Tüüp: Tavaline aare Maakond / linn: Jõgevamaa Raskusaste: peidukoht 1.5, maastik 2.0 Suurus: mikro Aarde asukohainfo nägemiseks logi sisse! |
Kirjeldus:
Laiuse pärn (ka Kuninga pärn) on vana pärnapuu Laiuse kiriku pargis. Pärna istutas Rootsi kuningas Karl XII 23. mail 1701. aastal, kui ta 1700–1701 aasta talvel Laiuse linnuses viibis. Eesti rahvapärimuses on mitmeid viiteid kuningate istutatud puudele, kuid see siin on ainuke mida kinnitavad ka kirjalikud ajalooallikad.
1999. aastal mõõtis Hendrik Relve puu kõrguseks 25 m ja ümbermõõduks 4,29 m.
Kui aare on logitud, saab kirikuaia pargis rohkemgi ringi vaadata.
Tähelepanuväärsed on ka üksik muinsuskaitse all olev ratasrist 17. sajandist ning kirikuaias kasvav kaitsealune Kaarli tamm, mis on üks kolmest kiriku juures kasvavast tammest. Legendi järgi läinud tamm kasvama Karl XII maasse torgatud jalutuskepist (spetsialistid aga on hinnanud tammede istutamisajaks vahemiku 1821–1846:)).
Head otsimist!
Puud puutuda ei tohi! :)
Vihje: pole
Lingid: https://et.wikipedia.org/wiki/Laiuse_p%C3%A4rn https://et.wikipedia.org/wiki/Laiuse_kirik
Aarde sildid: lumega_leitav (1)(täpsemalt)
Geocaching.com kood: GC90C11
Logiteadete statistika: 129 (97,0%) 4 1 1 0 0 0 Kokku: 135
Puhas kohale jalutamise vaev ja üsna kohe sai ka uhke pärna all logimise protseduure alustatud.
Tänud.
Tore, kui on legende, millel tõendusmaterjal ka taga seisab. Puu ise paras juurikas. Tänud peitjale tutvustamast!
Vau, millised hiiglaslikud murumunad siin pargis on! Vot see oli vahva! Aarde asukoht meenutas ühte hiljuti Ahvenamaal leitud aaret ning tõesti, kuulmismeel aitab hädast välja. :)
Marilyn ja Tarvo olid juba loginud, aga sain ka oma logi kirja suveseikluse raames.
Hea kiire leid loogilisest kohast. Ja muljetavaldav pärn.
Tänan peitmast.
Kahjuks on park täiesti hooldamata ja taimkate põlvini. Aga logitud ta sai. Tänud
Tegime koos õetütre ja õe mehega väikse sõidu. Peidukoht oli tuttav, sai aarde kiirelt kätte. Aitäh peitjale!
Siin sai ükskord ka talvel käidud aga siis oli tops oma pessa kinni külmunud ja ei hakanud lammutama. Täna oli hea lihtne leid.
Leitud traditsioonilisest kohast. Miskipärast esimesel kompamisel ei tundnud, seega sai ka lähedalasuvad valed objektid läbi kombatud/vaadatud. Peitjale tänud!
Tegelikult oli siin tegu üsna traditsioonilise peidukaga, aga ikkagi jäi esialgu minu nägemis- ja kompimismeelest aarde leidmisel väheseks. Hädast aitas välja hoopis Mari kuulmismeel, tänu millele me konteineri asukoha ka tuvastasime.
Aitäh peitjale!
Väike jalutuskäik ja leitud. Tänud peitjale.
Tunne Eestimaad tiirul ühes teises kohas oli tunne, et siin ehk on aare. Ei olnud, aga see oli lähim. Kohale jalutamise vaev. Aitäh peitjatele.
Kena sinine pink. Ja hea vaikne omaette otsing. Esimese korraga õigest kohast ei leidnud, seega sain ka pinki näppida. Aitäh Otile ja Olavile aarde eest!
Alustasin ikka õigest kohast proovimise teel, ei leidnud. Vaatasin siis muud kohad ka üle, puud ei puudutanud. Siis päriselt vaatasin ka õiget kohta ja seal see oligi.
Õnneks oli seekord niidetud! 300 aastane pärn ise väga majesteetlik, mulle väga meeldivad vanad puud. Tänan kutsumast!
Tõesti vägev ja külastamistväärt paik. Esmalt tegin tiiru ümber kiriku ja leidsin rõngasristi. Seejärel tutvusin rootslaste mälestuskiviga, mille ümbrus punetas metsmaasikatest. Edasi rajasin endale läbi poolde säärde ulatuva naadi tee pärnani. Aarde leidsin tuttavast kohast. Tänan kohta tutvustamast.
