Tüüp: Virtuaalne aare Maakond / linn: Harjumaa Raskusaste: peidukoht 2.0, maastik 4.0 Suurus: muu Aarde asukohainfo nägemiseks logi sisse! |
Kirjeldus:
Kunagi oli nendel koordinaatidel reaalne aare. Kuna tormid on siin sagedased külalised, siis on ka aare muutunud virtuaalseks.
Aarde leidmiseks on vaja koordinaatidele jõuda altpoolt. Kasulik koht aardeni jõudmiseks on järgmine:
N 59° 22'44''
E 24° 02'11''
Alates 02.09.2007 lisa leidmiseks logiteatele foto oma gps-i näiduga või pildista toru altpoolt, hea kui ise ka pildile jääd:)
NB! Aardele lähenedes pea meeles, et liigud Pakerordi sihtkaitsevööndi, kus on inimeste viibimine keelatud 1. maist kuni 31. augustini, piiri ääres.
Kindlasti jälgi ka, et sa ei häiriks nimetatud ajavahemikus aarde lähistel pesitsevaid üliharuldasi krüüsleid, veel parem, kui lükkaksid aardekülastuse üldse muule ajale.
Pakri maastikukaitseala kaitse-eeskiri
NB! Aare on märgitud automaatselt kättesaamatuks ajavahemikul 01. mai kuni 01. september
Vihje: pole
Lingid: https://www.riigiteataja.ee/akt/847769
Aarde sildid: soovitan (7), lumega_leitav (3), ilus_vaade (3), liikumispiirang (1)(täpsemalt)
Geocaching.com kood: GCE71
Logiteadete statistika: 101 (73,2%) 37 19 1 0 1 0 Kokku: 159
Loodan, et keegi aaret logimas polnud kui vaateplatvorm alla kukkus.
Oi, see tuli magusa üllatusena. Sõitsin esimese ropsuga mööda poolsaare tipu suunas, sest 2020 aprilli mitteleid ei lubanud seekordse õnnestumise lootustki hellitada. Aga päike paistis niivõrd soojalt ning all kaugel tundus meri rahulik. Võtsin järjekordselt ratta selga ning otsustasin vähemalt proovida.
Natuke tuttav, kuid samas ka mitte. Panga astang, mille peal eelmine kord ennast kuivatasin, paistis olevat alla sadanud. Muutus, mis sa tead, et toimub - järelkaja on igal pool näha, aga ette ikka ei kujuta. Sellise monstrumi kukkumine. Jõudsin libamisi nende kriitiliste meetriteni, mis eelmisel korral aardest puudu jäid. Kuid meri oli tõepoolest rahulik. Pritsis ainult veidi vett kraesse, muus osas sain ikka väga eurolt läbi. Mida ma oleks teinud, kui ilm oleks otsustanud logimise ajal halvema suunas pöörduda, ma tõesti ei tea. Ja õnneks teada ei saanud ka.
Kaua kootud kallikene. Tänud ilusale ilmale, rahulikele lainetele ja peitjale.
GC-s samad nõuded, kui geopolitsei märkab, hakkab tööle. Ka seal logid parandatud. :)
Nojah... eks oli ju juba trepi juures selge, et üsna lootusetu ilmselt täna toru alla jõuda, aga siin on tore ikka jalutada, nii tegime inim-loom-katse kui kaugele kuiva jalaga saab. Sai päris kaugele, kuni kõrval vahutavad suured lained juba üha tõsisemaid ähvardavaid vihjeid andsid.
Nojah, eks oleks ju suure tahtmisega veel pisut saanud, aga milleks. Kaasas olnud peni väljendas ka oma pilguga väga konkreetselt, mida ta edasimineku plaanist arvab;).
Tatsasime tagasi trepini ning tegime huvi pärast kontrollretke mööda ülemist serva toruni. Nojah, nüüd oli selge, et meie teekond panga all toruni oleks ühel hetkel niikuinii katkenud;. Tegime mitteleiu tähistamiseks hoopis gps-kunsti.
Toru jääb niisiis taas ootele. Kunagi ikka;).
PS: Praegu logides vaatan, et GC lehel täna leitud:) aga no seal vist on teised nõuded, geopolitsei ei karista, mitmed viimased leiud on torust ikka väga kaugel tehtud.
Pikalt olin kindel, et teen selle aarde kiirelt ja lihtsalt ülevalt laskudes. Eks neid ronimisi ja laskumisi ole ju juba omajagu olnud ja midagi erilist selles minu jaoks enam ei ole.. Samas pankrannik on seal võimas ja logisid sirvides tundus alt lähenemine kuidagi suuremat emotsiooni ja põnevust pakkuv. Helge logi peale tegin merevee taseme graafiku lahti, vaatasin tuule ja laine prognoosi ning kiirelt sündis otsus, et just nüüd on õige aeg selle aarde jaoks.
Teekonda alustasime soovitatud punktist redeli ja köie laskumisega. Edasi oli üsna muretu jalutuskäik tossudes, kohati kivisel rannikul, kuid enamasti adruvallil. Üks pisikene u. 5m lõik tundus kahtlane ja seal vahetasime tossud veesusside vastu välja.. oleks viitsinud pisut kivikesi laotada, oleks ka ilma hakkama saanud. Torust nii 10m kaugusel oli mõistlik pisut kõrgemale levelile ronida ja piltide klõpsutamine võis alata. Peale kohustusliku osa lõppu läks kogu tähelepanu pankranniku enda vaatlemisele. Vägev ja aukartust äratav paljand oma vahelduvate kihtide ja värvide mänguga. Mul oli vaja isegi proovida kollakat peeneteralist kihti.. millele kujutlesin tekstuuriga sobiva väävli lõhna juurde. Sinaka tooniga tumedad savisegused pinnad, kus pidi liikumisel pisut rohkem tähelepanelik olema, et libisemist vältida, vaheldusid erinevate tugevusastmetega lubjakivi lasudega, sekka mere poolt ümaraks lihvitud servadega väiksemaid lapikuid veerekive ja hulgaliselt adru. Ja see mõnus merekohin ning lõhn. Lisaks pisut väljakutset pakkuv kohaliku köie julgestusel laskumine ja tõus.. See kõik oleks ju ülevalt lähenedes jäänud kogemata, nii et olin ülimalt rahul oma otsusega alt läheneda.
Tänan peitmast.
Kui juba siinkandis olin, siis tegin ka toruga selfi ära. Tuul oli küll uskumatult kÕle ja lõikav. Aitäh peitjale.
Mõtlesime üle vaadata. Piltide järgi otsustades vist kõige kaugem mitteleid :D
Ilus oli ikkagi, aitäh!
Päeval sain kutse miskit põnevat teha.. Kuna plaane polnud, siis olin nõus. Kutsusin ka Maretit kampa, alguses ütles küll ei aga ma ei jätnud jonni ja nii peale tööpäeva siia veeresimegi. Pean ütlema, et nii kõvasti, kui seekord, pole mu süda veel ühegi ronimisaarde juures löönud. Aga need lained seal all pimeduses olid lahedad. Tänud adrenaliinilaksu eest
Käisime purikaid pildistamas. Puhtjuhuslikult oli üks tekkinud ka mingi toru otsa. Tegime siis sellest ka ühe pildi. Oli tore!
Ega ma väga ei lootnud, aga tasus proovida ;)
Siin oli täna äge.
Ilusa talveilma puhul eeldasime siin pankranniku all palju jalutajaid trehvata, aga enne päikeseloojangut oli siin vaid üksik fotograaf.
Algus oli paljulubav, kuigi taamal loksusid suured lained, oli rannaserv laialt jääs. Optimistlikult kõmpisime toru suunas. Varsti hakkasid lained aga üha lähemal loksuma. Esimesest kitsast takistusest sai siiski veel mööda, tuli vaid ära oodata merelaineta hetk.
Õige pea oli aga ees jääsupp, mis ulatus jäätunud kaljuseinani. Mhm. Tuleb tunnistada, et oli korraks segaseid mõtteid, aga terve mõistus võitis ;).
Pärast seda mõnemeetrist vesist lõiku, kus hooga tulevad lained peatusi alles vastu seina, tundus jälle täitsa tipatapa jäärada, paraku polnud seljakotis ei kalamahekummikuid, ei redelit, isegi mitte suuri musti prügikotte. Kujutasin muiates ette, kuidas meie geokamba parim multigeotööriist, oleks siin end lihtsalt lahti pakkinud ning selle pisikese takistuse kerge vaevaga ületanud.
Mina leppisin olukorraga, tegin mõned jäädvustused ning läksin tagasi kaljutükkide taga ootavate kaaslaste juurde. Laps on juba igasugu tegudega harjunud, aga mugu oli rahulolev, et aruka otsuse tegin ;).
Hetk hiljem astusin täiesti suvalises kohas peaaegu põlvini merre… häh, üks jalg niikuinii märg, mis sellest teisest enam! Läheks tagasi ja kahlaks läbi? Kaaslased hakkasid kiiresti urisema, et nii loll ei saa ka sa ju ikka olla? no olgu, tõesti ei ole.
Nautisime päkeseloojangut ja lonkisime tagasi trepini.
Püksisäär jäätus toruks, aga see paraku siiski päris toruks ei klassifitseeru. Lapsega genereerisime mõned lõbusad versioonid, kuidas seda jääsuppi seal ületada saaks, vähemalt oli kõigil naljakas.
Väga tore jalutuskäik oli!
Kes tahab seda praegu skoorida, siis pühapäevaste olude põhjal näiteks koos mõne eespool mainitud abivahendiga ilmselt tehtav ;):).
