Tüüp: Tavaline aare Maakond / linn: Läänemaa Raskusaste: peidukoht 1.5, maastik 1.5 Suurus: mikro Aarde asukohainfo nägemiseks logi sisse! |
Kirjeldus:
Vormsi kalmistu on Eestis ainulaadne. Siin on säilinud kogunisti üle 330 rõngasristi ning hulganisti tavapärase kujuga riste. Rootslaste lahkudes hakkas kalmistu metsa kasvama. 50. aastate lõpus otsustati, et vaja on uut surnuaeda. Raiuti maha vana mets, tehti aed ümber. Ent sinna maeti vaid üks surnu. "Kui olin siin metsaülem, otsustasime surnuaeda korrastada ning raiusime vanast surnuaiast välja 100 tihumeetrit puitu, et lagedamaks läheks," meenutab vallavanem Ants Varblane. Enne sõda kasvasid käimistul vaid mõned üksikud männid. Ristidele hakati tekste kirjutama alles 18. sajandil.
Oletatavasti oli igal perel oma rist, mis tähistati peremärgiga. 1990. aastate algul Vormsi kalmistu kaardistatija inventeeriti, nõnda et nüüd on teada iga ristile talletatu lugu. "Sellist liivakivi, millest rõngasristid Ja saksa ristid tehtud, Vormsil pole," selgitab Varblane. See lõigati kas Väinamerest võis siis said ristimeistrid materjali, mis jäi üle Gotlandilt Peterburi, Riiga ja Tallinnasse viidavatest käiakividest. Fantaasiaga piirneva faktina esitab Varblane versiooni, et rõngasristid kuulusid de la Gardie alamatele, saksa ristid aga Stackelbergi omadele. Kuid kindel on see, et sadakonna aasta eest hakkasid ka siinsed vähesed eestlased ristidele oma nimesid peale kirjutama. ZIIN INHKAP IUMMALA RAHUGA GUSTAV SAUNIC, kõneleb 1884. aastast pärit kiri eestlaste kirjaoskusest. Kui Püha Olavi kirikusse tulid lõunakülade elanikud, kelle hulgas eestlasedki, lõunavärava, rootslased põhjavärava kaudu, siis kalmistul nii ranget vahet ei tehtud. Surm võrdsustas eri kogukonnad.
Aardes puudub kirjutusvahend, palun see endal kaasa võtta!
Vihje: pole
Lingid: pole
Lisapunktid | Tüüp | Koordinaadid |
---|---|---|
Parkla | Parkla | 59° 0.0249' 23° 13.9267' |
Aarde sildid: vaatamisväärsus (2), lumega_leitav (2), väikesaar (1), lastesõbralik (1)(täpsemalt)
Geocaching.com kood: GC795QG
Logiteadete statistika: 140 (100,0%) 0 3 1 1 0 0 Kokku: 145
Siin surnuaias olen ma aegade alguses käinud. Geopeitusest ei olnud mõmmigi kuulnud.
Tänud kutsumast, logi kirjas!
Ühte risti nägime eile kiriku juures, aga kuna eile aaret vaja ei läinud, siis ei hakanud siia tulema. Täna väikselt ringilt tagasi tulles, korjasime selle korra reisi viimase aarde. Tänud aarde eest.
Kirikut on käidud mitu korda vaatamas, aga kalmistule jõudsime esimest korda. Tänud tutvustamast!
Kiriku juures olen mõni aasta tagasi käinud, aga sellele kalmistule ma pole varem sattunud. Logi sai kirja, aitäh peitjale!
Panime uude logiraamatusse nimed kirja ja liikusime edasi. Aitäh peitjale!
Eelmine geocachingu logija oli pannud uue logiraamatu. Võtame hooldusvajaduse maha.
Üks tühi koht oligi vaja, et logi kirja saada. Aitäh!
Logiraamat täis, Kristel leidis õhe tühja koha ja saime nimed kirja. Aitäh!
