Erinevad aardeid iseloomustavad tüübid peitmise populaarsuse järjekorras:
- Tavaline aare (inglise keeles Traditional Cache) - algupärane aarde liik, kus aare asub kirjelduses näidatud koordinaatidel ega nõua muud kui otsimist nullpunktist. Aare koosneb vähemalt markeeritud konteinerist, logiraamatust, geopeituse juhendist ja kirjutusvahendist ning võib lisaks sisaldada ka geonänni. Reeglina on aardeks külmutuskarp, mikro-aardel filmitops, üha enam leidub ka originaalsemaid konteinereid.
- Multiaare (inglise keeles Multi-Cache) - mitmest punktist koosnev aare, millel on mitmeid erinevaid variante. Multiaardel on lisaks konteineriga lõppaardele vähemalt üks lisapunkt. Igas punktis kogub otsija infot, mis juhatab järgmisesse vahepunkti või konteinerini. Multiaarde leidmiseks piisab, kui lugeda kirjeldust ja/või kohapealset infot, s.t. kui pole vaja teha lisatööd ja mujalt (s.h. internetist) infot juurde hankida.
- Mõistatusaare (inglise keeles Mystery Cache või Puzzle Cache) - Nagu kõikide aarete puhul, peavad ka mõistatusaarded hõlmama GPS-i kasutamist, kuid aarde lõppkoordinaadid või asukoht tuleb välja arvutada või nuputada. See võib olla lihtsam - näiteks nullpunktis vaatluse teel tuvastatav peidukoht - või ülimalt keeruline - näiteks kõrgema matemaatika tundmist nõudev ülesanne. Mõistatusaarde kirjelduses toodud nullpunkt näitab reeglina veekogu keskele. Mõistatusaarete eraldi alamliik on Väljakutse aarded (inglise keeles Challenge Cache).
- Väljakutse aare (inglise keeles Challenge Cache) - mõistatusaarde spetsiaalne alamtüüp, mis nõuab otsijatelt konkreetse füüsilise aarde leidmist ja lisaks veel väljakutse peitja poolt nõutavate aarete leidmist. Väljakutse aarded julgustavad geopeitureid lõbusaid eesmärke seadma ja saavutama. Leiuks nõutavad aarded peavad tulema geocaching.com lehelt vabalt kättesaadavatest andmetest, näiteks andmed statistika lehelt, aarde peitmise kuupäevad, aardetüübid, atribuudid, suveniirid vms. Väljakutse aarde omanikud peavad ka ise väljakutse nõudmistele vastama. Alates 21.04.2015 peidetud väljakutse aaretel peab olema kirjelduses Project-GC geokontrolli (geochecker) viide, millega tingimuste täitmise vastavust tõestada. Aarde nimes sisaldub alati inglise keeles sõna „väljakutse“. Näiteks: „Challenge: Väljakutse-soojendusaare“ või „52 x 7 väljakutse [CHALLENGE]“ jpm. Pikemalt saab väljakutsete tingimusi lugeda geocaching.com lehel https://www.geocaching.com/help/index.php?pg=kb.chapter&id=127&pgid=206
- Sündmusaare (inglise keeles Event cache või suursündmuste puhul Mega Event cache) - sündmus, mille korraldavad geopeiturid ja mis on avatud osalemiseks kõikidele geopeituritele. Sündmustel on võimalik vahetada kogemusi, muljeid, infot ja rändureid, otsida aardeid, olla lihtsalt lõbusalt koos jpm. Sündmusaare arhiveeritakse pärast sündmuse lõppemist teatud aja möödudes. Näiteks: „Helsingi Dessant“, „Mypajaht“ jne. Üks tänuväärne alaliik on ka prügikoristamisüritused (inglise keeles CITO Event Cache).
- LAKS (Leia aare, Korista Sodi, inglise keeles CITO) prügikoristamisüritus - CITO - lühend ingliskeelsest väljendist Cache In Trash Out mis tähendab aardeid otsides (Cache In) samaaegselt ka prügi koristamist (Trash Out). Looduse ja ümbritseva keskkonna koristamine võib olla pidev panus - võtad aardeid otsima minnes kilekoti kaasa ja viid kokkukogutud prahi selleks ettenähtud kohta - või suuremalt organiseeritud sellesisuline aktsioon, mida on üle maailma korraldatud alates aastast 2002. Eesti siiani suurimad prügikoristustalgud „Teeme Ära 2008“ toimusid 3. mail 2008, millest tegi Carolina [caro] ka samanimelise sündmusaare. Sündmusaaret on „leidnud“ vähemalt 36 geopeituse kasutajat ja ära teha aitas kordades rohkem kaaslasi. Hoolime keskkonnast ja teeme ära! Kogu aeg.