Parkisime auto soovitatud kohta (mitte sinna, kus uhke trepp on ehitatud) ja laskusime alla. Ei olnud liiga mõistlik ja liiga turvaline, aga eks ma juba olen ennegi öelnud, et mingeid valikuid ma teen teoreetilistest teadmistest hoolimata hoopis vastupidi. Õnnelikult panga all, asusime vaikselt jalutama. Kuniks silmasime toru. Nojah, aga toruni oli veel üsna mitu maad minna, kuid vesi oli vahel ja polnud seda nägugi, et ta sealt lähiajal lahkuma hakkaks. Tegime siis moe pärast ikka paar pilti, vähemalt on täiesti aus mitteleid. Tagasi üles läksime juba mööda poppi treppi. Oli põnev matk.
Aarde poolt viidatud õigusakt on nüüdseks asendatud uuemaga (https://www.riigiteataja.ee/akt/103092019006), ent liikumispiirang on jäänud samaks.
Nii lähedal, aga ometi nii kaugel. Ratas sai jäetud randa viiva trepi juurde põõsasse. Kiviklibul ja märjal platool kilomeeter sirgeks kõnnitud. Edasi sai ronida märja adru peale, mis üllatavalt vähe libises. Korraks tundus, et läheb õnneks, aga 150 meetrit enne lõppu enam edasi ei lubatud. Kalju sisse on sööbinud väike aste, mis kvalifitseeruks kuiva kivi korral igati euro tee alla, aga märjaga ma sealt üle minna ei julgenud. Paar head meetrit oli võimalus ebaõnnestumise korral alla sadada. Läksin tagasi väikese süvendini, heitsin püksid, sokid ja muud hilbud seljast. Järele jäid vihmajope ja jalanõud. Sumasin vette, kastsin ennast nabani märjaks ja vandusin alla, kui sama astme all laine mu vastu kaljut lapikuks pressis. Tuleb tagasi tulla, kui meri soojem ja tuuled maha rahunenud. Ronisin tagasi süvendini, kuivasin päikesepaistel niivõrd kuivõrd mõõdukalt niiskesse olekusse ja otsisin ratta üles. Aitäh kohta tutvustamast!
Selle aarde juures tuleb ikka käia täpselt toru all, eemalt pildid mitmesaja meetri kauguselt ei lähe leiuna arvesse. Kõik senised leiud on pildistatud nõuetekohaselt toru alt. Ma kunagi tegin oluliselt lähemalt torust eemalt pildi ja see ei läinud leiuna arvesse.
Ei jõudnud kohale. Muudetud mitteleiuks. Põhjus: puudub pilt torust altpoolt.
Leitud, väga äge aare. Aitäh.
Muudetud mitteleiuks. Põhjus: puudub pilt torust altpoolt.
Eks neid aardeid ole ju igasuguseid. Kergeid, raskeid, väga raskeid, mitmetahulisi jne. Ja igat aaret saab ju vastavalt vajadusele kergemaks/raskemaks tuunida. Mingil hetkel kl6psasin järjest neid kr6edama maastikuga aardeid läbi ja kui selle kirjeldust lugesin, siis syttis kohe yks pirnikene peakohal. Kuid jäi sellegipoolest riiulisse oma aega ootama. Nyyd ykspäev kui Katariina Kai juures mere v6imu tunda sain tuli pärast Silveri ja Kaupoga jutuks merevee tasemed jms. Igastahes j6udis jutt yhel hetkel negatiivse veetaseme ja selle aarde kylastamiseni. Ytlesin siis kohe et mind see merevee tase selle aarde puhul yldsegi ei morjenda ja et selle logimiseks mul hoopis teistsugune plaan olemas. Kirjelduses on kll kirjas et peab lähenema alt et siis ylesse pilti teha, aga pole ju keelatud seda asja vastupidises järjekorras teha. K6igepealt yleval, siis all ja siis uuesti yleval. On ju seda igasugu erinevate lahendustega logitud. Kes m66da jääd, kes kanuutades. Aga yhtegi kõielogi kll silma ei hakanud. Ja kogu asi toimuks täpselt samal koordinaadil olles :D Selle jutu peale pakkus Silver kohe ennast ka kaasa. Nüüd oli vaja asi nädalavahetusse sihtida ning lisaks ilusat ilma oodata. Kll ei sobinud yks ega teine nädalavahetus. Silver ytles et ei see on selle sygise projekt . Rahustasin et ega kiiret pole, kui see aasta ei j6ua siis on ju alati järgmine aasta. Selle peale 6eldi vaata et sa ilma minuta ei lähe hehehe. Tahtsin 6elda et ei pea muretsema aga kui hakaksin meenutama siis on juhtunud jah nii et m6ni teinegi kr6beda maastikuga aare on minu kiirustamisega ennatliku l6pu leidnud nagu Kuuli Muna v6i Kõrvaline koht karjamaal. Seekord otsustasin siiski et ei hakka tormama ja ootan ikka semu ka ära. Leppisime tänaseks kellaaja kokku aga sellega läx jah nii et kll jäin mina toppama siis vastupidi ja siis jälle mina. Yhes6naga 11sest kohtumisest sai sujuvalt 12ne. Tarisime varustuse kohale ja sättisime ennast valmis. Poolel teel alla märkasime lähedal mootorpaati. Kalamehed jäid seda vaatemängu pealt vaatama kõigest paarikymne meetri kaugusele meist. Nautisime laskumist ja vaadet. Vett oli oma jagu ja m6ne sammu kaugusel klindist oleks siia kll vist ainult paadiga v6i ujudes saanud. Puhkasime korra jalga ja tegime paar frendsiet. Yles minemiseks andsin enda põhivarustuse Silverile ja ise kombineerisin endale allesjäänud vahenditest vajamineva. Ytleme nii et teinekord teen pigem kordam66da, sest see oli ikka t6siselt väsitav :D Tänud peitjale ja Silverile selle seiklusega kaasa tulemast ;)
Mingi hetk otsisin omale sügiseste plaanide tegemisel seltsilisi, keegi aga ei tahtnud kuidagi vedu võtta. Kui Tarmo katariina kail oma trussikuid leotamas käis, siis vägisi läks jutt ka tõusude ja mõõnadeni, mis omakorda viis edasi ka kalju aardeni. Kui Tarmo oli idee välja käinud, kuidas tema seda plaaniks logima minna, siis nägin selles suurepärast võimalust üheks ühiseks seikluseks. Leidsingi õige nupu üles ja asusime vaikselt plaane tegema. Nädalad möödusid kuniks sobiv päev sai leitud. See ju paras perega leitav aare pealegi ja nii see suurem seltskond sinna toru kohale uudistama ilmus. :D Kuna tuul oli päris lõikav ja hakkas vaikselt väiksemaid murdma, siis pikalt jokutama ei hakanud ja asusime teed alla rajama. Kui ettevalmistus tehtud, saatsime pered ohutumasse kaugusesse ja aeg oli laskuda. Mõte võis ju hea olla aga reaalsuses hakkas asi huvitavaks kiskuma. Vaikselt kalju servale lähemale hiilides hakkasid peast läbi jooksma erinevad emtsioonid. Oli tunda nii uudishimu, ärevust, erutust kui ka hirmu. Tekkisid tõsised soovid katkestada ja servast ruttu nii kaugele pageda kui võimalik. Tegemist oli tõsise eneseületamisega mida pole juba aastaid tundnud. Õnneks hakkas aju keemilist kompotti kokku keetma ja seda vereringesse süstima. Lihtsurelikust pereisast sai järsku superkangelane ja paari liigutusega olingi allpool toru kalju serval rippus. Siit edasine oli juba tuttav teema ja puhas lust. Tõmba ainult kangist ja naudi laskumist. Ja ega seda ülessegi minekut on juba paari puu ja posti peal praktiseerida saadud. Aga mis ma siin ikka enam pikalt seletan, las pildid räägivad ka natuke toimunust.
100% puhas nauding. Ilus koht ja super seltskond, mida veel ühte pühapäeva tahta! Tänud.
Inga on kõik sarnased pildid juba üles riputanud, seega paneme ainult vajaliku.
Lugesin äsja eilset logi ja ütleksin - kena jalutuskäik oli. Katsun pärast telefonist pildid ka lisada.
Psühhiaatri kabinetis.
"Miks te otsustasite mingi kaljul rippuva toru juurde minna?"
"Tegelen geopeitusega."
"Ahjaa, olen selle hulluse kohta lugenud. Aga miks te sinna üksi läksite?"
"Kuna Veiko pidi planeeritud tulemise asemel hoopis külla minema."
"No aga kuna te olete nüüd siin, siis läks ju kõik hästi ja nägite kindlasti palju ilusaid vaateid. Miks teil silm tõmblema hakkas?"
Tegelikult on peakas selles süüdi, et Kalju aaret taas vallutama läksin (eestlaslikult on ju kõik teised alati süüdi), kuna alles tema logi nähes tuli mulle meelde, et on ju talv ja äkki on meri natukenegi jääs. Kui aga nädalavahetuse poole ainult plusskraade nägin, hakkas natuke kõhedaks asi minema. Ja miks ma ikkagi sellise suure lägaga sinna läksin... no seda ei oska enam keegi öelda.
Kohale jõudes oli bussitäis välismaalasi all mere ääres ning nad julgustasid mind ergutavate häälitsustega, kui ma mingi sopase köie abil trepist alla maapinnale laskusin. Keegi patsutas mind isegi õlale, kui koperdades ja kätega vehkides kindlale pinnale jõudsin. Siis vaadati mind juba uudishimulikult, kui üsna konkreetse sammuga kuhugi tundmatusse kaugusesse liikuma hakkasin.
