Raskusastmed

Allpool leiad põhimõtted, mille järgi võiks määrata oma aarde raskusastmed. Kindlasti ei ole siin kõike kirja pandud, kuid põhisuuna peaks siiski kätte saama. Kui aga leiad, et sinu aare ei vasta ühelegi neist tingimustest, mis kirjas, jääb vahepeale, siis on võimalik „poolitada“ raskusastet. Näiteks, teekond aardeni kestab vaid minuti, kuid ratastooliga on sinna siiski raske ligi pääseda, siis määra aarde maastiku raskusastmeks 1,5.

Arvesta ka sellega, et otsijadki vaatavad seda sama lehte siin ja teevad aarde asukoha kohta järeldusi.

Peidukoht

Peidukoha raskusastme väärtus sisaldab endas kõike, mis vajab mõtlemisvõimet, leidlikkust, äraarvamisoskust, teravat silma jne. Samuti on peidukoha raskusaste kõrgem keeruliste mõistatusaarete puhul.

1 Uutel mängijatel hea otsida. Lihtne leida või lahendus tuleb mõne minutiga. Koordinaatidel näed kohe ainsat võimalikku aardepeidikut.

1,5 Uutel mängijatel hea otsida. Kogenud geopeituritele suhteliselt lihtne leida või lahendada. Võiks sobida ka mõistatusaardele, milles on vaja koordinaatidelt kindlas suunas kindlal kaugusel olev aardepeidik leida. Võib olla kergelt peidus.

2 Kogenud geopeituri jaoks suhteliselt lihtne leida või lahendada. Võib olla veidi peidetud. Aardele on tehtud maskeering, mis jääb kõrvalistele isikutele märkamatuks, kuid vilunud geopeitur tunneb kunstliku maskeeringu ära.

2,5 Kerge väljakutse leida või lahendada. Võib olla peidetud mitte kohe nähtavasse kohta.

3 Mõnevõrra keeruline mõistatus või peidukas. Aarde maskeering on peaaegu loodusesse sulanduv, peidukoha lähedal on mitmeid teisi võimalikke peidikuid. Multi- ja mõistatusaarde puhul on vaja tõsiselt arvutada või internetist informatsiooni otsida.

3,5 Üsna raske ülesanne leida või lahendada, ole valmis vaimseks väljakutseks. Võib võtta lisaaega või abikäsi.

4 Keeruline väljakutse, mis võib nõuda eriteadmisi, põhjalikku ettevalmistust või mitut külastust. Aarde maskeering on täielikult ümbritsevasse sulanduv, aaret on võimalik ära tunda vaid paljusid võimalikke objekte avada püüdes. Multi- ja mõistatusaarete puhul võib olla tegemist info otsimisega raamatutest, arvutused võivad kuuluda keskkooli matemaatikasse. Aarde asukoha leidmiseks võib olla abi piirkonna eelnevast tundmisest. Võib vajada aarde leidmiseks mitmekordset peidukoha külastamist.

4,5 Väga raske väljakutse ja nõuab tõenäoliselt eriteadmisi, põhjalikku ettevalmistust või mitmekordset külastust.

5 Kõige raskem vaimne väljakutse, mille leidmine või lahendamine nõuab eriteadmisi, oskusi või märkimisväärset pingutust leidmiseks, lahendamiseks või avamiseks. Aarde leidmiseks on vajalikud erioskused ja -teadmised nagu programmeerimine, (de)krüpteerimine, muusikaline kuulmine jne. Aarde leidmiseks vajalikud arvutused on kõrgkooli tasemel.

Maastik

Maastiku raskusastmega kirjeldame seda, kui raske on aarde kättesaamine või aardeni jõudmine füüsiliselt.

1 Aare peaks asuma tasasel, sillutatud alal ja olema nii ligipääsetav, et ratastoolis olev inimene saaks konteinerit ilma kõrvalise abita välja võtta, logida ja tagasi panna. Matk on vähem kui 800m. Aarde juurde jõudmiseks ei kulu üle mõne minuti. Ligi pääseb mööda sillutatud ja tasaseid teid, ka lapsevankri või ratastooliga. Kui sa pole kindel, et aare on ratastoolist leitav, vali maastiku raskusastmeks 1,5.

1,5 Aare on suhteliselt kergesti leitav ja ligipääsetav. Matk on vähem kui 800m. Tõenäoliselt sillutatud tee, kuid ratastooliga võib olla raskem.

2 Aare on suhteliselt kergesti leitav ja ligipääsetav ning võib olla lühikese matka kaugusel, kus ei ole märkimisväärset kõrguse muutust ega võsastumist (tähistatud matkarajad, metsarajad ja teed). Aarde kättesaamiseks ei ole vaja teha ronimis- ega turnimisliigutusi.