- Ajutine aare - Uus aardetüüp on alates 08.augustist 2024 katsetamisel ja saadaval ainult Geopeitus.ee lehel koos sündmusaardega, boonuseks sündmuse korraldajale.
Ajutise aarde avaldamiseks (peitmiseks) peab sul olema eelnevalt avaldatud sündmusaare geopeitus.ee lehel.
Ajutise aarde tüüp pole peitja poolt ise valitav. Aaret sisestades vali tüübiks näiteks mõistatusaare ning teates ülevaatajale palu see muuta ajutiseks aardeks („ajutine aare avaldada X sündmuse raames“). Admin muudab aarde tüübi õigeks enne selle avaldamist.
Aarde nimetus peab sisaldama nime + põhisündmuse nime (Näiteks „ajutise aarde nimi – „sündmusaarde nimi“).
Ajutise aarde koordinaadid peaksid kattuma põhisündmuse koordinaadiga. Erandina võib ajutine aare asuda kuni 500m põhisündmusest (sõltuvalt lahenduse vajadusest).
Ajutine aare avaldatakse automaatselt põhisündmuse alguses ja suletakse hiljem koos sellega. Hea on ajutised aarded ette valmistada avamiseks sarnaselt sündmusaaretega hiljemalt 14 kuni 7 päeva enne selle toimumist. See garanteerib sujuva avaldamise.
Põhisündmuse lõppedes tuleks kõik aardega seonduv loodusest eemaldada.
Ajutise aarde sisu ja iseloom võib olla ükskõik millise aarde omadustega või täiesti unikaalne.
Ajutisel aardel ei pea olema füüsilist logiraamatut, logi kirja panemiseks võivad olla mistahes uuenduslikud ja eksperimentaalsed variandid.
Antud aardetüübi logimine mõjutab vaid Geopeitus.ee lehe leidmiste statistikat ja pole mitte kuidagi seotud rahvusvahelise lehega.
- Virtuaalne aare (inglise keeles Virtual Cache) - Füüsilist konteinerit või logiraamatut ei ole. Sa pead tegema foto või leidma vastused postitatud koordinaatidel. Järgi aardekirjelduses olevaid juhiseid enne kui oma leiu logid. Näiteks: „OOO aare“, „Ohvrikivi“ jm. Alates 05.02.2008 virtuaalseid aardeid enam ei registreerita, kuid Geocaching on väikese boonusena virtuaalsete aarete loomise võimaluse kinkinud. Loe lisaks SIIT: https://www.geocaching.com/blog/2022/02/virtual-rewards-en/.
- Kirjakasti (hübriid)aare (inglise keeles Letterbox Hybrid Cache) - kirjakastindus on üks aarete otsimise viise, kus üldjuhul kasutatakse koordinaatide asemel vihjeid. Loe aardekirjeldust, mis juhatavad sind lõppkonteineri juurde. Mõnikord ei asu lõppkonteiner postitatud koordinaatide juures, kuid selle sees on alati tempel ning ei ole see mõeldud vahetusnänniks ning seda ei tohi aardest eemaldada. Tempel on mõeldud otsijatele oma külastuse fikseerimiseks ja logiraamatusse on oodatud ka leidjate endi templid. Lisainfot kirjakastindusest leiab Letterboxing North America kodulehelt www.letterboxing.org
- KusMaLäen ehk Wherigo aare (inglise keeles Wherigo Cache) - Wherigo on GPS-põhiste seikluste loomise ja mängimise platvorm. Pannes kokku Wherigo seikluse (mida kutsutakse kassetiks) ja geopeituse aardeotsingu, võib geopeitus olla veelgi põnevam kogemus. Lisaks muudele kasutusvõimalustele laseb Wherigo geopeituritel tutvuda mitmesuguste füüsiliste ja virtuaalsete elementidega, näiteks mingid objektid või parameetrid ning lõpetuseks võimaluse leida geopeituse aardekonteiner koos logiraamatuga, nagu ikka. Kasseti mängimiseks on vajalik Wherigot võimaldav GPS-seade või nutitelefon (nt rakendus WhereYouGo). Lisateavet leiab Wherigo veebilehelt www.wherigo.com
AJALOOLISED AARDETÜÜBID
- Asukohata (tagurpidi) aare (inglise keeles Locationless Cache) - aardel puudub ühes kindlas asukohas paiknev konteiner, geopeitur peab leiu logimiseks järgima täpselt aarde peitja poolt kirjelduses toodud tingimusi - näiteks vastama postkasti või e-posti teel küsimus(t)ele, riputama üles foto endast mõne kindla tunnusega asukohas vms. Näiteks: „Reisijutte maalt ja merelt“, „Kategooriline imperatiiv“ jne. Ilma füüsilise konteinerita asukohata aardeid alates 05.02.2008 enam ei registreerita.