Algselt see teekond polnudki väga jube. Igaks juhuks kõndisin panga pool, kuna jää tundus väga ebastabiilne. Mida edasi, seda rohkem aga hakkas tee mere poole kiiva kiskuma, kuna alla sadanud rahnud, jääpurikad ja kivipuru ei julgustanud enam üldse rannal kõndima.
Asi läks aga totaalselt hulluks siis kui juba torule lähedal olin. Ühes kohas oli jää korralikult merevee all ja ainus viis edasi minna oli kaljuseinast kinni hoides mingil kitsukesel ribal kõndida. Sain just südame pekseldes sealt üle, kui eemal suur laev signaali andis, nii et ma õhku hüppasin, kuna tundus, nagu sajaks terve mägi mulle kaela.
Toru oli juba nii lähedal, aga pea kohal rippuvad rahnud ning 3m jääpurikad ajasid keha higiseks. Kõigele lisaks laksus meri mu jalge all vastu jääd, nii et kõmises. Jõudsin hingeldades toru alla, tegin pildid ja just ringi keerates sadas mulle hunnik kive kaela...
Järgmised 50 sammu ma jooksin pinnasel, mida enne nii ettevaatlikult forsseerisin. Aga olgem ausad - põlvist saati märtsikuu merevees sulistamine tundus olevat tühiasi selle kõrval, mis kõik kaela võis sadada.
Lendasin üle takistuste, kusjuures mitmel korral ehmatas mind üks kaljult lendu tõusev vares, kuna see nägi silmanurgast kohutaval kombel varingu moodi välja. Alles siis kui pea kohal enam teravad kaljud ei rippunud, lubasin endale puhkepausi. Jalad tudisesid all ja mõtlesin miskipärast Veiko peale. See oleks pärast sellist teekonda koos minuga saanud kindlasti koduaresti. Või oleks tellitud lähenemiskeeld.
Ülejäänud teekond möödus kuidagi kiiresti ja õnneks midagi väga erilist ei juhtunud, kuigi mitmel korral kuulsin ja nägin kiviklibu alla varisemas. Praegusel ajal on see koht ikka kohutavalt ohtlik.
Aga lõpuks ometi on mul seal käidud. Jess. Ja tänud.
Kuna ilmaolud tundusid üritust soosivat, siis viskasin igaks juhuks kummikud kotti ja sõitsin rongiga Paldiskisse. Peale väikest jalutuskäiku olingi trepi juures, olukord paistis üsna lubav, jääriba oli piisavalt lai ja üsna värske jäljerida oli ka ette käidud. Hakkasin siis mööda jälgi astuma, hääle järgi otsustades oli see jää küll kohati selline kahtlane, aga õnneks kandis piisavalt, et kenasti kuiva jalaga kohale jõuda. Tänud juhatamast!
Olin juba seal kandis teisi punkte võtmas ja otsustasin, et proovin seda ka. Varemalt vihjed läbi lugenud teadsin, et arvatavasti peab ikka jalad märjaks tegema. Jäin siiski lootma, et meil talv ja ehk on ka mererannas pisut jääd peale tulnud. Olin suhteliselt lähedal ja koht juba paistis kui pidin tõdema, et külma ikka nii palju olnud ei ole ja kahjuks olin sunnitud otsa ümber pöörama.
Palverännak sai jätku. Ei olnud mul kavaski sinnakanti minna, aga kõne Annele lõi kõik plaanis sassi. Kus liigud, tahtsin teada. ÄH-puh, kalju aarde juures. No ja kuidas on. Vesi on munadeni. Kuidas nii, sul neid ju pole. Aga kaaslasel on. Ei ma teadnud siis, kellega ta seal seikleb. See pani mõtlema ja otsus oli, et on ehk viimane aeg jalgsi seal ära käia. Sain laenata sarnased kummiriided nagu Annelgi seljas näha ja laekusin soovitatud parklasse. Allaminek oli lihtne. Rannas sai ikka pikalt tossudes kivide peal kõndida, enne kui esimene veetakistus vastu tuli. No pergel, kus see lubatud sügav vesi siis on. Vaevalt üle põlve, või olen ma ülipika säärekondiga. Pildistamiskoht toru all oli ka vee all, aga ei midagi hirmsat. Moblaga lähedalt pildistades jäin ikka pildile koos toruga,aga kodus suurelt ekraanilt vaadates ajas omalegi hirmu nahka, selline kortsus vanake vaatas vastu. Hea, et on lubatud ka gepsu koordinaatide pilt, nüüd vähemalt on mingi tõestusmaterjal olemas, et kohal käidud. Üles tagasi ronimine pani ikka higistama, aga enesega rahulolu oli suur. Tehtud. Aitäh aarde väljamõtlejale.
Oijah... No mina küll ei arvanud, et ma üldse kunagi selle aarde järgi lähen. Aga juhtus nii, et Anne helistas ja uuris asja. Lihtsam oli kohe öelda, et ok, käime ära, sest kui ma juba pikemalt mõtlema jään, siis ma ikka mingi vabanduse endale välja keerutan, et end kodust mitte välja vedada. Esialgne päev küll ei sobinud, aga saime uue aja kokku klapitatud. Trefunks algas kell 7 Türil, orienteerusime edasi Paldiski poole, mille käigus selgus, et ma olen täitsa dokumentideta ja maksevahenditeta ja üldse lihtsalt niisama passažiir. Nii et esimesed juhtumised algasid juba enne esimest selle päeva leidu. Annel oli vastu panna raskekujuline geoärevus koos kõige sellele kaasnevaga (jätame täpsustamata), mistõttu läks mul enesetunne kohe natsa paremaks :) Üleval oli tuuline, panime soojalt riidesse, laskusime alla mere äärde ja matkasime toru poole. Igasugustest asjadest lobisedes läks tee kiiresti kuniks veetakistus vastu tuli. Anne oli sebinud mulle mingi haige jänese kostüümi, mida nähes oleks vanemad kohalikud inimesed kindlasti meeltesegaduses 03 valinud ja vastava brigaadi välja kutsunud. Peale meie olid seal õnneks veel vaid mingid linnud, nii et mingit jama seetõttu polnud. Isegi vett pidas see asjandus. Käisime toru juures, tegime pildid ja kiirustasime ohutusse kohta tagasi, sest mine neid pea kohal rippuvad kivimürakaid tea. Kokku läks tunnike. Päike tuli ka välja ja see tõotas juba head päeva. Esimene leid kirjas.
See Kalju oli mul täielikult välistatud, Laine pärast. Ei ole minust talle vastast. Kui aga ilmusid logid lausa plätudega käimisest, siis hakkas mu peas küpsema plaan. Ma vajasin meest, sihikul olite Te mehed KÕIK!
Võtsin A4 ja kirjutasin välja mehed, kellega olin koos mänginud. Võtsin punase pastaka ja kriipsutasin maha nimed, kes on käinud. Igal hommikul tuli kriipse juurde. Pastakas sai tühjaks ja nimed otsa. Ma vajasin värsket verd.
Võtsin telefoni ja kukkusin näppima. 3-ks väljavalituks sai Ain, kohvi jäi mul kurku, teate, Jumal on olemas, tema vastus oli kohe jaatav.
Minekuni oli 3 päeva, oi ma olin sütel. Tagasi hakkasid helistama kõik lähipäevil käijad, mul on täpne ülevaade, kes millal käis, kes kellega käis, kustkohast käidi, mismoodi käidi, mis kellegil seljas oli ja kui hull see Laine ikka on. Ise vaatasin ilma, olin kui Kuuse-Taat, tuttavad on tänu sellele kõik ilmasaidid, väljavalitud päevaks sai täna. Selgeks sai, et minu kummaritest tuleb see Laine-mutt üle. Hakkasin tuttavaid kalamehi otsima, sest vähe sellest, et endale riided muretseda, tuli mul riietada ka mees. Appi tuli juhus, sest naabrimees tuli just kalalt. Kui ma küsisin, et "mis sul kotis on?", kukkus ta kala näitama. See aga mind ei huvitanud ju. Igastahes ma tema püksid sain ja ammulisui ta järele vahtima jäi...
Täna hirnusin täiega oma kaaslast, minu väljavalitud riietus talle oli tobe, mis tobe. Aga elus tuleb välja, et kui haigeks ei taha jääda, tuleb Armani ja Gucci-Mucci latt alla lasta. Ise olin 42 nr ülikonnaga sama tobe aga see pole ju oluline, ennast kõrvalt ju ei näe. Nende riietega käik täna kukepea, mererannas ennegi jalutatud! Aitäh Ain kaasatulemast-tegemast, lahe aarde!
Järgmine hommik oli Paides 3cm lund maas!
No tõesti, miks minna ilusast laiast trepist, kui võib kummikud hambus turnida redelil :) Väga värvikirev ja nunnu retk oli :) Tervitused ka tagasiteel olnud geopeituritele.
Selle aardega läks nüüd nii, et kui nuffi ei oleks seda mõtet meie pähe istutanud, siis ilmselt poleks praegu siia sattunudki. Paraku ei saanud temaga kuidagi sobivat päeva klappima, nii sätitasime end omapäi minekule. Tee peal siiski mõne kõne järel saime kompanjoniks Ove. Seltsis siis segasem.
