühe koha peal. Kole kõva häält tegid nad ka, ehk selle pärast, et raske lennata oli. Kaldal tagasi, veel väike söögipaus ja siis juba Pärispeale. Aitäh!
Siin käisin rahulikult, sest hooletu kõndimisega oleks tuul kuskile minema pühkinud. Varbapesu vastu polnud mul üldse midagi ja trampisin rõõmuga seal vees. Vesi üle põlve siiski ei vahutanud. Panin nime kirja ja tegin mõne pildi kah. Siis uurisin kohta kus kunagi naaberaare oli. Vast püsib praegune lahendus kauem. Aitäh.
Tore hommikune jalutuskäik juba tuttavas kohas viis kiire aardeleiuni. Aitäh.
Taas üks eriti lahe koht Lahemaal, kus ennegi korduvalt käidud, 2007 ja vist 2011. Võrreldes paari aasta taguse ajaga on nüüdseks parkla kõrgemaks kuhjatud, rangelt piiratud ning mitu katusega istumiskohta ehitatud. Täitsa ametlik plats juba. Parklas seisis kolm suurt Prantsuse numbriga karavanautot ja üks maailma väikseim kahekohaline tuvastamata marki auto, nii kaks korda pisem kui Härra Oa Mini. Ma ei taha uskuda, et see pill Prantsusmaalt ise kohale veeres, aga nii tundub. Võib-olla oli ka mõne vagunelamu pagassis ;-)
Suundusime koos mingi noorpaariga neeme tippu aaret otsima. Nad einestasid täitsa vee piiril ja me neid ei seganud. Aga aaret me ka ei leidnud. Siis mõtlesin pisut ja leidsin aarde minu gepsu järgi 137 meetri kauguselt nullkoordinaatidest. Istusin kivi otsas ja võtsin paremad koordinaadid, mis päises juba kirjas on. Järgmistel peaks pisutki kergemini minema, aga leitav oli aare logiraamatu sissekannete järgi niigi lõdvalt. Lugesin kogu legendi ja lood läbi, logisime ning sammusime tagasi, üks aare ootas veel ees. Tagasiteel tahtsid tiirud silmad peast nokkida. Selgus, et ka juuli keskpaigas on nad veel järelkasvu kaitsel. Rahulikult käitudes ei olnud neist siiski reaalset ohtu.
Korjasin neemelt ka peotäie prügi ja viisin minema. Aardesse jätsin ehk midagi, ei võtnud küll. Aitäh Maretile siia uuesti kutsumast! Loodetavasti peab see aare kauem vastu kui senine Tiuks. Ehk on loodus sõbralikumaks muutunud. Kevadeks on selge. Ja tulla tasub siia aardetagi. Päriselt-päriselt.
Nagu Pärispeal, nii oli ka siin logiraamatus kirjas vaid üks – avaldamispäevale eelnev peitjate sissekanne, seega teinegi esmaleid.
Päevakavas oligi ida poolt Harjumaale liikuda, nii et kui põhjarannikul kaks uut aaret avaldusid, siis tuli vaid marsruuti veidi korrigeerida. Peale kiiret leidu Pärispeal oli järgmiseks sihtpunktiks Eesti põhjapoolseim tipp. Parklas olid mingid väljamaalased tõsise elamise sisse seadnud – autoelamu, telk, lauad, toolid, jalgrattad.... tundus et võivad vallas elukoha registreerida. Poolsaarel jalutajaid-pildistajaid oli teisigi, aga et vahemaad on seal pikad, siis võis igaüks rahus oma asjadega tegeleda.
Aga vot aarde otsimisega läks küll jamaks. Üldiselt sarnaneb lugu sellega, mille Erko juba kirja pani – olles vähemalt tunni jooksul nullis väga paljude põhjapoolsete kivide põhjapoolses küljes olevaid kive (ja minge vaadake ise – kividepuudust seal küll nüüd ei ole) üle vaadanud hakkas mingi kahtluseuss närima. Et kui siit ma nagunii ei suuda leida, siis tõlgendaks asja veidi teistmoodi (ilmselt nii nagu peitja seda mõelda võis). Nagunii tuli tagasiteel potentsiaalsest peidukohast mööda minna – ja oh imet, juba lähenedes oli geokuhi äratuntav (nagu Pärispeal, nii ka siin tekkis kahtlus, et ehk liiga äratuntav, ja rannikuoludes liigselt ilmastikule avatud).
Aare juhatab kenasse kohta, kahju et see algne vormistus soovida jättis, aga tänud ikkagi, ei olnud hulga aega siin käinud.
Loodetavasti jääb püsima ja toob ka teisi peitureid siiakanti.
Üks väga omapäraseid kohti Eestimaal. Esiteks geograafiliselt ja teiseks ajalooliselt. Aarde puhul jäid kahjuks siiski veidi segased emotsioonid. Siin oli näha peitja ilmset kogenematust. "Tavalise aarde" tüübi puhul pidanuks infos olema AARDEKARBI koordinaadid (vastasel juhul on tegu mõistatusaarde tüübiga). Seetõttu raiskasin oma kallist õhtust aega asjatult vales kohas kivide kangutamisele. Võib-olla sai tonn kive ümber tõstetud. Õnneks oli peitjal telefoninumber GP lehel ja ma sain lahkesti juhatatatud aardeni. Sain veel teada, et enne aarde avaldamist raamatusse kirjutatud logid olid peitja pere omad. Info tekstist veel niipalju, et peitja sõnutsi pidavat see erinevalt koordinaatidest juhatama aardeni. Kuid siingi oli asi segane. On kirjas, et "Aare on peidetud neeme põhjaossa, kuid mitte päris tippu". Antud koordinaadid polnud aga mitte "päris tipu" koordinaadid, seega ei võinud üheselt aru saada, et aare ei asu koordinaatidel. Koordinaatidel oli ka sedavõrd kuiv, et põhimõtteliselt polnud sealt aarde otsimine nii absurdne midagi. Infos on räägitud rändrahnudest, aga vihjes on räägitud kivist. Kuigi ma isegi hakkasin arvama, et äkki on hoopis rändrahnu juures. Nii et OLI segane värk. Õnneks sain siiski logi kirja ja mõru meelega ei lahkunud. Nüüd, kui infos on uued koordinaadid, võib asi minu pärast nii jääda. Igatahes tasub Purekkari neeme külastada! Tänud aarde eest - loodetavasti loodusjõud seda ei lõhu ning jääb püsima!