Ei saa teiste eest rääkida, kuid minu esimene seos rõngasristidega oli selgelt Vormsi õlle logo
Siinne maailma suurim rõngasristide kogu on kindlasti omamoodi vaatamisväärsus. Aare on paigutatud nii, et see riste ega haudu kuidagimoodi ei häiri. Üksinda või paarikaupa tulles, vaikselt liikudes ja maapinda mitte sorkides, häirib geopeitur siin rahu tunduvalt vähem kui bussitäis turiste ning neile kõva häälega rääkiv giid, nagu näiteks täna. Pole see siin esimene kalmistuaare ja arvatavasti ka mitte viimane. Senikaua kui karpi maasse ei kaevata ning kellegi haudadel tammuma ei ahvatleta, pole peitja käitumine minu meelest taunitav. Kui otsijad ümbrusesse samasuguse respektiga suhtuvad, on kõik hästi. Aitäh.
Aare sai kiirelt leitud ja puude alt sai vihmast natuke eemale ka, huvitava ajalooga kohake
See, kes pole Vormsil rõngasriste näinud, pole järelikult ka Vormsil õieti käinud. Seega tulime vaatasime meiegi koha üle. Täitsa omapärased olid teised. Kui raudristid olid jala pealt paljud juba läbi roostetanud, siis paistab, et kivi on nende kõrval igavene. Puidust ei hakka rääkimagi.
Tänud.
Täna siis jätkus meie Vormsi avastamistuur. Infotahvlilt saime ajalooga tutvuda ja pärast uudistasime ka rõngasriste. Mõni oli oma paar sajandit vana aga aastaarvud veel ilusti loetavad. Tänud peitjale
Väga ilus koht ja huvitava looga. Nii palju rõngasriste ei ole veel kuskil näinud. Tänud kutsumast!
Vaatasime riste ja logisime aarde. Aitäh!
Väärikas paigas viisakas aare. Siit ei saanud me ju niikuinii niisama mööda sõita. Saime ka kohaloleku registreeritud.
Kui muuseumiga oli tutvutud ja käsitööpoes käidud, siis kuulsime külavahel infot, et kohe pääseb kirikusse uudistama ja giidki jagab seal selgitusi. Eks võtsime siis meiegi suuna kiriku poole. Enne oli aga just niipalju aega, et käisime ka surnuaial ja otsisime üles Rõngasristid. Väga kiiresti see ei läinud, sest millegipärast suunas geps vale objekti juurde. Kui otsimisala laiendasime, sai ka aare leitud. Aitäh!
Siin aarde juures tasub meenutada motot "usalda aga kontrolli." Kuna esimesel katsel jäi aare tabamata, siis laiendasime üsna tublisti nulli. Lõpuks siiski naasesime algusesse ning jäi ka aare silma. Aitäh!
Väike peatus ja kohal käidud. Tänud peitjale.
Aardega läks kiirelt. Seejärel kulgesin rõngasriste vaatama. Olen seda ka varem teinud, ent sellest on juba jupp aega möödas. Mulle meeldivad need ristid, on kuidagi nagu pehmemad ja soojemad kui tavaline rist. Aitäh aarde eest!
Mulle need rõngasristid meeldivad. Ilmselt sümpatiseerivad ümarad kujud. Juba Hullo keskuses märkasin pinkidel neid. Aarde leidsime kiiresti. Aitäh!
Peale logimist otsivalt ringi vaadates leidsin rõngasristid ka üles. Tänan.
Lõpuks ometi õnnestus Vormsi kirikut ka seestpoolt näha, tänud peitjale!!
Vormsi saarel sai pikem aardejaht peetud 2017 aastal. Siis värvisime koos Janariga saare roheliseks ning lähiajal enam tulla ei plaaninud. Nüüd aga tuli Vormsi avastamise ideega lagedale hoopis teine seltskond ja nii me uuesti Vormsile sattusime.
Esimene õhtu ei jagunud rohkem aega, kui üheks 7 km matkaks ning pealeõhtusööki jalutuskäiguks Hullost rõngasriste vaatama. Null hüppas kaootiliselt siia-sinna, kuid aare õnnestus leida sellele vaatamata. Pikemat lugu rõngasristidest kuulasime juba järgmise päeval giidi vahendusel. Aitäh aarde eest, väga huvitav koht.