Objekti poole liikudes sai meie punt veelgi lisa Helbede näol. Täitsa seltskond juba. Nii me siis kulgesime lõpu suunas. Kes päris kuiv, kel sääred veidi märjad ja kel jalad märjad kuni varvasteni välja. Igatahes eesmärk sai täidetud, see pankrannik ka selle nurga alt nähtud ning omad pildiklõpsud tehtud.
Tänud ärgitajale ja peitjale (kuigi otseselt siia midagi peidetud ei olnudki :) )
Logisi vaadates oli siin täna tõeline lauluppidu. Eelnevate päevade logid tekitasid minuski mõtte see aare ära teha ja pühapäev oli selleks hea päev, sest päris üksi ei tahtnud siia ikkagi tulla.
Sõitsime kohale ja kuigi teadsin kust läheb viisakas trepp alla, mõtlesin et vaatame ikka seda kohta kust peitja soovitusel alla saab, et lühem maa minna. No alla sealt saime. Leo ja Kaur ees ja mina siis suure hädaga järgi, kuna mul olid kummikud jalas siis tundsin end seal ronides ikka jube ebakindlalt, aga no midagi väga ohtlikku ju polnud.
All oli kena tuulevaikne jalutada, aga kui jõudsime sinna, kust vette pidi minema, siis seal ikka lainetas ja mõningase proovimise järgi oli näha, et mina sealt kuiva jalaga läbi ei pääse. Siis läks Leo oma kummikute järgi, ja kuna Kauril hakkas külm, läks tema autosse. Kui Leo alla tuli, siis vaatasin et tema kummikud polegi eriti kõrgemad, et tuleb ikka nendega ära käia mis mul on. Selle artutluse peale jõudsid meieni juba järgmised peiturid Ove ja Kallo korralike kummikutega. Siis otsustasin nendega seal lõpus ära käia, koos ikka kindlam. Tegelikult ma ei kartnudki niiväga seda et vesi kummikusse tuleb, pigem seda, et seal libedate kivide peal üldse pikali kukun ja üleni märjaks saan.
No vee sain kummikutesse küll aga polnud hullu, pildi sain tehtud ja siis ruttu minema. Autos olid kuivad tossud.
Aitäh toreda seikluse eest, ikka vägev koht!
Pildistasid siin valgel ajal 21.02.2011, tegin Sulle lisa sügisestes värvides. Parimat.
Nagu logidest näha, siis oli tänane päev Kalju aarde juures väga rahvarohke ja vabalt oleks võinud näiteks parklas trepi juures sündmusaardegi korraldada. Mina alustasin aardeni jalutamist koos Kallo ja Annaga trepi juurest, olime eelnevalt kohtumise ühiseks rännakuks kokku leppinud. Karuonu pakutud alternatiivsetele variantidele logi kirjasaamiseks võib aga lisada veel ühe kõige lihtsama mida imekombel ei ole keegi veel kasutanud. Nimelt võiks vabalt teha nõutud altpoolt vaates torupildi drooniga lennutades selle aardeni mugavalt ise panga peal olles. Meie aga lähenesime aardeni panga alt, mis on loomulikult põnevam variant. Pere jäi mul koos lastega trepi juurde kivitorne laduma ja luiki vaatlema kuna neil puudusid veetakisuse läbimiseks sobivad jalanõud. Panga all aardeni jalutades jõudsime veel ühe geopeiturite seltskonnani, kes olid laskunud panga alla redelit mööda. Veetase oli tõepoolest madal ja esimene veetakistus algas 157 m kaugusel aardest. Mina läbisin selle kahlamispükstes kuivalt, Kallol ja Annal aga loksus vesi üle kummikuääre sisse, õlejäänud aga jäid aga ootama kuni toru juurest tagasi tuleme. Peale esimest veetakisust ootas meid taas kuiv maa ja teine veetakisus oli vahetult toru enda all kuid siin oli veesügavus üsna madal ja läbitav ka kummikuga. Klõpsutasime pilte torust ja endist toru taustal, uudistasime niisama ümbrust ja seejärel sammusime juba tagasi autode juurde.
NB! Pildi ei ole meelega kummuli, seda teeb GP sait, arvutis on mul pildid otse.
Selline võimalus, kui veetase on nii madal, tuleb ju kindlasti ära kasutada, järgmine kord on võib-olla jälle alles kahekümne aasta pärast. No ja ega me siis pidime selle enda jaoks ikka natuke põnevamaks ka tegema. Milleks trepist minna kui võib ka redelist alla ronida. Teekond oli igati mõnus ja vaadata kui palju. Loomulikult sain ka jala märjaks kui laine üle kummiku ääre lõi ja seetõttu möödus ülejäänud päev ühe sokiga. Tervitused ka geokolleegidele, keda teel kohtasime.
Pilt sai nüüd küll natuke sellise kahtlase nurga alt tehtud, nagu ma hiljem tagasi tulles vaatasin, aga nii tundus, et saab parema vaate koos toruga.
Kõigepealt suured emotsioonid sellisesse kohta sattumast! Mulle väga-väga meeldis! Toimus nagu geopeiturite palverännak - ühed tulid, teised läksid! Tuletas meelde seda, kui aastaid tagasi oli väga külm talv ja Tallinna laht kinni külmus ning geopeiturite palverännakuteekond siis Kuuli Muna aarde juurde käis. Ikka ühed tulid ja järgmised läksid! :)
Hea, et panime kõik kolmekesi kalamehekummikud, sest vesi pritsis enne lõppu ikka kõrgemale ka. Teekond oli ilus ja vahva. Aitäh geopeitusele, et ka Eestis saab näha kohti, mida muidu kaugel välismaal imetlemas käiakse! Meil kõik olemas omal maal!
Peetril kogu lugu ja pildid juba lisatud. Mina likvideerin täna, 3 aastat hiljem, oma logivõlga :)
Tänud selle põneva aarde eest!
Mis siis ikka kui loodus on maastiku raskusastet iseseisvalt langetanud siis tuleb see ometigi ära kasutada. Enne viimaste meetrite läbimist kohtusime Piia ja Peetriga. Täname ka geokolleege kes jagasid lahkelt abivahendeid.
Nimetame seda viimase aja geopeiturite meeliskohas palverännakul käimist Moosese teiseks minemiseks. Tänu madalale veetasemele ei hakanud Hiiumaale tõesti trügima ja kasutasime olukorda hoopis soodsamast vaatenurgast. Triiki vett täis kalamehe kummikutega ei olnud Kaja nõus sinna minema, aga madal veetase tekitas isegi temas huvi. Lähenemiseks kasutasime aarde kirjelduses märgitud koordinaate. Tahtsime siis näha, mida põnevat sealt kaudu lähenedes näeb. Minek oligi selline... nagu Moosese raamat - välja antud ammusel ajal ja muutumatult arhailine. Ei teatud siis ju EURO standarditest miskit. Signele selline ebamäärane talla-alune ei sobinud ja otsustas jääda ülesse läbilõikavalt külma tuult ja kauneid vaateid nautima.
Pangale sõites nägime küll tuttavat autot, aga kuna see seisis nii uskumatult kaugel, siis tekkis isegi korraks kahtlus. Kurikuulsa kohani jõudes, kus tavaliselt vesi "üle mõistuse", said siiski meie kahtlused kinnitust - Piia ja Peeter - nagu tellimise peale. Lahedates kohtades kohtab ikka lahedaid inimesi!
Selfi Tommi logis. Karuonu karnaat oli ka täitsa alles.
Olin nädala Eestist eemal. Kohas kus loodetud kuldse sügise asemel oli pidev vihm. Loodetud matk kuldsetel mägedel osutus salapäraseks kulgemiseks vesistel uduaurus metsades. Sinna juurde igapäevased ja mitukorda päevas Piia telefonikilked kuikena kuldne pilvitu ilm on Eestis. Mina aga panin hoopis tähele uudiseid tuulesuunast ja probleemidest praamiliikluses ja see tähendab ju paremat ligipääsu ammu teostamist ootavatele ja umbsesse tulevikku suunatud eesmärkidele. Alles täna hommikul sain teada milline traffik siinkandis on viiimastel päevadel olnud. See andis siis julgust juurde ja nii olimegi enne lõunat juba tuttava trepi ees. Loodetud pilvitust taevast oli saanud muidugi meile iseloomulik tumehall, aga muus osas oli kõik nii nagu vist varasemates logides kirjas. Liivapinnas oli kaaspeiturite sõbralike jalajägi täis. Ainus tõsisem veetakistus oli küll selline, et laine tõi ergutava vee siiski kummikusse ja 10 cm kõrgem veetase oleks meie kummikuteservadest juba kõrgem olnud lainetagi. Tegime oma selfied ära ja tagasipöörates pidime kohe ka kaasgeopeituritele silma vaatama, nende kummikud tekitasid küll kadeduse (Piia tormaski õhtul samu vahendeid muretsema). Bruno seisi uhkelt tossudes kivihunniku otsas eemal ja ütles meile et tema niimadala veeseisuga ei mängi, talle antagu ikka rinnuniulatuv laine, Küll hiidlased oleks sellele olukorrale hetkel rõõmsad. Tagasitee kulges samuti tekkinud vaatepilti nautides. Ainsaks küsimuseks jäi kuidas KajaliisBrunoCo kaldast ülesse lendasid, meist mööda nad ei kõndinud aga olid parklas lahkumas enne meid, Vahva 3 km pikkune seiklus oli
Viimasel ajal on hakanud siin aarde juures käima päris palju peitureid. Põhjuseks paistab olema hästi madal veetase. Nii mõtlesin ka mina, et kui võimalus on antud kuiva jala ja ilma trikoota aarde juures ära käia, siis tuleb seda juhust kasutada. Sain ka Nuffilt võrratu pakkumise, tema tiimiga järgmine nädal liituda, aga kuna minu järgmise nädala plaanid on piisavalt segased, siis otsustasin täna jalad selga võtta ja selle jalutuskäigu ära teha. Päeva valik oli võrratu. Vesi praktiliselt seisis, päike hiilis silmapiiri taha peitu, üksik vares kraaksus panga serval ja trehvasin kokku ühe fotograafiga, kes püüdis loodust oma karbi sisse. Tegelikult on seal panga all võrratu vaade ja võrratu võimas sein sinu pea kohal. Minge kindlasti, kellel aega ja võimalust on.
