Tüüp: Mõistatusaare Maakond / linn: Lääne-Virumaa Raskusaste: peidukoht 1.5, maastik 1.5 Suurus: normaalne Aarde asukohainfo nägemiseks logi sisse! |
Kirjeldus:
Kunda soo walgustab Eesti minevikku
Möödunud suwel leiti sealt üle 400 eseme, mille vanus 7000-8000 aastat.
Eile õhtusel Õpetatud Eesti Seltsi ettekandekoosolekul seltsi esim. prof. J.Mark tuletas meelde kaht surma läbi lahkunud Soome teadusemeest, keda koosolek mälestas vaikse püstitõusmisega. ......
"Rootsi kindrali haud"
Teisena kõneles mag. R. Indreko "Uutest leidudest Kundast ja nende tähtsusest muinasloos" Üks arvukamaid keskmise kiviaja leiukohti on meil Kunda soo Viru-Nigula kihelkonnas. Kunda asundusest umbes 3 km lõunasse, Kunda jõe vasakul kaldal asub väike 117 m pikk, 74 m lai ja 4m ümbuskonnast kõrgem küngas – Lammasmägi. Rahvajutu järgi olevat sinna maetud Rootsi kindral või koguni kuningas Lamma rikkalikkude panustega, mis on meelitanud sinna hulga varanduseotsijaid, kes aja jooksul on kaevanud künka harjale hulk auke. Mainitud kindrali (või kuninga) nime järgi olevat hakatud küngast kutsuma Lamma-mäeks ja hiljem Lammasmäeks. Juba 7000 aasta eest oli koer koduloom. Varemini kaevas Kunda tsemendivabrik Kunda soost, kust leiti 151 riista, kuid kõik need olid peamiselt kalastusriistad. Nüüd 1933. ja 1934. a. Lammasmäel kaevates leiti ka väga mitmesuguseid igapäevases elus tarvitatavaid riistu, määratu hulk söögijäänuseid ja mitmesuguseid kilde, mis pudenesid riistade valmistamisel. Leitud luude hulgas, mis määras mag. J. Lepitsaar, leidus põder, metskits, karu, kobras, saarmas, jänes, lindudest: punakurk-kaur ja tuttvart, kaladest: haug, ja koduloomadest tõenäoliselt koer. Varem tuntuist võib siia juurde lisada alghärja ja metssea. Koera luudest on see kõige vanem leid Eestist ja üldse Baltikumist. Üldse leiti kokku 483 riista ühes katkenditega ja määratu hulk luid. Luuriistade hulgas võiks uutest tüüpidest nimetada taldu, kirveid, kirve-pärasid, odaotsi, naaskleid ja muid vähemaid riistu. Luuriistade kõrval tuli välja hulk tulekivist ja kvartsist riistu ning primitiivseid kivikirveid, mis on täiesti uus nähtus seniste Kunda leidude hulgas ja mis aitavad mitmeti selgitada kui ka lahendada vanuse küsimust primitiivsete kiviriistade kultuuri suhteist, nagu meil on Võisiku ja Soomes Soomusjärve kultuur. Paljud Lammasmäe leiud näivad põlvnevat vanemast kiviajast, näit. Koonusekujulised nooleotsad, milliseid leidub terves Euroopas – Prantsusmaalt Uurali mägedeni. Nende riistade vanus on umbes 7000-8000 aastat.
Postimees nr. 65, 7 märts 1935
Milliseid saladusi peidab Kunda Lammasmägi
Külas asub inimasustuse leiukoht keskmisest kiviajast, umbes 7000 aastat e.m.a., Lammasmäe. „Arvatakse, et künka nimi on tuletatud Rootsi kindral Lamba järgi, kes ka sinna maetud koos oma aarete ja varandusega. Teine jutt kinnitab, et Rootsi kuningas ehitanud siia suured keldrid, kuhu matnud kulla tagavarad. Kolmanda legendi järgi olevat mäe sisse maetud kuningas, keda kaks sõdurit paljastatud mõõkadega valvavad. Kord nähtud isegi seda kuningat kahehobuse tõllaga soo peal sõitvat.“
(Helmut Joonuks „Viru rannikul“ 1969).