- Veebikaamera(-aare) (inglise keeles Webcam Cache) - aarde logimine nõuab peitja tingimuste täpset täitmist. Kindlasti on üheks tingimuseks läbi veebikaamera tehtud pilt geopeituri(te)st. Tihti võidakse nõuda, et pildil oldaks asendis X, vahel harva ka, et käes oleks GPS vms. Kindlasti peab pildil olema geopeitur selgelt äratuntav, kui spetsiaalselt poseeriv isik. Näiteks: „Suudlevad tudengid“, „Pärnu veebikaamera“ jne. Alates 05.02.2008 veebikaamera aardeid enam ei registreerita.
Admin(istraator) - kohalik(ud) vabatahtlik(ud), kes vaatavad kasutaja postitatud aarde enne Geopeitus.ee kodulehel avaldamist üle ning avalikustavad aarde kirjelduse mängijate jaoks. Admin ei külasta aaret enne avalikustamist ega palu seda üldjuhul enda eest ka kellelgi teisel teha - kui peitja selleks soovi ei avalda - vaid aktsepteerib aarde, kui see tundub vastavat aarde peitmise üldistele nõuetele ja headele tavadele. Erandid on uute mängijate poolt peidetud mingil põhjusel kahtlasena tunduvad aarded. Vajadusel küsib admin enne aarde avalikustamist aarde peitjalt Geopeitus.ee postkasti vahendusel lisainfot või juhib tähelepanu ilmsetele puudustele - näiteks puudulik kirjeldus, ebasobivalt valitud raskusaste, eramaale või ilmselgelt valesse kohta suunavad koordinaadid vms. Geopeitus.ee lehel on võimalik adminidel vajadusel või kasutajapoolse sooviavalduse esitamisel ka aarete vanemaid logisid ning foorumipostitusi muuta ja kustutada. Kodulehel on kolm administraatorit - Carolina [caro], Enn [enn] ja Tauno [tralls], kellest Carolina on uute aarete avaldaja (inglise keeles Reviewer) ja Tauno tehniline tugi.
BYOP - lühend ingliskeelsest väljendist Bring Your Own Pen(cil) - võta oma kirjutusvahend kaasa. Kasutatakse siis, kui aare on liiga väike (nanosuuruses), et mahutada kirjutusvahendit. See pole siiski soovitav, sest reeglina peab aardes olema kirjutusvahend. Ka väike, aga toimiv kirjutusvahend on piisav.
CITO - lühend ingliskeelsest väljendist Cache In Trash Out mis tähendab aardeid otsides (Cache In) samaaegselt ka prügi koristamist (Trash Out). Looduse ja ümbritseva keskkonna koristamine võib olla pidev panus - võtad aardeid otsima minnes kilekoti kaasa ja viid kokkukogutud prahi selleks ettenähtud kohta - või suuremalt organiseeritud sellesisuline aktsioon, mida on üle maailma korraldatud alates aastast 2002. Eesti siiani suurimad prügikoristustalgud „Teeme Ära 2008“ toimusid 3. mail 2008, millest tegi Carolina [caro] ka samanimelise sündmusaare. Sündmusaaret on „leidnud“ vähemalt 36 geopeituse kasutajat ja ära teha aitas kordades rohkem kaaslasi. Hoolime keskkonnast ja teeme ära! Kogu aeg.
DD° MM' SS.SS„ - koordinaatsüsteemis WGS84 kasutatav formaat: kraadid (°), minutid ('), sekundid (“), sekundi komakohad („). Näiteks: N 59° 26' 12.9012“ E 24° 45' 13.2012„.