See aare ei olegi minu jaoks kunagi kindlat külastusaega oodanud, aga kuna veed olid soodsad, siis tuli see võimalus nüüd kähku enne ära kasutada, kui see jälle alles aastate pärast tekiks. Plaan oli linnast startida kl. 17, et jõuaks veel valges ära käia. Aga tegelikult saime alles 17.45 liikuma. Nüüd oli nulli sõit ja minek justkui võidujooks valgusega, et kes võidab. Meie võitsime, kuigi napikalt, kuna õigesse kohta jõudes oli valge veel umbes veerand tundi. Tagasitulek oli juba pimedas. Peaaegu oleks õnnestunud toruni jõuda kuiva jalaga, aga kuna ühes kohas oli vesi napilt üle kummiku ääre ja kuhugi toetada ei saanud, siis see vesi sinna vasakusse kummikusse ka voolas. Kokkuvõttes täitsa lahe koht, kus käia. Oli võimalus näha panka altpoolt ning imetleda ajastuid, mis olid kaljult eristatavad. Aitäh!
Eks kasutasime meiegi ära soodsa olukorra ja tegime väikese õhtuse jalutuskäigu.Ilmateade küll lubas ida ja loodetuulte jätkumist kogu nädalaks,kuid prognoosid on varemgi vimkasid visanud ja ei tahtnud matka edasi lükata.
Võrreldes nädalataguse Samaaria kuru läbimisega oli teekond Kaljuni tänu tavatule olukorrale ikka eriti lihtne.Päikeseloojang oli veel taustal boonuseks.Oli mõnus õhtupoolik.Aitäh!
Peale viimaste päevade logide teket, oli kindel plaan asi ka ise ära teha. Jõudsime pärale kui päike oli just merre kukkunud. Tee oli eelmisest korrast teada, veetase hulga madalam, ruttasime kiirelt edasi, et ikka päeva viimaste valguskiirtega toru ka pildile jääks. Pildid tehtud, jäi tagasiteel aega mere, taeva ja kaljude värvide mängu vaadata. Tõeliselt kaunis aare, kui selfi välja arvata. Siia võiks teinekordki sattuda. Tänud.
Hommikul ärgates ei olnud mittemingitki soovi ennast liigutada, sest kahepäevane rabamatk oli jätkuvalt jalgades. Isegi vetsu mineku üle oli vaja pidada endaga aru, et kas mul ikka on nüüd nii väga vaja minna. Kui keskpäevaks olin ennast lõpuks voodist välja ajanud ja arvuti taha jõudnud, siis vaatasid vastu järjekordsed pildid Kalju aarde külastusest. Juba viimased nädal aega on need mind ahvatlenud minema. 1 pilt võib rääkida rohkem kui tuhat sõna pidas paika. Piisas vaid mõne pildi vaatamisest kui olin unustanud väsimuse. Järgmine hetk sobivad riided seljas ja juba auto roolis.
Panga trepi juurde jõudes oli välja ilmunud päike ja meri paistis peegelsile. Panga pealt nägi ka keset merd seismas ühte kalameest. Ma võtsin näppude otsa kummikud ja asusin minema. Meri oli tõesti päris kaugele põgenenud. Avaldunud on väga huvitavad pinnavormid ja on näha ka metalliotsijate tuhlamist. Igasugu detaile välja koogitud. Üks nägi välja nagu granaat aga liiga raske selle jaoks. Jalutuskäik märja kohani möödus lisaks ka väga mugavalt. Kohati sai käia mööda mere põhja kus oli sile pae platoo või siis liiv. Kohas kus üritus poolteist kuud tagasi otsa sai, hakkas minu saabudes meri just muutuma. Möödunud oli vahepeal tankur ja selle tekitatud lained jõudsid kaldale. Üht geopeiturit selline väike asi aga ei takista ja lükkasin kummikud jalga ning asusin minema. Kahe laineharja vahel sain kõige raskema koha läbitud ja varbad jäid kuivaks. Kuid natukene hiljem sain süütu kivi kõrval seistes püksid märjaks. Nulli jõudmine on hetkel ikka paras käkitegu ja et natukene vürtsitada oma seiklust, siis turnisin veidikene ka libeda kalju serva peal. Tagasi minnes kippusid jalad jälle väsimuse märke näitama, trepist üles minek oli veel eriti hea maiuspala. Ei uskunud, et ma kunagi selle aarde kummikuga lihtsalt ära jalutan, olin pannud oma panused ikkagist külma talve peale. Tänud!
Selle aarde logisid olen alati huviga lugenud. Nädalavahetuse leiulogide sadu, kutsus mind seda toru külastama. Umbes täpselt aasta tagasi käisin Ianiga seal poolsaare tipus. Päike paistis, aga ilm oli külmem ning vesi kõrgem. Kõndisime kuni veepiirini ja siis tagasi. Täna oli soojem, aga pilves. Kohe kui jõudsin treppideni, panin tähele kui palju merevesi on taganenud. Teel toruni fotografeerisin karvaseid "kivitõukude", kes vett taga igatsesid. Kummikuid kahjuks kaasas ei olnud, aga plätad ajasid asja ära. Aitäh!
Arvestasin, et võtan varuriided kuni esimese veekohani kaasa. Pärast veest tulekut vahetan kiiresti kõik ära, arvatavasti pusa ka. Kuid parklas kuuldud jutu põhjal ei hakanud midagi kaasa võtma. Vaevu said jalad märjaks, korra lõi laine sisse ning ühes kummikus on auk. Enamasti kasutan saapaid ning siis see kummikuauk ei mõjuta. Villased sokid töötasid ka märgade jalgadega hästi. Antud kohas, kus eelmine kord oli sääreni vesi, oli täitsa kuiv maa. Edasi tuli kummikuservani vesi, eelmine kord oli vööni ning laine tahtis õlani lüüa. Kui antud koht läbitud tuli väike pettumuski, edasi oli kuiv maa ning aarde juures pisut vett. Oleks emotsionaalsem leid olnud, kui vööni vesi oleks olnud (aga mitte meetrine lainetus). Nüüd siis lõpuks tehtud, arvasin juba, et selleks aastaks on "aken" kinni.
Samal ajal, kui praamihanke eest vastutajad juukseid katkuvad, on geopeiturid selgelt avastanud madala meretaseme boonused aarete otsimisel, mida käesoleva aarde külastusaktiivsus igasuguse kahtluseta tõestab.
Olen minagi selle aarde logisid aegade algusest lugenud ja selle põhimõtteliselt võimatute asjade nimekirja seadnud. Nüüd, kui sellest on saanud peaaegu kodulähedane aare, hakkas justkui mingi õhkõrn lootus tekkima. Millalgi mainis ka Kaupo sellist võimalust, aga kuna ma oma ujumisoskusele väga ei looda ja mere suhtes olen äärmiselt aupaklik, siis peletasin selle mõtte kohe minema. Siis tulid teated Esko ja Aare käigust, asi hakkas juba veidi huvi tekitama. No ja kui Mihkel eile lihtsalt paljajalu kohale tšillis, kiskus asi juba lõbusaks :)
Nagu tellitult helises varahommikul kell 12 telefon ja Kaupo teatas, et nüüd tuleks toru alla minna. Lendasin kööki, kallasin kohvi kurku, otsisin varusokid kaasa ja valmis ma olingi.
Geoparklasse jõudes seisime silmitsi kuidagi tuttavliku sinise veoautopeffiga. Hakkasin just oma telefoni pildipangast numbrimärgikontrolli tegema, kui välja ilmus Liisi pea ja uuris, miks me tema lõunauinakut segama tulime. Natuke veel ja saabusid ka Madis ja Hannes värskete muljetega. Jutust lugesin enda jaoks välja, et tossud olid olnud õige valik - madal kummik lisaks vaid ballasti, samas midagi ekstreemset polevat oodata. Cool-cool-cool.
Läksime siis oma jalutuskäigule pargis. Pagana ilus park oli, peab ütlema. Minu kui merekauge inimese jaoks oli see paljastunud kivimite valik ülipõnev. Ei jäänud ka veetakistus tulemata ja vesi oli oodatult märg ja jahe, kuid isegi kahe nädala tagusega võrreldes oli tegu põhimõtteliselt lombist läbijalutamisega. Nullis seistes oli samas päris sürr - olemegi SIIN! Ja siis kujutasin ette sama kohta meeter kõrgema veetaseme ja tormiga, kui laine lööb kaugelt üle pea ja kaljud kukuvad pähe. Brr...
Tagasiteel tuli otse veetakistuse juures vastu mugu, kelle kergelt tardunud ja ebalev naeratus viitas, et ega me vist päris normaalsed ikka ei ole. Aga vähemalt igav ei hakka :)
Aitäh kõigile asjaosalistele, see oli küll üks meeldejääv käik!