Ehe ja elav ajalugu. Kakskümmend aastat tagasi oli see kalmistu täpselt samas seisukorras. Ilmselt siin aeg seisab. Järelikult peab Vormsile elama minema.
GPS keerutas veits ringi, mõtlesin et üks sobilik peidupaik nagu oleks. Otsisin, ei midagi. Vaatasime veel ringi ja otsisime rõngasriste. Lõpuks saatsin venna veel üle vaatama seda kohta. "Pirja, sa oled ikka nii pime:)" kostus tema suust ning käes ta oligi. Mugudel on ikka head silmad.
Milline rahu, milline vaikus. Surnuaed külastasime laupäeval, pühapäeval õnnestus ka kiriku sisemusega tutvuda. Aitäh peitjale!
Kell oli üle südaöö tiksunud ja täpselt sobiv aeg, et surnuaialt läbi põigata. Kui viis aastat tagasi kolm päeva Vormsil veetsin (siis ei teadnud geopeitusest veel midagi), sai siin korralikult ringi jalutatud ja haudadega tutvutud. Aare korras.
Lihtne leid ja äge koht (kui seda tohib nüüd kalmistu kohta öelda)!
Leidsin juba päev varem, aga siis ei olnud pastakat kaasas. Topsis kirjutusvahendit ei ole. Tulime aga päev hiljem uuesti mööda, jätsin teised aiale istuma ja logisin kähku ära.
3501 OK Found it: 02.Nov.2019 10:50 Rõngasristid. Korraks nagu tekkis segadus. Null oli keset teed kuni hakkas suunda näitama. Siis oli järgmine nõutus, et kus need lubatud rõngad on. Meie lähenemise teel neid polnud. Samas kui silmad avasime ning laiemalt ringi vaatasime leidsime neid nunnusid üsna palju. Äge. Lastele meeldis! Täname. Aare kuiv ja korras!
Selle aarde juures sai käidud ka mitu päeva järjest, sest esimesel päeval puudus kirjutusvahend.
Veidi võttis aega, kuid kui aare silma jäi, oli see ju kõige sobilikumas paigas.
Minu jaoks saare seekordse külastuse esimese päeva ainuke leid, lisaks sellele aardele siis umbes pooled pika multiaarde vahepunktid. Logisime aarde ja uudistasime rõngasriste. Suur tänu siia kutsumast!
Surnuaed peaks olema koht, mis peaks jääma pühaks paigaks ja ei kaasataks mängu. Meie seda otsingut eetilistel kaalutlustel läbi viia ei suutnud.
Esmalt otsisime aarde üles, siis tutvusime surnuaiaga. Täname siia juhatamast.
Sellist kohta ei osanud küll oodata aga sai peale lennatud kott pimedas ja aardele 1:0 tehtud, tänud :)
Mitu korda sai objekti piilutud ja arvatud, et no siin pole. Eelmine kord oli ka pime, kui siin käisin. Nüüd Kairi käis ja ütles, et no seal seda pole. Ma siis ühel hetkel ei suutnud vastu panna ja läksin ise ka vaatama. No oli ikka. Aitäh. Pärast vaatasime riste ja oli äge, väga maaliline surnuaed.
Peale logimist lootsime kaevust vett saada. Aga paraku oli see kuival.
Tänane päev oli välja valitud oma kaatriga sõiduks ja loos langes Osmussaarele. Aga hommikul oli väga tugev tuul, mis meie sõidukile ei sobinud ja kuna meil plaan minna ikkagi oli, siis tuli valida tuulevarjulisem mandri külg ja selleks oli Haapsalu kant. Seal oli tuul hoopis vaiksem. Nii saigi ootamatult ennast Haapsalu vanast jahisadamast paati vette laskmas leitud ja natukes aja pärast juba Vormsi pinnalt. Ilm oli väga ilus. Laenutasime jalgrattad ja sõitsime saarel veidi ringi. Aardeid eriti plaanis ei olnud, aga kaks sai neidki tehtud ja just siin surnuaia lähistel ka autotäis teisi geopeitureid kohatud. Tagasiteel oli tuul hoopis raugenud! Aitäh aarde eest!