2,5 Võib nõuda väikest kuni keskmist matka, piirkonnas, mis on mõõdukalt võsastunud või kuhu on raske jõuda ja kus on raske otsida.

3 Võib nõuda keskmist kuni pikka matka, et kohale jõuda, või otsimist raskel maastikul/taimestikus. Normaalne raskusaste keskmisele täiskasvanule või vanematele lastele, sõltuvalt nende füüsilistest võimetest. Aardeni jõudmiseks võib kuluda tund või rohkem. Teekond või osa sellest võib kulgeda raskemal maastikul nagu radadeta mets või kraavidega kallasrada. Aarde peidukohas võib olla vaja ronida libedatel kividel või kõrgel kaldal. Aare võib asuda kergesti ronitava puu otsas, mitte üle 3-4 meetri maapinnast. Võib olla võsa, mõned järsud mäed ja orud või rohkem kui 3 km matk. Rattaga liiga raske.

3,5 Võib nõuda pingutust nõudvat matkamist või kerget ronimist.

4 Nõuab pingutust või märkimisväärset matka vahelduvas maastikus. Pingutav pikk matk radadeta maastikul, väga tihe võsa, väga järsud mäed või ujumine. Teekond aardeni võib võtta mitu tundi. Maastik võib olla mitmekesine ja raske (ooside ületamine, liikumine tihedas võsas või metsas). Aardeni jõudmiseks võib olla vaja läbida vett nagu laudteedeta soo või raba, aare võib asuda jõe või järve saarel, kuhu on võimalik jõuda ujudes. Aare võib asuda raskesti ronitava puu otsas.

4,5 Nõuab väga suurt pingutust või rasket ronimist. Väga nõudlik matk potentsiaalselt ohtlikult maastikul.

5 Nõuab spetsiaalset varustust, näiteks sukeldumisvarustust, kaljuronimisvarustust või isegi paati. Vaata aardekirjeldust ja atribuute, et teada saada, kuidas ettevalmistuda.

Suurused

Aardekonteinerid liigitame suuruse järgi järgmiselt:

Mikro (XS)

Väiksem kui 100ml.

Mikroaarde klassikaliseks konteineriks on 35mm filmitops. Samuti on mikromõõtu kõik aardekonteinerid, mis ei sisalda ruumipuuduse tõttu peale kirjutusvahendi, logiraamatu ja geopeituse juhendi mingit olulist vahetuskaupa, kui vaid ehk mõni münt või pisem vidin. Mikroaardeks on ka piklikud vitamiinitopsid, bisonid, PET-pudelid või siis veelgi väiksemad konteinerid. Osadesse (nanomõõtu) aardekonteineritesse mahub vaid logiraamat. Pliiats ja GP juhend ei ole nii väikeste aarete puhul kohustuslikud, kuid sellest peab siis ka aardekirjelduses teada andma, et otsijad teaksid oma kirjutusvahendi kaasa võtta. Kindlasti aga tuleb konteiner sellisel juhul vastavalt tähistada, et otsijad oleks kindlad õige asja leidmises, samuti oleks kõrvalistele leidjatele selge, millega tegemist on. Mikromõõtu aaretesse ei mahu enamasti väiksemad rändurid, näiteks geomündid.

Väike (S)

100ml kuni 1L.

Väikesed aarded on piisavalt väikesed, et neid saaks kavalalt peita, kuid neisse mahub vähemalt üks logileht, geopeituse juhend ja mõnikord ka minipliiats ja mõned väiksemad vahetusnännid. Väike aardekonteiner on näiteks 100 ml ja pisut suurem ravimipurk, kuni 0,3 l madal külmutuskarp. Väikesesse aardesse mahuvad tavaliselt enamus geomüntidest ja vahel ka eriti pisikesed rändurid.

Tavaline (M)

1-20L

Tavaline aardekonteiner on kõige levinum konteiner. Tavalise suurusega aarded on sageli piisavalt suured (1-20L), et neid oleks lihtne märgata, ja neis on piisavalt ruumi logilehtede, kirjutusvahendite, vahetusnänni ja rändurite jaoks. Näiteks laskemoonakast.

Suur (L)

suurem kui 20L.

Suur aardekonteiner on tõepoolest suur. Peale kohustusliku kraami mahub sinna päris palju igasugu vahetuskaupa, näiteks nokamütsid, kaisukarud ja kasvõi tavaformaadis raamatud. Mahult algab suur aardekonteiner umbes kolmest liitrist ja lõppeb peitja fantaasiaga tõeliselt suurest aardest.

Muu

Aarde omanik ei täpsustanud suurust. See võib lisada väikese üllatusmomendi, et konteineri suuruse teadmine ei rikuks leidu. Need konteinerid ei kuulu tavaliselt konkreetsesse suuruskategooriasse ja võivad olla ebatavalise kujuga, mis jääb väljapoole teiste suuruste määratlust.