KUNDA KULTUUR JA LAMMASMÄGI
1871. aastal tegevust alustanud tsemendivabrik hakkas toorainena tarvitama õhukese turbakihi all leiduvat järvekriiti, mille kaevandamisel satuti muistsetele luuesemetele. Nendest huvitatud C. Grewingk tegi kindlaks kunagise järve olemasolu ja määratles selle põhjast leitud luuesemed kiviaja inimeste poolt kalastamisel kaotatud tööriistadena. Keskmise kiviaja küttide ja kalastajate asula tekkis Lammasmäele VII aastatuhandel eKr.
1886. aastal korraldas C. Grewingk proovikaevamise endise järve saarel, nüüd Lammasmäeks nimetataval künkal ja avastas seal asulajäänused. Tema poolt avaldatud uurimuste kaudu sai Kunda hulgalt alles väike, kuid väga iseloomulik leiukompleks rahvusvaheliselt laialdaselt tuntuks. Kui samasuguseid leide tuli hiljem ilmsiks ka naaberaladelt, hakati seda arheoloogilist kultuuri nimetama Kunda kultuuriks.
Aastail 1933-1937 toimetas Lammasmäel ulatuslikke kaevamisi Tartu ülikooli arheoloogiakabinet R. Indreko juhatusel. 1949. ja 1961. aastal olid uued kaevamised. Kõikide kaevamistega on sealt saadud kokku umbes 3800 leideset.
Leitud on luust ja kivist tööriistu: ahingu- ja nooleotsi, harpuune, kivikirveid ja -talbu. Lammasmäelt on peale töödeldud esemete leitud ka hulgaliselt loomaluid. Eriti rohkelt on põdra- ja kopraluid, kuid ka koeraluid.
www.kunda.ee
____________________________________________
Aare: Lammasmäel on 3 mändi, mille läbimõõt jala juures on vähemalt 40cm. Otsida on vaja 46cm läbimõõduga mändi, mille juurte all aare end peidabki. Saatuse tahtel on see mänd kaaslastest palju lühem. Ühest kõrgest männist asub see aardega mänd 8 meetri kaugusel.
Vihje: pole
Lingid: pole
Aarde sildid: soovitan (2), välimõistatus (1), ilus_vaade (1)(täpsemalt)
Geocaching.com kood: GC64BA4
Logiteadete statistika: 121 (96,8%) 4 2 1 0 0 0 Kokku: 128
Ajalooõpikust sai selle paiga kohta päris palju loetud, kuid nüüd sai ka lõpuks oma silmaga nähtud ja oma jalaga puudutatud. Tegelikult vaatasin ja puudutasin seds päris palju, sest no kuidagi üldse ei jäänud silma. Lõpuks päästis Kaupo päeva, muidu otsiksin siiani.
Saatus on selle männi vastu ikka väga karm olnud. Matka viies leid.
Kuna korra olin siin Lammasmäel nagu lammas ringi tuuseldanud, siis oli suur sisemine tahtmine selle aardega ühele poole saada. Nüüd see siis ka õnnestus. Eks oleks eelmine kordki õnnetunud, aga no mis sa teed ära, kui vahel see ülemõtlemise sündroom täiega välja lööb. Igatahes selle saagaga ühel pool. Tänud peitjale mõistatuse ja aarde eest.
Läks veidi nuputamist tarvis, et mänd nr 3 üles leida. Õnneks oli aare värskelt välja sulanud. Oli tore uudistada Eesti ajaloos olulist mäekest :)
Kui õigest kohast otsida, siis on tulemus ka kergem tulema. Leidsin üles selle kavala madalakese. Tänud siia kenasse paika jälle juhatamast!
Mõistatus missugune. Kaks mändi. Üks oli nii väike et suht olematu. Andis neid mände nummerdada. Aitäh seda paika tutvustamast.
Lamp ei löönud põlema , kuigi mingi ettekujutus isegi tekkis, mida me tegelikult otsime. Veetsime siin ikka jupi aega, aga ei miskit.