Rentisime rattad ja tutvusime imelise saarega. Rõngasristide aare viis meid väga lahedale vanale surnuaiale. Leidsime selle pigem kiirelt.
Natukene otsisime, aga esimene kõhutunne oli õige
http://Leitud
Külastasime meiegi kalmistut ning vaatasime rõngasristid üle. Võimalik aarde peidukoht jäi juba eemalt silma. Täname!
Nägin siin ainult ühte väikest rõngasristi. Tänud peitjale.
Tulime reede õhtul Vormsile sukeldujate suvepäevadele. Lisaks toimusid siin laupäeval "avatud hoovide päevad". Nii on superlux otsida, kui saab vaheldumisi aardeid ja kohvikuid külastada. :D
Tore, et siia on üks tavaline aare tekkinud, sain ka ikka päeva kirja. :) Nv'ga saingi kokku 1 aarde ja Timmu 17. :D
Tänud peitjatele!
Mäletan rõngasriste juba ajast, kui koos kadunud vanaisaga sai lapsepõlves Vormsil puhkamas käidud. Ega siis sellest midagi rohkem arvata ei osanud, aga mälupilt on selgelt meeles. Nüüd sai jälle pilk peale visatud. Aitäh!
Ristid vaatasime kõik üle, peidukoha vaatasime ka üle ning panime nimed kirja.
Täname!
Kiire leid. Lumega on seal väga paha jalutada, sest kuidagi ei tea kuhu võib astuda ja kuhu mitte.
Õnneks polnud kalmistu ülerahvastatud ja saime rahulikult logida. Täname!
Oli tõesti suur geotee ja rahvas muudkui vooris.Tänud peitjale.
Siin olen varem ka käinud, kuid siis polnud siin veel aaret ja sai rahulikult jalutada. Tänan tagasi kutsumast!
Jah, rõngasriste näeb just siin. Selle aardega jäi ka minul meelde, et oli alles palju inimesi siin liikvel. Tõsiselt rahvastatud koht sel laupäeval. Aitäh peitjatele.
Tänane retk saaarele oli tegelikult rohkem mõeldud lastele JÄÄTEE peal sõitmiseks. Sal natuke ka saart vaadatud. Siin oli koht kus hetkel rahvast ei olnud ja sai rahulikult logida.
Siin oli juba lai geomaantee ette trambitud ja kolm logi enne meid kirjas. On ikka palju rahvast kohale vuranud. Tänan.
Täname siia juhatamast.Kiire leid.Kõndisime ette tatsatud rada.
Kui ma esimest korda siia kalmistule sattusin, oli aasta umbes 1975, oli kõikjal võsa rinnuni. Järgmine kord oli vast 80-ndatel, siis oli kõikjal puhas samblane küngastik, mina teistelt küsima, et mitu surnuaeda siinkandis on, see pole ju see! Aga vahepeal olid imemasinad trimmerid maa-alast üle käinud.
Lume seest väga neid rõngaid ei paistnudki. Nime sai ikka kirja panna.
Kui Vormsi pirakat multikat lahendasime, siis mingil hetkel jäid ka Rõngasristid sobivalt tee peale. Tänan peitjat juhatamast.
Kahetised tunded valdasid siinkohal mindki- üpris palju sobivamaid kohti oleks ümbruses olnud... Diskuteerida sel teemal ei taha, kuid logi sai kirja.... Nuh jah...
Nädalavahetus Vormsil aarete otsimisel. Seegi aare leitud :) Tänud.
Leitud õnneks kiirelt. Ei meeldinud üldse, et aare on surnuaias. Britt - 291, Simon - 121, Lukas - 119
Edasi sõitsime mööda väiksemaid teid, läbi Förby ja mööda rannikut kuni tuletornini. Ronisime ka üles vaadet silmitsema. Siis Saxby, Kersleti ja Kärssläti neemele, jälle mööda väiksemaid metsaradu ranniku ääraest kuni Borrby. Aardeid vahepeal ei otsinud :). Siinsed Rõngasristid, aga vaatasime üle ja panime nimed kirja. Siis Hullo poepeatus ja jälgisime, kuidas Caro oma tiimiga lähedal asuvat aaret otsis. :)
Surnuaial on huvitav jalutada. Leidsime aarde, seejärel läksime rõngasriste kaema. Järgmine päev samast mööda sõites jäi silma huvitav perenimi - Jäämees. Tekitas meil diskussiooni, kust sellised nimed tulevad. Aitäh!