DNF - lühend ingliskeelsest väljendist Did Not Find ehk ei leidnud. Mitteleid ei ole häbiasi - palume ka need kogemused Geopeitus.ee lehel kirja panna. Tihti annavad just mitteleidmised aarde omanikule põhjuse aarde olemasolu kontrollida ja vajadusel aare taastada. Samuti jääb endalegi märk maha, mitu korda mingit aaret otsiti ja mitmendal korral leiti. Ja (mitte)leidmislogide arv kajastub ka iga aarde statistikas!
EVEJ - kirjutatakse logiteatesse siis, kui aardes midagi ei vahetatud. Lühend väljendist „Ei võtnud, ei jätnud“. Vahel kasutatakse ka ainult poolt sellest - näiteks „Jätsin helkuri, EV“ või „EV. J: helkur“. EVEJ ingliskeelne vaste on TNLN - Took nothing, left nothing. Tihti ka TNLNSL - Took nothing, left nothing, signed log ehk „Ei võtnud, ei jätnud, kirjutasin logi“.
„Firmamärk“ (ka „visiitkaart“) - geonänn, mis on omane vaid kindlale geopeiturile või nende tiimile. Tihti leiab paljudest sama piirkonna aaretest ühesuguseid esemeid, s.t. et üks kindel mängija või tiim on hiljuti seal kandis aardeid leidnud. Eestis näiteks: lepatriinud, naerupallid, klaaskuulid, kõnekaardid jne. Inglise keeles signature item - otsetõlkes allkirja ese.
FTF-sõltlane - aarete esmaleidudest sõltuvuses olev
geopeitur, kes püüab iga hinna eest uue aarde esimesena leida. Vahel ei pruugi esmaleidja leidu kodulehel Geopeitus.ee või Geocaching.com kohe logida, vaid laseb ka teistel sõltlastel (tühja) pingutada
Teadaolevalt on Eestis aardeid kõige kiiremini leitud paar minutit pärast aarde Geopeitus.ee kodulehel avaldamisest. Vaata ka
FTF.
GC code või
GC kood - aarde tähistus kodulehel Geocaching.com. Geocaching.com kasutatav aarde unikaalne 5-7-kohaline tunnuskood, mis algab alati GC-ga ning koosneb numbritest ja suurtest tähtedest - näiteks Eesti esimese HE-aarde kood on „GC263“
http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?wp=GC263 Kuni 2009a augustini kasutati GC koodi asemel terminit
GC waypoint.
www.geocaching.com - geopeituse suurim rahvusvaheline koduleht, mida haldab Seattles, Washingtonis asuv USA eraettevõte Groundspeak Inc. Kodulehel on registreeritud juba üle 2 miljoni aarde üle maailma. Ettevõtte asutasid Jeremy Irish, Elias Alvord ja Bryan Roth novembris aastal 2000, eesmärgiga arendada kodulehte
www.geocaching.com ja pakkuda GPS-põhiseid mänge. Nüüdseks omab ja haldab ettevõte lisaks ka GPS-i kasutamisega seonduvaid kodulehti
www.waymarking.com (nö. virtuaalsed aarded) ja
www.wherigo.com. Geopeitus on rahvusvaheline hobi ja kindlasti tuleb aadressil
www.geocaching.com/track registreerida kõikide
rännuputukate ja
geomüntide võtmised-jätmised! Loe lähemalt
Ränduritest.
GeoChecker http://www.geochecker.com/ - inglise keeles
Geocaching Coordinates Checker on geocaching.com lehel olevate mõistatusaarete koordinaatide korrektsuse kontrollija. GeoChecker on mõistatuse lahendajale abiks vaid siis, kui peitja on mõistatusaarde koordinaadid GeoChecker'isse sisestanud ja viite aardele lisanud. Geopeitus.ee lehel olevate mõistatusaarete peitjatel soovitame kasutada meie oma geokontrolli.
Geocoin ehk geomünt - mündi kujuline, vahel teemat omav. Kindlasti on talle peale graveeritud unikaalne jälgimiskood. Vahel lühendatult
GC - mitte segamini ajada vahel kasutatava sama lühendiga Geocaching.com kohta. Loe lähemalt
Ränduritest.