Tulime siia vigade parandust tegema, kuna varem olin otsides hooletu olnud. Aitäh!
Naiste tantsupeo proov tõi mind Laiusele ja lõunapausi ajal logisin aarde. Aitäh!
Ai kurja, kui mitu korda ma seda kohta kobasin vastavalt logdele ja ei midagi. Väga hästi sulandus keskkonda. Aga pärn on uhke!
Ausalt välja teenitud kaatripäev. Terve eelmine päev oli kulgenud EÜSi 150 aastapäeva üritustel osalemisele. Kellel on akadeemiliste organisatsioonide siseelu kogemust, need kujutavad ette, mida see teeb lihtinimesega järgmiseks päevaks. Tegelikult on märksa rängemaid kaatripäevasid polnud. Seekord sai isegi hommikune ekskursioon tehtud ärkavas konvendimajas. See oli väga armas vaatepilt....
Jätkus ka jõudu väikeseks aardetuuriks koos kaatripäeva jookidega. Oli nüüd siis lõpuks õhtu hommikust targem? Vat ei teagi...
Aitäh.
Sama seis, mis kuu alguse logis. Eks peab ootama sula ja soojemat ilma siis tagasi.
Ei jäänud ei silma ega näppu. Vist olin ise hooletu otsija.
Peipsi toidutänava retke lõpetuseks käisime Vudila mängumaal, et ka meie printsessil oleks eakohaseid tegevusi. Tagasiteel õrnas vihmasajus tegime vaid mõne peatuse. Siin pärna juures olen tudengipõlves korduvalt käinud ja mäletan, et selle istutas Rootsi kuningas Karl XII enam kui 300 aastat tagasi. Noored jõudsid aardeni ja leidsid selle ruttu, ma jäin magavat printsessi valvama. Mina leidsin seeni.
Tänud aarde eest!
Kobasime õige peidiku mitu korda läbi. Siis vihjas keegi varemleidja, et tuleb hoolikas olla. Nii oligi, hoolsamal katsumisel tuli tops välja.
Esmalt vaatasin kohe õiget kohta aga aare näpp ei jäänud. Seejärel uurisin põnevamat objekti kus palju võimalusi peitmiseks aga ka sealt ei leidnud midagi. Vaatasin veidi nõutult ringi ja võtsin seejärel topsi välja esmalt otsitud asukohast.
Silma jäi paar võimalust ning sai hämmastavalt geopimedust harrastatud enne kui õige asi näppu jäi. Tegelikult ju ei miskit rasket ja logide õigemini kinnitas, et otsi-otsi, lihtsalt hoolikamalt. Aitäh!
Käsi käis pidevalt õiges kohas aga kuna oli pime ja näpud suht tundetud siis jäi esialgu leidmata. Suurendades otsingu raadiust, sai kõik muud kohad ka üle vaadatud. Lõpuks ei jäänud muud üle kui läksin algsesse korduvalt kombitud kohta tagasi ja vahepeal keegi oli sinna aarde riputanud. Tänan
Tulime siia tegema vigade parandust, kuna eelmine kord olime veidi tähelepanematud. Nüüd sai kiirelt leitud ja logitud, täname!
Tore pingike pärna all, mediteerimine, kinnitasime keha ja logisime aarde.
Me sumpasime kiriku poolt läbi maltsade kohale. Kuna puu ümbrus oli niidetud, siis äkki toob kuskilt sinna tsiviliseeritum rada ka? Kohe sai õiget kohta uuritud, kuid tähelepanematuse tõttu ei märganud ja saime ka kõigile valedele kohtadele ringi peale teha. Lõpuks alguses tagasi ja oligi aeg aaret logida. Aitäh!
Parkisime kiriku juurde ja lähenesime seetõttu niitmata küljest. Mõnus jahe pink. Jaanus leidis kiirelt. Logitud aitäh!
Ka kolme otsija poolt viis korda "nuusutatud" koht võib lõpuks ikkagi õigeks osutuda.
Ilus koht kuigi putukaid palju. Aega võtis aga leitud ta sai. (Google maps ajab segast Waze ja sarnased asjad töötavad paremini)
Soovime puule pikka iga. Minu esimene sada sai siinse logiga täis. Tänud
Pink, sääsed. Found it: 24.Jun.2021 15:43 Laiuse linden / Laiuse pärn. Aitäh peitjale.