Rõngasriste imetlesin siin ka möödunud kord, siis veel aaret ei olnud. Seekord siis täiendav boonus - aarde leid. Sellega oli natuke elevust ka kuna minu kirjapulk otsustas mitte kirjutada siis oli vaja autost uus saada. Selle ajapeale oli surnuaeda veel ristide vaatajaid tulnud. Õnneks jõudsin ikka aarde ilusti enne tagasi panna. Logi kirjas ja tänud peitjale.
Loodetavasti geopeitur oskab tsiviliseeritult käituda surnuaias karpi otsima minnes ja ei jaluta otsejoones aardeni üle haudade. Surnuaia vana osa oli küll väga huvitav ja väärib kindlasti näitamast. Rõngasristid panid mõtlema kiviraidurite peale. Huvitav kui suur oli selliste tegemise õnnestumiseprotsent. Tehes nelja auku kivisse peaks ju paratamatult mõned kivid pooleks minema. Igatahes väga meisterlik. Aitäh kohta tutvustamast!
Kui öö uhkes üksinduses kohaliku hosteli suures hoones mööda saadetud, oli aeg ette võtta üks korralikum tiir saarekese lääneosas. Sellest aardest sai meie esimene peatus. Ei ühine nendega, kes arvavad, et surnuaedades ei mängita. Ainuke nüanss, mida mõistan, on asjaolu, et kust geopeiturite hordid üle käivad, seal on ka häving taga. Siiralt loodan, et sellele paigale selline saatus osaks ei saa. Rõngasristid on kohaliku ajaloo ja kultuuri seisukohalt väga huvitavad ja patt oleks neid tutvustamata jätta. Kummalisel kombel algas küll minu esimene tutvus nendega hoopis Hullo keskuse pinkide juures ja siin pidin pärast aarde lihtsalt leidmist ja logimist tükk aega silmi pingutama, et kus need lubatud suur arv riste siis on. Lõpuks kaaslane juhtis tähelepanu ja sain nägijaks. Tähelepanuta ei tasuks jätta ka Vormsi kirikut ja selle kõrval asuvat Vabadussõja mälestussammast, mis olevat üks vähestest originaalina säilinutest. Aitäh siia juhatamast!
Kohapeal tundus, nagu oleks sattunud mingisse teise ajajärku, samas uuemad hooldatud hauad tõid tagasi olevikku. Müstiline koht, tänan juhatamast.
Kui mutikesed olid kaugemale jalutanud saime ka aarde logitud. Tänud!
Pärast Seemne_pinki hakkasime saarele kaheksakujulist tiiru peale sõitma. Kirikuaias oleme ju ennegi olnud, aga nüüdne tutvustab kuulsaid rõngasriste. Tore on see, et eestlaste kirjaoskus on aastast 1884 vähehaaval ikka paranenud. Küllap on sellest ajast ka aardepeitmisoskus paranenud, juba osatakse rahapadasid mitte ainult maa sisse kaevata. Samas, ega keegi rahapada või päris varandust puu otsa isegi kaasajal ikka ei riputa.
Seegi aare sai kenasti leitud ja korras. Peitjatele tänud rõngjaid riste tutvustamast!
Eelmisest Vormsi tripist ja aardest olid juba need ristid meeles ja seekord oli tore meenutus. Aarde leid tuli kiirelt. Tänud peitjale!
Vormsi roheliseks vol 2, 6/10.
Mulle väga meeldib siin, kirik on ilus ja hoolitsetud ja puhas ning kirikaed oma rõngasristidega meenutab pigem vana parki kui kalmistut… Tulen meelsasti siia ka siis kui mingil põhjusel kuskile ümbrusesse kolmas karp peidetakse; Priidule, Ethelile ja Annabelile tänase eest suur aitäh :).