Geodoping - aarde peitjaga suhtlemine (kõne, sõnum, näost näkku jm) enne aarde esimese leiulogi avaldumist veebis, eesmärgiga saada lisavihjeid või -infot aarde leidmiseks. Peitjale helistamine või sõnumite vahetamine enne esmaleidu on hea tava vastu, sest võtab mängijalt, kes aarde oma nõu ja jõuga leiaks, võimaluse aaret esimesena leida.
Geohelistamine - aaret otsides mõnele geopeiturile helistama. Harva selleks, et lasta internetist aarde kirjeldust või kirjasolevat vihjet ette lugeda (sest seda saab üldjuhul ise läbi sidevahendi teha). Sagedamini aga selleks, et pärast reeglina pikemat ebaedukat otsimist aarde peitjalt või varemleidnud geopeiturilt lisavihjeid küsida. Inglise keeles lühendatult PAF – Phone A Friend - helista sõbrale.
Geoerosioon - sõnast erosioon, mis tähendab protsesside kogumit, mille käigus maakoore pealmine kiht mureneb ja kandub ühest kohast teise. Geopeituses iseloomustab väljend hoolimatute ja/või ettevaatamatute geopeiturite (nii otsijate kui peitjate) negatiivset mõju maastikul olevatele objektidele või loodusele. Geoerosiooni vältimiseks on rangelt soovitavad mitmed meetmed nii peitjate kui otsijate poolel. Peita saab aarde sellisesse kohta, kus ka otsijad ei kipuks oma tegevusega ümbrust rikkuma. Vältida tuleb peitmist kiviaedadesse, ajaloolistesse müüridesse, puujuurte, kännu, sambla või maapinna alla. Kindlasti tuleb sellest kirjutada - soovitavalt lausa rasvaste tähtedega - ka aarde kirjelduses a la „ära kaeva või tuhni maad ega katku sammalt!“. Otsijad saavad omalt poolt olla ümbritseva ja looduse suhtes hoolivad seda mitte rikkudes, lugeda hoolega aarde kirjeldust, järgida selles mainitud keelde asjatutele teguviisidele, kasutada vanemate aarete looduses maapinna või katte alt otsimiseks peenikest pulka (Geopulk või Geokepike).
Geokepike või Geopulk - looduses otsimist kergendav peenemat sorti pulk, millega saab ettevaatlikult võimalikke peidukohti läbi torkida. Üldjuhul leiab selle kepi aarde lähedusest. Otsimistuhinas looduse (juurealuste, pinnase) segipööramist või sambla katkumist peetakse väga halvaks tooniks ning see on sügavalt taunitav. Samuti ei tohigi enam peita aardeid, mis nõuavad leidmiseks loodusliku pinnase sorkimist, kaevamist või tuhnimist, seega on geokepi puhul tegemist pigem ajaloohõngulise abivahendiga.
Geokuhi - silmatorkav, ebaloomulikult laotud või kokkukuhjatud hunnik oksi, kive, pinnakatet või muud materjali, mille sees või all aare asub. Liiga suur geokuhi võib äratada geomugude tähelepanu ja olla sellega aardele ohtlik - ärge maskeerimisel üle pingutage. Inglise keeles lühendatult UPS – “Unnatural Pile of Sticks” - ebaloomulik pulkadest kuhi või UPR - Unnatural Pile of Rocks või URP - Unnatural Rock Pile - ebaloomulik kivihunnik.
Geokährik - olend, kellel nutikust, silmanägemist ja haistmismeelt napib, kuid kahjuks kompenseerib selle tema kaevamisind. Geoerosiooni tekitaja.
Geolutikas (inglise keeles
Geolutin) - aardest aardesse rändav ese, mille kindlaks osaks on kehtiv ID-number, ülejäänu on lutika looja vaba fantaasia. Geolutikate edasitoimetamine
tuleb registreerida veebiaadressil
www.geolutins.com. On saanud tavaks, et geolutikale omistatakse lisaks salajasele numbrile ka meeldejääv nimi ja kinnitatakse külge lühike tutvustus koos eesmärgiga. Geolutikad on vähemlevinud kui
geomündid või
rännuputukad. Loe lähemalt
Ränduritest.
Geolutin - inglise keeles
Geolutikas. Loe lähemalt
Ränduritest.