Ah seda värki siin. Uued pingid kõik tehtud, kotiga puid toodud lõkke juurde. Äge. Tänud aarde eest
Tulime Ida-Virumaalt kodu poole ja tee viis läbi Kunda. Aega veel oli ja koju ei tahtnud kiirustada, siis mõtlesimegi, et Kundas oleme ennegi käinud, aga siin kuskil peaks ju see kuulus kunda kultuuri Lammasmägi olma, mis on ammusest kooliajast kuskile ajusoppi pidama jäänud. Ma otsisin google mapsist seda Lammasmäge ja gps juhatas kuhugi suvalise põllu peale. Vahtisime ringi, siis otsustasime edasi sõita ja imestasime, et mitte midagi pole, ei mingit tahvlit infoga ega mäelaadset asja. Googeldasin ja uurisin, et nii tähtsas kohas peaks ju ikka mingigi infotahvel olema. Leo sõitis veidi edasi ja mingis kohas nägime lammasmäe puhketalu silti, pidasime kinni, et ringi vaadata, äkki kuskilt paistab see Lammasmägi siis ise ka. Ei jõudnudki veel vahtima asuda, kui mööda sõitiev auto pidurdas, juht keris akna alla, et küsida, kas me otsime midagi ja kõrvalistmelt vaatas vastu ehtne Vanemuine valge pika habemega. Lammasägi oligi kohe kurvi taga, nii me selle koha leidsime. Ronisime künka otsa piknikule. Siis tuli mõte, et selises kohas võiks ju aare ka olla, tegin äpi lahti ja mõistatus tundus lahendatav. Veidi aega ikka tuiasime ringi, lõpuks saime nimed ka kirja. Täname!
Vaatasime Lammasmäel kõik männid üle ja siis siirdusime selle õige juurde, et aardekarp välja võtta. Aitäh!
Olin seda aaret juba varasemalt otsimas käinud aga tookord oli aare kadunud. Nüüd oli mul täpselt teada kuhu vaja minna ja aare oli seekord kenasti omal kohal.
Mul on täna mõttefilmide päev ja igal pool näen igasuguseid huvitavaid ajaloohõngulisi mõttefilme. Sama siin. Uhke värk. Otsimisega läks küll mõni aeg ja paar raundi ümber ,,saare,,. Õnneks oli mul jonnakas kaaslane kaasas, kes väitis, et enne leidu siit ära ei lähe. Seega pidime leidma ja leidsime. Aitäh!
Häbi, aga mina kui ajaloohuviline sattusin siia mäele alles esimest korda. Mul oli kindlasti mõistatus vaja päeva lõpus logida. Esimese tiiruga ei saanud midagi aru. Siis aardekirjeldust ja mõningates logides tehtud vihjeid lugedes tekkis üks idee. Kui selle idee järgi otsinguid alustasin, tuli leid kiiresti. See oli jõuga lahendatud mõistatus ja väga tore, et mind sellisesse kohta tänu geopeitusele lõpuks toodi. Aitäh!
Ah siis selline pisike saareke oligi? Ja sellised männid? Kolmas jäi mul üldse märkamata.
Aitäh aaret peitmast, muidu poleks kunagi siia sattunud.
Nii hea meel, et nüüd on käidud Eesti ajaloos nii olulises kohas, millest ainult raamatutest olen lugenud. Aitäh siia juhatamast!
Retkel lapsevanema lapsepõlvemaadele. Lapsevanem tahtis Lammasmäele, sinna siis ta ka saama pidi. Geonina arvas ka siin, et ju on keegi siia ikka aarde peitnud. Oligi :)
Kodus välja mõeldud teooria osutus pädevaks ja nimi sai kiirelt kirja. Polnudki varem siin iidses paigas käinud. Tänan kutsumast.
Taaskord said pidurid vatti, kui peatumiskoht liiga kiiresti kätte jõuds. Tutvusime Lammasmäega ja tõdesime, et alles hiljuti on siin toimetatud, isegi lõkkease veel soe. Tundub, et jahile ja marjule mindud. Toimetasime enda toimetused ära, muhelesime, kui asjale pihta saime ning naasesime tänapäeva.
Otsisime selle kultuurse aarde ka üles. Alguses oli nuputamist sest arvud ei klappinud. Jalutasime seepeale pisut ringi, muigasime ja logisime. Tänud!
Juba üsna ammusel ajal oldi meie maal päris kultuursed :o)
Tegelikult sain ükskord varem siin juba ringi vaadata, aga varandust näppu ei jäänud. Toona oli pime ka, läksin ainult mütsiga lööma ja kui see 5 minuti jooksul skoori ei toonud, siis tõmbasin lihtsalt punktiks. Seekord päevavalgel sujus hoopis libedamalt, mõne minuti jooksul sai logiraamat täiendust. Aitüma!