Mõni mees taob siin nagu rauda, et surnuaedades ei mängita ja surnuaedades ei mängita. Samas astub oma põhimõtetest üle ja läheb ise ka surnuaeda mängima. Või aarete otsimine polegi mängimine?
Põhimõtte kindel tüüp oleks aarde peidukoha vaidlustanud juba selle avaldamise hetkel. Aga eks kana kaagutab ikka alles pärast munemist. Vanarahva tarkus ju.
Meie teistkordne saarekülastus, millest jäi väga halb mälestus ja tunne, et siia saarele ei taha enam iialgi tagasi tulla... :(
Aarde eest tänud!
Mina ei tea kas selline kindel seisukoht, et surnuaiad jäägu geopeituse mängust välja on ikka päris õige. Loomulikult on tegu viimase ja püha ja puutumatu puhkepaigaga. Aga kui sellest reeglist lähtuda, jätta hauad kõrvale, anda peidukoha kohta kindlad viited mis välistavad puhkepaiga rahurikkumise, siis pole ju probleemi. Pealegi on surnuaiad väga huvitavad kohad ja peidavad endas meeletult palju mida vaadata , tutvuda, mõelda. Unustatus on ju viimane asi mida keegi elavatest oleks eluajal oma surmajärgseks perioodiks soovinud. Ja kui geopeituse mängu käigus paljud saavad tead kellegi kohta kellest neil polnud aimugi, siis muudab see ju meid kõiki vaid rikkamateks. Üks minu lemmikaardeid Barcelonas on näiteks Ultimo Beso - skulptuur katalaani surnuajal , viimas suudlust andev surm kellele poole vaadates on iga nurga alt tunne, et ta vaatab just sind. Prantslastel seal Pariisis on miljonid luud paigutatud virnadesse linnalusesse katakombi ja sellest on tehtud veel turismiatraktsioon ka. Paganateks ei saa vist prantslaseid küll pidada. Seega tutvustage ikka neid huvitavaid kalmistuid, aga käitugem seal siis pühapaigale vastavalt.
Samad sõnad mis Mältoni ja mõne muugi aarde puhul - jätame surnuaiad surnutele ja mängime mänge mujal. See on teine maailm, seal on omad reeglid ja inimesed ajavad seal muid asju.
Mäletan, kui esimest korda sattusin siia suvel 2001. Seisin ja vaatasin. Üks lühikeste pükstega kuivetunud habemik tuli ja otsis midagi. Tuli ühest väravast, luges kas samme või ristiridu, keeras ühes kohas peateelt paremale - aga ilmselt ei leidnud. Läks teise värava juurde, hakkas sealt uuesti lugema, keeras vasakule - ikka vist ei leidnud, sest siis hakkas kaevu järgi joonduma. Lõpuks vist siiski leidis, mis otsis.
Vormsi oli siis sassis ja ravis alles omandireformi haavu, ja see ilmselt esivanemate haudu otsiv vormsirootslane sümboliseeris mu jaoks väga paljusid asju. Kuidas üks maailm 1944 kaheks jagunes ja kuidas seda 1990ndail üritati taas kokku kleepida ja mis sellest sai.
Ja toonasest korrast on lonegumaterjalide hulgas ka üks hauaplaadipilt, mis kah sümboliseerib paljut. Leidsin ta täna üles, küll mitte sellest kohast, kus mina mäletasin teda olevat, aga üsna aarde lähedalt - vaid kohanimede jagu maa sisse vajunud on ta nende aastatega ....
Kiire leid. Bosse näitas väheke ette aga ega see raske põlnd
Leitud, aitäh peitjale! (Kas koht just GP jaoks sobiv on, on iseküsimus.)
Mulle on väga vastumeelne otsida aardeid surnuaiast. Surnuaed võiks siiski olla koht kuhu aardeid ei peideta.
Tàna pàeval veel vaatasin tàitsa tyhi logi, ehk ônnestub esimene màrge teha, aga ôhta kohale jôudes oli juba yks logi ees :) aga huvitav kirik, ja sellega piirduv ala. Tànud :)