Tänase päeva programm oli meil õega külastada Laiuse kalmistud, kus puhkab meie isa ja vanaisa, keda ammustel aegadel kutsuti Sepa-Tõnu krahviks. Isa vedas mind suviti ikka siia kanti, aga vat kirikuaeda ei olnud ta mind jalutama toonud. Nüüd sai see viga ka ära parandatud. Tänan.
Erinevaid suuri puid oleme oma geotuuride ajal ikka palju kohanud, siia polnud seni sattunud. Väga uhke puu, aga õiget rada ta juurde ei leidnud. Marssisime siis läbi märja rohu kohale ning leidsime aarde täpselt sealt, kus arvasime, et ta end peidab. Aitäh.
Tiirutasin nagu kass ümber palava pudru. Ei hakanud see õige asi silma ega näppu. Lõbustasin end ajaviiteks putukate pildistamisega. Ei tulnud need makro võtted head välja. Peab veel harjutama. Lõpuks lähenesin siis asjale õigest küljest ja olin oma nägemisvõimetuse üle uhke. Tuul on vahepeal kasvanud ja ilmselt pole mul mõtet pikalt oma tuuriga enam jätkata. Teen veel ühe kõrvalpõike Laiuse linnuse suunas ja siis vast aitabki tänaseks. Aitäh pärna juurde kutsumast!
Esimese hooga katsusin küll õiget kohta, aga liiga lohakalt, seetõttu sai igasugu muid mittepuiseid asju ka poleerida, enne kui esimesest kohast topsi välja võtsin. Tänud aarde eest!
Puud puudutasin aga niisama panin käe vastu. Meeldib koort katsuda. Aare seal, kus olema pidi. Tänud kutsumast!
Ja sai ka siin pimedas otsitud ükspäev. Täna oli õnne. Tõesti loogilises kohas. ;) Aitäh peitjale!
Kõige loogilisema peidukoha välistasin ja poleerisin kõike muud. Kui sellest ikka tolku polnud, siis vaatasin kõige loogilisemat kohta uuesti ja sain nägijaks. Märkus endale - ei tasu rahmeldada nii palju ja võiks rohkem silmadega vaadata. Aga peitjat tänan ikka, kuna siia kihelkonnakeskusesse polegi kunagi sattunud.
Ma ei pannud isegi tähele, et aare pärnani juhatab, alles pärast parkimist uurisin täpi kohta infot lähemalt. Aga väga armas paik ja huvitava looga pärnapuu. Pikka iga talle! Aitäh peitjale!
Poleerisin kõigepealt valed kohad ja seejärel logisin ning vaatasin puu üle.
Tegime väikse jalutuse pärnade all ja panime nimed kirja. Mõelda vaid, 7 kuud polnud juba siia kanti tuuritama sattunud.
Jätsime auto mõistlikku kaugusesse ja läksime otsima. Eemalt sai õige koht tuvastatud, vaatasin natuke puud ja liikusime edasi.
Teel Tartusse sai veidi põhiteest kõrvale sõidetud. Siin oli kohe teada, kus aare end peidab. Täname!
Kiusatus puud puutuda oli suur aga õnneks saime ilma leitud !
Pink oli istumiseks liiga külm. :) Aitäh siia juhatamast!
Pärast üldse-mitte-sinise-siniallika külastamist tulime siia. Leid tuli loogilisest kohast. No kui arvestada viimase paari aasta peitmiste loogilisi kohti. Imetlesime puud, panime logi kirja ja peale kerget ampsu sõitsime edasi Peipsi poole.
Leid tuli kiirelt. Imetlesime pärna ja pinki ja tegime autos väikese lõuna, seejärel võtsime suuna Peipsi poole.
Siin läks niimoodi, et kui me pärna poole kõndisime, siis ütles meie kõige noorem loger, et jube lahe, kui see aare oleks niimoodi sinna pandud (ja kirjeldas täpselt peidukat). Läksime kohale ja no seal ta oligi. Nii, et töö kiire ja korralik.
Mulle on armastus pärnade vastu geenidesse sisse kirjutatud. See on ülim tragöödia, et pärnad nii lühikest aega ja minu jaoks tavaliselt ootamatult õitsevad. Veel suurem tragöödia on, et pärna ja parfüümitööstuse ühistöö on tavaliselt kopituselõhnaline läila pläust. Ja elada tahaks ma ükskord Pärna tänaval.
Seega mulle meeldib ka üleüldiselt alati külastada pärna alleesid ja pärnadega parke ja loomulikult ka lihtsalt väärikaid pärnasid; soovitavalt nende õitseajal, kuid eks ma võin ka muul ajal minna ja nad üle vaadata ning õitseaega silmas pidades enda mälusoppidesse kaardistada.