Tund aega otsimist aga mida pole seda pole. Mänd ise on aga aaret mitte.
No täitsa müstika, kuidas mina neid mände peale 1-e seal ei näinud. Ehkki mänd on kuuse ja kase järel kolmas, mille ma looduses vabsee ära tunnen. See oli mu tänane esimene aare, võib-olla oli silm alles hommikul tudust kinni ka. Tänud ka Kleonele, kes leidis, aare korras, mägi oli ilusti niidetud!
Ühe männi leidsime, mis oli 40 cm ja enam. Kuna kohe aaret ei leidnud, siis hakkasime juba kahtlems, kas ikka oleme õiges kohas või on siin mingi trikiga tegemist. Tiirutasime veel Lammasmäel ringi kuniks tulime selle ühe ja ainsama juurde tagasi. Aitäh.
Leidsime männid üles. Valisime õige välja ja nägime ka aaret.
Sai koht leitud, auto tee äärde ära pargitud. Kuna väljas oli pime juba siis panin ohukad ka peale. Kohe peale seda tuli ei kuskilt üks auto kohale ja tuli uurima, et kas juhtus midagi. Või lihtsalt looduse huvilised, ütlesime, et jah looduse huvilised :D Vahetasime veel paar sõna juttu ja siis keeras otsa ringi ja läks tagasi pimedusse :O Väga tore, et selliseid inimesi ikka leidub :)
Aga peale seda sai aaret otsima mindud ja oma 5 minti siblimist ja pihku ta lõpuks jäi. Suured tänud :)
Pärast väikest einet leidsime ka aarde. Midagi ähmaselt ajalootunnist ikka meenus ka. Aitäh!
Täitsa tore koht. Nautisime seal lõunasööki ja otsisime aarde üles. Aitäh!
See mõistatus mulle meeldis. Mägi ei olnud üleliia suur ja ülesannet lahendades sai mäel veidi ringi tuiatud kuniks vajalik mänd leitud sai. Tänud.
Olin suht ninapidi roolis kinni, kui järsku anti käsk seisma jääda. Ma ei teadnud mõistausest veel midagi, õnneks anti kiired suunised kätte ja asusime väikesele jalutuskäigule. Me ei suutnud veel eriti otsidagi kui Merle liiga konkreetse vihje ette söötis. Siis ei jäänudki muud üle kui sammud õiges suunas seada . Väike pilguheit ja olemas.
Tänud
Varemleidnu Merle tegi meile kiire lyhikokkuv6tte siinse paiga ajaloost ja juhatas meid enams vähems 6igele teele. Kui hakaksime valesid asju otsima siis andis meile suunavaid vihjeid et meie fookus ikka 6igetele asjadele p66ratud oleks :D Nac aja p2rast oligi laegas paljastatud ja v6is varandust kaeda. T2nud peitjale
Mööda sõites poleks siin kunagi peatunud, heal juhul üldse oleks märganud. Nüüd aga hea meel, et nii võimsa ajalooga kohas käidud. Raske ette kujutada, kui suur see järv veel oli. Aarde leidmine vajas natuke Merle vihjeid.
Ma vist tegin seal kõik männid puhtaks, enne kui mõte õiges suunas liikuma hakkas.
Miskipärast loevad silmad sõnu, mis tunduvad tuttavad. Hulk aega tundus et tegu on Lasnamäega - enne kui ajule jõudis kohale, et tuleb lugeda- mitte arvata, mis sõna sildil on. Muidu oli lihtne leid möödasõidul. Ei midagi erilist. Aitähh
Saatuse tahtel sai kiire leid vormistatud. Jäi aega ka metskaaaikatega maiustada.
Jama kui silmaring nii lai on :) Künkalt näeb kaugele ja alati peab kaugelt pihta hakkama... Aga lõpuks logitud ta sai, Tänud.
Kõigepealt lugesime männid üle. See õige ei hakanud aga kuidagi silma! Veidi tähelepanelikul vaatlemisel leidsime aga otsitava! Aare igati korras! Tänud peitjale!
Ei see nüüd nii lihtsalt ka käinud, nagu [enekene] kirjeldab:) Juba keskaprilli üllatuslumi ise pani tennistes geokaaslased hanerivis kikivarvul käima ja pisike lumine Lammasmägi oli ühtäkki nii suur...nagu ka selle koha ajalugu.
