Tüüp: Tavaline aare Maakond / linn: Tartumaa Raskusaste: peidukoht 2.0, maastik 1.5 Suurus: mikro Aarde asukohainfo nägemiseks logi sisse! |
Kirjeldus:
Metsa matkarada on osa Euroopa pikamaa matkateest E11, mis algab Scheveningenist (NL) ja lõpeb Tallinnas (EE). Eestis kulgeva matkatee osa (725 km) igale matkapäevale on peidetud ka mõned geopeituse aarded. Rada võib läbida mõlemas suunas ja endale sobivas tempos, täpsema info leiate seonduvalt lingilt.
Olete jõudnud Lõhmuse ehk Triitsu talu maadele, kus on sündinud kirjanik, kultuuriloolane ja ajakirjanik Arvo Mägi (1913-2004), kelle elu kulges suures osas Rootsis. Tema perekond viidi 1941. a. Siberisse, sest talu oli 126 hektarit suur ja Arvo Mägi isa oli vallavanem ning seltsitegelane. Taluhoone sai tabamuse sõjas 1944. a ja põles maha. Endistest aegadest saab jutustada vaid uhke tamm ning külarahva poolt Arvo Mägi auks paigaldatud mälestuspink.
Vihje: pole
Lingid: https://baltictrails.eu/et/forest
Aarde sildid:
Geocaching.com kood: GC9BK5B
Logiteadete statistika:
98 (100,0%)
0
1
0
0
0
0
Kokku: 99
Arvo Mägi sünnipaigas poleks kindlasti ilma topsikuta peatunud, aga nüüd tekkis suisa tahtmine Risti Riik uuesti üle lugeda. Kooliajal oli vägagi muljetavaldav. See pole Ristikivi eepika, vaid ajakirjaniku suletegu - loed nagu illustreeritud ajalooõpikut, jutt käib korraga kahel korrusel. Aga tuleb võtta soolateraga, või noh, korrektselt öelduna on uuema aja käsitlus Põhja ristisõdadest, saksa-rootsi-taani kolonialismist ja Eesti pimedast orjaööst mõnevõrra leebem. Vinge lugemine igatahes. Topsik kuiv ja korras, aitäh peitjale head raamatut meenutamast.
Otsustasime et nüüd liigume Pepsi äärest Tartu poole, aga enne oli vaja ka siinsed aarded logida. Aitäh!
Meid siia ja sinna viib käänuline tee. Väike paus ja leitud ta oligi. Tänud peitjale!
Tamm oli nii väike, et esiti kihutasime mööda. No loomulikult kohale jõudes oli tamm võimas. Lahe oli, et tammepuul kasvab väike kuusepuu!
Tänud kutsumast, hoidke teised ka silmad lahti!
Meie jaoks täiesti avastamata kant, tänu aardele jälle mitu uut teadmist juures. Aitäh!
Mäletan seda tamme ajast, mil Metsa matkarajal matkasin talvel 2021. Puhkasin siin pikalt jalga. Aitäh aarde eest! Merle
Teel Peipsi äärde tegime siin kiire peatuse ja logisime aarde. Muidugi tutvusime ka inotahvliga ja uudistasime võimsat puud.
Tänan peitmast.
Geojaanilt naasmise kodutee sättisime Peipsi sibulakülade kaudu. Seesiinne sai esimeseks linnukeseks. Anne-Ly ja Indreku masin oli juba ees, me siis liitusime nendega üsna mitmeks-setmeks aardeks. Võib ka teolt tabamiseks nimetada, seda aaret on ju alati lugematu arv kordi tore leida :-) Tamm uhke, Arvo Mägile vääriline ja aare korras. Aitäh Hannole E11 peitmast!
Aitäh peitjale!
Peidukas oli loogilises kohas ja võimas puu on kaardile kantud.
Geojaanipäev peetud, oli aeg kodu poole sättida. Eks ikka läbi aarete sinna, kus meid sõbrad juba ootasid, et koos kulgeda. Aitäh kohta näitamast!
Geojaanipäevalt tulles tegime enne kojuminekut väikse aardetiiru alustades siit. Kui aarde lähistele parkisime, peatus meie taga teinegi auto ja polnud põhjust kahtlustada, et tegemist on tamme imetlema tulnud mugudega - loomulikult olid need samalt ürituselt tulnud geopeiturid Marje ja Paavo, kel oli sarnane plaan ja suund, nii et päris mitu aaret sai üheskoos võetud. Tamm oli muidugi võimas ja põgus tutvus ka ajalooga sai tehtud. Tänud peitjale!
Eestis on ikka hulgaliselt uhkeid puid ja siinne eksemplar on üks nendest. Tänud peitjale selle vägilase juurde kutsumast ja teda näitamast ning aarde eest.
Pakane oli topsi üsna tugevasse haardesse võtnud. Õnneks mitte kõvasti. Nii saime uhke tamme juurde oma külaskäigust teate jätta.
Aitäh peatusele kutsumast :) Logiraamatu järgi on näha, et külmal ajal satub keegi siia ikka väga harva...
Siin võib öelda, et koht vääris aaret ja oli mida uudistada. Aitäh!
Geomäng ei väsi mind üllatamast. Nädal tagasi sattusin juhuslikult kohta kuhu on maetud minu eestlasest lemmikkirjanik. Nüüd sattusin Arvo Mägi sünnikohta. Tema Karvikute kroonika on juhuslikult üks mu lemmikteoseid. Lisaks sai Euroopa rahvaste ajaraamatut lapsena pidevalt lapatud. Väga huvitav oli hakata lugemisega kuskilt pihta ja erinevaid seoseid leida. Aitäh!