Geomobiil - geopeituri sõiduvahend, reeglina neljarattaline motoriseeritud auto. Soovitavalt kõrgema kliirensiga ja neljarattaveoga
Geomugu - geopeitusest mitteteadlik isik, segaja aarde peidukoha juures. Nimetus on tulnud ingliskeelsest väljendist geomuggle. Suure tõenäosusega on algupärandiks Harry Potteri raamatud, kus võluvõimeid mitteomavaid ehk kõrvalisi isikuid kutsuti mugudeks (muggler).
Geomünt ehk
Geocoin - Mündi kujuline, vahel teemat omav. Kindlasti on aga talle peale graveeritud unikaalne „träkkimise“ kood. Vahel lühendatult
GC - mitte segamini ajada vahel kasutatava sama lühendiga Geocaching.com kohta. Loe lähemalt
Ränduritest.
Geonihe ehk siis nihe, mis on aarde originaalmaskeeringu ja tagasipeidetud aarde maskeeringu vahel. Geonihe on seda suurem, mida rohkem on möödunud aega aarde kontrollimisest omaniku poolt ja mida rohkem vedeleb ümbruskonnas materjale, mida saab kasutada ebaloomuliku geokuhja valmistamiseks.
Geonänn - aarde vahetatav sisu, mida kaasa/omale võtad või mida asemele jätad. Reegel on, et aardesse tasub jätta asju, mida endal oleks hea meel sealt leida - kasutu sodi pole teretulnud. Kui midagi jätta pole, ära midagi ka võta. Samuti ei sobi aardesse toit, vedelikud, alkohol, tubakatooted, ohtlikult teravad asjad, sündsusetu materjal või muu, mis võib rikkuda aarde sisu või aarde leidjatele - ka lastele - ohtlik või mittesobilik olla. Aare pole prügikast! Pane tähele, et aardega võib kaasneda peitjapoolne nõue, et aardesse tohib jätta või seda leidnuks lugeda alles siis, kui kavatsed selles vaid kindla temaatikaga asju vahetada: pehmed mänguasjad, kivistised vm. kindla teemaga nänn. Inglise keeles (geo)swag või items või stuff.
Geopeitus - värskes õhus mängitav aardeotsimismäng, milles osalejad kasutavad GPS-i või muid navigeerimistehnoloogiaid või täpseid maakaarte, et peita ja otsida spetsiaalseid geopeituse aardeid. Mängu mängitakse vähemalt 184 riigis (ka näiteks Antarktika mandril) ja kokku on maailmas peidetud ligi kaks miljonit aaret (neist Eestisse üle 2000) ning aarete hulk kasvab pidevalt. Esimeseks dokumentaalselt tõestatud aardeks loetakse USA-s Oregoni osariigis Dave Ulmeri poolt 03.05.2000 peidetud aaret. Teate peitmise kohta postitas ta Useneti uudistesse ja aare leiti juba järgmisel päeval. Algselt pakuti tegevuse nimeks „GPS stash hunt“ või „GPS-stashing”, kuid kuna arvati, et kuigi „stash” tähendab inglise keeles peidupaika, tähendab see kõnekeeles ka narkootikume, pornot ja muud seadusega keelatud peidetud kraami ning siis leiti, et „geocaching” on parem nimi. Eestikeelse nimetuse „geopeitus“ autor on Enn Veenpere. Eesti esimene aare - HE-aare - peideti 10.02.2001 Enn ja Hannes Veenpere poolt Valgamaale. Tihti kasutatakse ka lühendit GP, näiteks GP koduleht, GP juhend jne.
GeoPolitsei või GePo - geopeituse ühiskondlik kontroll, kes jälgib, et kõik kasutajad mängiksid reeglitekohaselt, täidaks aarde leidmistele seatud tingimusi, logiks viisakalt ja liigsete vihjeteta jne. Igaüks meist võib olla geopolitseinik.
GP - lühend sõnast „geopeitus“, kasutatakse sageli näiteks „GP koduleht“, vahel ka GP.ee (mis ei ole Geopeitus.ee kodulehe aadress), „GP juhend“ jne.
Kirvemeetod või kirvega leidma - multi- või mõistatusaarde otsimisviis, mille käigus leitakse aare mitteettenähtud viisil peitjapoolset lahenduskäiku läbimata, nt logidest saadud vihjete abil õiges kandis silmi lahti hoides, mingit piirkonda läbi kammides või lihtsalt puhta õnnega.