Igal aardel on oma aeg, see on nüüd selgemast selgem. Mõnikord tuleb seda aega hea mitu aastat oodata, aga ükskord ta tuleb. See hambad risti valede oludega valesse kohta trügimine võib ju adreka üles lüüa ja laigimagnetist logi luua, aga ega ta ikka mõistlik tegevus ei ole.
Kalju oli kannatlik, jaksas kaua oodata. Oli alati olemas ja ärritas mõõdukalt, aga kangelastegudele ei ahvatlenud. Kunagi ammu, 1994ndal, olin ma seal all käinud, enam-vähem teadsin, mida oodata, aga noh, see oli enne 2005nda jaanuaritormi ja neid muutuvaid olusid sajab sinna ju pidevalt ülevalt juurde.
Olin hommikul pikad kummarid pagassi visanud, mainisin Madisele-Liisile UV-lambi laenamise käigus seda võimalust ja kõpsti olid noored autos, ehituspoest polnud enam midagi kuulda. Liisil küll käidud, aga Madisel seda enam hammas verel. Skoorisime tee peal veel asju, parkisime veoauto trepi otsa juurde, panin kummiku jalga ja minek. Vesi ON madal praegu. 150 m peale on jalutuskäik pargis, sebis seal tossudes tibisid ja masajalgseid hagijalaadseid tooteidki, kelle peremehed avaldasid vaatlustulemuste põhjal valjuhäälselt arvamust, et ju me ikka kalale läheme. Noh, ka nii võib ju öelda. 150st edasi oli esimene huvitav kohake, pika kummiga propsi polnud, vesi vaid põlvini ju, aga Madis oma tavakummariga ukerdas seinaäärt mööda, lainevahti ei pidanud ja üks kummik rüüpas lonksukese ikkagi. Edasi jälle lihtne, aga maru huvitav - lainete uuristatud kulpad seal seinas, erinevad kivimid, uuristusvagudega merepõhi, mis tavaolukorras vee all - rannikugeoloogia ja geomorfoloogia õppeklass, mis muud. Ja siis lõpuks toru - otse pea kohal, justkui kõlakojas oleks. Ja üks kivike kaljuserval nägi välja täpselt kui minigripis logiraamat, nii ehe, et Madis mõtles isegi korraks, et läheks ja panekski logi sinna ka kirja :) Aga ei, solberdasime niisama seal max poolde säärde vees ja kaifisime.
Tagasi saime veel lihtsamalt. Madis oskas Lainet valvata ja pääses seekord kuivalt. Uuristusmustrid olid sama mõnusad, rääkisime geoloogiast ja mittevajalikust kangelaslikkusest ja põlenud särgist ja ühest Naissaare paadiretkest, ronisime trepist üles ja leidsime kummikutes Kaupo ja tossudes Matu, valmis toru poole minema ... Õnn kaasa, mehed ;)
Vinge. Ma tänan - jaanuaritormi vist, poleks see rannikut ära lõhkunud, oleks siin tavaline karp kuskil ja kogu see mõnus virtuaalia oleks olemata.
Palang tuli hommikul UV lampi laenama ning mainis, et tahab Kalju aarde ka ära teha. Kuna Liisil oli see varasemast tehtud, siis ma ei olnud selle aarde peale väga mõelnudki, istus ignoorlistis kui minu jaoks kättesaamatu aare. Kui aga Palang läheb, siis ju saab sinna mugavalt ligi. Täpselt nii oligi ning ainult ühes kohas sain üle kummiku ääre törts vett. Seda ka vaid seetõttu, et laine jõudis hetk varem kohale, kui olin arvestanud. Ülejäänud teekond oli enamvähem jalutuskäik pargis. Aitäh Hannesele mainimast, et ta läheb ning aitäh peitjale selle ägeda koha eest. Praeguse madala veetaseme juures on mere põhja päris huvitav vaadata. Pärast auto juurde jõudes rääkisime natukene Kaupo ja Martiniga juttu, kes olid ka "aarde" juurde teel. Loodame et nende käik läks ka edukalt :)
Sellise ilmaga ei kutsunud miski vette plätserdama, seega jäin toru kuivalt pinnalt vahtima. Väga ilus koht sellegi poolest. Tänud kutsumast!
Vaadates kahe nädala taguse retke pilte olin juba eos selle aarde tänasest plaanist välja jätnud, aga Kuupaiste juurest vaadatuna tundus, et veetase on madal ja me otsustasime asja vähemalt vaatama minna. Järgmisel hetkel olin ma juba tossud ja sokid jalast võtnud, et viimased 150m läbi vee minna. Teised nii hullud ei olnud ja piirdusid kuiva osaga. Tehtud! Tänud peitjale!
Need mehed on hullud, mis ma muud ikka öelda oskan :) Tunkiga on ennegi nii olnud, et hommik ei tea, mis õhtu toob :D
Veel pilte sellest seiklusest.
Õnneks ei olnud ma meie tänase geotuuri seltskonnast ainus, kel see kuulus toru veel altpoolt üle vaatamata, karuonu tahtis ka. Kuigi aeg oli mõnevõrra limiteeritud, sai siiski otsustatud, et lähme proovime. Esimene kontroll muidugi ülaltpoolt. Siin tuli kaks mõtet:
1. Roomata mööda 30-kraadise kalde all langevat kivipuru kuidagimoodi toruni, sealt kaksiratsi edasi toru otsani ja lõpuks teha selfie altpoolt toru, jäädes ise pildile pealpool toru. Maastik 4.99. Säherduse tembu reaalse teostusega ootaks, kuni maailmas tõesti enam mitte midagi muud huvitavat ette võtta pole :P
2. Maastik 5.0 variant, mis hõlmab autot ankruna, edasi koormarihma, selle külge kinnitatud redelit ning vähemalt üht püsti sõgedat. Kui korralikult teha, siis ikkagi suhteliselt ajakulukas ettevõtmine, pealegi polnud meie hulgas piisavalt hullu, kes paela otsas üle mureneva kaljuserva kuristiku kohal tolkneda sooviks.
Aga pole hullu - kui pole hullu siis pole hullu - lähenesime traditsioonilist jalgsimarsruuti mööda nagu paljud enne meid. Karuonu juba teadis: 150 m peale saab lõdvalt, edasi läheb märjemaks. Nii oligi. Mul on kombeks aeg-ajalt riietega ujumas käia, ka seekord unustasin kõik jalga-selga ja sulistasin sujuvalt nulli suunas edasi. Ühtlasi unustasin, et kuivad vahetusriided jäid enda autosse, mis paraku 24 km eemal asus :o) Kummikud pole muide sugugi mugavad jalanõud siin kakerdamiseks, kuid kuna need olid mul juhtumisi kaasas, ja kuna paljajalu on veel ebamugavam, ja kuna ülejäänud päeva ei viitsinud ei kuivades kummikutes ega märgades tossudes veeta, siis otsus jalanõude osas sai isegi teadlik.
Tuulega, täpsemini tuulevaikusega meil tegelikult vedas. Kui laskuma hakkasime, siis peaaegu kõik Paldiski rohelise elektri veskid seisid veel liikumatult paigal (tõsi - tagasi üles tulles enam mitte ükski). Sellegipoolest vööst saadik meres liikudes loksutas laine päris korralikult. Ja laksas vastu kaljusid nii, et pritsmed langesid mitmes kohas kaarega ülevalt pähe. Temperatuuri osas ei saa kuidagi kaevata, täiesti ujumiskõlbulik vesi, paras aeg praegu ära käia, kes märjaks ei pelga saada, aga talisuplusest väga lugu ei pea :o)
Kokkuvõttes mu meelest lahe väljakutse, seal all avanev omamoodi maailm väärib kindlasti külastust. Tänud aarde loojale ja kaasa tulnud karuonule, aga ka poolel teel kuivale pinnale ootama jäänud varemleidnutest toetustiimile :o) Soovitussilt juurde!
See on veel üks aare, mille äralogimisest ma olen unistanud juba mänguga alustamisest peale ning siiani on meeles, kuidas ma, endal üksikud aarded alles leitud, ooo-tades kodus aarde alla lisatud logisid lugesin. Ja kuigi mul siis polnud halli aimugi, kes on nt cherub ja timix, siis nende jalgrattaralli selle aarde juurde tsementeeris väga konkreetselt mu alati ka nende ülejäänud aardelogisid lugema :D. Samuti mäletan, et märkisin endale ekstra eraldi kuskile ära Kaja ja Bruno mitteleiu (muidugi, seal oli ju kirjas, kus see marjamaale lubav udupeen eurotrepp on :P) ja valmistusin vaimselt selleks, et täpselt nii hull see otsimaminek mul saabki ükskord olema nagu Bruno/Maku hilisem leiupilt lubab – no et vesi käib üle pea ja pildil on vaevu läbi pritsmete aru saada, kes seal suurte lainete vahel midagi leiab ja üleüldse, samasuguse pildiselfi tegemisega tuleks minul hoopis omapead seal mäslevas vees hakkama saada, kuna ühtegi teist mängijat ma ju ei tunne ja tõenäoliselt kunagi tundma ei saa ka :D. Noh, ja täna… Täna siis oli kõik teistmoodi - nii, et sõitsin aarde poole hoopis keset kõige ilusamat päikesepaistet ja peegelsiledat vett, ühe teise aarde juures legendaarseks kirjutatud Scorpionis istudes ning kaaslasteks mitte ainult üks vaid koguni kolm üliägedat ja vägagi oma geopeiturit… D.