Hämmastav, milliseid saladusi ja aardeid ta võib peita, selle ühe aga leidsime tõepoolest üles.
Aitäh, Vaimar, vaevalt me siin muidu peatunudki oleks ja sellest loost poleks aimugi.
Ai,Vaimar! Sugulased leidsid õige läbimõõduga männi vaevata.
Saatus pole seda mändi just hellitanud. Tänud vaatamisväärsuse juurde kutsumast!
Selle õige männi leidmine oleks valgel ajal vist vähe lihtsam olnud
Kui männid olid kaks korda üle loetud ja ka kontrollitud, saime aardele jälile. Tore, aitäh peitjale!
Õnneks oli mägi lage ja sobiv mänd jäi kohe silma. Tänud peitjale
Kriitilise pilguga männid käsile võetud ning käes ta oligi.Sutsuke lühem jah teine.Logitud.Täname peitjat.
Ei saa just öelda, et see mänd kaugelt silma torkas, aga silma ta jäi. Tänud peitjale.
Tutvusime erinevate mändidega ja ükski nagu kirjeldusele vastata ei tahtnud. Siis aga hõikas Priit, et no kas see siis ei sobigi meile männiks. Tegelikult sobis küll ja selle juurest sai ka aare leitud. Aitäh :)
Eelmisel korral läksid otsingud ikka väga raskelt. Seekord tuli leid hetkega. Tänud, kaval.
Mänd, ok võibolla oli jah. Loomulikult oli logiraamatus ka palju tšehhide logisid. Ju neile meeldib see nimisõna. Aare sai leitud ja logitud. Aitähh!
Jõudsin kultuuri kaema peale soo külastust, keskkond oli väga märg. Muudkui sadas ja sain nime kirja. Jätkasin plirts ja plärts astumist läbi lompide karjääri poole. Tänud Vaimarile.
Kuni kanuud Kunda jõel olid, vaatsin mina selle kandi aardeid üle, kõiki ei jõudnud, kiired matkajad olid :) Alguses oli ikka nõutus suur ja ei osanud nagu midagi peale hakata. Lõpuks sai siiski kõik õiges mõõdus männid kenasti kokku loetud ja logi kirja pandud. Aardekirjeldust tuleb ikka mõttega lugeda:). Tänud peitjale!
Alguses sõitsin sellest mõistatusest mööda, sest ei näinud Lammasmäe küngast. Tagasi tulles Kunda suunal nägin infotahvlit, seega läksin seda uhket mändi otsima. Kontrollisin pisemad männid üle ja siis leidsin ka aarde. Nipikas! Tänan!
Käisime mäepealse nii palju läbi kui rinnuni rohi lubas, kuid lõpuks loobusime. Vajalik mänd ilmselt meie jaoks välja ei paistnud. :)
Joonlaud ja sirkel jäid maha, selle nahka need maamõõdutööd läksid. Äkki kunagi talvisel aal satun tagasi, vast on siis lihtsam. Kunda kultuuri mainitakse ju lausa lauluski, nii et oluline koht :)
Männid loendatud ja aare võrdlemisi kiiresti leitud. Aardes vahetuskaup puudus, kuid jätsime ühe omalt poolt. Täname!
Pärast seiklust Kunda soos oli see tore kiire leid, õige mänd jäi kohe silma. Tänud, andekas mõistatus.
Kunda kultuurist ja Lammasmäest on vist küll kõik eestlased ajaloo tundides vähemalt korra kuulnud. Nüüd oli põnev siia tähtsasse paika ka ise oma sammud seada, olime siin esimest korda. Aaret aga esimesel vaatlusel ei leidnudki. Uurisime siis põhjalikumalt lähiümbrust, aga ikka ei mingit tulemust. Hakkasime otsast pihta ja siis turgatas Ainil üks idee, mis viiski tulemuseni. Kaval lahendus, aitäh.