Konteiner korras ja kuiv. Aitäh.
Tartu - Torma - Kõnnu - Laiuse. Loogiline? Jah, geopeiturile loogiline. Oli tunda, et Laiuse on Jõgevamaa üks kõrgemaid kohti, väga jõhkralt külm tuul puhus. Kohe peale leidu andis telefon otsad ja läks autosse elustamisele. Laiusel ennegi käinud, aga pärna juurde polnud sattunud. Tänan vahva koha eest!
Tänase väikese lumise geopäeva viimane aare. Millegipärast arvasin pärna rohkem kiriku lähedal olevat, nii et alguses pargitud geomobiili tuli natuke nihutada, sest ilm kiskus juba päris tuuliseks ja külmaks. Seega pikalt ja palju ei naudelnud ja ega aaret ka kohe peidukast ei leidnud, kuigi vaatasin kohe sinna. Kaaslane oli õnneks arukam ning saime nimed kirja, geomobiili sooja ja kodu poole. Aitäh peitjatele siia juhatamast!
Külm ja tuul olid endiselt aktuaalsed, mistõttu ka siin jooksime ruttu peidukani ja tagasi autosse. Ei mingit nautimist - mõtetes olin juba otsapidi kodus soojas. Aga siiski tänud peitjale!
Reinoga on alati tore aardeid otsida, sest jällegi sai lisaks aardeleiule arutatud väikelinna elu kohta, uuritud teele jäänud mälestusmärki ning vaadatud üle ka uhke pärn. Tavaliselt on need eriti uhked aaretega puud ikka männid, nii et oli tore ka mõnda teist liiki näha. Aitäh!
Mäe otsas olev allikale pühendatud aare ammu-ammu leitud. Uus aare kutsus jälle vanadele radadele Laiusele. Neid jämedaid puid oli seal pargis mitmeid, ju see siis kõige uhkem nendest. Mälestustahvlitel kohtas rootsi keelt, ajast kui Karl XII Venemaaga sõjajalal oli. Tänud kutsumast
Tegime üht-koma-teist sel nv-sel ullundi jälgedes, siit see vist alguse sai. Tänud kohta tutvustamast!
Kõndisime mööda värsket jäljerada aardeni ja panime nimed kirja. Uhke pärn. Tänud peitjale!
Seekord ma õnneks autos kõvasti sõna ei võtnud, kus aare ennast peidab, sest see oli jälle vale koht. Järgmine mõte oli juba parem. Miki tegi tsikibriki ja sain nimed kirja panna. Pärn on uhke! Aitäh!
Laiusel olen käinud, aga siia pärna juurde ei olnud varem sattunud. Tänud peitjale.
Siit sai alguse meie tore geopäev. Aitäh loodussõbraliku aarde eest!
Puud ei katsunud, aga kõrge ja mittepärnalikult sihvakas tundus ta küll olevat. Aare koras, aitäh!
Mõtlesime, et vaatame vana pärna üle. Kiriku ümber tegime ka tiiru. Aarde leidsime esimesest vaadatud kohast. Tänud kutsumast!
Kalapüügituuri vahele jäi väike mulk vaba aega, kasutasin selle siin ära. Täitsa uhke pärn. Tänud!
Õiget kohta aimasime kohe, kuid ei leidnud ning ikka sai valedest kohtadest otsitud. Kuid süda ei andnud rahu ning läksin taas aimatud kohale ning leitud ta sai, aitäh! :)
Õige koht oli kohe teada, aga mingil põhjusel otsisime mujalt . Aitäh!
Aare tuli välja esimesest kahtlustatud/kontrollitud kohast, aga seda alles siis, kui olime valed kohad hoolega läbi vaadanud. Aitäh peitjale.
Väga võimas pärn! Tuttav pink oli selle juures. Istuma ei jäänud. Panime nimed kirja ja läksime edasi. Aitäh peitjale aarde eest!
Puu üle vaadatud. Ei usuksi, et nii vana. Aga kui Rootsi kuningale viitavad kirjalikud allikad nii räägivad siis tasub uskuda. Aitäh!
Vaatasime ümbrust, tiirutasime ümber aarde, lõpuks logisime. Tänud peitjale
Tuli tuttav ette, aga petta saime ikkagi. Murumunast oli jäänud alles vaid hiilgus endistest aegadest. Tänud peitjale aarde eest.
Siin suurt keerukust ei olnud, suur puu küll. Tagantjärgi tutvusin Karl XII tegemistega. Aitäh.