Nii vinge ikka, et see aare sõltumata karbi ärakadumisest kunagi ammu arhiivi oma teed ei leidnud ja meile tänaseni teiste mängijate ägedaid logisid ning otsijatele endile hulka närvikõdi pakub. Et kestku see roostes torujupp seal veel siis kaua, kes teab, mida ja millised seikluseid me siinse aarde alt siis veel edaspidi lugeda saame...
Tegime Marje legendaarse skorpaga ringi ümber Pakrite ja no meri oli nii nii vaikne...ja siis paistis see pank...see pank mis peidab endas üht kiusliku toru, mille juurde soojal ajal ei tohi minna ja külmal ajal ei taha minna. Korra vaatasime teineteisele paadis otsa ja juba liikus nina vaikselt toru poole :D Mõne hetkega olimegi kohal ja juba toru paistis. Veetase oli täitsa ok ja saime üpris toru alla. Piltidega peab Maris teid kostitama, kuna mina neid ei teinud aga loodetavasti need ikka paari kuu jooksul siia jõuavad ja ennem mu logi ära ei kustutata :P
Olin tööl ja Kaupo ahvatles mind oma plaaniga minna õhtul proovima toru alla trügimist. Ütlesin, et ei saa kuna ka õhtul kell 7, mil stardisoov, olen jätkuvalt tööl. Samal ajal käisin mitu korda vaatamas seda täiesti tuulevaikset ilma ja pilvitut taevast. Teadsin, et perfektsed konditsioonid proovimiseks. Õhtu jõudis kätte ja tundsin, et kui teen ülikiiresti kõik enda toimetused ära, siis äkki jõuan minna ja on ka 3-tunniline vaba aken. Mõeldud, tehtud. Kuigi teen nigunii kõike tavapärasest kiiremini, siis see kiirus, kuidas ma kõik toimetused kuni autorooli jõudmiseni ära tegin, on mulle tagantjärgi isegi uskumatu. Sõites Paldiski poole aga hakkasin sügavalt kahtlema kas see ikka on hea mõte. Ülemistelt startides oli päike juba ülimalt madalal. Lõpuks autoga trepi juurde jõudes oli päike muidugi loojunud juba aga valgusekuma veel jagus ja olid olemas ka taskulambid. Panga pealt ilmnes veel teine tõsiasi, hästi õrn tuuleiil. Pidasime nõu ja otsustasime ikka uurida asja. Kui juba kohale tuldud, siis oleks ju patt mitte proovida. Jalgu sai natukene vee sees leotatud aga suurimat takistust ei olnud julgust proovida. Piisavalt palju aru oli peas. See väike tuuleiil mis puhus tekitas kalju äärde tõsiselt tormise mere. Peksis karmilt vastu kaljut ja tõmbas ning lükkas vett igas suunas. Allan ronis äärele ja uuris sealt elu aga paistis vist ainult surm. Astus korra ka päkasügavusse vette, mis päädis vaid sellega, et laine pritsis vett õlani ja oli aeg loobuda. Tagasitee möödus juba kottpimedas. Tee tundus palju pikem ja pidevalt oli tunne, et nüüd oleme küll juba trepist mööda jalutanud aga lõpuks ikka tuli ka pääsetee. Oli tore esimene katse. Nüüd vähemalt teab täpselt mida see kogu protsess endast kujutab ja millise ilmaga pääseb logima.
Mina leidsin tõesti selles ajavahemikus, aga see on igati reegleid järgides võimalik, kui läheneda merelt! Edu!
Ma arvan, et see on iga geopeituri südametunnistuse asi. Mina nt järgin, sest nii on õige ja mu hing on rahul. Kes ei järgi, eks ta ise teab, kas teda jääb see painama või mitte. Selge on see, et need kuupäevad asjata seal pole.
Kirjelduses on kirjas: NB! Aardele lähenedes pea meeles, et liigud Pakerordi sihtkaitsevööndi, kus on inimeste viibimine keelatud 1. maist kuni 31. augustini, piiri ääres.
On vaja seda järgida või mitte? Iga aasta keegi leiab selles ajavahemikus. Eelistaksin ka praegu otsima minna, mitte sügistormide või pehme talve ajal.
Kui juba trepi juurde sattusin, tuli teisest ka alla minna. All olles tuli kange tahtmine teada saada, kui kaugele ma torust jõuan. Jätsin Henriko Piretiga rannale kive merre loopima ja asusin teele. Lihtsa ja kerge jalutuskäigu järel olin kaljunuki juures ja siis vist järgmise juures. Kuni jõudsin selle paljudele saatuslikuks saanud 200 m kaugusele aardest.
Edasi oli meri kaljuni väljas aga toru paistis. Silma järgi tundus, et seda merd jagus 60-70 m jagu ja edasi oli jällegi kindel maa. Positiivne oli, et meri oli peegelsile ja põhi paistis madalal olevat. Otsustasin proovida, kui sügav tegelikult on. Teksade ja jooksujalanõudega astusin vette. Paar esimest meetrit oli meri natuke alla põlve ja seejärel sujuvalt poolde reide. Ettevaatlikult mööda merepõhjas olevaid kive mööda ukerdades jõudsin taas kindla pinna peale.
Juba tundus, et toru alla saab mööda kuiva maad, kuid peale viimasest alla pudenenud paetükkidest üle ronimist lahutas mind ja toru jälle 30 m jagu vett. Eks ma need pildid põlvini vees olles tegingi. Kui eemalt paistis toru selline õbluke olevat, siis toru all seistes oli teine ikka täitsa massiivne. Kuidagi kõhe tunne tekkis seal all oles ja kuigi meri oli peegelsile, siis jalgades oli tunda mere survet. Jäi kummitama, mis ja miks see toru seal on ja kes selle sinna pani. Aitäh.
Ütlesin kohe, ei. Mees ei usu. Lõpptulemus: eip :/
Kes üritas valelt poolt torule läheneda?
Süstaga geopeitumas, aare 3. Pikem ületus Lohusalu neemelt Pakri neemele. Huvitav on kõrge panga all sõita, kujutan ette kui vahva oleks, kui ka teises pardas oleks selline sein. Aerutan ümber nuki, meri on siin varjus täiesti rahunenud. Juba paistabki toru. Tõmban kohale ja asun pildistama. See tehtud vaatan gepsu, näitab et minna veel mitusada meetrit. Ohohh, polegi õige! Edasi liikudes avastan kaldas veel ühe toru, seejärel juba ka õige, see on kõige pikem. Uued fotod jäädvustatud ja võib paljudele peavalu valmistanud aarde leituks lugeda. Praegu on veeseis üllatavalt madal, kividelt vaadates pea 30 cm, hindan, et hetkel saaks siia ka jala, vaid lõpu eel oleks soojas vees kahlamist - OOO-tunkile oleks see käkitegu. Praegu logima asudes märkan ja tuleb ka meelde, et siin hetkel liikumispiirang, mina seda õnneks ei rikkunud kuna see kaldajooneni. Seega peavad jalgsi üritajad veidi veel kannatust varuma. Kaitsealuseid linde ei märganud. Mõnusad vaated alt kaljuseinale. Veesõidukiga mugav.
Jätkan veidi mööda rannikut ja seejärel võtan suuna juba Väike-Pakrile.
Nagu kombeks on saanud, siis kord kuus tuleb ikka torule külla minna. Tegelikult oli ükskord ometi päikeseloojangu ajal viitsimist merd ja panka pildistada, ent kui ma olin juba mitu kilomeetrit maha kõndinud, tuli pähe vaadata, kaugel see virtuaalaare siis on. Ei olnud kaugel, kõigest mõnikümmend meetrit. Aga kättesaamatuks jäi ikkagi, kuigi seekord jõudsin kaugemale kui kunagi varem.
Päris õudne oli nende pangalahmakate all seista ja pildistada. Mitu korda arvasin kuulvat kivide kolinat ja hüppasin püsti, süda sees tagumas, aga iga kord paistis pank siiski endise kujuga olevat. Lisaks oli vahepeal kuulda mingit undamist, nagu puhuks keegi pudelisse ja kõigele lisaks hakkas veel ärritavalt grillilõhna tulema. Nagu hiljem selgus, siis mu pea kohal mingi seltskond grilliski, täpselt "varisemisohtliku" sildi kõrval.
Päikeseloojang oli vägev, aga ma ei hakka geopeituse lehele Kalju aarde albumit tekitama. Toru pildi panen küll, kuna tõenäoliselt enne jäist talve ma selleni ei küündi.
Oli tiba ilusam ilm küll, aga kohale ikka ei jõudnud. Kilomeeter kõndimist, kaks ja pool tundi pildistamist ning 200 m pealt pidi tagasi pöörama, kuna vesi oli isegi minusuguse entusiasti jaoks liiga kõrge. Aga ma jätkan üritamist... (hakkab kinnisideeks muutuma).
Mul oli kindel plaan Kaljuni minna. Nii kindel, et olin valmis ükskõik kust ja kuidas alla minema. Parkisin auto sinna, kus väidetavalt pidi mingi allaminekukoht olema ning asusin seda otsima. Tõepoolest, mõningase kõndimise järel oli väikses lõhes pisike, punane ja väga libe 6-astmeline puuredel. Imestasime, kas see ongi see mainitud koht ja teatava kõhkluse järel üritasin proovida ronimist. Mnjah, juba niisamagi oli see keeruline, aga turnida veerevatel kividel järsu nõlvaku peal nii, et käes on ka statiiv ja kaelas raske fotokas, vähendas isegi minu entusiasmi. Lõpuks loobusin sellest mõttest raske ohkega, aga võtsime suuna infosildile. Koos autoga.