see koht juba üsna kunagise kodukoha läheda. lähedalasuvas jahilossis on oikuipalju heade ja halbade mälestustega sündmuseid peetud. Mõnda lausa niiintensiivselt et mäletada polegi nagu miskit. olen ka ise Kunda kultuuri tahtnud logiraamatuga väärtustada, aga nüüd tulime hoopis logima. Ei kulgenud kohe lihtsalt, eks ilm andis enda osa aga ülesse leidsime. niipalju ei pidanud tuhnima et ahingud, tulekivid jne oleks näppude vahele jäänud
Kaks aastat tagasi kui Põhja-Eesti georattamatkal olin, siis tegin just siin Lammasmäel ühe pikema puhkepausi. Mõtisklesin, et miks siin huvitavas kohas ühtegi karpi pole. Jalutasin risti-rästi künka ka läbi, mõeldes samal ajal, et kui ma oleksin peitja, siis kuhu siin üldse aaret panna oleks peale juurealuse. Tuleb välja, et väga vast polegi. Nüüd kolmekesti kunagise saare kõrgeimas tipus arutlesime mändide paiknemise üle. Midagi paistis nagu puudu olevat, kuid mul üks hetk lõi tulukese põlema ja teooria pidas paika. Sügav lumi ei takistanudki männi juure alt aarde kätte saamist. Tänud peitjale!
Vahva küngas. Huvitav ajalugu. Mõnus mõistatus. Aare sai logitud päikeseloojanguga koos. Head uut geoaastat!
Otsisime minu väärastunud info (kehtis Siberi aarde kohta) põhjal ja uurisime tõsimeeli mände, kust aare peaks paistma autosse, aga maastik on siiski 1,5 :). Tänud
Lammasmäest oleme sada ja üks korda mööda sõitnud, aga peatuse tegime esimest korda! Aitäh aarde peitjale! EVEJ
Männiteemast ei saanud küll aru, aga mägi oli omal kohal ja aare ka :) Aitäh!
Leitud ja logitud. Mõistatusest mina küll läbi ei hammustanud, aga Riho sai kiirelt näpud taha. :)
Soost tulles sai mägi koos mändidega üle vaadatud. Tänud peitjale.
Soost tulles ronisime otse mäele ja vaatasime siis pakutavad männid üle.Ühe juurest leidsime ka aarde. Aga no seda Rootsi kunni oma meie ka ei leidnud ;), ehk järgmine kord leiame sellegi kui veab...
Tänud peitjale!
Üht juttu Kunda Lammasmäest saate lugeda selle aasta oktoobrikuu Elukirjast.Lühikokkuvõte artiklist:rootsi kuninga aare on seal siiani.Varandus näitab end ainult neile,kellel seda tõeliselt vaja!Head otsimist ja leidmist!
Lisaks samanimelisele puhkekeskusele olen nüüd ka leidudest kubisevat küngast külastanud. Leidsin minagi, alustuseks mõned männid ja seejärel aarde. Tänan!
Üks valge auto seisis tee veeres ja keegi tuli üle põllu. Sõitsin kaugemale ja ootasin kuni eelmine leidja lahkub. Aardega läks ruttu. Aitäh!
Peale seda, kui olin silmad maas lahkunud Kunda silla juurest, tulin tutvuma Kunda kultuuriga. Külastasime seda kohta eelmisel aastal koos Liinaga, tehes rattastega siinkandis endale ekskursiooni. Täna oli ilm selline natuke vesine. Tulin lahinguväljale ja jõllitasin algul kahte mändi ja no kuidagi ei leidnud seda kolmandat. Lähenesin ühele neist ja siis tuli selgus, millise puu taga on peidus kolmas otsitav mänd. Tänud peremehele, kes tegi nii põhjaliku ajaloolise ülevaate.
Lihtne ja naljaks leid. Võtke mõõdulint kaasa,sest seda läheb kindlalt vaja =)
Kuigi kultuurist kuulnud ja mäest mööda sõitnud, polnud mäe otsa kunagi jõudnud. Leid tuli kiirelt, sest minu õnneks ei leidnud ma sealt üldsegi nii mitut mändi. Tänud peitjale!
Kui mõelda, kui tähtis koht on Lammasmägi Eesti ajaloos, et vanim asustus ja puha, siis on tõesti imelik, et meil seal enne karbikest ei olnud. Väga tore et pandi, aitähh!
Vajas natuke loogilist mõtlemist ja oligi aare käes.
Tegelikult vaatasime rohkem Kunda soo aarde poole kui järsku avastasin, et Lammasmägi on kõrval. Peatusime ja otsisime siis selle aarde enne üles. Aitäh! EVEJ
Suure otsimise peale saime vimkast aru. Käisime isegi eemaltpaistvaid suuri mände uudistamas. Tänud peitjale.