Found it: 25.Jun.2022 13:51 E11: Triitsu tamm / Triitsu oak Arvo Mägi
Poleks osanud siin üldse peatudagi, aga puu on võimas ja aarde lahendus on ka igati viisakas. Tänud!
Mulle meeldis selle aarde teostus. Igasuguseid tamiiliga lahendusi peab pidevalt päevavalgele tagasi tooma, kuid tross ilmselgelt kestab.
Neid suuri ja võimsaid tammesid ja muid puid on üle Eesti ikka päris palju. Sellest varem midagi ei teadnud, seega oleme taas targemad. Aitäh.
Tegime selle seeriaga tutvust. Väga viisakas. Tänud!
Siin me olime kuu aega varem autoorienteerumise käigus juba käinud ja isegi aarde peiduka tuvastanud, aga et tema siis oma peidukast sugugi välja pugeda ei tahtnud, siis ei hakanud ajapuudusel ka väga palju meelitama. Esialgu tundus, et läheb seekordki nii, kuid kaaslane oli kärsitust minust visam ning lõpuks saime leitud ja logitud. Arvo Mägilt soovitan lugeda neljaosalist Karvikute kroonikat. Võimas teos, milles ühe talupojasuguvõsa käekäigu läbi antakse läbilõige Eesti ajaloost.
Oli juba hämar ja nulli täpsustasin telefonis, tegelikult näitas reetlik lumi asukoha kiirelt kätte, loogika ka muidugi :)
Käisin kaesin perra, mida põnevat ka siis stendil kirjas ja kui kõik tarkused said läbi kaedud, panin ka nime raamatusse kirja. Tänud peremehele aarde eest.
Arvo Mägi nimi toob mulle meelde ühe hoopis teise, samuti eelmises vabariigis lapsepõlve veetnud "kirjaniku", kes on välja andnud peaaegu sama palju raamatuid, kuid "zhanriks" ajaloolise ilukirjanduse asemel arvutiõpetus, kitsamalt Pisipehme ehk Microsofti 90-ndatel aastatel toodetud tarkvara tutvustamine. Täpselt siis vallutas Windowsi operatsioonisüsteem maailma, täpselt siis jõudsid personaalarvutid Eesti kontoritesse ja veidi hiljem kodudesse, täpselt siis olin ma vanuses, mil seda kõike ööpäevaringselt endasse neelata. 80-ndate lõpus ja 90-ndate alguses sain arvuti taga viibida vaid õhtu- ja öötundidel. Paaril nädala lühemal koolipäeval veetsin tunnikese Küberneetika Instituudi raamatukogus - kuiva trenni tehes ning oma koodi pliiatsiga paberile (!) kirjutades. Arvo Mägi repertuaar tuli tõsisemalt mängu alates Windows 3.1 ajastust, kus reaalse (tasustatud) töö tegemine arvutiga muutus juba arvestatavalt mugavaks ning kiireks.
Siinkandis sündinud Arvo Mägiga tutvusin tunduvalt hiljem. Tegelikult ei tea ma temast ega ta loomingust senimaani midagi märkimisväärset. Järelikult võimalus areneda!
Logitud teel Tartusse järjekordsele tervisekontrollile. Aitäh.
Leitud ja lähedal kasvavalt õunapuult ka paar õuna kaasa haaratud :)
Kui suur on võimalus, et lähed suvalisel ajal sellisesse paika ja sind ootab ees väga vahva kohtumine? Meil igatahes läks nii. Vaatasime juba eemalt, et mugud on ka kohal. Profiili järgi tundusid sellised sõbralikud, kes aardeid varastamas ei käi. Niisiis teretasime, tegime kalanäo ette ja läksime logima. Seletasin mugudele, et see sihuke orienteerumismäng ning nad olid üpris üllatunud. Seejärel rääkisid ca 70aastased mugud, et siin oli nende lapsepõlvekodu ja selle tamme otsas nad väiksena käisid väga palju ronimas. Kahjuks on ajaga kõige ägedam oks ära murdunud. Ajasime natuke veel juttu, soovisime teineteisele ilusat päeva ja sõitsime edasi.
Sellised kohtumised on tõesti armsad ja jätavad aardest ka eriti sooja mälestuse. Muidu oleks saanud lihtsalt kirjutada ,,Möödasõidul kiire leid. Puu on tõesti võimas" vms :)
Kõik klappis: oli "üks tänav (loe: tee) pink ja puu". Boonuseks oli peitja pannud ka aarde. Aitäh!
Kiire leid. Tamm ikka väga vahva, oleks kauemgi seda imetlema jäänud :) Aitäh!
Sellised kohad mulle meeldivad. Vaatad uhket puud ja mõtled, mida see kõik oma elus näinud on ja rääkida võiks, kui vaid saaks. Samuti saab just sellistes kohtades selgeks, et inimene ei ole mingi looduse kroon, sellised ägedad puud on. Tänud!
Täname tutvustamast selle suurepärase pere lugu ja muidugi saime imetleda ka võimast tamme.
Elu aeg Koosast mööda sõidetud ja pingist, puust ning infotahvlist polnud siiani mingit aimu. Täname siia juhatamast.
Vaatlesime uhket tamme, tutvusime infotahvliga ja logisime aare. Aitäh!
Kuna tamme ümbrus oli niitmata ja põlvini rohi vihmamärg, siis hüplesime vaid aardetopsini. Tamm on muidugi võimas, seda vaatasime eemalt. Aitäh!
Meie alles ammutasime tammelt jõudu, kui Silja rõõmsalt hõikas, vist siin.
Võimas puu ja tore pink. Aitäh aarde eest paigas, mida muidu poleks märganud!
Tänane viimane, nii et mõned kavalused saab juba lihtsalt läbi hammustatud. Tänud peitjale!