Ei jõudnud veel õieti kohalegi kui Henrik juba aardega lehvitas. Tänan!
Tavaliselt on nii et kui mõne suure tamme juures oled siis selle on istutanud Karl XII. Kõik suured männid on istutanud Peeter I. See siin oli õnneks pärn. Aitäh näitamast!
Telefoni geps pani algul segast. Garminiga leiab kiiremini. Aitäh!
Ilm oli nii kole, et seekord pingile puhkama ei jäänud :)
Alustasime oma teekonda Taneli keldrist väljapõgenemise sündmusele päev varem. Jõgeva kaudu on alati mugavam Tartusse sõita kui mööda Tartu mnt ülitihedat liiklust ja kuna siia kanti ka mõned uued aarded poetatud, siis polnud küsimustki, mis kaudu seekord sõidame.
Päev algas Laiusel. Esmalt vaatasime üle kuidas Laiuse linnusel ja siniallikal läheb ja siis suundusime minu nimekaimu istutatud puud uudistama. Neid maasse torgatud jalutuskepi lugusid ja pärimusi on loetud ja kuuldud iga vanemat sorti puu juures. Põnev oli aga teadmine, et siin see Laiuse pärn on ka päriselt kunagise kuninga poolt istutatud, sest seda kinnitavad kirjalikud ajalooallikad.
Tänu õigele lähenemissuunale nägime ära ka need hiiglaslikud murumunad. Minu silm pole ka teist nii pirakat veel näinud. Kujutasime ette, et mitu söögikorda sellest saaksime aga jätsime selle katsetamata. Puu oli suur ja võimas. Aare oli mõnusalt lihtne. Maire katsetas omamoodi pingi ka ära ja võisime minna ka kirikuaia ringile. Seal sai "jalutuskepi tamm" nähtud ja ka rõngasrist leitud. Aitäh, igati meeldiv koht see Laiuse!
Tiirutasime ümber kiriku ja otsisime parimat lähenemisteed. Lõpuks leidsime sildi ja ka otsitud pärna. Nii suuri murumunasid pole tõesti varem näinud, nagu kuntskujud. Tegime paar pilti pingil ja läksime kirikuhoovi rõngastisti otsima. Karl hakkas ristist pilti tegema. Mina ei tohtinud pildile minna, polevat nii iidne.
Töölt koju sättides heitsin veel pilgu mitte-töökkirjadele ja mida ma näen – autoga 10 minuti kaugusel Laiusel on just aare avanenud! Ühe väheste (kui mitte ainukese) Jõgevamaa geopeiturina oleks lausa piinlik seda võimalust mitte kasutada. Auto on aga kodus. Kolleeg pakub jalgratast… üle Vooremaa kõrgeima voore ja sellise tuulega – no ei! Pealegi pole üksi ka väga lõbus. Oot, just vaja ju Maega natuke asja ajada, ja tal: 1) on teiselt poolt tulles sama pikk maa; 2) meeldib väga vahel aardeid otsida. Pealegi on ta üldjuhul kiirreageerija. Oli seegi kord. Silgates koju auto järgi ja teele!
Läbi kirikuaia pärna juurde jõudes ei kulunud meil otsimisele hetkegi, oluliselt kauem läks pärast pingil lobisedes. Kohalikuna tean, et endine maavanem ja nüüdne “Oma Mees Toomepeal” on selliseid sinipingikesi kogu Jõgevamaa täis pillutanud. Küll aga ei teadnud, et see Laiuse oma just siin kuningliku pärna all istub. Tasus tulla!
Suur aitäh, [uulaf], taaskord meie kandi väärt kohti geopeituritele tutvustamast, tulbi töö! Ah jaa, tühja logiraamatusse kirjutasime kell 17.30.
See Laiuses laiutav värske täpp geokaardil oli täiesti loogiliseks jätkuks Tamsalu seikluse järel. Arvasin end peitja standardiga piisvalt hästi kursis olevat, et jätsin gepsu autosse ja marssisin pastakas taskus kohale. Algul otsisin loomulikult [uulaf]-i aaret. Seda leidmata, proovisin [errvee] stiili. Endiselt tühjad näpud, läksin autosse gepsu järele ning tuiasin ligemale 10 minutit erinevaid vanakooli peidukohti läbi kammides. Lõpuks ei jäänud muud üle, kui ikka peitja liistude juurde tagasi pöörduda, sedakorda siis lõpuks edukalt. STF kell 18:48 - ja muide, mul oli selle üle siiralt hea meel! Konkurents on edasiviiv ning igati värskendav jõud. Aitäh.