Vello tagatulede valgel kihutasin tänase peaeesmärgi - Kunda soo poole. On olnud üsna kuivad ilmad ja täna oli terve päev päikeseline, seega tundus, et võiks olla hea päev võsas ragistada. Kui mõni päev selleks üldse sobib...
Olin kodus natuke kaarti uurinud ja parkimiskoha välja valinud. Kuna see Lammasmäest väga kaugel polnud, siis otsustasin siinsed männid enne sohu minekut üle vaadata. Vello tuled kadusid kaugusesse ja mina ronisin mäkke. Tore, et see enam võsane pole. Kunagi, kui mu suuremad lapsed väikesed olid, siis soovisin neile seda vana kantsi näidata, kuid võsa segas meie ekspeditsiooni kõvasti. Nüüd oli nagu jalutuskäik pargis. Mõõtma ma ei asunud, midagi mõõtmiseks sobivat polnud kaasaski. Mul on silm treenitud väikeste objektide peale. Tavaliselt nad liiguvad, aga tänane oli kenasti paigal, nii et tema leidmisega probleeme polnud. Aitäh, tore aare!
Kunda sillalt maandusime otse kultuuri nautima. Lammasmägi on ammusest tuttava nimega koht, aga ma arvan, et üks teine Lammasmägi natukene lõuna ja lääne poole vist. Igatahes oli ka siin tore viibida. Tuuleke puhus, vihma ei sadanud, tööd oli tehtud, õues veel valge, tujugi hea.
Jalutasime mäele, tuvastasime mõned vajalikud puud ning otsejoones aardeni. Möödunud kaevandmissündmusest on siin jälgi piisavalt. Aga muidu kaval, täitsa kaval :-) Aitäh lihtsa mõistatusaarde eest! Aare korras, evej.
Aardekirjeldust lugedes oli tegelikult ettekujutus olemas, mida peitja silmas peab. Õnneks oli esimene kontrollimiseks valitud objekt see õige. Tänud peitjale, sellest kohast olin varem kuulnud küll, aga siia sattunud polnud mitte!
Natuke sai jalutatud ja erinevate nurkade alt vaadeldud. Vajaliku leidsime teisel ringil.
Lääne-Virumaa põhjaosa oli kavas juba paari nädala eest külastada, plaanid muutusid ja nii jäi retk sellele nädalavahetusele. Esialgset plaanitud marsruuti muutsid mõnevõrra eilsed uued aarded, esimesena jäi neist teele kultuur. Peab tunnistama et kodus ei jõudnud (viitsinud) kohe üldse uute aarete kirjeldusi lugeda, mistõttu sai oma väärt aega kulutatud rohkem kui oleks vaja olnud. Seega sai mõnda aega infostendi iga nurga all uuritud, täies arusaamatuses kuidas küll sinna normaalsuuruses aare mahuks. Asi läks hulga paremaks peale aardetüübi ja –kirjelduse ülevaatamist. Õige koht sai kiiresti välja peilitud ja logi kirja. Vahelduseks tänasesse päeva ka üks leid Kultuuri siit küll ei leidnud ja mingeid sügavaid mõtteid iidsetest esivanematest kah pähe ei tulnud :). Tänud!
Nüüd igatahes on seal radasid rohkem. Vahepeal käisime isegi mätast distantsilt kaemas. Lõpp hea, kõik hea.
Männid üle vaadatud. Jäi silma mõne aja pärast ka see õige. Aitähh peitjale kohta tutvustamast ja aarde eest!