Järsakul kõndida oli ka kergelt kõhe, aga sõita seal veel autoga oli juba hulljulguse tipp. Sildi juures avastasime irooniliselt suure, tugeva ja üldse mitte libeda (ning kaheldamatult rohkemate astmetega) laia trepi. Võiduka hüüdega tormasin alla ning asusin igal nurgal, igas poosis pildistama. See sai mingi hetk ka saatuslikuks. Nimelt kui üritasin vahepeal järsakut ennast pildistada, kükitades seljaga mere poole, tuli kolm tohutut lainet (enne oli meri jummala sile ja rahulik) ning mattis mu enesesse. Ma ei saanud ka püsti karata ega minema joosta, kuna fotokas tegi parajasti pilti. Nii ma siis sisuliselt istusin veebruarikuu merevees ja ootasin kannatlikult, kuni fotokas oma protseduurid lõpetab, tundes samal ajal, kuidas vesi püksisäärest praktiliselt aluspesuni sisse läheb. Õnneks saapad on suht veekindlad, aga pikapeale hakkas niiskus sinnagi sisse tungima.
Kõndisime maha umbes 400 m kui mul oli tunne, et peaks nagu hakkama kohale jõudma. Kuid lõpuks gepsi vaadates hakkasin vanduma: punkt, mida ma taga ajasin, näitas selle pisikese kipaka redeli juurde, toru seevastu oli veel 500 m kaugusel. Kuna kell hakkas juba 6 saama, valgus peaaegu kaduma, marssisime alistunult tagasi. Trepist ülesminek võttis mu sellisele võhmale, et pool teed Paldiskist välja ma ikka veel ähkisin autorooli taga.
Kahju, et nii läks, aga samas võib-olla ka hea. Nüüd on selge, et esimese ilusama ilmaga olen ma kõpsti kohal.
Aardele lähenedes rääkis Inga, et siin peaks olema trepp kust mugavalt alla saab ja seejärel tuleb veidi jalutada. Pangapealsel jalutades tegime nalja, et raudselt on see trepp mingi vana kipakas redel mis katsudes koost laguneb. Oi see tundus naljakas! Kuni ühel hetkel leidsime kuskilt kaldapraost redeli... sama hästi oleks võinud öelda, et siin on eskalaator või lift! Loobusime siit laskumast kuna taevast sadava olluse tõttu oli redel väga libe ja ega see väga kindel ka ei tundunud. Teisest teeotsast saime autoga lähemale ja seal infotahvli jures oli tõesti korralik ja lai trepp. Inga läks ees alla, ma käisin vahepeal Kuupaiste juures ära ning laskusin ka trepist alla. Seal all kulus meil ligi tund kokku aga päris toruni ei jõudnudki. Eks teinekord tagasi. Vähemalt sai Inga siit terve portsu pilte.
Kuna varem seal käinud polnud, oli ikkagi huvitav jalutuskäik.
Oli plaanis sinna jalutama minna ning ühel hetkel tuli meelde, et seal vist oli mingi virtuaalne aare olemas. Sai kaks asja kokku viidud ning jalutuskäigule lisaks ka toru üles otsitud. Läksime nii kaugele kui saime ja ka toru jäädvustatud. Mõnus koht oli ja kohati ka veidi kõhedust tekitav nende suurte väljaulatavate kivilahmakate all olla. Otseselt toru alla ei õnnestunud kuidagi minna-talveni on veel aega ja paati ka polnud. Ronima ka ei hakka ja elu ohtu seadma. Tundub, et kirja läheb seljuhul mitte leiuna, kuna ei olnud võimalik toru alla minna.
ilm oli tuuletu vihma sadas parim aeg paadiga geopeitust avastama nii sai möödaminnes torualt läbi sõidetud ja pakritele edasi sõidetud.
Öösel unise peaga sai see otsus vastu võetud... Või õigemini, mina olin kohe sellest aardest kuuldes suurima heameelega nõus sinna asja uurima minema- igasugused väiksemad ja suuremad ekstreemsused on vägagi toredad. Tanel ikka arvas, et lähme sinna rohkem niisama, riskima ei hakka... Tegelikult polnud asi sugugi nii hull, jää kandis suurepäraselt(aga oli kohutavalt libe, päris mitu korda juhtus "mats ja maaühendus", seljalt võib leida mõne sinikagi). Mõnes kohas võttis seest küll veidi kõhedaks, ühe jalaga õnnestus kuskilt ka läbi vajuda. Ühel hetkel, kui olime kõige kitsamast kohast läbi tulnud(ja kõndisime täitsa kalju ääres), avastasime selja taha vaadates, et lained olid selle koha üle ujutanud. Terve tee lootsime, et järgmise nurga tagant ikka positiivne ja jäine vaatepilt avaneks... Lõpuks jõudsimegi toru alla. Tegime pildi ära ja kükitasime siis veidi torualuses koopas ja ootasime jääkarusid või geopeitureid, aga kuna kedagi ei tulnud, asusime peagi tagasiteele(külm hakkas ka). Vaade oli muidugi suurepärane- suur tänu siia tulema sundimise eest!
Suvel, kui Paldiskit puhastamas sai käidud, siis selle aarde poole ma ei vaadanud ka. Okei, valetan. Toru vaatasin ülevalt poolt küll jah, aga kuna keeluaeg ning vesi ja mina ei saa just kõige paremini läbi, siis lükkus see...näiteks talveks? Eile õhtul sattus ta nina alla. Vaatasin seda EMHI jääkaarti ning selle järgi poleks seal jääd olla tohtinud. Seda, et seal praegu ilus on, oli ju teada. Kuid kaalumisel oli ka mõte proovida taas Rätsepat minna logima, sest see plaan läks eelmine pühapäev ühe teatava uue aarde tõttu aiaauku. Kange tahtmine oli ikka leid ka kirja saada, kaunis vaade tahtis ikka vägisi teisejärguliseks jääda, kuid lõpuks sai vastu võetud otsus, et okei, lähme vaatame asja üle. Isegi kui "leida" ei saa. Jääd kardan ma nagu tuld, eriti kui selle all on mitu meetrit jäist vett ja selle peal olen mina. Liis ikka kordas, et nii lahe ja nii lahe :)
Hommikul sai siis ennast Paldiski rongi peale istutatud ja kuna üks ots oli ikkagi jaamast aardeni 5km, siis rattaga :) Sai oma plaanist eelmine õhtu ka Palangule räägitud ning temas tekkis ka huvi, kuigi ta arvas, et välja ei tule mul sest midagi. Kui me siis Klooga peatuses olime, tuli kõne. "On kõva?" küsiti. "Aega läheb veel, oota". Jääst räägime siis praegu. Jaamast võtsime suuna Kuupaiste aardele ja siis juba tuttava trepi juurde, kus ka suvel käidud sai. Trepi lähedal oli üks mõnus kiilasjääga plats kah. Rattad jäid lukuga üles põõsasse ja edasi kand ja varvas. Oi, kui ilus seal oli. Allikad olid kogu teekonna vältel tekitanud kiilasjäiseid liustikke, kus oli lahe näiteks selili lennata. Jääpurikad olid ka ikka massiivsed. Ühel hetkel suutsin ma käna käia ja jala natuke välja väänata, kuid see läks peagi üle. Koht, kus suvel enamasti peatutud on ehk kus maapind jalge alt kaob, oli päris kõhe. Laind oli tugevad ning kohati jää seina ääres ka liikus, kuid siiski jalgealune püsis. Peagi tulid aga kivid tagasi ning oli jälle kindlam tunne. Üks hetk olimegi vajaliku toru all ning nõutavad jäädvustused said tehtud. Tagasiteel nägime veel üht fotograafi ja muid mugusid. Käisime veel üleval ka pildistamas. Samuti hakkas sadama jäävihma, mis koostöös vastutuulega tekitasid raudteejaama tagasiminekul väikeseid komplikatsioone.
Igal juhul. Üliäge oli. Aitäh! Pilt tuleb Liisi logisse.
Mul oli kaks head põhjust mitteleiuks: esiteks, sinna ei tohi minna, teiseks sinna ei julge minna. Lahe. Tulen kindlasti tagasi. Tänud peitjale.
sai ette võetud rännak panga all,kuna uudised kirjutavad et veetase on pool meetrit tavalisest madalam siis oli lootus et jõuame päris toru alla aga juhtus nagu tavaliselt:) kahjuks jäi 64m puudu nullist kuid pildi tegemiseks oli kaugus piisav.
Vaadates 6.03.11 ja 26.03.11 logisid otse toru alt tehtud piltidest, siis login külastuse mitteleiuna, sest toru alla, me siiski ei jõudnud ju...
Toru oli lähemal, kui oleksin arvanud, pildistasin seal lennukit, ennast toruga ja gpsi nulli.
Täitsa palju maad on meri ära söönud.
Tagasitulek läks mulgi kiiremini kui minek ja õnneks märkasin Mooritsa (või kellegi teise) tekitatud auku juba tulles, nii et sinna kukkumine jäi ära :) Minul on ainult positiivsed emotsioonid. Tänan!
Aare virtuaalselt suurepärases seisundis, V: palju pilte Pribaldiski linnaviletsuse poolt koristamata jäänud purikatest, J: palju (sügavaid ja kohati ka vesiseid) jälgi.
Point on aga selles, et ülevalt on see kallas/pank tähistatud varisemisohu märkidega ja samas aarde kirjeldus nõuab sinna alla minekut.