Lammasmägi. Ei tea mida nendele noortele seal tänapäeva koolis õpetatakse. Lammasmäge? Pole kuulnudki sellisest mäest :) Meile õpetati teaduslikku kommunismi, Rosa Luxemburgi ja Onu Tommi onnikest. Nüüd ei tohi isegi kasutada n-tähega sõna. Täname aarde eest! Meid haris noorsugu, kes teadis Lammasmäest nii mõndagi :)
See mägi on õite rikas, lisaks ajaloolistele leidudele ka floora poolest. Leidsime siin nii kaski, kadakaid kui ka muuhulgas mände. Viimaseid muidugi vähem kui esimesi. Sellegipoolest, peale väikest tiiru mäetipul otsustasime, et ei suuda ikka otsustada, milline neist mändidest on 40cm läbimõõduga ja milline näiteks 39 ja arvesse ei lähe. Ja kuna kasvava puu läbimõõtu ei kerge mõõta, aga ümbermõõtu on, siis loomulikult otsutasime viimase mõõtmise kasuks. Ümbermõõtu leiab kergelt valemiga πd (pii*d). Kiired tehted ja selgus, et 40-sentimeetrise läbimõõduga puu ümbermõõt on 125cm, aga 46-sel 144cm. Mõõdulinti muidugi meil kaasas ei olnud, aga nagu ikka, kus häda kõige suurem, seal abi kõige lähem. Meil oli kaasas kaks abivahendit, üks neist 135 cm pikk, teine 157. Nendega siis kombineerisime. Keerasime väikse poisi ühe puu ümber rõngasse ja kui pea ning kannad said kokku, oli puu liiga peenike. Kui need aga kokku ei saanud, pidi puu olema jämedam kui 43cm (135:3,14). Ning et päris kindel olla, kontrollisime teise mõõdupuuga tulemuse üle. Kui teist abivahendit ümber puu keerates sai terve ring kokku ning jäi ruumi veel ülegi, siis oli kindlasti puu peenem kui 50cm. Nii mõõtes tuvastasime õige puu ning alles siis hakkasime juurikate vahelt karpi otsima. Meie empiiriline mõõtetulemus kandis vilja ja aare oli täpselt seal, kus olema pidigi. Täname peitjat kena koha ja aarde eest!
Lammasmäest sai koolis ikka kuuldud üht ja teist, aga siia veel sattunud polnudki. Mände nägime palju, mitu korda tuli kirjeldust lugeda, enne kui ema vimkale pihta sai. Me uurisime kahekesi üht mändi, samal ajal leidsid teised õige männi ja aarde. Aitäh! :)
Kahe pikema männi leidmisega polnud raskusi, selle õigega läks veidi rohkem aega. Tegelikult kõik õige. Aitäh peitjale.
Pooljuhuslikult sattusime peale. Jätsime ränduri. Aitäh!
Tuttav mägi naaberkülas – hakkasin lähenedes juba kaugelt männilatvu otsima. Nägin ka inimest heledas riietuses, kuid ühtki sõiduvahendit ei silmanud. Geopeitur? Oli hoopis kõrvalasuva talu perenaine, kes seenekorviga üle mäe koju jalutas. Aga mul vaja üks mänd tuvastada! Aardekirjelduses on küll vimka sees, aga skoorisin kiiresti. Aitäh.
Liis rappa ei tahtnud minna, seega sattusime järgmisena siia. Palangu plikad paistsid eemalt silma ning lahkelt juhatati meid vanemate juurde. Aitäh!
Hakkasime just kodust sündmuse poole sõitma, kui see laviin avaldus. Pole ammu end nii abituna tundnud - roolis ju kaarti uurida on mitte eriti mõistlik. Triinu ettelugemisel hakkas siiski mingi pilt ette tekkima ja otsustasime, et hakkame põhja poolt peale ja vaatame, mis kogu sest asjast saab. Nii jäigi Lammasmägi päris esimesena ette. Tegelt oligi hea - polnudki varem siia saanud - kui mina Palametsa Jutustusi koduma ajaloost tudeerisin, oli siinne asulakoht ikka vist veel Eesti vanim, Pulli avastati umbes sel ajal ju. Igatahes ronisime mäe otsa ja hakkasime mände otsima. Eks see teks natuke mitmetimõistetav ole, aga ei, saab hakkama kenasti. Juppmaad eemal paistis veel üks sinine Škoda ja karglevad inimesed, kangesti Madise ja Liisi moodi, aga ei last end neist segada. Triinu va teravsilm nägi peitja kavaluse läbi, saime karbile näpud taha ja hakkasime just logima, kui Liis ja Madis mäkke jõudsid. Krt. Karp poole logi pealt tagasi, ise vastu maad, aga noored olid kavalamad. Püüdsid meie plikad kinni ja nõudsid - kus issi. Mispeale juhatasid Mammut-Liisit nad otse meie peale :) Olgu, logisime siis kõik kenasti koos kell vist 1215 FTFi ära. Aitäh ka!